دوشنبه ۰۳ آبانساعت ۰۴:۴۴Oct 2021 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «استقراض»

بلاغ مازندران   ۴ ساعت پیش    
نخستین نتایج عدم استقراض دولت رئیسی از بانک مرکزی در دوماه اخیر کاهش 4.5 درصدی تورم نقطه به نقطه در مهرماه است که مرکز آمار رسما آن را اعلام کرد.
کیهان   ۷ ساعت پیش   + ۴۶ سایت دیگر  
نخستین نتایج عدم استقراض دولت رئیسی از بانک مرکزی در دوماه اخیر کاهش 4.5 درصدی تورم نقطه به نقطه در مهرماه است که مرکز آمار رسما آن را اعلام کرد.
اقتصاد آنلاین / شبستان   ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ - ۰۰:۱۹   + ۲۱ سایت دیگر  
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آنچه امروز در بازار بیشتر کالا ها شاهد هستیم، نتیجه نابسامانی و بی انضباطی سال های گذشته در حوزه بودجه است.
مسعود میرکاظمی به تغییر آمارگیری سنتی به شکل ثبتی مبنا در مرکز آمار اشاره کرد و گفت: مرکز آمار باید بر شاخص های کلان کشور نظارت و گزارش های پیش نگر را در دستور کار قرار دهد.
برترین ها / ایرنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ - ۰۰:۲۶   + ۱۷ سایت دیگر  
ایرنا: رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی با بیان اینکه بودجه 1401 بدون کسری بسته می شود، گفت: تلاش خواهیم کرد که با همکاری مجلس بودجه سال 1401بدون کسری تدوین شود و نیازی به استقراض و خلق پول نباشد. ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۲۰:۴۷   + ۴ سایت دیگر  
رویداد 24 مدعی شده است که برخلاف ادعای دولت مبنی بر پرداخت هزینه های دو ماه گذشته بدون هرگونه استقراض از بانک مرکزی و در نتیجه جلوگیری از تورم، اما کاهش معاملات بین بانکی و رشد نرخ سود در بازار بین بانکی گویای کاهش ذخایر مازاد آن ها بود که در نتیجه دست درازی دولت به این ذخایر صورت گرفته و در نتیجه ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۹:۵۸    
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چاپ پول و استقراض دولت وقت از بانک مرکزی منجر به تورم شده است، گفت: مطالبه ما در کوتاه مدت این است که قیمت کالاهای اساسی مردم باید برطرف شود اگرچه موقتی است اما باید به صورت کوتاه مدت حل شود تا در مرحله بعد به صورت ریشه ای برطرف کند.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۲۰:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
اسماعیلی گفت: دولت مردمی از مناطق کم برخوردار حمایت جدی خواهد کرد و تلاش می کنیم تا شهرستان های محروم نیز از برکات دولت برخوردار شود.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۷:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
جناب رئیسی در دومین گفتگوی شان با مردم،یا درست تر گفته باشیم با حضرت دکتر حیدری که مصاحبه های جدی و پرسشهای دقیق و بی پروای شان از روسای جمهور ایران شهرت جهانی پیدا کرده، فرمودند که دولتشان بمدد خداوندِ متعال موفق شده کلیه حقوقها را ماه گذشته بپردازند بدون نیاز به استقراض از بانک مرکزی یا جای دیگری.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۹:۰۵   + ۱۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- یک کارشناس اقتصادی رشد نقدینگی و تورم را نتیجه استقراض دولت های گذشته از بانک مرکزی می داند و می گوید وقتی دولت رقمی را از بانک مرکزی قرض می کند، این پول وارد سیستم بانکی می شود و موجب خلق 6 تا هفت برابری پول می شود.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۷:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
اصلی ترین عامل رشد نقدینگی و تورم به ویژه طی سه سال گذشته، کسری بودجه دولت و استقراض از بانک مرکزی بوده و رشد بیش از 210درصد میانگین قیمت ها در اقتصاد ایران از ابتدای 1397 تا پایان شهریور امسال، نمود این موضوع است.
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۴:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
معمولا دولت ها مشکل کسری بودجه را با استقراض تامین می کنند. مشکل زمانی حل می شود که دولت از طریق منبع اصلی بودجه یعنی مالیات، بتواند درآمدهای خود را تامین کند. اگر نمی تواند درآمدهایش را تامین کند باید هزینه ها را کم کند.
پول نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۳:۰۵   + ۲۶ سایت دیگر  
نرخ بهره بین بانکی به عنوان یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول به نرخ های سود یا بهره در سایر بازار ها جهت می دهد که در واقع این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آن ها در پایان دوره مالی کوتاه مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می شوند ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۰۰:۱۵   + ۱۸ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : رئیس جمهور به وزارتخانه های صمت، جهادکشاورزی و دادگستری دستور داد تا تنظیم بازار و نظارت بر قیمت ها را با جدیت دنبال کنند. ابراهیم رئیسی روز گذشته در جلسه هیات دولت، با تاکید بر اینکه وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۱:۳۰   + ۱۶۷ سایت دیگر  
رئیس جمهور گفت:مردم باید درباره تامین معیشت و سفره خود احساس امنیت کنند و بی ثباتی در بازار چه ریشه در کم کاری بدنه دولت داشته و چه ناشی از سوءاستفاده فرصت طلبان باشد، باید پیگیری شود.
برترین ها / انتخاب   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۸:۳۵   + ۲۰ سایت دیگر  
روزنامه اطلاعات نوشت: رئیس جمهور رئیسی در گفت وگوی تلویزیونی با مردم، از چالش های پیش روی دولت و رویکرد او در مقابله با مشکلات اقتصادی موجود و تنظیم عاقلانه تر بودجه سال آینده که کمتر از دو ماه دیگر باید تقدیم مجلس شود سخن گفت ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۹:۳۰   + ۷ سایت دیگر  
رفع کسری بودجه و عدم استقراض از بانک مرکزی؛ هدفی که در دولت سیزدهم تعریف شده و این دولت در نخستین ماه کاری خود بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی، هزینه ها را تامین کرد و امید است این رویه ادامه یابد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۱:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
یک کارشناس اقتصادی گفت: استقراض از بانک مرکزی بدترین راه جبران کسری بودجه بوده و سبب ایجاد تورم در جامعه می شود.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۰:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
این پیمانه تیتر هایی همچون موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح رویه فعلی دلار 4200، خبر خوش معاون وزیر برای متقاضیان مسکن، بورس تهران سبزپوش شد، طلای سیاه ارزان شد، قیمت جهانی طلا رشد کرد، نباید از تسعیر ارز صادرکنندگان مالیات گرفته شود ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۸:۴۵   + ۳۲ سایت دیگر  
آیت الله رئیسی گفت: در شهریور ماه که نخستین ماه آغاز فعالیت دولت جدید بود، به هر زحمتی بود، تلاش شد بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت ها انجام شود.
بورس نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۸:۳۹    
دولت سیگنالی بر حمایت بازار از پاستور صادر نمی کند و ترجیح آن فروش اوراق بدهی در بورسی بوده که شاید نمود آن از استقراض در بانک مرکزی کمرنگ تر باشد و گزینه بد و بدتر باشد.
رویداد ایران   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۷:۱۱   + ۱۳ سایت دیگر  
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه شرایط تورمی امروز از آثار عملکرد دولت گذشته است گفت: عملکرد دولت گذشته عامل وضعیت فعلی اقتصادی است، در 6 ماه گذشته پایه پولی به شدت افزایش یافته است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۲:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
رئیس جمهور گفت: مسئله تورم مربوط به تصمیماتی است که قبلا گرفته شده و الآن آثار خود را نشان می دهد؛ استقراض از بانک مرکزی مسئله ای است که تورم را بالا می برد؛ بودجه 1401 باید بدون کسری باشد.
55آنلاین   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۲:۳۴   + ۴ سایت دیگر  
رئیس جمهور گفت: مسئله تورم مربوط به تصمیماتی است که قبلا گرفته شده و الآن آثار خود را نشان می دهد؛ استقراض از بانک مرکزی مسئله ای است که تورم را بالا می برد؛ بودجه 1401 باید بدون کسری باشد.
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۲:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
رئیس جمهور گفت: استقراض از بانک مرکزی مسئله ای است که تورم را بالا می برد؛ بودجه 1401 باید بدون کسری و واقعی بسته شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۱:۵۷   + ۵۵ سایت دیگر  
رئیس جمهور گفت: مسئله تورم مربوط به تصمیماتی است که قبلا گرفته شده و الآن آثار خود را نشان می دهد؛ استقراض از بانک مرکزی مسئله ای است که تورم را بالا می برد؛ بودجه 1401 باید بدون کسری باشد.
پایگاه خبری گسترش   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۰۹:۰۳   + ۵ سایت دیگر  
دولت با توجه به کسری بودجه 31 درصدی هیچ راهی برای جبران کسری بودجه ندارد و در یک بن بست به سر می برد. استقراض و فروش اوراق هم به عنوان التیماتوم دیگر پاسخگو نخواهد بود زیرا که اموال و دارایی های دولت به ته رسیده است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۷:۵۷    
سیاست های آقای اردوغان یعنی دست درازی و استقراض از منابع بانک مرکزی، سبب شد تا سیاست های مناسبی که منجر به رشد، توسعه و مهار تورم بودند، کنار بروند.
اقتصاد آنلاین / فرادید   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ - ۱۳:۲۲   + ۳۲ سایت دیگر  
مرکز پژوهش های مجلس پیش بینی کرد 67درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال1400 محقق شود، در اینصورت و با فرض تحقق 100درصدی مصارف، بودجه سال1400 حدود 307هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تأمین خواهد داشت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ - ۱۴:۴۵   + ۱۳ سایت دیگر  
مرکز پژوهش های مجلس می گوید بودجه 1400، حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری قطعی دارد و با احتساب استقراض ار صندوق توسعه ملی و فروش اوراق به 470 هزار میلیارد تومان می رسد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۱۵:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
جزئیات منابع و مصارف بودجه در مدت حضور مسئولان دولت قبل حکایت از تحقق 50 درصدی مصوب درآمد همین مدت دارد و بیش از 62 هزار و 650 میلیارد تومان از بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی استقراض شد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۰۸:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق تهران اظهار داشت: اگر تنظیم بودجه مبتنی بر واقعیت ها نباشد و بر اساس تخیل پیش برود، دوباره همین وضعیت را خواهیم داشت و دوباره دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی خواهد شد. در این صورت تورم که امروز حدود 50 درصد است بازهم با روند افزایشی مواجه خواهد بود.
آقای خبر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۰۷:۲۳   + ۱۶ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار مهر ، شاید بتوانیم یکی از مهمترین معضلات اقتصاد امروز کشور را، کسری بودجه بدانیم. اختلاف فاحش و چشم گیر میان درآمدها و هزینه های دولت، سبب سقوط اقتصاد کشور به دره انحطاط می شود ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱ - ۱۲:۱۵    
تهران- ایرنا- روزنامه خراسان در یادداشتی نوشت: اقتصاد ایران با تورمی سخت و البته طولانی مدت مواجه شده است و طی سه سال اخیر، نرخ تورم با سرعتی فزاینده رشد کرده است. نگاهی به ریشه های افزایش تورم نشان می دهد که کسری بودجه و استقراض از بانک مرکزی عامل اصلی رشد تورم در سال های اخیر بوده است.
اقتصاد 24   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۵:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
رییس بانک مرکزی ترکیه همچنین یادآور شد که بدهی دولت ترکیه با تمامی کشور های توسعه یافته تفاوت قابل توجهی دارد، چرا که به تعبیر او، استقراض برای تامین مالی تولید، صادرات و سرمایه گذاری در کشوری مانند ترکیه با جمعیت جوان و پتانسیل بالای رشد، در عمل پس انداز محسوب می شود.
اتاق نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۲:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
در شرایطی که رشد پایه پولی، نقدینگی و تورم طی ماه های اخیر رکوردهای تازه ای را ثبت کرد و در مرداد ماه به 42.2 درصد رسید، به نظر می رسد، همچنان مسوولان دولتی نسبت به نحوه رشد این متغیر اساسی بی توجه هستند ...
میزان   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۱۱:۲۵   + ۱۰ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان _ روزنامه وطن امروز نوشت: یکی از معضلات اقتصادی ای که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند، تورم های افسارگسیخته ای است که روز به روز سفره مردم را کوچک تر می کند ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ - ۰۸:۵۶   + ۱۰ سایت دیگر  
سیر صعودی هزینه های جاری در کشور ضربه های مهلکی به تمام بخش های اقتصاد وارد می کند چرا که در چنین شرایطی راهکار همیشگی دولت ها در ایران طی سال های گذشته، استقراض از بانک مرکزی و نظام بانکی بوده است.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۹:۲۷    
رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی فرموده است برای تامین کسری بودجه سال آینده نه از بانک استقراض می کنیم و نه اوراق خواهیم فروخت! بنابراین قاعدتا یا باید هزینه های دولت کاهش یابد یا مال و اموال دولت به نرخ های قابل توجه فروش رود و یا مالیات های آنچنانی جور همه را بکشد، راه چهارمی وجود ندارد ...
روزنامه کسب و کار   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۶:۴۹    
کسب و کار نیوز- دولت سیزدهم درحالی تدوین بودجه 1401 را کلید زده است که بودجه سال جاری با کسری قابل توجهی مواجه است. راهکار همیشگی برای پوشش کسری بودجه دولتها، استقراض از بانک مرکزی و نظام بانکی بوده که نتیجه آن رشد افسارگسیخته تورم و کاهش توانایی مردم در پوشش نیازهای خود است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۱۰:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
دولت روحانی در پنج ماه ابتدایی امسال استقراض قابل توجهی از بانک مرکزی کرد تا بتواند بودجه پنج ماه ابتدایی سال را تأمین کند که موجب افزایش قیمت کالاها و خدمات شد.
منابع عمده درآمدی در بودجه ایران از دو بخش عمده منابع ناشی از فروش انرژی و منابع مالیاتی تشکیل شده است.زمانی که دریافتی های دولت از محل های یادشده محقق نمی شود و به بیانی دیگر کسری بودجه اتفاق می افتد ...
پایگاه خبری ذاکر   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۰۶:۲۶   + ۹ سایت دیگر  
اقدام دولت در عدم استقراض از بانک مرکزی در شهریور ماه برای تامین هزینه های جاری عملا به معنای خاموش کردن یکی از موتورهای تولید تورم است و می تواند نویدبخش اقدامات اصلاحی بعدی باشد.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۷/۱۹ - ۰۰:۱۱    
مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید: سناریوهای گذشته کنار گذاشته شده و بودجه سال آینده بدون کسری و استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق قرضه بسته خواهد شد ...
ایستا نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۵:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
ایستانیوز:در سنوات قبل، همیشه رشد نقدینگی حداکثر 30 درصد بود، اما الان رشد نزدیک به 40 درصد را مشاهده می کنیم. این رقم پایه پولی وحشتناک است و این وضعیت باعث بحران های زیادی می شود و باید به آن فکر کرد. در شرایط فعلی، کار به جایی رسیده که کنترل نقدینگی هم جواب نمی دهد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۳:۲۷   + ۱۱ سایت دیگر  
بدهی بانک های دولتی در یک سال منتهی به مرداد امسال 8.5 درصد کاهش یافته است اما بدهی چند بانک خصوصی در این دوره 22.8 درصد رشد کرده و به رقم 69 هزار و 50 میلیارد تومان رسیده است.
پایگاه خبری ذاکر   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۳:۲۶   + ۶ سایت دیگر  
بدهی دولت به بانک مرکزی در دولت روحانی با رشد 12 برابری از محدوده 14 هزار میلیارد تومان به بیش از 160 هزار میلیارد تومان رسید، بدین ترتیب دولت های یازدهم و دوازدهم که دم از انضباط پولی و مالی می زدند در عمل دچار بی انضباطی مالی شدند.
راه امروز   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۳:۲۴   + ۹ سایت دیگر  
نظام بانکی می تواند در آینده ای نه چندان دور و با فرض وفاداری دولت به عدم استقراض از بانک مرکزی برای پوشش کسری بودجه ، نقدینگی ایجاد کند که در این صورت افزایشی در عدد و رقم این متغیر رخ خواهد داد.
نبض بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۲:۵۱    
عرضه پول به طور بی سابقه ای افزایش یافته چرا که استقراض دولت از بانک مرکزی، حجم فوق العاده ای پیدا کرده است.