یکشنبه ۱۴ خردادساعت ۰۵:۳۱Jun 2023 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جلال آل احمد»

کیهان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۲۰:۲۹    
سرویس ادب و هنر- در متن مرحوم جلال آل احمد به موسسه آمریکایی فرانکلین و تاسیس آن با مدیریت همایون صنعتی زاده اشاره شده بود. برای اینکه به ماهیت موسسه مذکور پی ببریم و از این طریق از خدماتی که صنعتی زاده در نقش مدیر شعبه ایران موسسه فرانکلین برای پیشروی فرهنگ سلطه جوی مهاجم انجام داده آگاه شویم ...
آیین بزرگداشت یکصد و چهارمین سال شهادت دکتر حشمت طالقانی در فرهنگسرای جلال آل احمد طالقان برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۲:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
کتاب صوتی غرب زدگی نوشته جلال آل احمد توسط مؤسسه آوای چیروک منتشر و راهی بازار نشر شد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۰۴:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
مدیر عامل بنیاد فارابی درباره کلید زدن کار تولید فیلمنامه های اقتباسی گفت: در حال حاضر دو فیلمنامه مدیر مدرسه جلال آل احمد و یک کار دیگر در عرصه نوجوان در دست داریم که مراحل نگارش آن به پایان رسیده است.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۰۳:۲۳    
مریم السادات موسوی نیما اکبرخانی، متولد 1365و از داستان نویسان جوان و خوش آتیه در حوزه ادبیات داستانی است که اخیراً با رمان عزرائیل: کهنه سرباز شایسته تقدیر جایزه ادبی جلال آل احمد و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۱:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
نشست گونه ادبیات پایداری چیست، در سالن جوایز جلال آل احمد نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد این نشست با حضور محمدرضا سنگری و با اجرای محمدرضا تبیک برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۹:۲۹    
محمدقائم خانی، نویسنده رمان صور سکوت در نشست مسئله فلسطین و جایزه جلال تأکید کرد که اگر نویسندگان مانند جلال آل احمد اهل تحقیق و جست جو باشند سطح کیفی ادبیات داستانی ارتقا می یابد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۸:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
باشگاه خبرنگاران توانا_ صمد آذرخش، کارگردان و نویسنده تئاتر، در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران توانا از روند شکل گیری و حضور شخصیت های اسطوره ای ادبیات ایران در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب امسال گفت.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۳:۳۵    
باشگاه خبرنگاران توانا_ حضور نمادین شخصیت های تاریخ ادبیات ایران از جمله فردوسی، سعدی، حافظ، خیام و جلال آل احمد در نمایشگاه کتاب تهران از نمونه اجراهای محیطی در نمایشگاه کتاب امسال است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۱:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
یکی از اصلی ترین کارکردهای جوایز ادبی را تبلیغ برای آثار برتر و برگزیده می دانند و اگر کتابی در یک جایزه معتبر ادبی برنده شود، انتظار این است که مخاطبان به این کتاب علاقه مند شوند ولی درباره جایزه جلال آل احمد به نظر می رسد این اتفاق نیفتاده است.
فرهیختگان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۱:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
ابوالقاسم رحمانی، خبرنگار: چند روز پیش برای دیدار یکی از اساتید، سری به دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران زدم. حوالی محله گیشا، بعد از جلسه و گپ و گفتی که داشتیم و از هر دری سخنی گفتیم، از دانشکده که خارج شدم پیاده به سمت خیابان کارگر شمالی آمدم و از آنجا هم می خواستم سوار تاکسی به انقلاب برسم ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۲:۵۳    
نویسنده کتاب نمایندگان امر نمایندگان کلام گفت: ساختار واقعی کتاب به بررسی 12 سال حیات کانون نویسندگان و فراز و نشیب های تاریخی و هنری با حضور شخصیت ارزشمند ادبی، جلال آل احمد می پردازد ...
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۲۳:۲۹    
جلال آل احمد و سیمین دانشور معروف ترین زوج ادبی تاریخ ایران هستند، زوجی که به دلیل ادبیات در کنار هم قرار گرفتند.از رنجی که می بریم، مدیر مدرسه، سه تار، سنگی بر گوری از نوشته های جلال آل احمد است که اگر نخوانده باشیم هم اسم هایشان به گوش مان خورده است. سووشون سیمین دانشور هم که دیگر گفتن ندارد. ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۶:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
آراز بارسقیان، نویسنده و مترجم در نشست جلال آل احمد و تشکل های نویسندگی تاکید کرد که جلال یک فرد تشکیلاتی و اجتماعی بوده و دلش می خواسته، جامعه خود را تغییر دهد.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۲۳:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: بازیگران تئاتر با پوشش و گریمی شبیه به حافظ، سعدی، خیام و جلال آل احمد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارند و یاد مشاهیر ایرانی را زنده می کنند.
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۲۳:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
عکس یادگاری مردم با اسطوره های ادبیات در نمایشگاه کتاب.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۳:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب در تهران، پنج شخصیت ادبی برجسته کشور یعنی فردوسی، سعدی، حافظ، خیام و جلال آل احمد (به عنوان نماینده شخصیت های ادبی عصر معاصر) حضور دارند.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۲:۱۸   + ۷ سایت دیگر  
حوادث رکنا: سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری تهران از دستگیری 2 مرد جوانی که اقدام به سرقت از منزل کرده بود، خبر داد.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۰:۰۹    
نویسنده، دکتر حمیدرضا اسماعیلی، پژوهشگر تاریخ و علوم سیاسی و نگارنده چند کتاب و مقاله در این حوزه است. او تاکید می کند بهائیت به معنای درست و دقیق کلمه، یک سازمان سیاسی است و باید در این بافتار، آن را دید و ارزیابی کرد، ضمن این که این سازمان ...
جام جم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۰۶:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
این کتاب که یکی از مفصل ترین و جامع ترین پژوهش ها درباره بهائیت، شکل گیری و تداوم آن در ایران و جهان است، با استفاده از منابع و اسناد مختلف نگاشته شده است و نویسنده سعی کرده، همه منابع حتی اسناد ساواک و نوشته های بهائیان برای پیروان خود را هم در تحقیق خود مورد توجه قرار دهد. ...
بسیج   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۲۱:۱۳    
مراسم آبروی مدرسه در دبستان پسرانه جلال آل احمد اسلامشهر برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۲۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
علیرضا حسن زاده، نویسنده و پژوهشگر ادبی در نشست جلال آل احمد و انسان ایرانی تأکید کرد که جلال در شکل گیری جریان روشنفکری در ایران بسیار مؤثر بوده و روشنفکری جلال ویژگی های خاص خودش را دارد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۰۸:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد معتقد است با توجه به نقش زنان در تربیت جامعه، کتاب خوانی و مطالعه این گروه زمینه ساز پیشرفت است.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۰۷:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
عزرائیل، تریلری از ژانر جنایی است. تمرکز بر خلق هیجان، تعلیق و پیچش داستانی همراه با لحظات نفسگیر تعقیب و گریز، اطلاعات دقیق همراه با واقع گرایی دشوار و محکم توأم با خشونت. ...
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۰۸:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
[یاسر نوروزی] سال گذشته مجموعه داستان ویروس عاشق نوشته مجید رحمانی در جایزه جلال آل احمد شایسته تقدیر شناخته شد. این کتاب، مجموعه ای است مشتمل بر 18 داستان کوتاه در موضوعات مختلف. هرچند درون مایه ای مشترک را بین داستان ها می شود پیگیری کرد ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۷:۲۱    
غرفه جلال آل احمد در نخستین روز سی وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران با سه نشست تخصصی در حوزه ادبیات میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۵:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
کارگاه شعر شب های پروانه ای یکشنبه 17 اردیبهشت در خانه موزه سیمین و جلال آل احمد برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۰۸:۴۳   + ۵ سایت دیگر  
کتاب صوتی سنگی بر گوری نوشته جلال آل احمد توسط مؤسسه آوای چیروک منتشر و راهی بازار نشر شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۵:۲۶    
نمایشگاه حضوری هنربانان ویژه هنرآموزان هنرهای تجسمی شهرستان های استان تهران در شهر ری افتتاح شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۳۰ - ۰۹:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
گوینده مجموعه کتاب های صوتی از آثار جلال آل احمد گفت: با آماده شدن پنج کتاب صوتی دیگر از آثار این نویسنده، مجموعه مذکور به 10 کتاب صوتی خواهد رسید و تکمیل می شود.
افق نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۲۰:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
طالقان ییلاقی خوش منظر با نقابی از جنس تاریخ است که مردان و زنان خوشنام و پرآوازه اش را اغلبمان می شناسیم. چه اهل خواندن کتاب باشید و چه نباشید حتما نام جلال آل احمد را شنیده اید و یا حتی اورازان دلنشینش را خوانده اید.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۲۷ - ۰۰:۵۰    
در آذرماه سالی که آن را آغاز کرده ایم، زنده یاد جلال آل احمد نویسنده نامور، پرتکاپو و پراثر ایران 100 ساله می شود. عمر او طول زیادی نداشت و تنها 46 سال زیست، اما از عرض فراوانی برخوردار بود و توانست سیر آفاق و انفس گسترده ای داشته باشد، بسا مکاتب را به نیکی بشناسد ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۰۱:۳۵    
در روز های منتهی به نوروز 1402، خبر درگذشت زنده یاد محمدجواد محبت شاعر پرآوازه کرمانشاهی، علاقمندان به شعر خوش فُرم و نیک مضمون آن فقید سعید را متأثر ساخت ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۱۵:۴۱   + ۲۴ سایت دیگر  
عملیات بهسازی و روکش آسفالت بزرگراه شهید چمران حدفاصل بزرگراه جلال آل احمد تا میدان تو حید روز های ابتدایی سال جدید آغاز شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۰۹:۵۴    
سیدمیثم موسویان، از داوران بخش رمان پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد تاکید دارد که رمان صور سکوت توانسته تلنگری به مدعیان انتظار منجی باشد که اگر دنیادوست باشند سرنوشتی مانند یهودیان عصر پیامبر اسلام (ص) خواهند داشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۶:۰۵   + ۸ سایت دیگر  
خانه کتاب و ادبیات ایران ‭‭‭700‬‬‬ جلد کتاب ارسالی به پانزدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد و هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر را به کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان جزیره ابوموسی اهداء کرد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۰۹:۵۹    
سیدمیثم موسویان، از داوران بخش رمان پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد تاکید دارد که رمان عزرائیل نوشته نیما اکبرخانی توانسته در متنی خوشخوان به زیبایی ژانر را که اغلب در دنیا ضد دینی است در خدمت دین قراردهد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۰۱:۵۳   + ۵ سایت دیگر  
خواهرزاده جلال آل احمد با ارائه پیشنهادی برای گرامی داشت صدمین سالگرد تولد این نویسنده درباره تاریخ تولد او توضیح داد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۰۸:۴۲    
وجیهه سامانی، نویسنده و دبیرعلمی پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد تأکید دارد که رمان ها و داستان های کوتاه منتشر شده در سال های اخیر از لحاظ تنوع موضوعی و پرداختن به مسائل مختلف روز ملی ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۲:۲۶    
کتاب مدیر مدرسه که به جرئت یکی از بهترین آثار جلال آل احمد است با بیانی ساده به روایت داستان مردی می پردازد که از معلمی خسته شده است.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۹   + ۴۱ سایت دیگر  
خواهرزاده جلال آل احمد می گوید مسوولان از برگزاری مراسم سالروز درگذشت بانو سیمین دانشور در محل خانه- موزه سیمین و جلال خودداری کردند
روز نو   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۱:۵۶   + ۴۹ سایت دیگر  
مرحوم استاد محبت در سال 1322 در شهر کرمانشاه چشم به جهان گشود و از شاعران فعال پیش از سال 1357 و از همفکران جلال آل احمد بود.
نواندیش   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۱:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
ایرنا: محمدجواد محبت شاعر برجسته کرمانشاهی که کودکان ایرانی او را با شعر دو کاج می شناسند لحظاتی پیش براثر عارضه قلبی در سن 80 سالگی درگذشت. مرحوم استاد محبت در سال 1322 در شهر کرمانشاه چشم به جهان گشود و از شاعران فعال پیش از سال 1357 و از همفکران جلال آل احمد بود.
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۳:۵۲    
خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد زوج نویسنده و مترجم ادبیات معاصر ایران از آن دست خانه هایی است که بند بند خشت آن بوی عشق می دهد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۲:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
او اصطلاح غرب زدگی را وارد دایر لغات مردم ایران کرد و یک نقد ایدئولوژیک کل نگر از غرب که مضامین قوی فرانتس فانون و مارکس را با هم ترکیب می کرد ارائه کرد. تولد و دوران کودکی جلال آل احمد ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۱:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
این روزها خبرهای زیادی درباره خرید و حفظ خانه جلال آل احمد و همسرش سیمین دانشور به گوش می رسد، اما کسی حواسش به خانه پدری این نویسنده معروف که در منطقه ما قرار دارد نیست.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۲۲:۳۵    
از ظهر شنبه، دوازدهمین روز از اردیبهشت هزار و سیصد و سی و دو، جلال آل احمد از مرگ ناگهانی برادر بزرگ ترش حجت الاسلام سید محمدتقی طالقانی، در شهر مدینه اطلاع یافت
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۱۱:۵۱   + ۱۰ سایت دیگر  
پیرمرد آن قدر با نسخه های خطی کهن به جا مانده از تمدن این دیار که غبار روی شان را گرفته، خو گرفته است که دیگر گویا تنهایی خویش را به یاد نمی آورد یا نمی خواهد به یاد بیاورد و آن را در لابه لای این نسخه های فرسوده چند هزارساله پنهان کرده است .
عصر ایران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۱:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
همسر جلال آل احمد بود اما سیمین آل احمد نشد. با این همه چندان فمینیست نبود که از خانواده غافل شود.دوست داشت مادر شود و البته نشد. جلال را هم عاشقانه دوست می داشت ولی استقلال شخصیتی خود را حفظ می کرد ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۰۲:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
علی الله سلیمی-روزنامه نگار سعید علامیان، نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار پیشکسوت در حوزه دفاع مقدس امسال با کتاب حاج قاسمی که من می شناسم (روایت 40سال رفاقت حجت الاسلام علی شیرازی با سردار دل ها، شهیدحاج قاسم سلیمانی) در پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد خوش درخشید ...