چهارشنبه ۰۵ مهرساعت ۰۲:۲۰Sep 2023 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «طهران قدیم»

رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۲۲:۴۰    
رکنا: نظمیه طهران قدیم را اینجا ببینید .
رکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۲۳:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
رکنا: عکسی از دروازه دولت طهران قدیم را اینجا ببینید .
همشهری   ۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۱۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
جعفر شهری در کتاب طهران قدیم نوشته که کربلایی عباسعلی گمرک چی، وزیر گمرکات ناصرالدین شاه مردی خوشرو و خوش مشرب بود و هنگام رسید دادن به مشتری های گمرک از آنها می خواست یک ناسزا نثارش کنند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۱۶:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
مصرف هرکالا صرفاً با کارکرد مادی اش نیست. مصرف یک کالا بر اساس نوع رابطه ای است که مصرف کننده با شیء برقرار می کند. همیشه هم این رابطه صرفاً مادی نیست.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ - ۰۹:۵۳   + ۷ سایت دیگر  
مهران غفوریان، بازیگر سینما و تلویزیون عکس های جدیدی از تفریح خود به همراه دخترش در طهران قدیم منتشر کرد.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۰۹ - ۲۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: درباره دروازه های طهران قدیم اینجا بخوانید.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۰۹ - ۰۹:۲۲    
مداحی و نوحه خوانی در سوگ سیدالشهدا(ع) از جمله کارهایی است که حادثه عاشورا را زنده نگه داشته است. ایکنا به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله(ع) و شهدای دشت کربلا، یادنامه پرده عشاق را منتشر می کند ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۰۸ - ۱۰:۵۱    
مداحی و نوحه خوانی در سوگ سیدالشهدا (ع) از جمله کارهایی است که حادثه عاشورا را زنده نگه داشته است. ایکنا به مناسبت ایام عزاداری امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا، یادنامه پرده عشاق را منتشر می کند ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۵/۰۴ - ۱۵:۵۲    
جعفر شهری، مورخ دوران قاجار، در بخشی از کتاب طهران قدیم درباره حال و هوای این شهر در ایام محرم نوشته: یکی از نذور مجرب مردم نذر پیراهن، دستمال و پارچه سیاه بود که بین فقرا و بی سیاه مانده ها تقسیم می کردند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۴/۰۶ - ۰۸:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
با نگاهی گذرا به تاریخچه طهران قدیم و ورق زدن برگ های طلایی آن می توان گفت هسته اولیه منطقه18 روستایی بوده به نام قلعه یافت آباد . یافت آباد قدیمی ترین محله جنوب غرب شهر تهران است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۲۳:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
دربند تهران یکی از مناطقی است که گردشگرانش را با همه جور سلیقه ای راضی می کند.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۱:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
میدانی که امروز در تقاطع خیابان های امام خمینی (ره) و کارگر جنوبی با نام حر شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین میدان های پایتخت است. نصرالله حدادی ، تهران شناس، درباره پیشنیه این میدان که ابتدا باغشاه نام داشت، در کتاب طهران قدیم این طور می نویسد: از دیرباز باغشاه ...
فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۶:۴۳    
خیابان سی تیر تهران، یکی از جاهای دیدنی تهران و خیابانی با بافت سنتی است که راه رفتن روی سنگفرش های آن شما را به یاد حال و هوای طهران قدیم می اندازد. در این خیابان خبری از رستوران های لوکس و غول برگرهای چندطبقه ای پر پنیر و مراکز خرید بزرگ نیست ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۱۴:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
شاید هیچ ماه دیگری مثل ماه مبارک رمضان این همه تنوع آداب و رسوم و عادت های دوست داشتنی نداشته باشد اما بسیاری از آن ها یا فراموش شده و یا در آستانه فراموشی قرار گرفته اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۰۸:۳۴   + ۲ سایت دیگر  
ماه رمضان با دایره ای از کلمات، اصطلاحات، آداب و رسوم مختلف و سبکی از بندگی برای مردم همراه بود، مثل روزه کله گنجشکی که با آن آشنا هستید، اما آدابی هم در گذشته وجود داشت که با تغییر سبک زندگی و پیشرفت تکنولوژی تغییر کرده اند.
برترین ها / فرادید   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۲:۴۱   + ۷ سایت دیگر  
ساکنان طهران قدیم آداب خاصی در ماه مبارک رمضان داشتند که برخی از آنها فراموش شده اند؛ از توپ در کردن تا کوبیدن دیوار همسایه ها. اردشیر آل عوض تهران پژوهی است که تحقیقاتی درباره آداب این ماه مبارک در طهران قدیم انجام داده است.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۴:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
تهرانِ قدیم پر از اماکنی بوده که اکنون دیگر خبری از آن ها نیست، نمونه اش تیمارستان چهرازی یا کافه رستوران کوچینی که برای شناسایی استعدادهای جوان راه اندازی شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۲۳:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
شاید برایتان جالب باشد که بدانید مردم در طهران قدیم در سحر های ماه مبارک رمضان چه رسم و رسومی داشتند و چگونه این ایام مبارک را سپری می کردند. مثلاً خانم های خانه در ماه شعبان مشغول تهیه خورد و خوراک این ماه می شدند و با کوبیدن آرد برنج و نخودچی یا پاک کردن برنج خود را آماده رفتن به مهمانی خدا می ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۷    
وقتی طهران قدیم هنوز تهران نشده بود و جمعیتش یک دهم جمعیت فعلی هم نبود، ترددها آنقدر راحت بود که نیازی به ساخت بزرگراه و پل روگذر و زیرگذر نباشد اما در گذر زمان با فعالیت اتوبوسرانی و تاکسیرانی و تولید خودروها پل ها هم شکل و شمایل تهران را عوض کردند.
فرارو   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۲:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
ساکنان قدیمی تهران موقع مرور خاطرات یا نشانی دادن به دیگران همچنان نام قدیمی این میدان را بر زبان می آورند؛ اعدم؛ و شنونده تصویری از مرگی پرعذاب را به یاد می آورد. اینکه چگونه اینجا چنین شهرتی پیدا کرد و بعد ها نام محمدیه گرفت، حکایتی دارد که پیش روی شماست. ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۰:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
درطهران قدیم و تا حدود دهه 30 یکی سرگرمی ها و تفریحات رایج مردم این بود که به تماشای اجرای برنامه توسط لوطی ها و معرکه گیران بنشینند و از این اوقات لذت ببرند و به میزان بضاعت و جیب خود صله ای به آنان مرحمت کنند.
سلام نو   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۲:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
در این متن تصاویری از اماکن مشهور طهران را مشاهده خواهید کرد.
فرارو   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۰۹:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
صنوف در تهران قدیم از چند حرفه تشکیل شده بود که تعدادشان به 20پیشه می رسید و نزدیک به 29هزار نفر در این پیشه ها مشغول به کار بودند. هر قوم به حرفه خاصی مشغول بود و فعالیتش را در همان شغل توسعه گسترش می داد. رقم و تعداد این حرفه ها در مقایسه با صد ها شغل و حرفه امروزی عدد ناچیزی است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ - ۰۰:۱۵   + ۸ سایت دیگر  
هوای تهران در دوره قاجار پاک بود یا آلوده؟ خیلی ها نمی دانند که در دوره قاجار هم شهرنشینان و از همه بیشتر اهالی طهران قدیم با مشکل آلودگی هوا مواجه بودند و البته آلودگی هوا از نوعی دیگر بود.
همگردی   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۱۷:۳۲    
زورخانه طلاچی که قدیمی ها آن را به نام زورخانه علی تک تک می شناسند، یکی از مراکز قدیمی ورزش باستانی است که در دل طهران قدیم قرار گرفته.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۲۹ - ۰۴:۵۱   + ۸ سایت دیگر  
خاطرات شخصیت ها، چهره ها و ساکنان یک شهر اگر نوشته شود می تواند واقعیات سیاسی و اجتماعی را، حتی بهتر از کتاب های تاریخ برایمان روایت کند. در گوشه وکنار تهران افراد تاثیرگذار کم نداریم فقط باید با کمی کنکاش پیدایشان کرد و صحبت هایشان را شنید. حاصل این کار منابع غنی از اطلاعات جذاب و خواندنی می شود.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۱۴:۳۱   + ۹ سایت دیگر  
شهردار منطقه 12 با تأکید بر اهمیت تهیه و تدوین تاریخ شفاهی محلات تهران از برگزاری دورهمی شب خاطرات طهران قدیم با حضور بیش از 25 تن از بزرگان، معمرین و فرهیختگان تهرانی در این منطقه خبر داد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۰:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : ناشران در تهران قدیم به جز کلام الله مجید و کتاب ادعیه، باقی کتاب ها را در 700 نسخه منتشر می کردند. اما چرا؟ یکی از معدود پژوهشگران درباره تهران قدیم زنده یاد جعفر شهری است که دراین باره تالیف های قابل توجهی دارد و به این پرسش پاسخ جالبی داده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۰۲:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
قدیم ها اهالی تهران از همه بیشتر چه جُرمی مرتکب می شدند؟ درباره جرائمی که از پایتخت نشینان قاجاری سر می زد اسناد تاریخی متعددی باقی مانده است و رکورددار جرم در طهران قدیم هم زد و خورد بود!
یکتا پرس   ۱۴۰۱/۰۷/۲۹ - ۰۸:۲۳   + ۷ سایت دیگر  
کاروانسرای خانات، یکی از چندین کاروانسرایی قدیمی در دل تهران است که از دوره قاجار به یادگار مانده ؛جاذبه ای قیمی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و می توان آن را یکی از متفاوت ترین جاذبه های تهران دانست.
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۱/۰۶/۰۲ - ۱۶:۲۹    
زهرا زرفشانی: شهردار تیران از احداث باغ خانواده در این شهر خبر داد. حسن حجتی افزود: برای احداث این باغ بالغ بر10 هکتار زمین اختصاص یافته و عملیات ساخت آن در سال جاری اجرایی و عملیاتی می شود. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۵/۲۵ - ۱۶:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
آن قدیم ها که مدرسه ها مکتبخانه بود یک رسم قدیمی هم بود؛ برای مدرسه نذر می کردند و حاجت هم می گرفتند. جعفر شهری در کتاب طهران قدیم از این رسم منسوخ سخن گفته و برای آیندگان به یادگار گذاشته است.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۲:۵۱   + ۷ سایت دیگر  
جعفر شهری در جلد سوم کتاب طهران قدیم درباره نذری های ماه محرم به آب دادن، شربت دادن، سقایی، دادن نان و ماست و پخت انواع آش ها همچون آش کشک، شله قلمکار، آش امام زین العابدین (ع)، آش ابودردا و شیربرنج اشاره می کند ...
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۲:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
جعفر شهری در کتاب طهران قدیم در خصوص شروع عزاداری برای شهدای کربلا می نویسد که از ازمنه دور یعنی از رسیدن طایفه بنی اسد به دشت کربلا و شناختن اجساد شهدا و به خاک سپردن ایشان و مویه کردن بر مزارشان که روز سوم و به روایتی پنجم شهادت بوده ...
سلام نو / پارسینه   ۱۴۰۱/۰۵/۱۲ - ۱۸:۴۲   + ۱۱ سایت دیگر  
تصاویری از عزاداران روز عاشورای تهران در سبزه میدان بین سال های 1310 الی 1314 شمسی منتشر شد.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۷:۲۶    
اگر دلتان برای طهران قدیم پر می کشد، اگر دلتنگ معماری و خانه های قدیمی شهر هستید، کافی است سری به محله امامزاده یحیی یا همان چاله میدان قدیم در منطقه 12 بزنید و از عمارت کاظمی به عنوان یکی از زیباترین خان های تاریخی تهران دیدن کنید.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۸:۴۳   + ۴ سایت دیگر  
در طهران قدیم قنات ها پُرآب بودند و آب زیاد بود، اما حساب و کتاب داشت و قدر و قیمت داشت؛ آب اجاره ای بود! بویژه آنکه در اطراف پایتخت اراضی کشاورزی و باغی زیاد بود و آب، برکت و ثروت بود. اجاره آب قنات ها هم زیاد بوده انگار.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۷:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
در روزگاری نه چندان دور،که هنوز خبری از رشد قارچ گونه آپارتمان های سربه فلک کشیده نبود،خوابیدن روی بام ها، در شب های تابستان از رسوم مردم طهران قدیم بود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۳/۲۳ - ۲۱:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
اصفهان-ایرنا-توسعه کتابخوانی با تسهیل شرایط، اجرای جشنواره اوقات فراغت طهران قدیم و برپایی نمایشگاه صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان سه خبر کوتاه از تیران و کرون است.
اقتصاد آنلاین / همشهری   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۳:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
این روزها اگر فردی در تهران فوت کند و نزدیکانش بخواهند او را در جای دیگری دفن کنند، با هماهنگی بهشت زهرا (س) یا انجام مومیایی برای سفر به خارج، در عرض چند ساعت میت در خاک آرام می گیرد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۱۳ - ۰۰:۰۵   + ۱۳ سایت دیگر  
قدیمی ها چگونه عید فطر را برگزار می کردند؟ نمازشان چگونه بود و فطریه شان چگونه؟ جعفر شهری در کتاب طهران قدیم این ها را برایمان روایت کرده است و چقدر شیرین؛ چه روزگاری و چه حالی داشته اند پدرها و اجدادمان در عید رمضان.
مهرصبا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ - ۱۶:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
نفس های آفتاب بی رمق 29 ماه رمضان به شماره افتاده است. مردم به شور و هیجان آمده اند و هر کدام سعی می کنند در آسمان بی انت ها به دنبال نشانه ای از هلال ماه شوال هستند. تا قاصد خوش خبری باشند و دیدن روی هلال ماه شوال را مژده دهند. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ - ۱۰:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
شاید هیچ ماه یا موسم دیگری مثل ماه مبارک رمضان این همه تنوع آداب و رسوم و عادت های دوست داشتنی نداشته باشد. آدابی که به مرور زمان بخشی از آن به فراموشی تاریخ سپرده می شود و بخشی دیگر در طول تاریخ متولد می شود. مرور آداب فراموش شده این ایام می تواند خاطره انگیز باشد ...
همشهری   ۱۴۰۱/۰۱/۱۶ - ۰۰:۰۷    
لیلا شریف / گرافیک: مهدی سلامی
همشهری   ۱۴۰۱/۰۱/۱۵ - ۱۱:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
ایام نوروز فرصت مناسبی را مهیا کرد تا علاقمندان تهران قدیم به گشت و گذار در نقاط دیدنی و تاریخی تهران از جمله منطقه 12 بپردازند.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۱۲:۰۶    
شهرت چندین ساله تهران به شلوغی و دود و دم، گذشته این شهر را از یادها برده و بسیاری از ما به خاطر نداریم که طهران قدیم سرزمینی سرسبز و خرم بوده است.
تهران پرس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۲۲:۴۶    
سردر باغ ملی در خیابان امام خمینی، یکی از جاذبه های گردشگری تهران است.
همشهری   ۱۴۰۰/۱۲/۲۶ - ۰۰:۲۸    
نسخه پیچی و خود درمانی، یکی از روش های رایج مقابله با بیماری ها در میان مردم بود. روشی که گاهی اوقات مثل یک نسخه شفابخش و در بعضی مواقع، بسیار مهلک و خطرناک عمل می کرد. این روش درمانی در مورد کودکان هم ماجراها و داستان های جالبی را در طهران قدیم همراه داشت.
55آنلاین   ۱۴۰۰/۱۲/۲۴ - ۲۰:۰۴    
آب، روشنایی و صفای تازه به خانه می آورد و کسی تا در رفتن توپ سال نو و آمدن عمو نوروز، حق دست زدن به آن را نداشت.