یکشنبه ۰۷ آذرساعت ۱۵:۱۲Nov 2021 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تاریخی»

خبرگزاری صدا و سیما   ۵ دقیقه پیش    
50 اشیاء تاریخی مربوط به دوران ایلخان و سلجوقی در استان همدان کشف شد.
شهرآٰرا نیوز   ۷ دقیقه پیش    
حدود 20 کیلومتر که از طبس به سمت دیهوک و جاده بیرجند حرکت کنیم، تابلویی سمت راست جاده روستای کُریت را نشانمان می دهد؛ روستایی که اگر قدیمی تر از شهر طبس نباشد، قدمت و وزن تاریخی اش هم سنگ آن است، آن هم به واسطه شهری تاریخی که در دلش جای گرفته است.
طلا   ۳۰ دقیقه پیش    
هند کشوری پهناور و زیباست که همه ما به دلیل فرهنگ، غذا های متنوع و آثار تاریخی زیبایش آن را می شناسیم اما بد نیست بدانید که برخی از مهم ترین اختراعات که ما به طور روزمره استفاده می کنیم از این کشور سرچشمه می گیرند.
ایسنا   ۴۵ دقیقه پیش   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان یک شهرساز و معمار با اشاره به شهرهایی که حتی بعد از بمباران جنگ جهانی دوم از احیا و بازسازی آن ها قطع امید نشد، نادرستی استفاده از کلیدواژۀ فرسوده را برای توصیف وضعیت بافت تاریخی اصفهان یادآور می شود.
ورزش 3   ۵۲ دقیقه پیش   + ۱ سایت دیگر  
17 آذر برای بارسا می تواند یک روز تاریخی باشد. آبی اناری ها باید در مونیخ پیروز شوند تا به دور بعد لیگ قهرمانان صعود کنند. این سه امتیاز فراتر از بُعد ورزشی است.
تهران پرس   ۱ ساعت پیش    
امامزاده زید (علیه السلام) به عنوان سومین امامزاده تاریخی تهران شناخته شده است.
شهردار اصفهان گفت: برای جذب گردشگر خارجی باید در سال چندین اتفاق بزرگ در اصفهان شکل بگیرد نه اینکه به وجود چند ابنیه تاریخی بسنده کنیم. علی قاسم زاده در نخستین کارگروه توسعه گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه حساسیت لازم و انگیزه کافی در بدنه مدیریت شهری برای نقش آفرینی در حوزه ...
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱ ساعت پیش    
کارشناسان نسبت به نابودی اشیا تاریخی موزه ملی تاریخ آمریکا در اثر سیل هشدار دادند.
زندگی آنلاین   ۱ ساعت پیش    
زنان با کوهی از مشکلات و مطالبات محقق نشده زندگی می کنند و آنان که موفق اند هزاران بار بیشتر از مردان هم رده خود تلاش کرده اند؛ برای اثبات خودشان، برای توانمندی هایشان، برای درخشش استعداد و هوششان
دولت   ۱ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیشینه تاریخی دانشگاه جندی شاپور دزفول گفت: جندی شاپور دزفول، نماد علمی و فناوری دوران قبل از اسلام است.
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به وجود 1700 هکتار بافت تاریخی در اصفهان گفت: فرسودگی بافت تاریخی، این مناطق را از ابعاد مختلف دچار نارسایی کرده که این مشکلات عوامل مهمی برای دفع جمعیت بومی و جذب جمعیت غیربومی است.
رادیو استانی گلستان در نمایش یحیی بن زید علیه السلام به قیام تاریخی یکی از نوادگان امام سجاد (ع) بر ضد حکومت بنی امیه می پردازد .
ایسنا   ۲ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/یزد سرپرست منطقه تاریخی شهرداری یزد با تاکید بر نقش عامل فرهنگی در توسعه شهری، پیوست نگاری فرهنگی و اجتماعی در بافت تاریخی یزد را از اولویت های ویژه این منطقه ی شهری ذکر کرد.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه ریزی و بودجه با بیان اینکه در 8 سال گذشته فاصله طبقاتی افزایش پیدا کرد فقیر، فقیرتر شد و دارا، داراتر شد افزود: تفکر لیبرال هزینه های سنگینی به کشور تحمیل کرد اما حالا با حمایت مردم و تفکر "ما می توانیم" گره ها را باز خواهیم کرد.
صراط نیوز   ۲ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
خانه تاریخی شیخ الاسلام که اکنون به موزه نساجی یا خانه نساجی اصفهان معروف است، به مساحت 1455 مترمربع از بنا های دوره صفویه و هدیه شاه عباس به دخترش سرو قد خانوم و دامادش محقق سبزواری از علمای بزرگ آن عصر است. بعد ها شیخ الاسلام که از علمای بزرگ زنجان در این محل سکنی گزید ...
ایرنا   ۲ ساعت پیش    
اصفهان - ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: طرح جامع این کلانشهر باید بر اساس ظرفیت های یک شهر تاریخی و مادر شهرِ جهانی تهیه شود.
ایبنا   ۲ ساعت پیش    
بهمن تقی زاده با نگاهی نوستالوژیک و در مواردی هنوز دلبسته و آرمانی، تلاش کرده تا روندی که منجر به انشعاب در میان سازمان چریک های فدایی شد، توصیف کند. وی علاوه بر خاطرات خود، خاطرات و یادمانده های چند تن از زنان و مردانی که به نوعی درگیر ماجرا بودند را نیز در بخش دوم کتاب خود آورد ...
شبستان   ۲ ساعت پیش   + ۶ سایت دیگر  
قاسمی، از اتمام عملیات سامان دهی محوطه آزادشده موتورخانه سابق در عرصه قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۲ ساعت پیش    
کرمان – یکی از نمادهای سنتی شهر کرمان بادگیرهای متعدد در بافت تاریخی این شهر است که به تدریج خراب و به تاریخ می پیوندند.
پانا   ۳ ساعت پیش    
شهرری (پانا) - شهرری یکی از نقاط باستانی و تاریخی ایران است که از قدمتی ارزشمند و طولانی برخوردار است، در رابطه با آثار باستانی ری و کم توجهی های صورت گرفته شده نسبت به این مکان باستانی، با یکی از مولفان و پژوهشگران آثار تاریخی ری گفت وگو شد. ...
حوزه   ۳ ساعت پیش    
حوزه/وبینار تخصصی" سیر تاریخی تدوین کتب ضد امامت و تألیف ردّیه ی علمای شیعه و اهل تسنن" با حضور حجت الاسلام سید محمدیزدانی، در تالار پژوهشی مدرس برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۳ ساعت پیش    
حدود 40 درصد از قلعه های تاریخی نطنز به طور کامل مخروبه شده و مابقی هم نیمه مخروبه و معطل تخصیص اعتبار است.
اقتصاد نیوز   ۳ ساعت پیش   + ۸ سایت دیگر  
امام در هفتم آذر ماه سال 64 با چاپ اولین تصویر بر روی اسکناس های جمهوری اسلامی موافقت کردند.
پانا   ۳ ساعت پیش   + ۴ سایت دیگر  
تهران (پانا) - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد شخص رئیس جمهوری پیگیر حل مسائل مربوط به کشاورزان اصفهانی است و مشکلات به زودی حل می شود. ...
توریسم آنلاین   ۳ ساعت پیش    
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی از بی توجهی به هویت فرهنگی در ساخت وسازهای اداری انتقاد کرد و گفت: برای 60 هکتار بافت تاریخی بیرجند طرح تفصیلی ویژه ای تهیه شده است.
ایرنا   ۳ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
یزد- ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی بافق گفت: مرمت هشت بادگیر تاریخی مسجد جامع مرکز این شهرستان با تخصیص یک میلیارد ریال بودجه از سوی فرمانداری امروز( یکشنبه، هفتم آذرماه) آغاز شد.
ورزش 3   ۳ ساعت پیش    
گل تماشایی ارلینگ هالند یادآور حرکت تاریخی یوهان کرویف در حدود نیم قرن قبل بود.
ایرنا   ۳ ساعت پیش    
یزد - ایرنا - سرپرست منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد گفت: طرح بوستان مهر در زمینی به مساحت یهزار و 670 متر مربع و با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست و با تخصیص 30 میلیارد ریال بودجه از محل این نهاد تا پایان سال تکمیل و کاربری آن به مرکز فرهنگی و اجتماعی خانواده و کودک تغییر می یابد.
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۹/۰۶ - ۱۶:۰۷   + ۲۰ سایت دیگر  
ایسنا: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اعلام کرد: مالکان وسیله های نقلیه تاریخی با قدمت حداقل 30 سال و دارای اصالت کالبدی و سلامت فنی، می توانند برای دریافت پلاک تاریخی اقدام کنند. ...
هفته گذشته، با ثبت معامله بیش از 2 میلیون تن انواع محصول در بورس کالای ایران، رکورد تاریخی ارزش معاملات هفتگی بازار فیزیکی با ثبت رقم 4/ 18 هزار میلیارد تومان شکسته شد. همچنین چهارشنبه گذشته با عبور ارزش معاملات از 9 هزار میلیارد تومان، رکورد جدیدی در تاریخ معاملات روزانه بورس کالا به ثبت رسید.
معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از مرمت بازار تاریخی در بلاد شاپور دهدشت خبر داد.
همشهری   ۳ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
یک زن 44 ساله طرفدار ترامپ با برپایی نمایشگاهی از نقاشی هایش خبرساز شد. او در آثار خود ترامپ را در نقش شخصیت های مشهور تاریخی کشیده است.
آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جریان سفر به ترکمنستان در دیدار عارف علوی رئیس جمهور پاکستان با اشاره به اشتراکات و ظرفیت های گسترده توسعه همکاری های تهران - اسلام آباد، اظهارداشت: دو کشور نه تنها از رابطه همسایگی بلکه از ارتباط عمیق قلبی ...
قدس آنلاین   ۴ ساعت پیش    
از دید حزب کمونیست چین، مجمع عمومی ششم این کشور سرآغاز تاریخی جدید در راه هدف 100 ساله دوم (تبدیل چین به جامعه ای سوسیالیستی کاملاً مدرن در صدمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین در سال 2049) است ...
ایسنا   ۴ ساعت پیش    
ایسنا/خراسان رضوی یک پژوهشگر و باستان شناس خراسانی گفت: قلعه کافران بر فراز کوهی موسوم به کافران در فاصله حدود یک کیلومتری شمال روستای کوچک گُرَسک در فاصله حدود 5 کیلومتری شرق طبس مسینا و جنوب شرق روستای دُرُه واقع شده است.
خبرگزاری مهر   ۴ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
مشکلاتی که برای تیم ملی فوتبال زنان ایران پس از صعود تاریخی به مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا رقم خورده، نگرانی ها برای تداوم این موفقیت را افزایش داده و کار را برای این تیم سخت کرده است
شاید بسیاری از تازه وارد های بورسی به یاد نیاورند، اما برش زمانی 94-92 به عنوان تلخ ترین دوره با فرسایشی طولانی در ذهن فعالان قدیمی این بازار حک شده است ...
مجله رادیویی سرزمین من رادیو فرهنگ، 7 آذر به بررسی سابقه نیروی دریایی در ایران، عملیات مروارید، اهمیت تزریق واکسن نوبت سوم به سالمندان و موضوعات متناسب با روز می پردازد. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه سرزمین من امروز 7 آذر سابقه نیروی دریایی در ایران بررسی می شود. ...
ورزش 3   ۴ ساعت پیش    
شیخ سلمان در حاشیه سی و یکمین مجمع عمومی کنفدراسیون فوتبال آسیا، از توجهات جهانی به قاره آسیا خبر داد.
رکنا   ۵ ساعت پیش   + ۷ سایت دیگر  
رکنا: مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان از تبدیل شدن مسجد-مدرسه دارالاحسان و کلیسای تاریخی سنندج به "موزه مسجد" و "موزه کلیسا" در پی رایزنی ها با اداره اوقاف و امور خیریه استان خبر داد.
اقتصاد آنلاین / معدن نیوز   ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۱۶:۱۵   + ۲۲ سایت دیگر  
مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه گفت: فولادمردان جبهه صنعت در آبان ماه سال جاری موفق به عبور از ظرفیت اسمی و ثبت رکورد تاریخی تولید ورق های نورد سرد در تاندم مداوم از ابتدای راه اندازی فولاد مبارکه شدند.
یافته   ۵ ساعت پیش    
چاپ ایمیل توضیحات بخش: یادداشت مجموعه : سایر شهرام شرفی/ یافته:پادگان صفر، هفت شهر خرم آباد که دارای ساختمان های مختلف از نوع بافت تاریخی است و مجموع کالبدی این پادگان 15 هکتار است می بایست به عنوان یک مجموعه گردشگری، هنری، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی همچون مجموعه ی بزرگ میدان نقش جهان اصفهان ...
اتحاد خبر   ۵ ساعت پیش    
اتحاد خبر:فرماندار دشتستان روز شنبه 6 آذرماه 1400 وارد بخش های آب پخش و شبانکاره شد و از برخی پروژه های عمرانی بازدید کرد.فتح الله نوروزی در بازدید از پروژه اصلاح خطوط آب شهر آب پخش اظهار داشت ...
خبرگزاری مهر   ۵ ساعت پیش    
بیرجند- مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف از ثبت ملی 27 بنای تاریخی در 25 هکتار بافت تاریخی این شهرستان خبر داد.
خبرگزاری تابناک   ۵ ساعت پیش    
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هفتمین روز آذر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
تبریز بیدار   ۵ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
در شهر تبریز به واسطه موقعیت سیاسی و مذهبی طی طول تاریخ مساجد فاخر و با معماری تحسین برانگیزی بنا شده است که در حال حاضر این شهر را به مهد مساجد تاریخی تبدیل کرده است.
فکر شهر   ۵ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
فکرشهر: عملیات مروارید در بامداد روز هفتم آذر سال 1359 در پهنه آب های خلیج فارس نمایش شکوه و اقتدار ایران در دفاع از مرز های آبی خود و شکست سنگین بر پیکره رژیم بعث عراق شد. ...
ایکنا   ۵ ساعت پیش    
احمد عسکری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به امتیازات رویکرد تاریخی به فلسفه تصریح کرد: در روش تاریخی به جای اینکه منحصر به شخص یا متنی خاص باشیم سیر فلسفه را در تاریخ تعقیب می کنیم. همچنین بررسی می کنیم مسائل و افکار چگونه به هم ارتباط پیدا می کنند.
خبر آنلاین   ۶ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
کیومرث اشتریان عضو هیات علمی دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت: محتملا مهم ترین دستاوردی که روی کار آمدن دولت آقای رئیسی در پی دارد، آن است که روش فکرکردن یک جریان فکری تاریخی در کشور به ناگزیر تغییر می کند؛ جریانی که ریشه های آن در دوران مشروطه، قاجاریه و صفویه نیز قابل مشاهده است.