پنجشنبه ۰۶ مهرساعت ۱۸:۱۵Sep 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جنگل های هیرکانی»

ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۲:۲۸   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران استاندار مازندارن با اشاره به اینکه ما متمدن ترین مردمان جهان را داریم که توانستند بی نظیرترین جنگل های هیرکانی را حفط کنند، گفت: جنگل های هیرکانی به ظرفیتی برای جذب گردشگر تبدیل شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
آوای سرمستی مرال های عاشق در جنگل های هیرکانی می پیچد و حافظان محیط زیست برای ماموریت حفاظت از عاشقانه های هیرکانی، بند پوتین هایشان را محکم می بندند و زیر سایه درختان و نور دنباله دار ماه خیمه می زنند ...
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۲۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
پادشاه جنگل های هیرکانی را ببینید.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۶:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان سرشماری مرال ها در غرب جنگل های هیرکانی استان گیلان به عنوان یکی از زیستگاه های مهم این گونه، از نیمه شهریورماه آغاز می شود. در این سرشماری ها تعداد گوزن های نر براساس آوا(گاوبانگی) برآورد می شود و تخمینی از جمعیت این گونه نادر نسبت به سال قبل تر به دست می آید.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۰:۲۶   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان یک زوج جنگل نشین جنگل های هیرکانی در گیلان از سختی های این سبک زندگی می گویند و عقیده دارند شکار بی رویه برکت زندگی را می برد، زیرا جنگل میراث ارزشمندی است که باید حفظ و به آیندگان منتقل شود.
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۲۶    
تصویری زیبا از تلاقی دریای ابر و جنگل های هیرکانی مازندران را مشاهده می کنید.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۹:۵۶    
رئیس سازمان منابع طبیعی گفت: زراعت چوب در خارج از عرصه های جنگلی می تواند به رفع نیاز صنایع چوبی و سلولوزی کشور کمک کند، اما گسترش سطح زراعت چوب در جنگل های هیرکانی به هیچ وجه به صلاح کشور نیست و از نظر کارشناسی، کاملاً با این مساله مخالفیم.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۱:۲۳    
تقلای 20 ساله برای احداث تله کابین در نهارخوران به روزهای سرنوشت سازی رسیده و اینبار گرگانی ها در تلاشند تا در آخرین شانس خود، با حمایت های سیاسی متنفذین از این بزنگاه سخت عبور کرده و دکل تله کابین را در جنگل های هیرکانی سبز کنند.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۲۲:۵۳    
گاوبانگی گوزن قرمز، جنگل های هیرکانی عکس از مهدی محبی پور
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۰۹:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان حدود 60 میلیون سال پیش بود که اولین پهن برگان تکامل یافتند. جنگل هایی از نوع پهن برگ خزان کننده زمانی سراسر نیمکره شمالی را پوشانده بودند، اما در عصر یخبندان این جنگل ها از بین رفته و محدود به مکان خاصی مثل جنگل های هیرکانی شدند و امروزه گستره هیرکانی در گرگان، مازندران، گیلان ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۸:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
ثبت جهانی دیزمار بخش الحاقی پرونده جنگل های هیرکانی است که در آینده نزدیک با نظارت ایکوموس به پرونده جنگل های هیرکانی افزوده خواهد شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۹:۱۹   + ۱۵ سایت دیگر  
رشت- ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از ثبت تصاویربزرگ ترین گونه گوزن(مرال) در جنگل های هیرکانی گیلان خبر داد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۶:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
روزنامه ایران: کمیته جهانی یونسکو با الحاق جنگل های دیزمار به پرونده ثبت جهانی هیرکانی موافقت نکرد و خواستار ارسال پرونده این جنگل ها با پرونده جنگل های ارسباران در اجلاس بعدی شد. همچنین سایت جهانی یونسکو در شبکه اجتماعی توئیتر (ایکس) خبر از الحاق آذربایجان به پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی داد ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۵:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
در حالی بخش ثبت شده جنگل های هیرکانی به عنوان میراث جهانی یونسکو گسترش یافت که به گفته یک پژوهشگر حوزه محیط زیست و منابع طبیعی لزوم حفاظت بیشتر از این منطقه و توجه به ارزش های غیربازاری و غیراقتصادی آن احساس می شود.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۲:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
خبرنگار: سمیه ایمانیان / مترجم: امین نصراللهی / تدوینگر: محمدرضا زمانیان
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۶:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
سلامت نیوز : دکتر مظفر شیروانی مشاور بین اللملی جنگل و محیط زیست ساکن کشور اتریش که سابقه مطالعه و کار در جنگل های شمال کشور را نیز دارد درباره "دستورالعمل تهیه طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی ( تفصیلی - اجرایی )" که اخیرا در دسترس قرار گرفته است یادداشتی اختصاصی را برای "سلامت نیوز" ارسال کرده ...
جماران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۵:۵۲    
کارشناس میراث فرهنگی حاضر در اجلاس یونسکو با تشریح علت الحاق نشدن جنگل دیزمار به پرونده ثبتی جنگل های هیرکانی گفت: به پیشنهاد یونسکو، این جنگل در قالب پرونده جنگل ارسباران ارائه خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۵:۲۱   + ۱۰ سایت دیگر  
کارشناس میراث فرهنگی حاضر در اجلاس یونسکو با تشریح علت الحاق نشدن جنگل دیزمار به پرونده ثبتی جنگل های هیرکانی گفت: به پیشنهاد یونسکو، این جنگل در قالب پرونده جنگل ارسباران ارائه خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۳:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
یونسکو اعلام کرد: سایت الحاقی جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
سلام نو / سینا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۵۴   + ۳۲ سایت دیگر  
جنگل دیزمار، نقطه ای کوهستانی و جنگلی در شمال استان آذربایجان شرقی به پرونده میراث جهانی جنگل هیرکانی الحاق و ثبت جهانی شد.
عصر قانون آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۸   + ۱۴ سایت دیگر  
به گزارش گروه اجتماعی عصر قانون، چهل وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از 19 شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده در حال برگزاری است و 50 میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از 40 کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده اند. ...
عصر قانون آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۱   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش گروه اجتماعی عصر قانون، ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی؛ الحاق جنگل های دیزمان به پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و ماسوله طی امروز (یکشنبه) و سه شنبه در اجلاس یونسکو بررسی خواهد شد ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۲:۱۱    
سوء استفاده شکارچیان از فصل گاو بانگی و دوره مستی مرال های نر و تلاش برای کشتار آن ها، به یکی از پاشنه آشیل های حفاظت از اینگونه ارزشمند تبدیل شده که محیط بانان با سفر یک ماهه به دل جنگل های هیرکانی در پی حفاظت مطلوبتر از مرال ها و ناکام گذاشتن متخلفان می روند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۱:۰۷    
ساری- ایرنا- تعدد حضور انواع مختلف گونه های جانوری در جنگل های هیرکانی در تصاویر ثبت شده دوربین تله ای محیط بان علی اکبر ایمانی که این روزها در فضای مجاز بازنشر می شود، بنا به اظهارنظر مسوولان حیات وحش نشان دهنده تنوع جانوری موجود در عرصه های طبیعی این استان است.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۱:۰۵    
نگاه تجاری به جنگل ها و بی توجهی به ذخیره گاه ها در سال های گذشته باعث از بین رفتن بسیاری از عرصه ها وگونه های گیاهی در جنگل ها شده است. هادی کیادلیری رئیس انجمن جنگلبانی کشور این را می گوید و نقش بیوتروریسم در نابودی شمشادهای هیرکانی را هم رد نمی کند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۸:۰۸    
طغیان چندباره آفت ها در رویشگاه های شمشاد به عنوان یکی از مهم ترین پوشش های گیاهی در جنگل های هیرکانی حدود 40میلیون اصله شمشاد 200تا 300ساله را از بین برد و این گونه همیشه سبز جنگل های شمال را با خطر انقراض مواجه کرد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۰:۵۷   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین، مرداد امسال، انتشار سند یک قرارداد اجاره برای 400 هکتار از جنگل های هیرکانی خبرساز شد. قراردادی که نشان می دهد این جنگل ها در سوادکوه مازندران از متولی یک موقوفه به یک دامدار به مدت 5 سال اجاره داده شده است. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۷:۴۰   + ۸ سایت دیگر  
نوبخت، سطح جنگل های هیرکانی کشور را دو میلیون و 4 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: جنگل های هیرکانی سالانه حدود 3.6 میلیارد متر مکعب آب تولید می کند.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۶:۳۵    
سرویس شبکه های اجتماعی جوان آنلاین: صفحه توئیتری میراث فرهنگی گلستان با انتشار تصویری دیدنی جنگل های هیرکانی در رامیان، مسیر شیرآباد نوشت: جنگل های هیرکانی با ابهتی بی نظیر و مناظری زیبا، گنجینه دوست داشتنی کشور ایران محسوب می شود.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۲:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توئیتری میراث فرهنگی گلستان با انتشار تصویری دیدنی جنگل های هیرکانی در رامیان، مسیر شیرآباد نوشت: جنگل های هیرکانی با ابهتی بی نظیر و مناظری زیبا، گنجینه دوست داشتنی کشور ایران محسوب می شود. ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۰۹:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
رکنا: رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: گونه شمشاد که گونه شاخص جنگل های هیرکانی است بر اثر بیماری بلایت و آفت شب پره دچار تهدید جدی بود که با مقابله بجا توانستیم این گونه را از انقراض نجات دهیم.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۸:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
گوشِ دلم پژواکِ صدای میرزا یونس را از لابلای جنگل های هیرکانی می شنید، گویی آقا یونس استادسرایی داشت سلامش را می سپرد به ما که به مولایش برسانیم.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۰۸:۳۴   + ۲۷ سایت دیگر  
سرپرست معاونت میراث فرهنگی گیلان گفت: با تحویل کارگاه، ساخت و نصب پلاک ثبتی و تابلو راهنمای جنگل های هیرکانی آغاز شد.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۷:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
گوزن های قرمز یا مرال ها در ایران در جنگل های هیرکانی زندگی می کنند و برآورد می شود حدود 500 مرال ساکن این جنگل ها باشند. گوزن های قرمز هیرکانی در طول زندگی تنها یک بار بین نیمه دوم شهریور تا نیمه دوم مهر، زاد و ولد می کنند ...
عصر کاسپین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۴:۵۳   + ۱۱ سایت دیگر  
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان از ثبت تصاویری بسیار زیبا و ارزشمند از حیات وحش کشور شامل پلنگ ایرانی و گوزن قرمز در ارتفاعات جنگلی شهرستان لنگرود ، در طی یک شبانه روز خبرداد. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۳:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
انجمن علمی دانشجویی جنگلداری و اقتصاد جنگل دانشگاه تهران، وبینار تحول و دینامیک توده های راش جنگل های هیرکانی را برگزار می کند.
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۰:۵۳   + ۲۷ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حمزه عشوری اظهار کرد: جنگل های هیرکانی گیلان از عرصه های طبیعی و بی نظیری است که هنوز می توان غرش پلنگ ایرانی و بانگ گوزن قرمز (مرال) را در آن شنید. ...
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۰:۲۲    
سوادکوه منطقه ای است سرسبز و کوهستانی در حدفاصل منطقه سرسبز خزری و منطقه کوهپایه ای جنوب البرز. کوهستانی که در این فاصله قرار گرفته، سبز است و ییلاقی و البته با آب و هوایی مطبوع که از طراوت جنگل های هیرکانی شمال هم بهره می برد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۰۹:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از ممنوعیت برداشت قارچ ترافل از جنگل های هیرکانی استان و برخورد شدید با متخلفین و بهره برداران غیرمجاز این قارچ خبر داد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۲۰:۱۷   + ۲۲ سایت دیگر  
با وجودی که برخی حامیان محیط زیست نسبت به مصوبه اخیر مجلس درباره مدیریت عرصه های جنگلی انتقاد دارند و معتقدند این مصوبه به نوعی، واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی است، اما بررسی های همشهری از جزئیات این طرح، خلاف آن را نشان می دهد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۲۲:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
نوشهر- پرچم طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت توسط خلبان پاراگلایدر بر فراز جنگل های هیرکانی و دریای خزر به اهتزاز درآمد.
پایگاه خبری انتهاج   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۹:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مرداد امسال با آتش سوزی جنگل های زاگرس آغاز شد و حالا با آتش سوزی جنگل های هیرکانی در حال اتمام است. منطقه نیلکوه شهرستان گالیکش از 24 مرداد گرفتار آتشی شد که اطفای آن پنج روز طول کشید و نزدیک به سه هکتار را سوزاند ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۰۹:۳۶    
اجرای سامانه هوشمند پایش حریق در پارک ملی گلستان که از سال 1397 آغاز و وعده بهره برداری 8 ماهه آن داده شده بود؛ همچنان ناقص است؛ گویا مدیران سیاسی استان اراده و حمایت جدی برای بهره گیری از فن آوری های نوین در اداره جنگل های هیرکانی ندارند.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۲۲:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، کانال روزمرّگی های یک محیط بان در تلگرام تصاویری از پلنگ ایرانی در جنگلهای هیرکانی که توسط علی احمدی زرین کلایی به ثبت رسیده است را منتشر کرد. ...
برترین ها / انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۴:۳۴   + ۶ سایت دیگر  
400 هکتار از جنگل های هیرکانی سوادکوه مازندران، به یک دامدار برای تعلیف دام ها اجاره داده شده است. منابع طبیعی به تازگی و در جریان یک پرونده قضائی متوجه اجاره جنگل تحت عنوان اجاره مرتع شده و خواهان اخراج دامدار از جنگل است.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۲۰:۵۲    
ویدئویی از پلنگ ایرانی در جنگل های هیرکانی را مشاهده کنید.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۰۷:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
مسیر ریلی شمال دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی است که می تواند گردشگری مازندران را متحول کند. پل ورسک، ایستگاه های قطار و جنگل های هیرکانی از جاذبه های مسیر راه آهن شمال به شمار می رود که با تقویت زیرساخت های گردشگری می تواند ظرفیتی مهم برای ایجاد اشتغال برای بومیان حاشیه مسیر ریلی باشد ...