یکشنبه ۱۴ خردادساعت ۰۷:۵۱Jun 2023 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نانوذرات»

دیده بان علم ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۲:۲۹   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش دیده بان علم ایران، این دستگاه در صنعت نفت برای بررسی اثر افزودن نانوذرات بر میزان کشش سطحی، زاویه تماس و در نهایت افزایش برداشت نفت استفاده می شود. ...
سینا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۱:۴۷   + ۷ سایت دیگر  
محققان دانشگاهی به منظور ارتقای عمر لاستیک های تولید شده در کشور مطالعاتی را در زمینه کاربرد نانو ذرات در آن اجرایی کردند. ارتقاء آب گریزی و روغن دوستی لاستیک نیتریله (NBR) واپخت شده با استفاده از نانوذرات اصلاح شده ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۰:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
یکی از محققان کشور به منظور افزایش قابلیت جذب مواد نفتی طرحی را با عنوان ارتقاء آب گریزی و روغن دوستی لاستیک نیتریله (NBR) واپخت شده با استفاده از نانوذرات اصلاح شده به انجام رسانده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۰:۰۲   + ۱۲ سایت دیگر  
پژوهشگران می گویند نتایج آزمایش بالینی واکسن ضد ایدز جدید آن ها که با استفاده از نانوذرات ساخته شده موفقیت آمیزه بوده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۹:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
یک شرکت فعال در حوزه نانوزیست فناوری در مرحله بالینی، قرار است آخرین دستاورد های خود را در حوزه ایمنی درمانی و استفاده از نانوذرات برای درمان برخی بیماری های عصبی نظیر MS ارائه دهد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۴:۵۳    
متخصصان آزمایشگاه انرژی تجدیدپذیر ملی آمریکا (NREL) و دانشگاه لوئیزویل با استفاده از نانوذرات اکسید قلع دوپ شده با یتریوم، سلول خورشیدی انقلابی ایجاد کرده اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۱:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
یک شرکت بزرگ تولید دارو اعلام کرد که 300 میلیون دلار بودجه برای نقش آفرینی در حوزه فناوری RNA به دست آورده است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۲۰:۵۴    
دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اتصال نانوذرات آهن به داروی ضد قارچ آمفوتریسین ب و تعیین فعالیت ضد قارچی آن ها، گامی در مسیر طراحی و ساخت عوامل ضدقارچ جدید برداشتند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۴:۴۸   + ۸ سایت دیگر  
نتایج آزمایش روی موش ها نشان داد که نوعی واکسن حاوی نانوذرات پروتئینی می تواند اثربخشی بالایی در برابر عفونت های ویروسی، به ویژه آنفولانزا، داشته باشد.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۹:۰۳   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، شرکت نانوبیوتیکس (Nanobiotix) وارد مذاکرات برای قرارداد با یک شرکت بزرگ دارویی شده است تا با همکاری این شرکت، توسعه و تجاری سازی نانودارویی موسوم به NBTXR3 را تسریع کند. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۰۷:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
یک شرکت استارت آپی، مدعی توسعه اولین نانوذرات کاملاً طبیعی که برای محصور کردن انواع مواد مغذی، ویتامین ها، داروها، CBD و سایر کانابینوئیدها طراحی شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۰۹:۰۳   + ۱۰ سایت دیگر  
پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از نانوذرات لیپیدی می توان سامانه ای به منظور رهایش دارو به داخل میتوکندری طراحی کرد.
هم اندیشی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۲:۰۶   + ۶ سایت دیگر  
یک بانوی محقق ایرانی برای کاهش مقاومت به داروهای ضدقارچ در بیماران مبتلا به عفونت موفق به ارایه یک روش درمان جایگزین با استفاده از ترکیب نانوذرات فلزی شد.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
به لطف یک اسفنج آزمایشی جدید، حذف آلاینده های فلزات سنگین از آب به زودی ساده تر از همیشه خواهد بود. این دستگاه تنها با یک بار استفاده، آب آلوده را به سطح ایمن قابل شرب رساند. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۱:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
ترکیبی از نانوذرات نیمه هادی با یک باکتری غیر فتوسنتزیک می تواند مسیر جدید امیدوارکننده ای برای تولید سوخت هیدروژن خورشیدی پایدار ارائه دهد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۱:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
محققان با استفاده از نانوذرات و به کارگیری نور، امکان تصویربرداری با قدرت تفکیک بالاتر و در مقیاس نانومتری را فراهم کردند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۲:۲۷   + ۱۸ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ناگویا نازک ترین نانوورق از جنس نانوذرات باریم تیتانات، BaTiO 3، را سنتز کردند که ضخامتی در حد 1٫8 نانومتر دارد و بر مسئله “اثر اندازه” و حفظ خصوصیات فروالکتریک غلبه می کند. این موفقیت باعث می شود کوچک سازی دستگاه ها را تسریع کند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۱:۱۰   + ۸ سایت دیگر  
فناوران ایرانی با استفاده از نانوذرات تحمل فشار و مقاومت در برابر سایش کف پوش های بتنی را چند برابر کردند. بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که به عنوان ماده اولیه در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ...
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۰:۴۵   + ۱۲ سایت دیگر  
محققان یکی از شرکت های فناور با تولید انواع تجهیزات آبیاری تقویت شده در حوزه کشاورزی موفق به صادرات آن ها به کشورهای همجوار شده اند. یکی از شرکت های فناور انواع اتصال رزوه ای تبدیل دنده ای (Threaded Coupling)، گلدان (Coupling)، درپوش (Plug)، زانویی، سه راهی (Tee)، شیر پروانه ای ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۰:۰۳   + ۲۴ سایت دیگر  
محققان با قرار دادن زهر زنبور عسل درون نانوذرات، ترکیبی ساختند که روی موش ها اثرات درمانی مشابه با آنتی بیوتیک دارد. به گزارش مهر، این ترکیبات شاید در آینده بتوانند راهکاری برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی باشند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۰۶:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
یافته های اخیر محققان نشان می دهد که تزریق نوعی نانوذرات می تواند به جلوگیری از خونریزی داخلی کمک کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۰۹:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
پژوهشگران با استفاده از نانوذرات کبالت موفق به تولید کاتالیستی شدند که قیمت بسیار پایین داشته و در دما های بسیار کم می تواند آمونیاک تولید کند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۰۹:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
پژوهشگران آمریکایی از نانوذرات طلا برای ساخت یک سیستم دارورسانی جدید استفاده کرده اند که تومورهای سرطانی را هدف قرار می دهد و کمترین عوارض جانبی را دارد.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۲:۰۱    
مقایسه 4 مدل دستگاه تصفیه آب مدرن با دستگاه های سنتی: روش UF اولترافیلتراسیون و فیلترهای کربن فعال و نانوذرات نقره در مقابل روش RO و اسمزمعکوس
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۰۷:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
شرکت سی دی بایوساینس برای کمک به تصویربرداری از عملکرد سلول و فرآیند های زیستی داخل بدن، ابزاری برای تصویربرداری در مقیاس نانومتری ارائه کرده است. در این ابزار از نانوذرات برای تصویربرداری استفاده می شود.
برترین ها / نواندیش   ۱۴۰۲/۰۲/۰۸ - ۱۹:۴۶   + ۴۷ سایت دیگر  
مهندسان موسسه فناوری ماساچوست یک حسگر نانوذرات جدید طراحی کرده اند که می تواند امکان تشخیص زودهنگام سرطان را فراهم کند. حتی بهتر از آن، محققان می گویند در این آزمایش از یک تکه کاغذ ساده و یک نمونه ادرار استفاده می شود.
8 صبح   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۵:۳۶    
سونا نانوتک که پیش از این نانومیله های طلای خود را در اختیار شرکت سیوا تراپیوتیکس قرار داده بود تا از آن برای توسعه روش درمانی هایپرترمیا استفاده کند، ارزیابی سمیت و آلودگی روی این نانومیله ها را با موفقیت پشت سر گذاشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۷:۳۰   + ۷ سایت دیگر  
سونا نانوتک که پیش از این نانومیله های طلای خود را در اختیار شرکت سیوا تراپیوتیکس قرار داده بود تا از آن برای توسعه روش درمانی هایپرترمیا استفاده کند، ارزیابی سمیت و آلودگی روی این نانومیله ها را با موفقیت پشت سر گذاشت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۱:۳۴   + ۱۷ سایت دیگر  
محققان موفق به ساخت کیت تشخیصی شدند که با استفاده از نانوذرات طلا می تواند انواع سرطان را شناسایی کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۰۸:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
محققان در نشت سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان، داده های مربوط به پلتفرمی را ارائه کردند که با استفاده از نانوذرات و بی نیاز از ترکیبات ویروسی، ژن سرکوبگر تومور را وارد محیط مورد نظر می کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۳۰ - ۱۰:۱۹   + ۴ سایت دیگر  
محققان با ایجاد امکان تولید نانوذرات نقره در دستمال مرطوب آنتی باکتریال، امکان شستشو و استفاده مجدد از این دستما ل ها را فراهم کردند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۰۹:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
محققان اعلام کرده اند که فناوری پتنت شده آلتامیرا تراپیوتیکس که یک نوع نانوذرات پپتیدی است جایگزین مناسبی برای نانوذرات لیپیدی در تولید واکسن و دارو است.
یک پزشک   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۰۸:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
پره اکلامپسی یک بیماری بالقوه کشنده است که 4 تا 8 درصد از زنان باردار را در سراسر جهان مبتلا می کند، اما تشخیص این بیماری می تواند دشوار باشد. اکنون، تیمی از محققان استرالیایی با استفاده از فناوری مبتنی بر نانوذرات و نشانگرهای زیستی جدید، آزمایش جدیدی سریع و دقیق ایجاد کرده اند. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۱۲:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ایالتی آیووا می گویند نانوذرات تحویل دهنده دارو می توانند درمان بیماری های التهابی روده را که بر کیفیت زندگی میلیون ها نفر تأثیر می گذارد، بهبود بخشد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۱:۲۵   + ۱۱ سایت دیگر  
انفجار نانوذرات حاوی داروی شیمی درمانی در محل تومور با کمک امواج فراصوت می تواند اثربخشی درمان را افزایش و عوارض شیمی درمانی را کاهش دهد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۴:۱۷   + ۹ سایت دیگر  
شرکت آربوتوس (Arbutus) و جنوانت (Genevant)، فایزر و بیونتک را برای نقض پتنت فناوری نانوذرات لیپیدی در توسعه واکسن ضدکرونا حاوی mRNA خود متهم کرده است.
آنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۳:۵۷    
محققان نانوذراتی جدید طراحی کرده اند که می تواند به صورت هوشمندانه و هدفمند دارو را به بافت های ملتهب روده برساند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۳:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
محققان نشان دادند که با استفاده از نانوذرات برای حمل mRNA به کبد، می توان آلرژی به بادام زمینی را در موش ها درمان کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۰۲:۱۷    
متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند با بهره گیری از فنانوری نانو نوع جدیدی از کامپوزیت دندانی را بومی سازی کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۳:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ویکتوریا با همکاری شرکت نانوتراپتیک اینتگریتید نشان دادند که نانوذرات طلا می تواند درمان سرطان را مؤثرتر و آن را برای بیماران آسان تر کند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۲:۵۰   + ۱۸ سایت دیگر  
دانشمندان با آزمایش روی موش ها نشان دادند که می توان با کمک نانوذرات لیپیدی، داروها را با کارایی بالاتر به اندام هایی نظیر لوزالمعده وارد کرد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۱:۱۰    
دانشمندان ابزار بی سابقه ای مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرده اند که می تواند پاسخ های سلول های ایمنی انسان را هنگام مواجهه با نانوذرات اسید نوکلئیک یا سایر اسید های نوکلئیک درمانی پیش بینی کند.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۲:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
با کمک میکروسکوپ الکترونی عبوری فاز مایع و انجام محاسبات، محققان موفق به تصویربرداری از فرآیند تولید بلور از نانوذرات شدند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۲:۳۳   + ۶ سایت دیگر  
محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست نوع جدیدی از نانوذرات را طراحی کرده اند که می تواند به ریه ها تجویز شود، جایی که این نانوذرات می تواند RNA پیغام بر را رهاسازی کند، RNAهایی که پروتئین های مفید را رمزگذاری می کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۱:۳۱   + ۳ سایت دیگر  
دکتر آزیتا حدادی، استادیار دانشکده داروسازی و تغذیه دانشگاه ساسکاچوان و همکارانش نشان دادند که استفاده از نانوذرات برای محصور کردن واکسن ها، موجب بهبود اثربخشی بیشتر واکسن در دام ها می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۲۰:۳۷   + ۶ سایت دیگر  
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، با آزمایش نخستین داروی mRNA در جهان که در نانوذرات کوچک بسته بندی شده است ، دریافتند نه تنها آلرژی به بادام زمینی را در موش ها معکوس کرده ، بلکه بدن را به مواد میکروبیولوژیکی مجهز می کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۱۲:۳۲    
دانشمندان نوع جدیدی از نانوذره را توسعه داده اند که می تواند فناوری ویرایش ژن را مستقیماً به ریه ها منتقل کند.
آنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۰۸:۱۰   + ۱۵ سایت دیگر  
دانشمندان نانوذره جدیدی ساخته اند که می تواند فناوری ویرایش ژن را مستقیماً به ریه ها منتقل کند.
برترین ها / بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۲:۴۵   + ۲۴ سایت دیگر  
محققان رنگ جدیدی برای صرفه جویی در انرژی ساخته اند که گرما را دفع می کند. می توان در هر رنگی آن را ساخت و احتمالا برای قرن ها دوام خواهد داشت.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۱:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
به تازگی نتایج مثبت آزمایش های حیوانی روی نانوذرات حاوی mRNA منتشر شده است.