شنبه ۱۲ فروردینساعت ۱۶:۰۷Apr 2023 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ادبی»

ایبنا   ۲ ساعت پیش    
فهرست نهایی بیست و هشتمین دوره جایزه ادبی دوبلین 2023 به ارزش 100 هزار یورو اعلام شد. شش نویسنده از کشورهای مختلف به مرحله نهایی این رقابت بین المللی راه یافته اند.
کانون استان آذربایجان شرقی با برپایی ایستگاه هنری و ادبی به مناسبت روز جمهوری اسلامی در مصلی اعظم تبریز میزبان کودکان و نوجوانان شرکت کننده در مراسم نماز جمعه بود.
ایکنا   ۴ ساعت پیش    
سعید بیابانکی؛ شاعر و پژوهشگر ادبی در دهمین برنامه چشمه حکمت در ادامه درس گفتارهای خویش از ادبیات عرفانی و معنوی فارسی به بازتاب لفظ و معنی روزه در آثار ادیبان عارف و معنویت پیشه ایرانی پرداخت و گفت: روزه، دارای فضایل و هنرهای فراوانی است ...
ایبنا   ۴ ساعت پیش    
تندیس جایزه ادبی بوکر، صاحب نامی جدید- آیریس- شد. این نام به افتخار آیریس مرداک و از میان نام های ارسالی در پی فراخوان کمیته این جایزه انتخاب شده است.
شبستان   ۵ ساعت پیش    
شعبانی از برگزاری بیش از 25 برنامه فرهنگی، ادبی و هنری به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در شهرستان جهرم خبر داد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۰۰:۳۵    
انجمن های هنری ادبی سازمان بسیج هنرمندان لرستان با انتشار بیانیه ای اقدام موهن نشریه فرانسوی در تعدی به رهبران پاک سیرت و خدوم اسلام را محکوم کردند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۲۱:۳۷    
مژگان حضرتیان فام، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به معرفی چند کتاب به مناسبت سال نو پرداخته است که در ادامه می خوانید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۹:۳۷    
اختتامیه جشنواره شعر قرآنی و تجلیل از دو شاعر پیشکسوت و برجسته قرآنی کشور در قالب جایزه ادبی حافظ در نمایشگاه قرآن برگزار شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۸:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
مدیر بخش شعر و ادب نمایشگاه قرآن گفت: مقرر است اختتامیه جشنواره شعر قرآنی و همچنین تجلیل از دو شاعر پیشکسوت و برجسته قرآنی کشور در قالب جایزه ادبی حافظ در نمایشگاه قرآن برگزار شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۲:۲۲    
سعید بیابانکی؛ شاعر و پژوهشگر ادبی در نهمین برنامه چشمه حکمت در ادامه درس گفتارهایی از ادبیات عرفانی و معنوی فارسی به بازتاب جایگاه اندیشه و معانی سترگ ادیبان عارف و معنویت پیشه ایرانی پرداخت.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۱:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
نسیم ادبی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون پس از حدود یک سال دوری از تئاتر از سه شنبه 15 فروردین با نمایش معرکه در معرکه به صحنه بر می گردد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۱:۰۲    
امروز، 11 فروردین، شبکه تلویزیونی کتاب با برنامه های ادبی و فرهنگی متنوع میهمان نوروزی ایرانیان است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۰۳:۱۸    
مریم محمدی، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به بیان کارهایی که باید در سال جدید انجام دهیم، پرداخته است که در ادامه می خوانید.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۰۰:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: مدیر آژانس ادبی پل می گوید: زرق و برق نمایشگاه های کتاب اروپایی موجب غفلت ناشران ایرانی از بازراهای نشر منطقه شده است، درحالی که نشر ایران قرابت بیشتری با بازارهای نشر منطقه دارد.
کارگاه ادبی سین هشتم با حضور تعدادی از اعضای دختر علاقمند به کارگاه شعر و ادبیات با حضور غلامرضا بکتاش در مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ملایر برگزار شد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۵:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
محفل ادبی بهاریه های انتظار با حضور ادبا و شعرا برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۴:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
محمدرضا سرشار، نویسنده و منتقد ادبی تاکید دارد، دلیل گرایش جوانان و نوجوانان به رمان های زرد با محتواهای سطح پایین، عدم معرفی رمان های تالیفی و ترجمه ای ارزشمند و پرمحتواست.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۱:۳۳    
مدرس حوزه گرافیک مشهد با بیان اینکه کتب شهید آوینی می تواند نقشه راهی برای ادامه مسیر هنرمندان انقلابی باشد، گفت: شخصیت آوینی را باید در کتابها، مقالات و دیدن دقیق آثار ادبی و تصویری شهید جستجو کرد و اینها می تواند به ما برای شناخت شهید آوینی کمک کند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۱:۰۹    
سعید بیابانکی؛ شاعر و پژوهشگر ادبی در هشتمین برنامه چشمه حکمت در ادامه درس گفتارهای خویش به تشریح و تدقیق صفت توحید در جان و متن آثار ادیبان ایرانی پرداخت.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۰:۵۱    
تابناک در راستای اعتلای فرهنگ و ادبیات ایران به صورت هفتگی بخشی را به این مهم اختصاص داده است. در همین چارچوب در ادیبستان ، بسته ادبی تابناک با مجموعه ای از شعر، حکایت، مباحث ادبی و فرهنگی و... میزبان مخاطبین هستیم.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۰۹:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
همزمان با ایام نوروز، نمایشگاه سوغات ادب با محوریت معرفی ظرفیت های ادبی کمتر شناخته شدۀ شیراز در باغ جهان نما برپا شده است.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۰۷:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
همدان- آیین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره جایزه ادبی استان همدان به میزبانی شهرستان بهار برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۷:۰۵   + ۷ سایت دیگر  
خانه کتاب و ادبیات ایران ‭‭‭700‬‬‬ جلد کتاب ارسالی به پانزدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد و هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر را به کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان جزیره ابوموسی اهداء کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۶:۲۴   + ۱۰ سایت دیگر  
مهلت ارسال آثار به جشنواره هنری، ادبی و خبری روایت جهاد در استان قم، تا پانزدهم فروردین ماه 1402 تمدید شد.
کانون پرورش فکری استان خراسان رضوی با برپایی غرفه ای در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد به ارایه مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی، ادبی و هنری به کودکان و نوجوانان می پردازد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۴:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
سازمان بسیج هنرمندان استان زنجان مسابقه فرهنگی، هنری و ادبی (به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی) برگزار می کند.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۲:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
عبدالجبار کاکایی می گوید: با توجه به وجود تنوع فعالیت ها و تنوع جریان های ادبی، مدیریت ها عامدانه سعی بر خاص کردن برنامه های ادبی و فرهنگی دارند و اغلب اعتقادی به این موضوع ندارند که طیف های متفاوتی پای کار بیایند و در عرصه های فرهنگی فعالیت کنند. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۱:۱۶    
شاعر و پژوهشگر ادبی در هفتمین برنامه چشمه حکمت در ادامه درس گفتارهای خویش از ادبیات عرفانی و معنوی فارسی به بازتاب مفهوم ایمان در نگاه و روایت شاعران عارف ایرانی پرداخت و از ایمان قلب ، ایمان زبان و ایمان جوارح سخن گفت.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۰:۰۶    
عمارت های مشاهیر در کرمانشاه روزگاری محل اجتماع و مراودات فرهنگی و ادبی بزرگانی بود که هرکدام در اشاعه فرهنگ و ادب نقش بسزایی داشته و هنوزهم بازدید از این اماکن حس نابی از اصالت فرهنگ و تمدن به گردشگر می دهد که می توان با حضور در آن برای ساعاتی در تاریخ سفر کرد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۲۲:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
مریم بهادری، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به بیان خاطره ای از لحظه تحویل سال نو در کودکی پرداخته است که در ادامه می خوانید.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۲۰:۵۰   + ۶ سایت دیگر  
تغییر چهره نسیم ادبی باعث شوکه شدن بسیاری از مخاطبان شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۹:۰۵    
تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای سیر و سیاحت و گردشگری است. به این منظور در این گزارش به بررسی کتاب هایی پرداخته ایم که در سال 1401 در حوزه گردشگری به چاپ نخست یا بازچاپ رسیده است.
جشن عیدانه ادبی به مناسبت فرا رسیدن نوروز باستانی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برپا شد و از کتاب پشت شناسنامه ام پنهان شده ام رونمایی به عمل آمد.
فاش نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۲:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
فاش نیوز - خاتون و قوماندان و حکایت زخم ها دو کتاب برگزیده بخش مدافعان حرم جایزه ملی بهترین کتاب سال دفاع مقدس هستند که هرکدام روایت نابی از مدافعان حرم را بازگو می کنند. ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۲:۴۵    
خاطرات مارگو جفرسون با عنوان ساختن یک سیستم عصبی برنده جایزه ادبی راثبون فولیو 2023 شد که از سوی داوران حیرت انگیز و حماسی توصیف شده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۲:۴۴    
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه گفت: آیین نوروزگاه تربت حیدریه با رویکرد گردشگری ادبی و رنگ و بوی رمضان برگزار شد.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۲:۳۶   + ۱۳ سایت دیگر  
مارگو جفرسون نویسنده و منتقد ادبی آمریکایی به عنوان برنده جایزه ادبی راثبونز فولیو 2023 معرفی شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۰:۵۹    
سیدمیثم موسویان، از داوران بخش رمان پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد تاکید دارد که رمان عزرائیل نوشته نیما اکبرخانی توانسته در متنی خوشخوان به زیبایی ژانر را که اغلب در دنیا ضد دینی است در خدمت دین قراردهد.
کانون استان با حضور در غرفه کودک و نوجوان نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت به ارائه خدمات فرهنگی، ادبی و هنری برای کودکان و نوجوانان پرداخت.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۲۲:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
فرزانه زینلی، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به بیان خاطره ای از نخستین ماه رمضان زندگی متاهلی پرداخته است که در ادامه می خوانید.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۷:۰۹    
انجمن هنر و ادبیات آیینی افغانستان، دومین جشنواره ادبی شعر توحیدی افغانستان را برگزار می کند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۱:۳۲    
سعید بیابانکی؛ شاعر و پژوهشگر ادبی در پنجمین برنامه چشمه حکمت به تعبیر و تبیین صفت اخلاص در ادبیات عرفانی ایران پرداخت و گفت: ازجمله تعابیر برآمده از اخلاص تقسیم آن بر سه قِسمِ اخلاص شهادت ؛ اخلاص خدمت و اخلاص معرفت است.
اعضا و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان در دومین جشنواره ملی فرهنگی هنری و ادبی جمعیت هلال احمر درخشیدند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۰:۳۹    
فاطمه سلیمانی، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به بازی های زبانی در زبان فارسی پرداخته است که در ادامه می خوانید.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۹:۴۲    
سیاه مشق با ارائه ی آثار ادبی و هنری و تحلیل آن ها و نیز ایجاد فضایی مناسب، نقشی مانا و پایا در راستای ادب و هنر کشور دارد.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۸:۴۵   + ۱۵ سایت دیگر  
محلی که برای خانه ابدی احمد سمیعی گیلانی در نظر گرفته شده بود، حاشیه ای را برای مراسم خاکسپاری این چهره فقید فرهنگی و ادبی به وجود آورد و خاکسپاری او با تاخیر انجام شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۲۲:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
فاطمه شایان پویا، نویسنده و کارشناس ادبی در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار داده، به بیان خاطره ای از همزمانی نوروز و ماه رمضان پرداخته است که در ادامه می خوانید.
سخت افزار   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۵:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
از روز چهارشنبه هفته گذشته، گوگل چت بات هوش مصنوعی بارد را به طور آزمایشی دردسترس برخی کاربران قرار داده است. از همان روز تا به امروز، خبرهایی درمورد ارائه اطلاعات عجیب و تئوری های توطئه مضحکی در مورد این چت بات منتشر می شود. حالا به نظر می رسد که استناد به منابع جعلی تنها آغاز مشکلات بارد است ...