پنجشنبه ۰۶ مهرساعت ۱۳:۴۱Sep 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «کودتا»

خبرگزاری فارس   ۱۹ دقیقه پیش    
دولت انتقالی بورکینافاسو از خنثی کردن یک کودتای جدید در این کشور و بازداشت شماری از عاملان آن خبر داد.
جهان نیوز   ۲ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
کارشناس سودانی با تشریح علل و زمینه های وقوع کودتاهای اخیر در برخی کشورهای آفریقایی، پیش بینی کرد احتمال قدرت گیری نظامیان در چند کشور دیگر نیز وجود دارد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۴    
دنیای اقتصاد : کشته شدن دریاسالار دشمن در یک حمله موشکی برای هر ارتشی در حکم یک کودتا خواهد بود؛ اما جشن برپا شده در اوکراین برای کشته شدن فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه ممکن است کوتاه مدت باشد ...
برترین ها / اقتصاد نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۱:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
گروهی از تحلیلگران با استناد به روابط نزدیک تهران و برخی از کشورهای قاره سیاه براین باورند که ایران هم به واسطه منافع ایدئولوژیک پو هم به دلیل مقوله های مالی بالاخص دور زدن تحریم های غرب به این گروه از کشورها که غالبا تجربه کودتا داشته اند، نزدیک شده است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۹:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
هم میهن نوشت: با توجه به فرسودگی تدریجی و اجتناب ناپذیر الگوی حکومتی پوتین به لحاظ مالی، اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی، یک رهبر تکنوکرات یا موقت باید بتواند انتقالی به سمت عادی سازی را تضمین کند. هیچ راه ندارد که اوضاع بدتر شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۵:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
ارتش بورکینافاسو تلاش برای کودتا علیه رئیس جمهور موقت این کشور را ناکام گذاشت.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۳:۴۹    
فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در جمع پرسنل پادگان شهدای جوادنیا به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز سرباز گفت: آمریکا در 60 کشور کودتا طراحی و 8 میلیون انسان را به کام مرگ کشانده است و در کودتای نقاب مجوز قتل عام 10 میلیون ایرانی را به کودتاچیان داده بود.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۱:۴۱    
به گزارش ایران آنلاین، دنیس مونکادا وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با بیان اینکه الگوی امپریالیستی و استعماری منقضی شده است، آمریکا را به تلاش برای ایجاد بی ثباتی و کودتا در کشورها از طریق اعمال تحریم ها متهم کرد. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۰:۵۷   + ۱۳ سایت دیگر  
حاکمیت نظامی در بورکینافاسو مدعی شد که در سالگرد کودتای سال گذشته، کودتا علیه خود را ناکام گذاشته است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۰۸:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن گام های آینده خود را در رابطه با بحران نیجر پس از اعلام خروج سفیر فرانسه و نیروهای فرانسوی از این کشور که شاهد کودتا است، ارزیابی خواهد کرد.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۲۱:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در تازه ترین موضع گیری خود درباره وضعیت قره باغ، جمهوری آذربایجان را به پاک سازی قومی در این منطقه متهم کرد. این روزها وضعیت سیاسی نیکول پاشینیان در ارمنستان در هاله ای از ابهام قرار دارد ...
ستاره صبح   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۲۱:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
علی بیگدلی، پژوهشگر و کارشناس روابط بین الملل زمانی که جمال عبدالناصر در سال 1954 کودتا کرد، اولین نامه ای که نوشت و ارسال کرد به مقصد سفارت آمریکا بود. ناصر برای آمریکایی ها نوشت که کودتا ضرری به منافع شما نمی زند. این اقدام باعث شد همگان تصور کنند جمال عبدالناصر به سمت آمریکا مایل خواهد شد. ...
اعتدال   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۷:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
نسبت دادن کودتایی که دسیسه دشمن بود به لشکر 92، بدون اینکه محاسبه کنند لشکر 92 برای چه باید کودتا می کرد؟ آیا از اهواز می توانست بیاید تهران را بگیرد؟! یا اینکه قصد داشت خوزستان را تحویل عراق دهد؟! انتصاب کودتا به لشکر 92 که منجر به دستگیری و اعدام برخی از فرماندهان آن شد، اقدامی بسیار غیرمنطقی بود.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۴:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
مشاور رئیس جمهوری " آرتساخ" - که به طور یکجانبه توسط ارامنه قره باغ اعلام شد - گفت: "مردم ما نمی خواهند به عنوان بخشی از آذربایجان زندگی کنند و 99.9 درصد ترجیح می دهند سرزمین تاریخی ما را ترک کنند."
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۴:۱۰   + ۷ سایت دیگر  
سرویس امنیت ملی ارمنستان از خنثی سازی تلاش گروه شبه نظامی صلیبیون برای به دست گرفتن قدرت با استفاده از اقدام مسلحانه در این کشور و دستگیری هشت نفر خبر داد.
میزان   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۱:۴۱    
خبرگزاری میزان - امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه به تازگی اعلام کرد که پاریس به حضور نظامی خود در نیجر پایان داده و سفیر خود را در نتیجه کودتا از این کشور خارج خواهد کرد. ...
بنا بر اطلاعات رسیده، ایران به تمام آرشیو قضائی اسرائیل دسترسی پیدا کرده است که شامل اطلاعات مهم و حساس درباره پرونده نتانیاهو می شوند. بنابر این اطلاعات، نتانیاهو احتمالا به یک بیماری مزمن روان شناختی مبتلا است.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۶:۲۹   + ۳ سایت دیگر  
ارتش ارمنستان از سال 2020 تا کنون اختلافات زیادی با دولت پاشینیان داشته است. گروهی از نظامیان در مورد قدرت رهبری نخست وزیر تردید دارند و معتقدند نیکول پاشینیان باید هرچه سریعتر استعفا دهد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۳۰    
کوین لیپتاک/ تحلیلگر سیاست بین الملل پرزیدنت جو بایدن امیدوار بود بزرگ ترین اقتصادهای جهان را متقاعد کند که در اجلاس گروه20 در هند در پشت سر اوکراین جمع شوند و در عین حال بر ادعای خود برای سرمایه گذاری آمریکا در کشورهای در حال توسعه تاکید کند ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۶    
فرانسه به همکاری نظامی خود با نیجر پایان می دهد و سربازان خود در منطقه ساحل را از این کشور آفریقایی خارج می کند.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۲:۱۰   + ۵ سایت دیگر  
هشت تن از اعضای نهاد غیردولتی میهن پرستان به نام صلیبی ها بر اساس شواهدی که سرویس امنیت ملی ارمنستان می گوید با تفتیش خانه ها و دفتر این سازمان پیدا کرده است، به خاطر اقدام به کودتا بازداشت شدند.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۰:۴۳    
مسئله ای که گفته می شود دست های پنهان در کودتای روز گذشته در ارمنستان وجود داشته صحت ندارد چراکه تمام بازیگران منطقه امروز بصورت باز در حال بازی هستند
شورای امنیت ملی ارمنستان از خنثی سازی تلاش یک گروه شبه نظامی برای به دست گرفتن قدرت با استفاده از اقدام مسلحانه در این کشور و دستگیری هشت نفر خبر داد.
تدبیر و امید   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۶:۲۰   + ۲۷ سایت دیگر  
وقتی آنها علیه دونباس و کریمه اعلان جنگ کردند، چگونه می توان گفت که این دولت (پس از کودتای 2014)، این کودتاچیان، نماینده آن مردم هستند. ما هیچ مشکلی با تمامیت ارضی نداریم ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۶:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
سرویس امنیت ملی ارمنستان اعلام کرد افرادی را که قصد داشتند با استفاده از تسلیحات نظامی قدرت را در این کشور بدست بگیرند، بازداشت کرده است.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۵:۵۰   + ۵ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: شورای امنیت ملی ارمنستان از خنثی سازی تلاش برای به دست گرفتن قدرت در این کشور و دستگیری هشت نفر خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۵:۴۲   + ۲۶ سایت دیگر  
سرویس امنیت ملی ارمنستان از خنثی شدن تلاش برای کودتا علیه دولت نخست وزیر این کشور و بازداشت هشت نفر در رابطه با این پرونده خبر داد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۹:۵۹    
فرمانده سپاه صاحب الامر(عج)در جمع کارکنان شرکت آریان فولاد به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت: انقلاب اسلامی از بهمن 57تا 29شهریور 1359 از 3 کودتا برای براندازی و سقوط انقلاب آمریکا و عملا داخلی و خارجی طراحی کردند.
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۸:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
یکی از مشکلات واقعی حاکم بر روابط مصر و ایران در طول هفت دهه گذشته به ویژه از سال 1952 و وقوع تحولات سیاسی در مصر نقش برخی کشورهایی است که طرف سوم را در این روابط تشکیل می دهند و بر روند این روابط تأثیرگذار بوده اند. ...
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۰:۲۶    
کودتا در آفریقا نقش مهمی در تغییرات سیاسی، نظامی و منطقه ای داشته است که در این راستا فرانسه به عنوان یک قدرت استعماری سابق، اغلب در پشتیبانی و حمایت از کودتا در این منطقه دخالت کرده است.
جماران   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۱۳:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
امام خمینی(ره) در زمانی سکان دار جامعه ایران بود که امواج و طوفان ها، پشت درپشت هم، کمر به فروپاشی و اضمحلال کشور بسته بودند: بحران تجزیه طلبی، گروه های مسلح سیاسی، اقدام به کودتا علیه انقلاب و ترورهای گسترده مسئولین نظام و .. ...
سلام نو / اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۱۲:۳۱   + ۱۱ سایت دیگر  
سومین مرحله آذربایجان به ارمنستان، بار دیگر آتش منازعات دو کشور را که ریشه ای تاریخی دارد شعله ور کرد. منازعه ای که بازیگران بین المللی آن در دو سوی میدان، حمایت پنهان از طرف های مورد منازعه را به نفع تغییر یا تثبیت ژئوپلیتیک قفقاز پیگیری می کنند ...
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۲۲:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
معترضین به عملکرد پاشینیان جلوی کاخ ریاست جمهوری ارمنستان در ایروان تجمع کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده اند. بسیاری از منابع محلی از احتمال وقوع کودتا یا استیضاح پاشینیان خبر می دهند.
آنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۲۱:۲۵    
سرویس امنیت دولتی گرجستان اعلام کرد، معاون سابق وزیر کشور گرجستان که در حال حاضر به عنوان معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین فعالیت می کند با حمایت کی یف در حال طراحی یک کودتا برای سرنگونی دولت تفلیس بوده است.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۶:۵۹   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، همزمان با حملات جمهوری آذربایجان به مناطق مختلف خانکندی، مرکز منطقه قره باغ کوهستانی، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پیامی ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرد، گفت: در حال حاضر نباید هیچ گام اشتباه و ناگهانی برداریم. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۱:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
سرویس امنیت داخلی گرجستان در بیانیه ای اعلام کرد، این کشور با تهدید ناآرامی های خشونت آمیزی که توسط نزدیکان میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق سازماندهی شده اند، مواجه است.
عصر امروز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۹:۰۷    
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز؛ از سال 1947 میلادی که در چنین روزی مطابق با هجدهم سپتامبر، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا موسوم به سیا رسما آغاز به کار کرد، هر جا ترور و کودتایی در کشوری اتفاق افتاده این سازمان یا خود عامل مستقیم آن بوده یا اینکه در طراحی و سازماندهی آن نقش داشته است. ...
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۹:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
روزنامه کیهان در چاپ دوم خود در تاریخ سه شنبه 27 شهریور سال 1358 از کودتا در افغانستان خبر داده و در آخرین خبر خود نوشته است که تره کی کشته شد. امام خمینی نیز در سخنانی گفته اند که نه تنها روحانیون بلکه همه قشرها باید در سیاست دخالت کنند.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۵:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
برنامه "آفریقا امروز" شبکه پرس تی وی آخرین وضعیت کشورهای نیجر و گابن پس از کودتا را بررسی می کند. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه این هفته "آفریقا امروز" در دو بخش بر مبارزه مردم نیجر برای حفظ استقلال کشورشان تمرکز می کند و به وضعیت کشور گابن پس از سرنگونی دیکتاتور مورد حمایت فرانسه می ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۴:۵۶    
قاره آفریقا از سال 2020 تاکنون، شاهد وقوع 8 کودتا بوده است. در این راستا، به تازگی شاهد دو کودتای جدید در نیجر و گابن بوده ایم. کودتا هایی که در مدت اخیر تحلیل و تفسیر های زیادی را برانگیخته اند و بسیاری از ناظران و تحلیلگران سعی داشته اند به واکاوی ابعاد مختلف و ریشه های این کودتا ها بپردازند.
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۲:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
اخیرا سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه مدعی شده است که سپاه قدس ایران پشت صحنه کودتاهای غرب آفریقا قرار دارد و سردار قاآنی روز کودتا ارتش در مالی،در پایتخت این کشور حضور داشته است.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۹:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
"آن چه بیش از همه ما را به حیرت واداشت، سرعت و میزان ترامپ سازیِ حزب جمهوری خواه بود." او و زیبلات در کتابِ دموکراسی ها چگونه می میرند ، جمهوری خواهان را به خاطر ناکامی در جلوگیری از به قدرت رسیدنِ ترامپ سرزنش می کنند.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۸:۵۶    
به این فهرست توجه کنید: مداخله در انتخابات ایتالیا در سال 1948 میلادی ، برنامه ریزی و اجرای کودتای 28 مرداد در ایران و ساقط کردن دولت ملی دکتر مصدق در سال 1953 میلادی ، برنامه ریزی و اجرای کودتا در گواتمالا در سال 1954 میلادی ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۰:۱۳    
دکتر همایون کاتوزیان آقای عابدیان درمقاله ای چنین القا کرده بودند که بنده خواسته ام خوانندگان غیرحرفه ای را فریب دهم. ایشان در اظهاراتشان به پاره ای ازنظرات آقای گرجستانی استناد کرده بودند که من ناگزیر شدم در پاسخ به مقاله ایشان درباره ارجاعاتشان نظر بدهم و اکنون آقای گرجستانی پاسخ نامه ای بر ای ...
وزیر خارجه کنگو اعلام کرد آنچه در شبکه های اجتماعی درباره وقوع کودتای نظامی در کشور دست به دست می شود، دروغ است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۲:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
مهر نوشت: برخی رسانه ها مدعی وقوع کودتا در کشور کنگو توسط فرمانده گارد ریاست جمهوری این کشور شده اند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۲:۰۴   + ۹ سایت دیگر  
وزارت ارتباطات جمهوری کنگو اعلام کرد که برخی اخبار پیرامون وقوع کودتا در این کشور را تکذیب می کند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۱:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
وزارت ارتباطات جمهوری کنگو اعلام کرد که برخی اخبار پیرامون وقوع کودتا در این کشور را تکذیب می کند.