جمعه ۰۲ مهرساعت ۰۷:۰۰Sep 2021 24
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «زمین شناسی»

مهرصبا   ۱۵ دقیقه پیش    
هوشنگ دشت بان بازنشسته سازمان نفت و فارغ التحصیل رشته زمین شناسی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ،اظهار کرد: بعد از فارغ التحصیل شدن از رشته زمین شناسی دانشگاه تهران، به ادامه تحصیل در رشته فسیل پرداختم ...
معدن نامه   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۲:۳۴    
جلسات هماهنگی مسئولان سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و وزارت صنعت، معدن وتجارت در پی توافقات سه جانبه با جدیت ادامه دارد.
اول فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۰۶:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش اول فارس ، چارلز داروین برای اولین بار این تغییر بنیادین را در آناتومی باستانی ما تشخیص داد. او در نظریه انقلابی خود طرح کرده بود که انسان ها و شامپانزه ها هر چند دم ندارند، با این حال دارای مجموعه کوچکی از مهره ها هستند که فراتر از ساختمان لگن گسترش یافته و دنبالچه را شکل می دهند ...
کیهان   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۲۲:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
رسانه های محلی استرالیا از وقوع زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر در نزدیکی شهر ملبورن خبر دادند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، بنابر اعلام موسسه زمین شناسی استرالیا، دیروز زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر نزدیکی شهر ملبورن را لرزاند که یکی از شدیدترین زمین لرزه های ثبت شده در این کشور بوده است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۱۶:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
مرکز زمین شناسی آمریکا از وقوع زمین لرزه ای به قدرت 6.5 ریشتر در کشور نیکاراگوئه خبر داد.
اقتصاد آنلاین / پارسینه   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۰۸:۵۶   + ۱۸ سایت دیگر  
زلزله شدید 6 ریشتری، صبح امروز باعث تخریب برخی از ساختمان های شهر ملبورن شد. رییس مرکز تحقیقات زلزله شناسی در ملبورن هشدار داد احتمال وقوع پس لرزه ها وجود دارد و ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۱:۴۸   + ۶ سایت دیگر  
شرکت هلدینگ زمین شناسی روسیه در گزارش جدید خود تخمین زد که ذخایر نفت و گاز این کشور به ترتیب برای 30 و 70 سال دیگر در سطح تولید فعلی کافی خواهد بود.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۳:۴۰   + ۷ سایت دیگر  
برخی از کارشناسان و صاحب نظران زمین شناسی بر این عقیده هستند که بلندترین تپه های ماسه بادی دنیا در ایران وجود دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۰:۰۵    
اصفهان-مدیرکل زمین شناسی استان اصفهان گفت: زاینده رود دیگر مسئله کشاورزان اصفهان و صنعت نخواهد بود، جاری نبودن زاینده رود حیات یک تمدن و اجتماع 2میلیون و 500هزار نفری را به خطر انداخته است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۰۷:۴۸    
اصفهان-ایرنا- فرونشست که یک پدیده زیست محیطی و نشست تدریجی یا ناگهانی زمین است از سال 92 در شمال اصفهان شدت یافت به طوری که بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی در سال 99، نام این استان با نرخ فرونشست 18 سانتی متر در سال در صدر جدول استان های درگیر فرونشست در کشور قرار گرفت. ...
پایگاه خبری ایراسین   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۱:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
جلسه کارگروه معدن سازمان بسیج مهندسان استان فارس با موضوع مانع زدایی از فعالیت های اکتشافی و معدنی در استان فارس و همچنین استفاده از ظرفیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در توسعه فعالیت های اکتشافی و معدنی برگزار شد.
مرجع دانش سیویلیکا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۳:۴۳    
بیست و چهارمین همایش انجمن زمین شناسی ایران روز سه شنبه، 25 آبان، 1400 لغایت چهارشنبه، 26 آبان، 1400 توسط انجمن زمین شناسی ایران و با همکاری دانشگاه خوارزمی در شهر تهران برگزار می شود ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۰:۴۶    
بنیاد زمین شناسی سازمان ملل متحد از کاهش 40 درصدی آلودگی هوا به علت اعمال مقررات قرنطینه و محدودیت های تردد ظرف یکسال اخیر در کشور های منطقه جنوب شرق آسیا خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۱۳:۲۶    
ایسنا/اصفهان مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان گفت: باید قبول کرد که فرودگاه اصفهان جدا از دشت اصفهان-برخوار نیست و به طور قطع اگر به مشکل فرونشست زمین در منطقه شمال اصفهان توجه نشود، این مرکز استراتژیک نیز دچار مشکل و نشست خواهد شد.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۱۱:۵۶    
بر اساس هشدارهای دانشمندان زمین شناسی، جهان پیامدهای زمین شناسی گرمایش جهانی کره زمین را که می تواند زمین لرزه ها و سونامی های فاجعه آمیزی را در پی داشته باشد، دست کم می گیرد. به گفته این دانشمند افزایش دمای کره زمین سبب ذوب شدن صفحات یخی و همچنین آزادسازی فعالیت های لرزه ای شدید می شود.
تابناک اصفهان   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۰۰:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
مدیر کل سازمان زمینی شناسی و اکتشافات معدنی در کارگروه کم آبی و فرونشست زمین در حاشیه پارک جنگلی 240 هکتاری حبیب آباد برخوار گفت: تا سال 95 اصفهان از نظر مساحت فرونشست با دوهزار و 30 کیلومتر ، دهمین استان کشور بود ...
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۶:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: اصفهان تنها کلانشهری است که فرونشست در آن به شهر نفوذ کرده و تفاوت آن با فرونشست تهران جنس رسوبات است چون در تهران لایه های زرین از آبرفت شن است و حرکت می کند اما در اصفهان درز و ترک ایجاد می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۴:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
اصفهان -مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: خط دو مترو و رینگ چهارم ترافیکی اصفهان به شدت در معرض پدیده فرونشست قرار دارد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۳:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان با بیان اینکه اصفهان تنها شهری که فرونشست زمین به عمق شهر نفوذ کرده، گفت: طی این سال ها اصفهان را از یک شهر امن به شهر ناامن تبدیل و با اصفهان کاری کردیم که با شهرهای زلزله خیز هیچ تفاوتی ندارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۳:۰۳    
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: اسفند 1398 فرونشست استان اصفهان به 8 هزار و 230 کیلومتر رسید؛ در اسفند 1399 این عدد به 11 هزار و 700 کیلومتر و در خرداد 1400 به بالای 12 هزار کیلومتر رسیده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۱:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
اصفهان_ایرنا_ مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان گفت: اصفهان تنها کلان شهری است که فروشست زمین آن به منطقه شهری نفوذ کرده و منطقه شمال و شرق اصفهان در معرض خطر جدی این فرونشست قرار دارد.
روزنامه بازار کار   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۱:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
دانشجویان در دوران طلایی تحصیلات دانشگاهی توان آموزشی و اجرایی بسیار بالایی دارند و طرح پویش امکان اشتغال همزمان با تحصیل را برای آنان فراهم می کند. به گزارش خبرنگار ایمنا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در قالب طرح "پویش" با نیت جذب ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۴:۳۴    
رئیس جمهور قزاقستان با امضا فرمانی وزیر سابق محیط زیست، زمین شناسی و منابع طبیعی این کشور را برکنار و فرد دیگری را به این سمت تعیین کرد.
فرمانداری آران و بیدگل   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۳:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان که با حضور مسئولان زمین شناسی و همچنین رئیس دفتر منطقه ای تحقیقات زمین مسکن و شهرسازی استان اصفهان در فرمانداری این شهرستان ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۰۹:۳۹   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/لرستان یک دکترای زمین شناسی می گوید: تقریباً تمام زلزله هایی که در فلات ایران رخ می دهد از نوع درون صفحه ای است .
روزنامه بازار کار   ۱۴۰۰/۰۶/۱۹ - ۱۳:۴۶    
به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این سازمان از افراد واجد شرایط به صورت سرباز امریه دعوت به همکاری می کند: بر اساس این گزارش، شرایط تخصصی برای این امر به شرح زیر اعلام شده است: ...
سلام نو   ۱۴۰۰/۰۶/۱۹ - ۱۳:۱۵   + ۸ سایت دیگر  
فسیل کشف شده که تیتانوکوریس (Titanokorys) نام دارد، متعلق به گروهی از بندپایان اولیه به نام پره دندان سانان (Radiodonts) بوده که در دوره زمین شناسی کامبرین در 541 میلیون سال پیش بر روی زمین ظاهر شده اند.
برترین ها   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۲۰:۳۴   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا: بقایای گونه ی جدیدی از بندپایان اولیه متعلق به 500 میلیون سال قبل در کوه های راکی کانادا کشف شده است. به نقل از دیلی میل، این گونه جدید که "تیاتونوکوریس" (Titanokorys gainesi) نام دارد در دوره ی زمین شناسی کامبرین در اقیانوس زندگی می کرده است و در حالی که بیشتر موجودات این دوره بسیار کوچک ...
پانا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۴:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
اسلامشهر(پانا) - پیمانکار قرارگاه خاتم الانبیاءدرجلسه رسمی شورای اسلامی شهر اسلامشهر گفت قرارگاه با وجود شرایط مناسب زمین شناسی در اسلامشهر و امکانات شبانه روزی تونل مترو، این ظرفیت را دارد که پروژه را در صورت تأمین منابع مالی زودتر به اتمام برساند. ...
آفتاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۴:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
بر اساس برآورد زمین شناسی صورت گرفته توسط امریکا، میانگین منابع نفتی کشف نشده افغانستان در حدود 1.6 میلیارد بشکه نفت خام، 562 میلیون بشکه گاز مایع طبیعی و 0.44 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی است ...
پارسینه   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۰۹:۳۵   + ۱۳ سایت دیگر  
به گزارش رویترز، زلزله ای به بزرگی 7 در مقیاس ریشتر، سه شنبه شب (به وقت محلی) مکزیک را لرزاند. سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد که این زلزله در 17.7 کیلومتری شمال شرقی آکاپولکو در ایالت گوئررو مکزیک رخ داده است. ...
تجارت امروز   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۰۸:۳۲    
زمین شناسی یکی از درس های تخصصی رشته ی تجربی است که برای رشته های زیر گروه 3 اهمیت بالایی دارد. افرادی که می خواهند در زیر گروه 3 و رشته ی داروسازی قبول شوند باید این درس را به خوبی مطالعه کنند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۱۵:۲۹    
انجمن های علمی دانشجویی زمین شناسی و مهندسی معدن دانشگاه صنعتی اصفهان دوره آموزشی مدل سازی زمین آماری و ارزیابی ذخایر معدنی با استفاده از نرم افزار سورپک را برگزار می کند.
معدن نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۹:۰۲   + ۸ سایت دیگر  
پایگاه خبری معدن نیوز - سرپرست اداره کل زمین شناسی گیلان، با بیان اینکه در شناسایی مناطق ژئوتوریسم استان شاهد پیشرفت 75 درصدی طی سه ماهه نخست سال جاری هستیم، گفت: تا پایان سال 1400 کلیه مناطق شناسایی و معرفی می شوند.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۷:۱۵    
سازمان زمین شناسی آمریکا که گزارشی درباره وقوع زمین لرزه شش و نیم ریشتری در کانادا منتشر کرده بود، این خبر را از روی خروجی خود حذف کرد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۲:۵۳   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد زمین لرزه ای به بزرگی 6.5 ریشتر بامداد سه شنبه در جنوب شرقی کیتیمات در ایالت بریتیش کلمبیا کانادا رخ داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۲:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
برخی منابع خبری از وقوع زمین لرزه ای به قدرت 6.5 ریشتر در عمق 15 کیلومتری در کانادا خبر دادند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۲:۱۴   + ۹ سایت دیگر  
سازمان زمین شناسی آمریکا بعد از اعلام جزئیات کاملی از زلزله ای 6.5 ریشتری استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا، این خبر را از خروجی حذف کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۶:۱۰   + ۶ سایت دیگر  
چند سالی می شود که نقش واقعیت مجازی در توسعه صنایع معدنی، ارتقای دانش زمین شناسی و همچنین حوزه های نوظهوری چون کسب وکارهای مبتنی بر گردشگری برجسته شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۰۶:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
دانشمندان در پی کشف علت این هستند که چرا در مکان های خاصی از گرند کنیون، قطعه سنگ هایی به قدمت بیش از یک میلیارد سال، از ثبت زمین شناسی دور مانده اند.
معدن24   ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۲۰:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
با توجه به اینکه نگاه رسانه های جهان روی افغانستان افتاده، Fastmarkets نگاهی داشته به اینکه بعید است ادعاهای گزارش شده درباره قراردادهای معدنی آتی چین به زودی محقق شود. معدن مس عینک که مشهورترین پروژه مس افغانستان است به عنوان ذخیره مس در پشتو در ایالت لوگر در نظر گرفته می شود. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۱۲:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
در پی درگذشت مهندس بهرام سامانی از مدیران بازنشسته معاونت سوخت سازمان انرژی اتمی و پیشکسوت عرصه زمین شناسی و اکتشاف، مهندس محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی ضمن عرض تسلیت به خانواده آن مرحوم ...
پایگاه خبری قلم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۱۳:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
اصفهان_ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: وی اضافه کرد: برخی نرخ فرونشست سالانه در اصفهان را پنج و برخی 15 سانتی متر در سال اعلام می کنند و این در حالی است که برای تعیین نرخ دقیق منتظر اعلام نتایج سازمان زمین شناسی هستیم.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۱۰:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
گروه استان ها- از چند روز پیش مطالعات ژئوتکنیک در سایت الند به منظور آگاهی از شرایط زمین شناسی و ژئوتکنیکی اعماق زمین و به دست آوردن اطلاعات زیرسطحی انجام می شود.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۰۱:۳۰   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش نصیرنیوز به نقل از ایرنا از خبرگزاری رویترز، مرکز تحقیقات زمین شناسی آلمان اعلام کرد، زمین لرزه ای به بزرگی 5.8 ریشتر روز چهارشنبه در 81 کیلومتری شهر بندری هواسکو در نزدیکی سواحل شمال شیلی رخ داد. بر اساس این گزارش، این زمین لرزه در عمق 21 کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است. پیش تر [...]
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۳:۵۸   + ۶ سایت دیگر  
دومین کنفرانس بین المللی علوم کواترنری ایران از سوی انجمن کواترنری ایران و با همکاری مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می شود.
مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی با بیان این که چالش کم آبی با روش های فناورانه و مدیریت صحیح منابع حل شدنی است، استفاده از آب های ژرف و شیرین کردن آب دریا را دو راه برای نجات ایران از خشکسالی دانست.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۰۹:۰۶   + ۳۰ سایت دیگر  
مدیر کل دفتر مخاطرات زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، اصفهان را تنها کلانشهر کشور دانست که دامنه فرونشست به درون شهر نفوذ کرده است، گفت: علاوه بر آن دشت مهیار این استان با دارا بودن زیر ساخت های مهمی چون خط راه آهن ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۲۳:۴۱    
دکتر سید محمود فاطمی عقدا رییس انجمن زمین شناسی مهندسی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی معتقد است تحقق ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال امکان پذیر بوده، اما شروطی دارد که برآورده شدن این شروط پیش نیاز آن است.