دوشنبه ۰۳ آبانساعت ۱۷:۴۲Oct 2021 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «بحران آب»

نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: از رئیس قوه مجریه و هیئت وزیران به ویژه وزیر نیرو برای بازدید میدانی از اصفهان و مناطق آب ریز زاینده رود، دعوت کردیم.
برترین ها / ایسنا   ۷ ساعت پیش   + ۵۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: کاهش 314 میلیون متر مکعبی ذخایر سدهای پنجگانه تهران در انتهای شهریورماه، هشدارهای سازمان هواشناسی برای فصولی بی باران و کاهش 97 درصدی بارش ها نسبت به سال قبل اعداد عجیب و دور از انتظاری هستند، اما واقعیت منابع آبی تهران نزدیک شدن به نقطه بی آبی است. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۰۰:۱۱    
دنیای اقتصاد : در شرایطی که بحران کم آبی در صدر فهرست چالش های عمده کشور جاخوش کرده است، برخی کارشناسان معتقدند برای عبور از این بحران و اصلاح روش ها و رویکردها بهتر آن است راه حل ها را از دل بخش هایی چون اقتصاد آب و اصلاح قیمت ها بیرون کشید؛ مساله ای که مدتی پیش ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۳:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- تحلیلگران آمریکایی هشدار داده اند بحران آب و هوایی می تواند به منازعات مرزی و اختلافات بین کشورها بر سر مسائل ناشی از کمبود آب و مهاجرت دامن بزند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۳:۰۳    
ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد با وجود سدهای عظیم مارون و کوثر در اطراف کهگیلویه اما تنش آبی در روستاهای بخش سوق شهرستان کهگیلویه به مرز بحران رسیده و این در حالی است که مردم برخی از این روستاها تا یک هفته از داشتن آب شرب محروم هستند.
خلیج فارس   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۱:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خلیج فارس : سطح آب دریاها در سراسر جهان به واسطه بحران آب و هوایی در حال افزایش است و حتی اگر بتوانیم گرمایش جهانی را زیر 1.5 درجه سلسیوس که در توافق پاریس مقرر شده است، نگه داریم، سطح آب دریاها بنابر پژوهشی که توسط سازمان غیرانتفاعی کلایمیت سنترال (Climate Central) انجام شده ...
هنر صدا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۹:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
سال 67 منوچهر نوذری، منوچهر آذری و مهدی کاشانیان قطعه ای ریتمیک با موضوع صرفه جویی آب در قالب برنامه صبح جمعه با شما به یادگار گذاشتند. این اشعار ریتمیک در آن زمان توسط محمد حاجی حسینی، شاعر و طنزپرداز رادیو سروده می شد. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۳:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی محققان و باستان شناسان در حال بررسی نحوه مدیریت آب تمدن های باستانی در مناطق کمیاب هستند زیرا این اکتشافات می تواند الهام بخش روش های فنی فعلی برای مقابله با خشکسالی های بدتر ناشی از تغییرات آب وهوایی باشد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۰۱:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
نیویورک- ایرنا- وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد جان کری نماینده این کشور در امور آب و هوا در روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده (24 و 25 اکتبر/ دوم و سوم آبان) به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.
پول پرس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۰۸:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
کمبود آب در آستانه تبدیل شدن به یک بحران جهانی است و لزوم توجه به آن بیش از پیش احساس می شود.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۷:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
ایلام- پایین آمدن حجم منابع آبی استان ایلام در کنار افزایش مصرف و کاهش نزولات جوی باعث به صدا درآمدن زنگ خطر بحران آب در استان شده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۲۰:۲۵    
کمتر از یک ماه مانده به شروع کنفرانس تغییرات اقلیم به میزبانی انگلیس، آژانس ملی محیط زیست این کشور از بحران آب ایجاد شده در اثر تغییرات اقلیمی خبر داد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۰:۵۹   + ۱۳ سایت دیگر  
روستای ابوغریب و مراغیه در 45 کیلومتری مرز ایران و عراق قرار دارند. نبود آب شرب، قطعی برق و عدم وجود زیر ساخت روستایی باعث مهاجرت روستاییان به شهرهای مجاور یا روستاهای با امکانات بهتر شده، از مشکلات اصلی روستا نبود آب شرب و لوله کشی شده است ...
سلامت نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۱:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
سلامت نیوز-*مهدی زارع: در 24 روز ابتدای سال آبی 1400-1401 ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر لغایت 24 مهر بالغ بر چهار میلی متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (شش میلی متر) 33 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (پنج میلی متر) 20 درصد کاهش نشان می دهد. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۸:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
تهران – ایرنا – کارشناسان می گویند بحران آب و هوایی با توجه به گرایش جهان به سمت انرژی های تجدیدپذیر، ضربه مضاعفی را به خاورمیانه با از دست دادن درآمدهای نفتی اش وارد می کند.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۲:۲۷    
همدان- این روزها کمبود بارش ها، افت سطح منابع آب زیرزمینی و پیش بینی نامناسب بودن بارش های پاییزی همدان را با چالش جدی بحران آب روبروکرده ضمن اینکه سد اکباتان همدان نیز ذخیره خود را ازدست داده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۲:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان توجه به بحران آب و فرونشست زمین در اصفهان و رسیدن به گفتمانی واحد برای حل این بحران ها، توجه و تاکید شورای ششم بر حفظ وحدت و دوری از روزمرگی ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۲۹   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران بسیاری از کارشناسان معتقدند این روزها، کم آبی و خشکسالی در مازندران به وضوح قابل مشاهده است و با وجود اینکه استاندار این استان نیز، بر این موضوع تاکید کرد که "اگرچه مازندران جزء استان هایی است که به منابع آبی بهتری دسترسی دارد، با این حال ...
براساس آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا پایان 23 مهرماه حجم آب موجود در مخازن سدها 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۰۹:۱۲    
جعفرزاده، مشاور وزیر نیرو با بیان اینکه ظرف چهار سال آینده 90 درصد روستاهای کشور به آب شرب سالم دسترسی خواهند داشت، گفت: با توجه به شرایط ویژه امسال در بودجه 1401 نگاه ویژه ای به بحران آب خواهد شد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۵:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: با بحرانی شدن وضعیت منابع آبی همدان و کاهش چشمگیر آب ذخیره شده در پشت سد ها، زنگ بحران در همدان به صدا در آمد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۱:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
گروه استان ها - مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در گفت وگویی تفصیلی با تسنیم شرکت کرد و به سوالاتی اساسی از مشکل و معضل آبرسانی به این استان و به ویژه جنوب بلوچستان پاسخ داد؛ بخش اول این گفت وگو از نظر می گذرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۰:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
گروه استان ها- بحرانی شدن مقدار ذخایر آب شرب در همدان سبب شده مسئولان مربوطه علاوه بر اجرای طرح اضطراری آبرسانی به دنبال راهکارهای دیگر مانند عدم بارگذاری در بالا دست سد اکباتان، اجاره چاه های آب کشاورزی و تنظیم فشار آب در نوبت روزانه و شبانه باشند.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۰۹:۱۹    
فرشته کیانی| در آستانه 16 اکتبر، روز جهانی غذا، فعالان از نگرانی درباره عواملی چون تغییرات اقلیمی، کووید و درگیری های خشونت آمیز گفتند که پیشرفت های سال های اخیر در زمینه امنیت غذایی را تهدید می کند. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ - ۲۱:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش و اوز با بیان اینکه امسال به 720 روستا به صورت سیار آبرسانی شد و بیش از یک میلیون جمعیت این استان با بحران آب روبه رو هستند برتسریع انتقال آب دریا به جنوب فارس تأکید کرد و خواستار تکمیل خط آبرسانی سد سلمان فارسی به طول 60 کیلومتر شد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۱۳:۴۵   + ۱۱ سایت دیگر  
قائم مقام سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه بحران آب وجود دارد، اما اگر فکر اساسی برای آن نشود با فلجی آب مواجه می شویم. گفت: همه ی دستگاه ها باید همچون یک ارکستر به وظایف خود هماهنگ و به درستی عمل کنند تا شاهد فجایع بزرگ نشویم.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۲۱:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
فرماندار زرند در کار گروه رفع موانع تولید با اشاره به کمبود و بحران آب در شهرستان ، بر اجرای طرح های با نیاز کمِ آبی تاکید کرد.
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۲۱:۱۸   + ۶ سایت دیگر  
دقیقا همان گونه که دکتر کاتوزیان مطرح کرده ضرب المثل های “تا شش ماه دیگه کی زنده است کی مرده؟ “از این ستون تا اون ستون فرجه” مبنای مدیریت آب و خشکسالی بوده اند والا هیچ اقتصاد سلیمی دراقلیم خشک و کم باران ایران یک پنجم جمعیت شاغل اش را در بخش کشاورزی مشغول نمی داشت مگر درقالب نظریه ”جامعه کوتاه ...
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۵:۵۷    
مقامات محلی در صوفیه طرح جدیدی را برای مقابله با بحران آب و هوا در دهه آینده تصویب کردند؛ این سیاست جدید که اساسا کاهش گازهای گلخانه ای را در نظر دارد با عنوان "برنامه عملیاتی انرژی و آب و هوای پایدار در شهرداری صوفیه 2021-2030" نامیده شده است و هزینه اجرای آن حدود 600 میلیون یورو است.
سبلان ما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۴:۱۷    
قاسم محمدی رئیس هیات مدیره کشت و صنعت مغان در گفتگو با سبلان ما ، به کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: رویکرد کشاورزی به مکانیزاسیون از جمله به آبیاری نوین برای افزایش تولید و کاهش مصرف آب ، از جمله مهمترین توصیه کارشناسان برای ادامه امکان حیات در ایران است . ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۴:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- آژانس بین المللی انرژی با بیان اینکه تا سال 2050، 60 درصد از هدف کربن صفر (کربن خنثی) تحقق نمی یابد، می گوید سالانه چهار تریلیون دلار سرمایه گذاری برای رسیدن به این هدف نیاز است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۲:۲۰    
مانور منطقه ای آمادگی در برابر بحران منطقه شمال شرق کشور در شیروان آغار شد.
رکنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۲:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: در حالی که یک عضو شورای شهر تهران معتقد است که بحران آب تهران یک مساله حاکمیتی و ملی است، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید دارد که منابع آبی و زیست محیطی پایتخت به هیچ عنوان تاب جمعیت 20 میلیونی را ندارد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۱:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران جلسه کمیته شورای گفت گوی دولت و بخش خصوصی مازندران با موضوع "بررسی و ارائه راهکار برای حل مشکل تامین منابع آبی جهت بهره برداری از 70 هکتار زمین کشاورزی و یک قطعه آب بندان در مجموعه چپکرود جویبار به منظور توسعه و تولید محصولات کشاورزی و شیلاتی در راستای شعار سال جاری" ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۰:۲۸    
تهران- ایرنا- صدها فعال بومی آمریکا در مقابل کاخ سفید در اعتراض به عملی نشدن وعده ها برای متوقف کردن طرح های استفاده از سوخت فسیلی تظاهرات کردند و خواستار اعلام وضعیت اضطراری برای رسیدگی به مسائل بحران آب و هوایی شدند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۰۹:۲۴   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی نتایج بررسی ها نشان می دهد که یادگیری، واکسن، سلامت روان، بحران آب وهوا و آب از مهمترین موضوعات مرتبط با کودکان و جوانان امروز است و باید بدانیم که نمی توانیم آینده آنان را بدون خودشان بسازیم.
رکنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۰۸:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
رکنا: در شرایطی که با افزایش افسارگسیخته نرخ مسکن در ایران، خانه خریدن برای بسیاری از ایرانیان دشوار شده است، قیمت خانه در ترکیه از نرخ مسکن در بسیاری از کلانشهرهای ایران کمتر است ...
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۰۶:۵۰   + ۵ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: آرمان ملی در تیتر نخست خود به بحران آب ایران در سال اخیر پرداخته است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۲۰:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
فرماندار بناب گفت: مسوولان منابع طبیعی باید مانع کشت محصولات کشاورزی توسط یک عده افراد سودجو در اراضی ملی شوند.
رسا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۸:۳۶    
اصفهان حجت الاسلام موسوی لارگانی گفت: حرف اول و آخر همه مردم اصفهان آب است، فرونشست در حال نابود کردن میراث فرهنگی استان اصفهان است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۷:۰۴    
گروه استان ها- رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: از وزیر کشور می خواهم تا به بحران اصلی اصفهان یعنی بحران آب و احیای زاینده رود توجه ویژه ای داشته باشد و استاندار جدید محرومیت های استان اصفهان را فریاد بزند.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۶:۳۴    
مدیرکل کانون گلستان در مراسم رونمایی از عروسک شخصیت بی بی ناهید(محافظ آب) که به همت اداره کل آب منطقه ای استان در هفته ی ملی کودک و با حضور استاندار گلستان و مسوولین استانی برگزار شد، فرهنگ سازی در حوزه اصلاح الگوی رفتاری و تغییر سبک زندگی را یکی از مهمترین راه حل های بحران آب دانست.
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۶:۰۱    
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان با بحرانی بزرگ آب که همچون آتشی زیر خاکستر بوده، مواجه است، گفت: اگر به داد و فریاد استان نرسیم، زمانی بیدار می شویم که کار از کار گذشته است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۵:۳۲    
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس محیط زیست معتقد است بحران آب به ویژه در مناطق شرقی کشور لزوم به کارگیری یک دیپلماسی آبی فعال را با همسایه بحران زده افغانستان ضروری می نماید و از هم اکنون باید برنامه ریزی لازم برای اقدامات و مذاکره در مورد تفاهمات آبی عملیاتی شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۴:۴۵    
ایسنا/اصفهان رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: احیای حوضه آبریز زاینده رود از ضروریات است چراکه اگر آب داشته باشیم بیکاری نخواهیم داشت. بحران آب آتش زیر خاکستری است که اگر به آن توجه نکنیم پشیمان خواهیم شد.
رکنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۰۶:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
رکنا: تامین نشدن حقابه تالاب جازموریان و پایین دست رودخانه هلیل رود در سه دهه گذشته، نه تنها بزرگترین دریاچه آب شیرین داخلی کشور را در معرض خشک شدن کامل قرار داده، بلکه بیکاری بسیاری از کشاورزان و دامداران جنوب کرمان را به همراه داشته و حتی منجر به بروز بحران آب شرب در بخش هایی از منطقه شده است ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۰۰:۱۷   + ۹ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد: در هفته نخست تابستان 98، مصادف با هفته اصلاح الگوی مصرف آب، سازمان حفاظت محیط زیست با مشارکت بانک ایران زمین اقدام به برگزاری پویش آموزشی و فرهنگ سازی با عنوان میرآب کردند که بانک ایران زمین در این دوسال، تلاش کرد تا با تولید محتوا ...
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۸:۴۹    
همدان- این روزها شمارش معکوس بحران آب در همدان آغاز شده و شرایط دشواری سپری می شود تا آنجا که به زودی به دلیل اتمام ذخیره آب سدهای آبشینه و اکباتان چاه های استیجاری کشاورزان وارد مدار خواهد شد.
صراط نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۷:۰۷    
کدام استان های کشور بیشتر با بحران آب و خشکسالی مواجه هستند؟