یکشنبه ۰۷ خردادساعت ۱۳:۲۵May 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ژن درمانی»

ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۱:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
یک ژل جدید مبتنی بر ژن درمانی تبدیل به اولین درمان تایید شده برای بیماری نادر و دردناک پروانه ای شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۸:۳۲    
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک گفت: مهندسی ژنتیک ابزاری موثر در حفظ تنوع زیستی است .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۹:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
نوزاد دختر 19 ماهه به نام Teddi اولین کودک در انگلستان است که ژن درمانی نجات بخش جدیدی را برای درمان یک اختلال ژنتیکی کشنده دریافت می کند.
8 صبح   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۰:۱۰    
دانشمندان دانشگاه مونترآل امیدوار هستند که یک روش جدید ژن درمانی بتواند به بازگرداندن بینایی کمک کند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۰۶:۵۵   + ۷ سایت دیگر  
دانشمندان دانشگاه مونترآل امیدوار هستند که یک روش جدید ژن درمانی بتواند به بازگرداندن بینایی کمک کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
حدود 430 میلیون نفر در جهان از کم شنوایی رنج می برند که طبق مشاهدات با افزایش سن، این آمار افزایش می یابد.
جماران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۸:۵۲    
محققان کانادایی روشی نوین ابداع کرده اند که در آینده به احیای بینایی بیمارانی با اختلالات مادرزادی منجر می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۱:۲۹   + ۸ سایت دیگر  
محققان کانادایی روشی نوین ابداع کرده اند که در آینده به احیای بینایی بیمارانی با اختلالات مادرزادی منجر می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۰:۲۵   + ۱۲ سایت دیگر  
دانشمندان کانادایی روش جدیدی ابداع کرده اند که ممکن است روزی به بازگرداندن بینایی به بیماران مبتلا به اختلال بینایی ارثی کمک کند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۰:۰۵    
به گزارش سیناپرس همدلن، دانشمندان در دانشکده پزشکی UMass Chan فناوری ارائه کرده اند که ژن درمانی را مستقیماً به بافت ریه از طریق تزریق داخل بینی ارائه می دهد، پیشرفتی که به طور بالقوه می تواند کلاس جدیدی از درمان ها را برای بیماری های ریوی ایجاد کند. ...
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۲۰:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
محققان یک روش جدید و بسیار کارآمد برای ویرایش ژن ابداع کرده اند که از قطعات پروتئینی مبتنی بر ویروس استفاده می کند. این روش می تواند برای افزایش سطح سلول ها و ژن درمانی های موجود برای درمان سرطان و سایر بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد. ...
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۰۹:۰۳    
عبور از سد خونی مغزی برای آغاز عصر ژن درمانی برای بیماری های عصبی به گزارش سیناپرس همدان، محققان در مقاله ای با عنوان “باز شدن BBB با اولتراسوند متمرکز در پستانداران غیر انسانی و بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون: تحویل ناقل AAV هدفمند و تصویربرداری PET” منتشر شده در Science Advances ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۰۸ - ۰۸:۰۴   + ۴ سایت دیگر  
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی گفت: ژن درمانی برای اولین بار در ایران شروع شده است.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۷:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم وفناوری ، مدیر گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این برنامه با هدف بزرگداشت روز جهانی DNA و در محور های ژنتیک در پزشکی، تکنیک های توالی یابی پربازده در تشخیص بیماری های ژنتیکی و ژن درمانی برگزار شد. ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۱:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
شرکت جنپرکس داد ه های مربوط به پلتفرم رهایش ترکیبات ژن درمانی به تومور های سرطانی را در نشت سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان ارائه کرد.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۰۹:۰۶    
به گزارش سیناپرس همدان، نوزادان نارس، به ویژه نوزادان با وزن کم هنگام تولد، در معرض خطر خونریزی داخل بطنی هستند. یکی از عوارض مکرر این خونریزی های مغزی، هیدروسفالی است، تجمع مایع مغزی نخاعی (CSF) در بطن های مغز که می تواند به شدت رشد مغز را مختل کند ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۲/۰۲ - ۰۹:۱۲   + ۹ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با اشاره به تلاش پژوهشگران ایرانی برای درمان مبتلایان هموفیلی با روش ژن درمانی گفت: همکاران ما در مدل حیوانی موفق شدند که موش های هموفیل را تولید کنند و به دنبال این هستند که فاز بالینی مطالعات ژن درمانی را انجام دهند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۱ - ۱۲:۴۸   + ۷ سایت دیگر  
فشار بالای چشم که در گلوکوم مشاهده می شود به آرامی منجر به نابینایی می شود. برای برخی، درمان اولیه با قطره چشم، کارساز نیست، بنابراین اخیرا محققان از ژن درمانی برای ایجاد یک روش نویدبخش جدید برای درمان فشار بالای چشم مرتبط با گلوکوم استفاده کرده اند. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۱۴:۰۲   + ۱۸ سایت دیگر  
رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: درمان بیماران مبتلا به تالاسمی و سرطان معده با استفاده از ژن درمانی و خریداری دستگاه انتقال ژن توسط خیران در مشهد میسر شد.
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۷ - ۲۰:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
دبیر علمی سمپوزیوم DNA گفت: ژن درمانی در آینده نه چندان دور مبنای درمان بسیاری از بیماری ها خواهد بود که این موضوع مهمترین محور سمپوزیوم یک روزه DNA در اهواز است. ...
زومیت   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۲۲:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
ژن درمانی استفاده از مواد ژنتیکی برای درمان یا پیشگیری از بیماری ها است. با ما همراه شوید تا درمورد این رویکرد درمانی بیشتر بدانید. ژن درمانی در سال های اخیر بسیاری از عناوین خبری را به خود اختصاص داده است و علت امر تا حدی پیشرفت سریع بیوتکنولوژی بوده است که پزشکان را قادر می سازد چنین درمان ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۷:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی گفت: 30 میلیارد ریال برای تکمیل و تجهیز مرکز تولید محصولات ژن درمانی و سلول درمانی استان جذب شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۲۳:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
رئیس سازمان محیط زیست گفت: ژن درمانی و بحث های سلول مولکولی و استفاده از سلول های حیوانات مختلف در حیات وحش برای تکثیر آنها، موضوعی است که در "حفاظت" مغفول مانده و از ارکان اصلی حفاظت در خارج از محدوده های اسارتی است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۲۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
رئیس جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی نخستین سازمانی بود که در حوزه های سلول های بنیادی و ژن درمانی اقدام کرد آن هم در زمانی که بسیاری از سازمان ها این موضوعات را قبول نداشتند!
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۱۵:۵۲   + ۱۵ سایت دیگر  
پژوهشگران دانشگاه ام آی تی ، نانوذرات جدیدی ابداع کرده اند که می توانند فناوری ویرایش ژن را مستقیما به ریه های موش منتقل کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۱:۱۵    
گروهی از محققان هندی، موفق به توسعه یک روش ژن درمانی شده اند که می تواند خطر خونریزی را در افراد مبتلا به هموفیلی نوع به طور چشمگیری کاهش دهد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۲۲:۲۱    
دانشمندان در تازه ترین مطالعات خود موفق شدند از طریق ژن درمانی گامی رو به جلو در پیشگیری از ایست قلبی ناگهانی در بیماران بردارند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۲۲:۵۸    
باشگاه خبرنگاران توانا_ امیرعلی حمیدیه رئیس مرکز پیوند سلولهای بنیادی مرکز طبی کودکان گفت: محصول کارتیسل که شرکت نوآرتیس به قیمت 430 هزار دلار میفروشد را با تولید داخلی میتوانیم بسیار ارزان در اختیار داشته باشیم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۳:۰۰    
متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند با استفاده از روش ژن درمانی، یک بیمار مبتلا به سرطان را در سال 1401 درمان کنند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۰۳:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
محققان، ژن درمانی جدیدی برای کودکانی که بدون درمان با SMA متولد می شوند، یافته اند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۰۹:۰۱   + ۱۸ سایت دیگر  
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، گفت: کشورهایی مانند یونان با مطالعه در حوزه های جدید، آمار مبتلایان به تالاسمی را در یک دهه اخیر به صفر رسانده اند، ولی در ایران همچنان روزانه 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۰۸:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
استفاده از نانوذرات لیپیدی به توسعه یک روش رهایش دارویی کمک کرده است که می تواند در ژن درمانی تحولی ایجاد کند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۱:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز گفت: امروز پیوند مغز استخوان در 20 مرکز در استانهای تهران، کرمان، کرمانشاه، شیراز، تبریز، مشهد و ارومیه در حال انجام است و امروز باید روی مسأله سلول درمانی و ژن درمانی تمرکز کنیم.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۱:۰۳    
رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز، گفت: اکنون اکثر استان های کشور مرکز پیوند مغز استخوان دارند و این یک پیشرفت بزرگ است. امر درمان با پیوند مغز استخوان به یک روند روتین تبدیل شده است اما باید از این به بعد تمرکز خود را بر سلول درمانی و ژن درمانی ببریم.
بهار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۸ - ۱۲:۲۱    
گروه سلامت: ژنتیک، یکی از شاخه های علم زیست شناسی است که در مورد وراثت ژن ها و تغییرات ژن که در موجودات زنده وجود دارد به بحث و مطالعه می پردازد. وراثت الگویی است که باعث انتقال دادن صفات از والدین به فرزندان می شود ...
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۲:۵۴   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز ، محمد هادی ایمانیه در نشست بررسی راه اندازی مرکز تحقیقات و درمان سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور در شیراز، از حمایت مدیریت ارشد استان از ساخت مرکز تحقیقات و درمان سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور در شیراز خبر داد. ...
سینا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۰۹:۰۲    
اولین کودک بریتانیایی که ژن درمانی را برای اختلال ژنتیکی کشنده دریافت می کند اکنون شاد و سالم است. به گزارش سیناپرس همدان، یک نوزاد با یک اختلال ارثی نادر اولین کودک در بریتانیا بود که ژن درمانی جدیدی برای این بیماری دریافت کرد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۶:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
یک نوزاد دختر 19 ماهه در کشور انگلیس برای اولین بار از نوعی ژن درمانی برای معالجه یک اختلال خطرناک عصبی بدو تولد بهره مند شد. نتایج این درمان موفقیت آمیز گزارش شده است.
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۵:۳۵    
امیرعلی حمیدیه رئیس بخش پیوند سلول های بنیادی مرکز طبی کودکان گفت: ما تمامی تلاش خودمان در جهت درمان کودکان سرطانی می کنیم، اما در حال حاضر در بخش تحقیق و توسعه به بخش های پرهزینه ای رسیده ایم که نیازمند حمایت خیرین و نهاد ها هستیم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۰۶:۵۰    
یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری با استفاده از دانش سلول و ژن درمانی راه های درمانی جدیدی برای بیماری های صعب العلاج به کار گرفته است.
جام جم   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۱:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
با توجه به لزوم توسعه دانش و تولید محصولات زیست فناوری در کشور، شرکت های دانش بنیان در این زمینه همگام با توسعه این فناوری در کشورهای پیشرومشغول به کار شده اند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۱۴:۱۰    
استفاده از انواع سلول های ایمنی برای مقابله با سرطان و شناخت ژن های موثر در بروز سرطان، بخش هایی از دستاورد های یک شرکت دانش بنیان در حوزه ژنتیک است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۱۹:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
نخستین مرکز تخصصی کم خونی کشور امروز در کرمان افتتاح شد و این در شرایطی است که 6 هزار بیمار مبتلا به سرطان خون در این استان داریم.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۳:۴۶   + ۶ سایت دیگر  
برنامه علمی، پزشکی دستاورد از داستان درمان آرمان قاسمی 6 ساله به مدد علم دانشمندان ایرانی می گوید. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نخستین ژن درمانی موفق در ایران به روش کارتی سل درمانی در شهریور ماه 1401 در بیمارستان مرکز طبی کودکان و بر روی آرمان ...
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۳:۰۲    
ژن درمانی چیست؟ ژن درمانی (Gene therapy)، تکنیکی آزمایشگاهی می باشد که با غیر فعال کردن ژن بیماری زا یا جایگزین کردن ژن های سالم به جای ژن های معیوب انجام می شود. ژن ها بر اثر افزایش سن، جهش، آسیب دیدن توسط مواد شیمیایی و ... می توانند دچار تغییر شوند ...
سینا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۰۹:۰۲    
دانشمندان علوم اعصاب ژن مهمی را انتقال دادند که بینایی را برای دو بیمار مبتلا به آموروز مادرزادی Leber بهبود بخشید. به گزارش سیناپرس همدان، آموروز مادرزادی لبر (LCA) یکی از رایج ترین اشکال نابینایی ارثی در سراسر جهان است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۲۱:۰۵    
در جدیدترین روش درمان سرطان علاوه بر حذف عوارض سلول های به اصطلاح T یا کارتیسل ها مهندسی و مقاوم می شوند .
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۳:۳۹   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ژن درمانی در سرطان یکی از جدیدترین شیوه های درمانی آنکولوژی بوده و درمان کامل این بیماری با این شیوه درمانی امکان پذیر است.
سینا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۴:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
سمپوزیوم بین المللی سرطان از آزمایشگاه تا بالین با محور” پیشگیری از سرطان”،” تشخیص سرطان”،” زیست شناسی سرطان”، “درمان سرطان” و” اخلاق و چالش ها” برگزار و به تازه ترین یافته های پژوهشی در حوزه تشخیص، سلول درمانی و ژن درمانی سرطان در کشور پرداخته می شود. ...
پایگاه خبری ذاکر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۰۰:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
رئیس کمیسیون داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در یک سال و چهار ماه گذشته، گفت: آغاز ژن درمانی در ایران از اقدامات خوب وزارت بهداشت در دوره جدید است.