جمعه ۳۱ شهریورساعت ۰۵:۵۲Sep 2023 22
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «مولانا»

عصر ایران   ۷ ساعت پیش    
کلیدی ترین جملۀ مولانا در این فراز از فیه ما فیه این جمله است: در حقیقت کِشنده یکی است اما متعدد می نماید. این جمله البته لزوما جنبۀ توحیدی ندارد ولی شباهت زیادی به این بیت مشهور هاتف اصفهانی دارد: که یکی هست و هیچ نیست جز او/ وحدهُ لا الهَ الّا هو.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۳:۵۰    
شفقنا- صبح امروزجمعی از اعضای برگزار کنندگان نهمین همایش بین المللی شمس و مولانا با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حجت الاسلام و المسلمین استاد مرتضی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند. ...
هانا خبر   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۳:۱۷    
حکایت جالب مجادله شمس و مولانا در مورد پیامبر می باشد که مولانا با صراحت تمام بزرگی و شآن و مقام پیامبر را به وی اثبات می کند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۲:۵۹    
نهمین همایش بین المللی شمس و مولانا روزهای 6 و 7 مهر سال جاری در خوی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۲:۱۱    
آیت الله غلامرضا مولانا بروجردی از اساتید مجرب و بلامنازع حوزه و دانشگاه بود که عمر بابرکت خود را صرف مجاهدت در راه نشر ارزش های دینی و اسلامی کرد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۰۶:۴۵    
خوبی تعالیم مولانا در این است که اولاً نقاط درد و درمان را توأمان نشان می دهد، یعنی هر کجا انگشت بر دردی می گذارد راه برون آمدن از آن درد را هم برملا می سازد
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۵:۰۵    
بزرگداشت مولانا (3 مهرماه) با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین برگزار می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۳:۱۲   + ۷ سایت دیگر  
نشست معرفی کتاب این ترک پارسی گوی که مانیفست حسین منزوی درباره عشق را نشان می دهد برگزار شد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۵:۲۶    
اینکه توماس آکویناس، فیلسوف مسیحی، می گفت هر مومنی تا لحظۀ مرگش مومن است و پس از مرگ عالِم می شود، منظورش این بود که پس از مرگ، حقیقت بر مومن آشکار می گردد و آنچه برای او تا پیش از مرگ امری ظنی بود، پس از مرگ امری یقینی می شود.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۳:۲۹    
تصاویر جدیدی از میترا رفیع که به همراه یک شعر از مولانا در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۲:۵۲    
کتاب اقتدارگرایی مولانا در گرداب قدرت نوشته حمید بیگدلی ادعا دارد که زیست قدرت گرایانه روزگار پیش و پس از شمس، چنان همه لایه های فردی و اجتماعی وی را دربرگرفته که او را ناگزیر می کرد گاهی او نیز بازی گردان و حتی بازیچه قدرت گرایی شود.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۵۳    
برنامه دورهمی کتاب با شاهنامه با خوانش شاهنامه فردوسی برای کودکان و نوجوانان روز دوشنبه 27شهریور در کتابخانۀ مولانا برگزار می شود.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس کتاب سوانح اثر احمد غزالی با ویرایش جعفر مدرس صادقی به تازگی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین مجموعه بازخوانی متون است که نسخه های تصحیح شده متون کهن ادبیات فارسی را با ویرایش مدرس صادقی در بر می گیرد و پیش از این، کتاب های ترجمه تفسیر طبری ...
هورگان   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۲۲:۲۱    
مولانا در فصلی از فیه مافیه می فرماید: (خداوندگار) فرمود که: در عالم یک چیز است که آن فراموش کردنی نیست. اگر جمله چیز ها را فراموش کنی و آن را فراموش نکنی باک نیست و اگر جمله را به جای آری و یاد داری و فراموش نکنی و آن را فراموش کنی، هیچ نکرده باشی. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۰۸:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
ارومیه - ایرنا - مدیرعامل موسسه تولیت شمس تبریزی و مفاخر خوی گفت: موسسه استنادی علوم جهان اسلام نهمین همایش بین المللی شمس و مولانا را به رسمیت شناخته و کد بین المللی این رویداد را صادر کرد.
صدا نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۵:۳۱    
به گزارش نبأخبر،حمد و سپاس خداوند و وصف پیامبر اکرم (ص)، زینت بخش دیوان اکثر قریب به اتفاق شاعران ایرانی است. مولوی نیز ازجمله این شاعران است و عشق محمدی (ص) در اشعار او خصوصاً در مثنوی مولوی نمودی یگانه دارد. ...
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۰:۳۲    
اگرچه این آرای متناقض (در فیه مافیه و مثنوی) هر دو متعلق به مولوی اند، ولی به نظر می رسد که رای اصلی مولانا همان است که در دفتر پنجم مثنوی آمده است و آنچه در فیه مافیه دربارۀ فقدان اهمیت "سخن" در پذیرش آرای دیگران می گوید، ربط عمیقی به مبانی فکری مولانا ندارد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۱۱:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
محمدعلی موحد می گوید: سراسر زندگی رسول اکرم منظومه ای است پرجاذبه و شور و دل انگیز و عبرت آموز و الهام بخش. مولانا هم انس و الفتی دارد با آن منبع نور و مخالفان مولانا در همان زمان حیات او مثنوی را قصه پیغمبر می خواندند.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۰۹:۴۸    
سقراط نه فقط اهل قلم نبود، بلکه اساسا فیلسوفی ضد قلم بود و نوشتار و نوشتن را تحقیر می کرد. از سقراط پرسیدند چرا به کار تألیف و تصنیف نمی پردازی؟ گفت: من نمی خواهم آنچه را که از دلِ مردمِ زنده می تراود بر پوست گوسفند مرده بنویسم.
برترین ها / رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۲:۰۷   + ۸ سایت دیگر  
هنوز بسیاری از آن محله های تهران با همان اسم و رسم قدیم وجود دارند از جمله خیابان لاله زار، خیابان شاه آباد، خیابان اسلامبول و غیره. بد نیست بدانید این نام ها اکثراً سابقه تاریخی دارند از قبیل: اقدسیه، یوسف آباد، جماران و.. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۲:۲۰   + ۸ سایت دیگر  
فیلم سینمایی تخیّلی که افشین زی نوری و همکارانش دوبله کردند و انیمیشنی که با الهام از مولانا به شبکه امید می آید و رفقای گرمابه در شبکه نمایش با صداهای ماندگار دیدنی خواهند شد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۰۸:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
برخی از مولوی شناسان گفته اند که خوانندۀ آثار مولانا، یعنی کسی که مثنوی و دیوان شمس و مجالس سبعه و مکتوبات و فیه مافیه را بخواند، با یک شخص و سه چهره، بلکه یک شخص و سه شخصیت مواجه می شود: مولانای پیش از طلوع شمس، مولانای شوریده، مولانای قراریافته و آرام گرفته.
سینما خانه   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۹:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
پویانمایی شعر لامیا با گویندگی 14 نفر از گویندگان گفتار فیلم در واحد دوبلاژ اداره کل تامین و رسانه بین الملل سیما دوبله شد. به گزارش سینماخانه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، این سینمایی محصول آمریکا و کانادا در سال 2021 قرار است از شبکه امید سیما پخش شود.مدیر دوبله این سینمایی علیرضا [...]
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۱۷:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
برد پیت شعری از مولانا را داخل بازویش خالکوبی کرده که باغث تعجب مخاطبین از این موضوع شده است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۰۷:۵۵    
آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان واقع در تکیه میرفندرسکی از آثار ملی قرن دهم قمری می باشد . شیخ مولانا میرفندرسکی از دانشمندان برتر ایرانی در زمینه علم کیمیاگری، علم ریاضی و مذهب بود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۴:۳۶    
با استناد به این بیت از شعر مولانا که می فرماید تو به جد کاری که بگرفتی به دست؛ عیبش این دم بر تو پوشیده شده ست؛ زان همی تانی بدادن تن به کار؛ که بپوشید از تو عیبش کردگار می توانیم در عالَم خودمان به اهل بیت(ع) مخصوصا اباعبدالله(ع) متوسل شویم و با همین حرکت های قلبی می شود توجه آن حضرت را به خود ...
تیتر ۱   ۱۴۰۲/۰۶/۱۰ - ۲۰:۰۷    
چندین متن و شعر از مولوی، شاعر به نام ایرانی در وصف دوست برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم. بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۸:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
دهمین شماره مجله گفتمان پیشرفت با تصویری از پروفسور حمید مولانا چهره شناخته شده جهانی دانش ارتباطات بر روی جلد در 228 صفحه منتشر شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۰:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تایباد از افتتاح خانه مسافر مولانا در شهرستان تایباد هم زمان با هفته دولت خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۲:۵۱   + ۱۸ سایت دیگر  
محمود کریمی مداح کشورمان در آستانه اربعین حسینی شعر مشهور مولوی را در قالب شور خواند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۳ - ۱۳:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
اسفندقه در آیین رونمایی مجموعه شعر شام اود گفت: شعر علیرضا قزوه صدای مولانا را برای من زنده می کند و بیتابی ها و هنجارشکنی های معقول و هنر دردمندانه را در شعر او می بینم.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۷:۳۲    
یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر سلطانیه که از دوران ایلخانی به یادگار مانده است بنایی متعلق به عارف و شاعر قرن هشتم هجری، مولانا حسن کاشی، است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۰۶:۲۰    
مولانا هیچ ابایی ندارد که از غزل یعنی قالبی عاشقانه به عنوان یک بستر آموزشی برای القای علت پدید آمدن عمیق ترین چالش های روان انسان استفاده کند و در اثنای آن در چند بیت به یک تصویرسازی در جهت جاانداختن مفهومی که می خواهد به مخاطب منتقل کند بهره ببرد. غزل با این دو بیت آغاز می شود: ...
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۰۰:۵۵    
تصاویری از شاعران نامدار که با ابزار هوش مصنوعی بازسازی شده را می بینید.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۱۱:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
تصاویری از شاعران نامدار که با ابزار هوش مصنوعی بازسازی شده را می بینید.
تئاتر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۴:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش تئاتر آنلاین، چهارمین دوره سوگواره نمایشنامه خوانی، نقالی و نمایش کافه ای با محوریت حماسه بزرگ حسینی، نگاه آزاد عاشورایی و موضوع ویژه حضرت رقیه (س) در شهریور 1402 برگزار می شود ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۲:۳۶   + ۱۲ سایت دیگر  
کتاب آن و آن تالیف رضا علی آبادی نوازنده و پژوهشگر موسیقی با محوریت زندگی مولانا و شمس توسط انتشارات بنیاد فرهنگی هنری رودکی منتشر شد.
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۲:۲۰    
کتاب آن و آن تالیف رضا علی آبادی نوازنده و پژوهشگر موسیقی با محوریت زندگی مولانا و شمس توسط انتشارات بنیاد فرهنگی هنری رودکی منتشر شد.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۳:۳۱    
دورهمی مثنوی خوانی برای علاقه مندان مولانا در خانه فرهنگ میثاق برگزار می شود .
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۲:۳۲    
آن متبحر در فن مجری گری، آن دل رباتر از هرچه جن و پری، آن کلیددار روحانی، آن عالم ربانی، آن شاکر و مشکور، آن صدایش دل رباتر از صدای سنتور، آن کرامات و فضایلش بر اهل عالم مستور، سیدنا و شیخنا و مولانا رضا رشیدپور از اعاظم زمان بود و از کبائر مکان.
بلاغ مازندران   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۰۳:۰۰    
مسجد رانندگان از جمله آثار تاریخی جامانده از دوره قاجار است که اغلب افراد بومی این مسجد را با نام رانندگان می شناسند و اگر از افراد بومی شهرستان بابل بپرسند مسجد مولانا کجاست شاید کمتر کسی بداند همان مسجد رانندگان است.
ستاره   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۹:۳۲    
عکس جدیدی از جنیفر لوپز خواننده و ستاره 54 ساله منتشر شده که در آن وی یک تیشرت سفید رنگ بر تن دارد که بر روی آن شعری از مولانا شاعر ایرانی نوشته شده است.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۹:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
جنیفر لوپز تیشرتی که شعر مولانا بر روی آن حک شده بود را پوشید.
کاماپرس   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۹:۱۸    
خواننده مشهور آمریکایی، جنیفر لوپز چهارشنبه گذشته پس از تولد 51 سالگی همسرش، بن افلک با یک استایل خاص توجه ها را به خود جلب کرد. روی این تی شرت ساده سفید مصرعی از شعر شاعر ایرانی، مولانا، به چشم می خورد. برای دسترسی سریع تر به اخبار داغ، تلگرام و توییتر کاماپرس را دنبال کنید. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۱:۴۰   + ۲۵ سایت دیگر  
سمنان- ایرنا- دبیر دومین جشنواره ملی مولانا گفت: رویداد ملی گویندگی، اجرا و سخنوری مولانا در سه بخش و در تابستان و پاییز امسال در دانشگاه دامغان برگزار می شود.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۰۵:۵۰    
مولانا در دفتر اول مثنوی معنوی اینگونه به اهمیت پرداختن به خود - جهاد اکبر - به جای پرداختن به دیگران - جهاد اصغر - اشاره می کند: ای شهان کشتیم ما خصم برون ماند خصمی زو بتر در اندرون ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۰۹:۵۷   + ۱۲ سایت دیگر  
دولت ترکیه که سال هاست در پی ثبت نام مولوی به عنوان شاعری ترک و یکی از مفاخر این کشور است، با تولید و پخش سریالی درباره این شاعر پرآوازه ایرانی، قدم های جدید و جدی را در این حوزه برداشت.
انتخاب   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۵:۲۱    
مولانا در طی سالهای عمر خود در کشورهای مختلفی نظیر ایران، افغانستان، تاجیکستان و ترکیه امروزی زندگی کرده و به همین دلیل، آثار او در این کشورها به زبان های مختلفی ترجمه شده و طرفداران بسیار سرسختی دارد.