چهارشنبه ۰۵ مهرساعت ۰۹:۴۸Sep 2023 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «دریاچه ارومیه»

خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۶:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی از آمادگی طرف ایرانی برای توسعه همکاری های همه جانبه با ترکیه به ویژه همکاری برای بهبود شرایط دریاچه ارومیه خبرداد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۴:۰۹    
دریاچه ارومیه بیمار و محتضر است. نگذارید این نگین زیبای آبی کشورمان از بین برود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۰:۴۷   + ۱۳ سایت دیگر  
در ماه های اخیر خبرهای نسبتا خوبی از وضعیت دریاچه ارومیه به گوش رسید و اعلام شده که دولت برنامه هایی را برای جان بخشی به این دریاچه در دستور کار دارد که یکی از این برنامه ها بهره برداری سد چپرآباد در ماه جاری است.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۰۴:۰۵    
سودابه مختاری فعال محیط زیست و حمایت از کودکان، در صفحه خود ویدیوهایی منتشر کرده که پسروی آب در بندرگز در خلیج گرگان را نشان می دهد. این تصاویر را می بینید.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۲۰:۴۴   + ۵ سایت دیگر  
سودابه مختاری، که در زمینه حمایت از کودکان فعالیت می کند، در صفحه اینستاگرام خود ویدئویی منتشر کرده که پسروی آب در بندرگز در خلیج گرگان را نشان می دهد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۸:۱۱   + ۲۰ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان غربی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از بهره برداری سد چپر آباد به عنوان یکی از طرح های تامین آب دریاچه ارومیه در مهرماه سال جاری خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۱:۲۵   + ۱۲ سایت دیگر  
سخنگوی صنعت آب گفت: تولید سیب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افتخار نیست و صنعت آب کشور معتقد است، روند استفاده از آب برای توسعه محصولات کشاورزی غیرراهبردی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باید متوقف شود.
عصر تبریز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت: با تکمیل و بهره برداری فاز 2 تصفیه خانه فاضلاب تبریز بالغ بر 75 میلیون مترمکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می یابد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۸:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
تبریز- ایرنا- ادامه خشکی دریاچه ارومیه عواقب ناگوار زیست محیطی برای حیات جانوری و گیاهی این منطقه دارد و تمهید راهکارهای لازم برای مقابله با این پدیده و انجام اقدامات عملی در این زمینه ضرورتی انکارناپذیر است که مسئولان به دنبال راهکارهای اجرایی برای احیا دریاچه و مقابله با عواقب خشکی دریاچه هستند.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۳:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی در خصوص احیای تالاب های اطراف دریاچه ارومیه گفت: با مدیریت آب منطقه ای و محیط زیست بعد از سال ها شاهد احیا تالاب ها و بازگشت پرندگان مهاجر به این تالاب ها هستیم، در احیای دریاچه ارومیه هم دولت باید نقش آفرینی کرده و هم مردم وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند.
عصر تبریز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۲:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
تصویر ماهواره ای دردناکی که از وضعیت جدید دریاچه ارومیه منتشر شده است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۰:۲۶    
استاندار آذربایجان غربی گفت: امسال هواشناسی بارش های فرانرمال را در پاییز پیش بینی کرده است، به همین دلیل بهره مندی از رواناب ها و سیلاب های منطقه را در دستور کار قرار داده ایم و 300 میلیون مترمکعب از آن ها را به دریاچه انتقال خواهیم داد.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۵:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
رکنا، بررسی نوسانات نمودار بارش طی سال های 1371 تا 1401 نشان می دهد روند نزولی دریاچه ارومیه پس از دوران پرآبی آن در سال 1374 شروع شده و در طی بیست سال تراز دریاچه بیش از هشت متر افت کرده است. طی سال هایی که میزان بارش از میانگین هم بیشتر بوده بازهم تراز دریاچه ارومیه سال به سال کاهش پیدا کرده است.
صراط نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۳:۳۲    
ویدئویی رشک برانگیز از حجم آب و گونه های جانوری دریاچه ارومیه در یک مستند قدیمی آمریکایی که مربوط به اواخر دهه 1960 است، منتشر شده است.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۰:۵۶    
تبریز- رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی تبریز گفت: دریاچه ارومیه نیازمند تامین دو میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۷:۴۷    
کنترل تخلفات زیست محیطی در حریم قانونی پارک ملی دریاچه ارومیه تشدید می شود.
خانه ملت   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۱:۳۹   + ۸ سایت دیگر  
عضو کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه دریاچه ارومیه در شرایط بدی قرار گرفته است و به نفس نفس افتاده است از دولت خواست تا به وعده خود در جهت رهاسازی آب از کانی سیب به این دریاچه عمل کند.
سازمان بازرسی کل کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۱:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
بازرس کل آذربایجان غربی در جریان بازدید از بزرگترین مرکز پرورش آرتمیای کشور در چهار برج بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های موجود اراضی حاشیه دریاچه ارومیه تاکید کرد.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۳:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
نماینده اصفهان در مجلس خواستار ورود رییس مجلس به وضعیت زاینده رود و دریاچه ارومیه شد.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۲:۱۱    
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تخصیص 3 هزار و 400 میلیارد تومان به حوزه مدیریت آب آذربایجان غربی، اضافه کرد: تدابیر قابل توجهی درخصوص مدیریت کانون گردوغبار نمک در حوضه دریاچه ارومیه با اقداماتی چون ایجاد بادشکن و ... در حال انجام است.
خانه ملت   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۲:۰۸   + ۸ سایت دیگر  
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: از ریاست مجلس خواهش می کنم به این مسئله به سرعت ورود کرده و مشکلات زیست محیطی زاینده رود و دریاچه ارومیه را مورد بررسی قرار دهد.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
تبریز- روش های نوین آبیاری برای احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی انجام می شود.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۰:۴۶    
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی: به دنبال اقناع سازی افکار عمومی برای تغییر الگوی کشت با محصولات جایگزین هستیم تا در کنار کاهش مصرف آب، شاهد افزایش درآمد مردم منطقه باشیم.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۰:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه دغدغه ملی است، گفت: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۰:۴۶    
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی: 140 هزار هکتار بخش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه در طول دو دهه اخیر توسعه یافته است / افزایش یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعبی مصرف آب در حوزه کشاورزی، تغییر الگوی کشت عملیاتی را در حوضه دریاچه ارومیه، بیش از پیش ضروری ساخته است.
برترین ها / انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۰۹:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
عکسی از کیسه های نمک دریایی که منشا آن را دریاچه ارومیه معرفی کرده، ساعاتی است که بین کاربران فضای مجازی دست به دست می شود.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۲۳:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت برای نجات دریاچه ارومیه، گفت: یکی از هلدینگ های بین المللی در شمال استان، مزارعی را برای توسعه باغات پسته و گردو ایجاد کرده است که دومین باغ بزرگ گردوی جهان و بزرگ ترین باغ گردوی خاورمیانه است و به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۶:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
یک کارشناس محیط زیست معتقد است که با توجه به افزایش بارش ها و پایان کشت ذرت در حوضه آبریز ارومیه، دی ماه مناسب ترین زمان رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه است.
آنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۳:۵۴    
شهر ارومیه، واقع در استان آذربایجان غربی پایتخت والیبال ایران که نگین آذربایجان یعنی دریاچه ارومیه در آن واقع شده است. این شهر علاوه بر جاذبه های گردشگری بی نظیری که دارد، دارای سوغات خوشمزه و جذابی نیز می باشد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت!
وقت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۰:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
وقت نیوز - اگر شهریار بود، ، امروز با صدای بلند و رسا نجاب دریاچه ارومیه را که در حال احتضار است ، فریاد می زد.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را دغدغه ملی دانست و افزود: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.
پرسش   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۸:۴۶    
مقامات مسئول تاکنون گزارش تازه ای از وضعیت حق آبه دریای خزر نداده اند. با این حال در این زمینه تاکنون بارها هشدار داده اند که باید برای چالش های ناشی از عقب نشینی دریای خزر آماده شد ...
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۷:۰۳    
98 درصد از دریاچه ارومیه تا آخر مردادماه خشک خواهد شد استاد گروه آب و هواشناسی دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز با اشاره به پیش بینی های هواشناسی در خصوص خشک شدن 98 درصد از دریاچه ارومیه تا آخر مردادماه، گفت: وضعیت فعلی دریاچه، محصول برنامه ریزی های غلط است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۰:۴۶   + ۱۶ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی گفت: احیای دریاچه ارومیه از اولویت های دولت سیزدهم است و با اهتمام دولت و دستگاه های متولی، امسال شاهد احیای تالاب های اقماری حوضه دریاچه ارومیه بودیم.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه به زودی آغاز می شود و لازم است دستگاه های متولی امر از جمله محیط زیست، سازمان آب منطقه ای و منابع طبیعی قرق مسیرهای رسیدن آب به دریاچه را به دقت انجام داده و پایش کنند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۵:۵۴   + ۲۱ سایت دیگر  
ارومیه - ایرنا - دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه به زودی آغاز می شود و لازم است دستگاه های متولی امر از جمله محیط زیست، سازمان آب منطقه ای و منابع طبیعی قرق مسیرهای رسیدن آب به دریاچه را به دقت انجام داده و پایش کنند.
تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
پرونده حق آبه دریای خزر در کنار حق آبه هیرمند و دریاچه ارومیه باز است. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با بررسی مشکلات و فشارهای وارد به دریای خزر به بررسی کنوانسیون تهران پرداخت ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۳:۵۶   + ۴ سایت دیگر  
مهاباد - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه ، این گونه در چند گامی گذر از لیست قرمز (در حال انقراض) قرار دارد.
استانداری آذربایجان غربی   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۲:۰۵    
محمدصادق معتمدیان دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی امشب در برنامه تلویزیونی اولدوز حضور می یابد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۲۵    
بحران در دریاچه ارومیه بیشتر از قبل شده. تازه ترین تصاویر نشان می دهد وضعیت اصلا خوب نیست و رنگی به رخساره نگین فیروزه ای ایران نمانده است. با این حال استاندار استان آذربایجان غربی امیدوار است. او می گوید هنوز فرصت هست.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۳   + ۵ سایت دیگر  
در روزهای 21 و 22 شهریور 1402 نگارنده فرصت یافت تا در ارومیه و در محدوده دریاچه ارومیه به بازدید میدانی بپردازد و قدم زدن در کف اکنون پوشیده از رسوبات نمکی دریاچه سابق در محدوده مجاور بزرگراه شهید کلانتری در وسط گودی دریاچه را تجربه کند. تجربه ای بسیار تاسف بار بود ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۰:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
از سال 1377 که بحران دریاچه ارومیه شروع شد تا سال 1398، در حوضه آبخیز ارومیه حدود 140 هزار هکتار افزایش سطح زیرکشت داشته ایم! و آمارها نشان می دهد که کشاورزی 90 درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه را مصرف می کند.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۱:۳۵    
محمد درویش، کارشناس محیط زیست: یک همایش در دهه هفتاد در دانشگاه تبریز برگزار شد که موضوع آن این بود که چگونه می توانیم از شر دریاچه ارومیه خلاص شویم! آن موقع سطح آب بالا می آمد و همه نگران بودند که این دریاچه تاسیسات را زیر آب می برد و همایش گذاشتد که چگونه این خطر را رفع کنیم ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۲۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: دکتر ابتکار: در نامه سال80 خطاب به وزیر وقت نیرو، نسبت به غلظت نمک دریاچه ارومیه هشدار داده شده بود.
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۴:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
به تازگی تصاویری منتشر شده که در آن گفته می شود دریاچه وان ترکیه با اینکه نزدیک دریاچه ارومیه است، پرآب است و دچار خشکی نشده و تنها مشکل ارومیه سوءمدیریت است ...
خانه ملت   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۲:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
نماینده مردم ارومیه در مجلس ضمن انتقاد از بی توجهی وزیر و مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی که از آن به عنوان مانعی در مسیر احیای دریاچه ارومیه یاد کرد، خواستار رایگان و حاکمیتی شدن آبیاری قطره ای و تحت فشار در سه استان آذربایجان غربی و شرقی و کردستان شد.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۰۲:۱۵   + ۱۳ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، سطح عرصه آبی دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و متأسفانه نگین فیروزه ای آذربایجان در روزهای پایانی تابستان حال خوبی ندارد ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۵:۵۴   + ۹ سایت دیگر  
خبرگزاری ایلنا نوشت: در دهه های گذشته نهاد بین المللی UNDP که از آن تحت عنوان برنامه توسعه ملل متحد یا برنامه عمران ملل متحد یاد می شود و یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل به حساب می آید ...
اقتصاد ایران: نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: با توجه به اینکه بارش در گذشته کم بوده نتوانستند به موقع از سد کانی سیب رهاسازی کنند اما با توجه به بارش های اخیر وضعیت بهتر شده باید رهاسازی انجام شود.