جمعه ۱۲ خردادساعت ۱۷:۵۱Jun 2023 2
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «باستان شناسان»

سینا   ۶ ساعت پیش    
تیمی از باستان شناسان دریایی موفق شدند، یک لنگر آهنی و یک جعبه باقی مانده را در نزدیکی یکی از دو کشتی غرق شده باستانی دریای چین جنوبی شناسایی کنند. این مطالعات با کمک باستان شناسان غواص و یک زیر دریایی پژوهشی انجام شد. ...
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۰:۳۶    
باستان شناسان در جریان کاوش در یکی از سکونت گاه های رومی در بریتانیا، تعداد زیادی اشیاء مربوط به آرایش روزمرۀ بدن را کشف کرده اند.
برترین ها / بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۵:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان ژاپنی در ادامۀ کاوش هایشان در منطقۀ باستانی یوشینوگاری، یک تابوت سنگی کشف کرده اند که نسبت به یافته های قبلی ویژگی های متفاوتی دارد.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۸:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
باستان شناسان چینی از کشف آزمایشگاه زیرزمینی ژاپن مربوط به دوره جنگ جهانی دوم خبر داده اند که در آن آزمایش های انسانی صورت می گرفت.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۸:۰۳    
گروه فیلم: باستان شناسان در پمپئی ایتالیا سه اسکلت دیگر را کشف کردند. این شهر باستانی 2000 سال پیش در اثر فوران آتشفشانی تخریب شده بود. تصور می شود که سه قربانی بر اثر ریزش دیوار به هنگام زمین لرزه های قدرتمند که همراه با فوران کوه وزوو بود جان باختند ...
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۷:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان در حال انجام کاوش های جدید در منطقه نهم پمپئی هستند و اسکلت ها و نقاشی های تازه ای در جریان این کاوش ها کشف کرده اند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۴:۳۷   + ۱۴ سایت دیگر  
گروهی از باستان شناسان حین کاوش در یونان، قدیمی ترین خانه عصر آهن این کشور را کشف کردند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۲:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
شهرهای باستانی پمپئی و هرکولانیوم را می توان از جمله جذاب ترین سایت های باستان شناسی در سراسر جهان محسوب کرد که مردم آن حدود دو هزار سال پیش به یکباره به دلیل فوران یک آتشفشان از بین رفته و شهر و مردمانش تا زمان کشف شدن توسط باستان شناسان به زیر لایه های خاکستر و مواد مذاب فرو رفتند. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۲:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان دانشگاه آلیکانته غارنگاره هایی را در منطقه پناگویلای اسپانیا، با استفاده از فناوری روز و هواپیماهای بدون سرنشین کشف کردند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۲:۲۱   + ۱۶ سایت دیگر  
باستان شناسان مجموعه ای از سنگ نگاره های تاریخی تصویرگر انسان، کشتی و حیوانات را در سوئد کشف کردند.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۸:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
باستان شناسان کارگاهی برای مومیایی کردن اجساد و حیوانات کشف کردند. قدمت کارگاه به دوره سلسله سی ام (343 تا 380 قبل از میلا مسیح) و دوران بطلیموس برمی گردد.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۹:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
باستان شناسان بقایای قدیمی ترین خانه کشف شده از عصر آهن در یونان را در آتیکا واقع در 64 کیلومتری جنوب آتن کشف کردند.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۹:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
باستان شناسان ادارۀ میراث فرهنگی مالت در حالی که در جستجوی آثار دورۀ رومی در یک سایت تاریخی بودند، اثری مربوط به جنگ جهانی دوم را در آنجا کشف کردند.
اسپاش   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۳:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
باستان شناسان با بهره گیری از پرتوهای کیهانی و لیزر موفق شدند سکونتگاه های پنهان و ناشناخته زیرزمینی 2500 ساله را در شهر ناپل (Naples) ایتالیا شناسایی کنند. پژوهشگران با فناوری میوگرافی (Muography) توانسته اند بدون نیاز به حفاری در خیابان های این شهر، زیر پوست آن را ببینند! ...
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۰۷:۵۶   + ۷ سایت دیگر  
یکی از یافته های مهم باستان شناسان همین در است. آن ها با کشف سکوهای احتمالا نیایشگاهی در کنار آرامگاه های خانوادگی به شواهدی از مراسم خاکسپاری دست یافته اند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۰:۴۹   + ۴ سایت دیگر  
در سال 2016 باستان شناسان حین حفاری در گورستان دلتای فالیرون در آتن یونان، دو گور دسته جمعی حاوی بقایای اسکلتی 80 نفر را کشف کردند که به مچ دست برخی از آن ها هنوز غل و زنجیر آهنی بسته شده بود.
سینا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۰:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
چندی پیش باستان شناسان در حفاری های خود در سرزمین امروزی فلسطین، موفق به کشف یک توالت سالم شدند. بررسی های جدید نشان می دهد: این توالت 2500 ساله دارای قدیمی ترین شواهد شناخته شده از وجود یک انگل به نام اسهال ناتوان کننده را در خود دارد که با کمال شگفتی هنوز فعال هستند. ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۸:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان می گویند که رومیان ثروتمند باستان احتمالا بویی شبیه بوی هیپی های قرن بیستم می دادند.
اکو فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۲۲:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
دولت مصر اعلام کرد که باستان شناسان دو کارگاه مومیایی کردن انسان و حیوانات و همچنین دو مقبره را در گورستان سقاره در جنوب قاهره کشف کردند.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۶:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
باستان شناسان فرانسوی به تازگی یک سایت باستانی مربوط به دورۀ رومی را کشف کرده اند که به نظر می رسد یک منطقۀ صنعتی و مملو از کارگاه های مختلف بوده است.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۰۷:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
کتاب کهن دیار گیان/ نهاوند و گیان در دوره های پیش از تاریخ تا امروز به بررسی کاوش های باستان شناسان از گیرشمن گرفته تا خاکسار در تپه گیان نهاوند پرداخته است.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۲۱:۲۲   + ۶ سایت دیگر  
گروهی از محققان، تصاویری سه بعدی از چهره بازسازی شده مردی را منتشر کرده اند که حدود 30 هزار سال پیش در مصر زندگی می کرد.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۸:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
باستان شناسان با کاوش در عراق بقایای یک کاخ سلطنتی سومری و یک معبد را کشف کردند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۱:۲۶   + ۱۶ سایت دیگر  
باستان شناسان بقایای یک زین اسب چرمی را که احتمالا قدیمی ترین مورد کشف شده محسوب می شود در گوری واقع در چین کشف کردند.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۰:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
باستان شناسان دو کشتی غرق شده با قدمت 500 ساله یافته اند که پر از ظروف زیبای چینی و الوار هستند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۵:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
یک تیم لهستانی-مصری از باستان شناسان حفاری در سایت کوم الدکه در اسکندریه ی مصر را از نو آغاز کرده اند.
یک پزشک   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۴:۱۶    
باستان شناسان یک مرکز تحقیقاتی زیرزمینی را پیدا کرده اند که در آن دانشمندان نظامی ژاپنی “آزمایش های وحشتناک سلاح های زیستی” را بر روی اسیران در طول جنگ جهانی دوم در شمال شرقی چین انجام می دادند. ...
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۱:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
چهارشنبۀ همین هفته باستان شناسان بریتانیایی دو سردیس غول آسای سنگی را در محوطۀ یک حمام باستانی کشف کرده اند که احتمالا 1800 سال قدمت دارند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۸:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان آیین مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس موزه هفت تپه با حضور پیشکسوتان، باستان شناسان و نخستین کاوشگران هفت تپه، اهالی فرهنگ و هنر استان خوزستان برگزار شد.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۴:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
یک کشفِ بی سابقه در اعماق دریای جنوبی چین توجه باستان شناسان و مورخان را به یک اندازه به خود جلب کرده است. بقایای دو کشتی که به سلسله مینگ باز می گردند، از کفِ اقیانوس به سطح آمده و گنجینه ای از اشیائ باستانی و بینشی درباره تاریخ غنیِ دریانوری در چین را آشکار کرده اند. ...
برترین ها / بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۷:۲۴   + ۹ سایت دیگر  
تاریخ چین غنی است. این کشور علاوه بر آثار فسیلی دوره ی پارینه سنگی، شاهد ظهور و سقوط چندین امپراتوری و سلسله بوده است. به تازگی، باستان شناسانی که در شاندونگ چین مشغول حفاری بودند، 12 مقبره باورنکردنی را کشف کرده اند که قدمت آن ها حدود 700 سال است.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۹:۰۲    
این که از قدمت تاریخ و تمدن ایران می نویسیم و شهر سوخته را پیشرفته ترین شهر جهان باستان می خوانیم، ابداً ربطی به تعصب ملی و ملی گرایی ندارد. اینها واقعیاتی است که از قضا ابتدا باستان شناسان دیگر کشورها به آنها دست یافته و از عظمت شان دچار حیرت شده اند ...
برترین ها / بیتوته   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۶:۱۳   + ۷ سایت دیگر  
باستان شناسان معتقدند این گور متعلق به یک پزشک دوره گرد رومی اوایل دوره ی امپراتوری روم است.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۱:۳۳   + ۵ سایت دیگر  
طبق گزارش روزنامه گاردین، باستان شناسان تا به حال 150 نمونه از این مکان های غذاخوری یا اسنک فروشی را در سراسر شهر باستانی رمی پمپی یافته اند. طبق نظریه برخی باستان شناسان این مکان ها محل تجمع مردم طبقه پایین پمپی بوده که امکانات لازم برای پخت وپز را در اختیار نداشتند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۱:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
رژیم اشغالگر قدس به تازگی یک برنامه سرمایه گذاری پنج ساله را تصویب کرد که شامل پروژه های مختلفی برای مطالعات باستان شناسی و گردشگری در بیت المقدس است. ...
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۷:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
باستان شناسان آلمانی در جریان کاوش هایشان در شهر آلتنبورگ به یک دیوار مرموز برخورد کرده اند که ظاهرا نوعی سازۀ دفاعی است اما مشخص نیست که برای حفاظت از چه چیزی ساخته شده.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۱:۰۴   + ۴ سایت دیگر  
در جریان بازسازی یک میدان در یکی از شهرهای لهستان، یک اسکلت نسبتا کامل انسان با قدمت تقریبی 7 هزار سال کشف شده است.
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۶:۲۵   + ۱۹ سایت دیگر  
باستان شناسان اسکلت کامل فردی که 7000 سال پیش در لهستان زندگی می کرد راکشف کردند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۹:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان در کشور پرو یک مومیایی کشف کردند که گمان می رود بیش از 1200 سال قدمت داشته باشد و برخی از پوست و موهای آن هنوز دست نخورده است.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۵:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
باستان شناسان حین حفاری در استان هوآرال پرو، مقبره ای کشف کردند که متعلق به یک شخص اشرافی از فرهنگ چانکای است. درون این مقبره اشیائی منحصر به فردی از جمله یک پارو و مجسمه های عجیب کشف شده است.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۱:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
باستان شناسان سوئدی، بعد از کنار زدن لایه های خزه از روی یک تخته سنگ عظیم، نقوشی با قدمت حدودا 2700 سال را بر روی آن کشف کرده اند.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
کشف شهر گمشده آراتا در شمال شهر جیرفت در استان کرمان به اعتقاد باستان شناسان یک انقلابی در نظریه های تاریخی آغاز تمدن جهانی به شمار می آید. در کاوش هایی که انجام شد این تمدن بیش از هفت هزار سال قدمت دارد و نخستین تمدن بشری کشف شده شمرده می شود. ...
برترین ها / خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۱:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
باستان شناسان جاده ای 7 هزار ساله را کشف کردند که در زیر لایه های گل و لای دریا در سواحل جنوبی کرواسی مدفون شده است.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۶:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
این مطالعه نشان می دهد که انسان ها در حدود 8000سال قبل از تواناییِ پیچیده فهمِ فضایی برخوردار بودند. باستان شناسان نخستین بار در حدود 100سال قبل از طریق تصویربرداری ِ هوایی متوجه این سازه ها، که به بادبادک های بیابان هم معروف اند، شدند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۰۹:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
گزارش های جدید باستان شناسی نشان می دهد: حکاکی های سنگی بزرگی که در دو منطقه کهن در خاورمیانه یافت شده است، نقشه های باستانی برای سازه های بزرگ ساخته دست بشر هستند. این آثار 9 هزار ساله در اردن و عربستان کشف شده اند. ...
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۰۸:۲۱   + ۱۱ سایت دیگر  
معتمدی رئیس اسبق موزه ملی ایران اعتراف می کند که یک لوح زرین از 4 لوح هخامنشی را تکه تکه و با کمک برادرزنش آب کرده و سپس این لوح ارزشمند را به طلافروشان به قیمت یک میلیون تومان فروخته است.
برترین ها / فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۲۰:۱۴   + ۱۷ سایت دیگر  
باستان شناسان با حفاری ویرانه های یک بنای بزرگ باستانی در ارمنستان متوجه یک چیز غیرعادی شدند. لایه ای از یک ماده ی خاکستری روی خاک قهوه ای فشرده شده بود.
سلام نو / عصر خبر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۰:۳۶   + ۱۰ سایت دیگر  
در میان ردپاهای یافت شده، سه حفره متعلق به 300 هزار سال پیش وجود دارد که با ردپای انسان ها مطابقت می کند. به اعتقاد دانشمندان این ها قدیمی ترین ردپاهای انسانی هستند که در آلمان شناخته شده اند و به احتمال زیاد توسط انسان هایدلبرگی یا هومو هایدلبرگنسیس ها به جا مانده اند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۰۹:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
تیمی از باستان شناسان در جریان حفاری های جاری در ویرانه های کلیسای پولیوکتوس مقدس (Saint Polyeuktos) در استانبول، یک گذرگاه زیرزمینی با قدمت 1500 سال سال کشف شد. ...