پنجشنبه ۰۶ مهرساعت ۱۵:۳۶Sep 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «هیرکانی»

ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۲:۲۸   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران استاندار مازندارن با اشاره به اینکه ما متمدن ترین مردمان جهان را داریم که توانستند بی نظیرترین جنگل های هیرکانی را حفط کنند، گفت: جنگل های هیرکانی به ظرفیتی برای جذب گردشگر تبدیل شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
آوای سرمستی مرال های عاشق در جنگل های هیرکانی می پیچد و حافظان محیط زیست برای ماموریت حفاظت از عاشقانه های هیرکانی، بند پوتین هایشان را محکم می بندند و زیر سایه درختان و نور دنباله دار ماه خیمه می زنند ...
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۲۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
پادشاه جنگل های هیرکانی را ببینید.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۶:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان سرشماری مرال ها در غرب جنگل های هیرکانی استان گیلان به عنوان یکی از زیستگاه های مهم این گونه، از نیمه شهریورماه آغاز می شود. در این سرشماری ها تعداد گوزن های نر براساس آوا(گاوبانگی) برآورد می شود و تخمینی از جمعیت این گونه نادر نسبت به سال قبل تر به دست می آید.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۰:۲۶   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان یک زوج جنگل نشین جنگل های هیرکانی در گیلان از سختی های این سبک زندگی می گویند و عقیده دارند شکار بی رویه برکت زندگی را می برد، زیرا جنگل میراث ارزشمندی است که باید حفظ و به آیندگان منتقل شود.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۱:۱۸    
دیدن پادشاه فصل ها در جنگل های باشکوه هیرکانی چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۲۶    
تصویری زیبا از تلاقی دریای ابر و جنگل های هیرکانی مازندران را مشاهده می کنید.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۹:۵۶    
رئیس سازمان منابع طبیعی گفت: زراعت چوب در خارج از عرصه های جنگلی می تواند به رفع نیاز صنایع چوبی و سلولوزی کشور کمک کند، اما گسترش سطح زراعت چوب در جنگل های هیرکانی به هیچ وجه به صلاح کشور نیست و از نظر کارشناسی، کاملاً با این مساله مخالفیم.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۱:۲۳    
تقلای 20 ساله برای احداث تله کابین در نهارخوران به روزهای سرنوشت سازی رسیده و اینبار گرگانی ها در تلاشند تا در آخرین شانس خود، با حمایت های سیاسی متنفذین از این بزنگاه سخت عبور کرده و دکل تله کابین را در جنگل های هیرکانی سبز کنند.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۲۲:۵۳    
گاوبانگی گوزن قرمز، جنگل های هیرکانی عکس از مهدی محبی پور
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۰۹:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان حدود 60 میلیون سال پیش بود که اولین پهن برگان تکامل یافتند. جنگل هایی از نوع پهن برگ خزان کننده زمانی سراسر نیمکره شمالی را پوشانده بودند، اما در عصر یخبندان این جنگل ها از بین رفته و محدود به مکان خاصی مثل جنگل های هیرکانی شدند و امروزه گستره هیرکانی در گرگان، مازندران، گیلان ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۸:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
ثبت جهانی دیزمار بخش الحاقی پرونده جنگل های هیرکانی است که در آینده نزدیک با نظارت ایکوموس به پرونده جنگل های هیرکانی افزوده خواهد شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۹:۱۹   + ۱۵ سایت دیگر  
رشت- ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از ثبت تصاویربزرگ ترین گونه گوزن(مرال) در جنگل های هیرکانی گیلان خبر داد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۶:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
روزنامه ایران: کمیته جهانی یونسکو با الحاق جنگل های دیزمار به پرونده ثبت جهانی هیرکانی موافقت نکرد و خواستار ارسال پرونده این جنگل ها با پرونده جنگل های ارسباران در اجلاس بعدی شد. همچنین سایت جهانی یونسکو در شبکه اجتماعی توئیتر (ایکس) خبر از الحاق آذربایجان به پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی داد ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۵:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
در حالی بخش ثبت شده جنگل های هیرکانی به عنوان میراث جهانی یونسکو گسترش یافت که به گفته یک پژوهشگر حوزه محیط زیست و منابع طبیعی لزوم حفاظت بیشتر از این منطقه و توجه به ارزش های غیربازاری و غیراقتصادی آن احساس می شود.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۱:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
ایران صبح و عصر امروز در ریاض، پایتخت عربستان بازنده و برنده دو پرونده ثبت جهانی بود. پرونده جنگل دیزمار، یکی از بخش های جنگل ارسباران برای الحاق به پرونده ثبت جهانی هیرکانی و پرونده ثبت جهانی 56 کاروانسرای ایران در فهرست میراث جهانی بشر!
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۶:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
سلامت نیوز : دکتر مظفر شیروانی مشاور بین اللملی جنگل و محیط زیست ساکن کشور اتریش که سابقه مطالعه و کار در جنگل های شمال کشور را نیز دارد درباره "دستورالعمل تهیه طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی ( تفصیلی - اجرایی )" که اخیرا در دسترس قرار گرفته است یادداشتی اختصاصی را برای "سلامت نیوز" ارسال کرده ...
جماران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۵:۵۲    
کارشناس میراث فرهنگی حاضر در اجلاس یونسکو با تشریح علت الحاق نشدن جنگل دیزمار به پرونده ثبتی جنگل های هیرکانی گفت: به پیشنهاد یونسکو، این جنگل در قالب پرونده جنگل ارسباران ارائه خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۵:۲۱   + ۱۰ سایت دیگر  
کارشناس میراث فرهنگی حاضر در اجلاس یونسکو با تشریح علت الحاق نشدن جنگل دیزمار به پرونده ثبتی جنگل های هیرکانی گفت: به پیشنهاد یونسکو، این جنگل در قالب پرونده جنگل ارسباران ارائه خواهد شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۳۱   + ۱۵ سایت دیگر  
پرونده ثبت جهانی کاروانسر اهای ایران و پیشنهاد الحاق جنگل دیزمار به جنگل های جهانی هیرکانی امروز در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض مطرح می شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۳:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
یونسکو اعلام کرد: سایت الحاقی جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
همگردی   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۸   + ۱۲ سایت دیگر  
ایلنا/ براساس خبرهای منتشر شده، جنگلهای دیزمار در قالب پرونده جنگلهای ارسباران در جلسات بعدی یونسکو مطرح خواهد شد. علیرضا ایزدی (مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی) در توضیح این مهم تاکید کرد: مقرر شد تا پرونده جنگلهای ارسباران جداگانه برای یونسکو ارسال شود ...
عصر قانون آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۸   + ۱۴ سایت دیگر  
به گزارش گروه اجتماعی عصر قانون، چهل وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از 19 شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده در حال برگزاری است و 50 میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از 40 کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده اند. ...
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۵۴   + ۳۲ سایت دیگر  
جنگل دیزمار، نقطه ای کوهستانی و جنگلی در شمال استان آذربایجان شرقی به پرونده میراث جهانی جنگل هیرکانی الحاق و ثبت جهانی شد.
پایگاه خبری انتهاج   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۲۰:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
ساری – ایرنا – واکاوی منشاء داخلی یا خارجی پدیده ریزگردها در استان مازندران با وجود رطوبت و جنگل های حیرت انگیز و سربه فلک کشیده هیرکانی و گره گشایی این توده تازه شکل گرفته بدخیم نیازمند بررسی های دقیق علمی و کارشناسی است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۰۷:۵۴   + ۳ سایت دیگر  
ساری - ایرنا - واکاوی منشاء داخلی یا خارجی پدیده ریزگردها در استان مازندران با وجود رطوبت و جنگل های حیرت انگیز و سربه فلک کشیده هیرکانی و گره گشایی این توده تازه شکل گرفته بدخیم نیازمند بررسی های دقیق علمی و کارشناسی است.
فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۲۲:۱۱    
جنگل ابر شاهرود یکی از معروف ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار می رود و برای اقیانوسی از ابر که در زمان های مختلف سال، آن را در بر می گیرد، شهرت زیادی پیدا کرده است. ...
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۹:۱۳   + ۴۷ سایت دیگر  
ایران پرونده ضیافت افطاری را برای اجلاس بعدی میراث ناملموس یونسکو درنظر گرفته و با سه پرونده کاروانسراها، منظر فرهنگی ماسوله و الحاق جنگل دیزمار به هیرکانی در چهل و پنجمین کمیته میراث فرهنگی یونسکو در ریاض شرکت کرده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۵:۳۱    
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران با اشاره به قرار گرفتن مازندران در کانون خطرناک پدیده گرد و غبار گفت: نباید فریفته مقدار جنگل های باقیمانده هیرکانی شد.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۵:۲۳    
جنگل واز که بخشی از جنگل های باستانی هیرکانی است، به رسم قرن ها عمر درازش، در آستانه پاییز، پررنگ تر از همیشه می شود و زیباترین چهره اش را تنها نشان گردشگران ماجراجویی می دهد که جاده های خاکی اش را طی می کنند.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۲:۱۱    
سوء استفاده شکارچیان از فصل گاو بانگی و دوره مستی مرال های نر و تلاش برای کشتار آن ها، به یکی از پاشنه آشیل های حفاظت از اینگونه ارزشمند تبدیل شده که محیط بانان با سفر یک ماهه به دل جنگل های هیرکانی در پی حفاظت مطلوبتر از مرال ها و ناکام گذاشتن متخلفان می روند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۱:۰۷    
ساری- ایرنا- تعدد حضور انواع مختلف گونه های جانوری در جنگل های هیرکانی در تصاویر ثبت شده دوربین تله ای محیط بان علی اکبر ایمانی که این روزها در فضای مجاز بازنشر می شود، بنا به اظهارنظر مسوولان حیات وحش نشان دهنده تنوع جانوری موجود در عرصه های طبیعی این استان است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۶:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
شمشادها به عنوان گیاه در حال انقراض محسوب می شوند، حالا سازمان جنگل ها تلاش دارد از انقراض این گونه ارزشمند گیاهی جلوگیری کند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۱:۰۵    
نگاه تجاری به جنگل ها و بی توجهی به ذخیره گاه ها در سال های گذشته باعث از بین رفتن بسیاری از عرصه ها وگونه های گیاهی در جنگل ها شده است. هادی کیادلیری رئیس انجمن جنگلبانی کشور این را می گوید و نقش بیوتروریسم در نابودی شمشادهای هیرکانی را هم رد نمی کند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۸:۰۸    
طغیان چندباره آفت ها در رویشگاه های شمشاد به عنوان یکی از مهم ترین پوشش های گیاهی در جنگل های هیرکانی حدود 40میلیون اصله شمشاد 200تا 300ساله را از بین برد و این گونه همیشه سبز جنگل های شمال را با خطر انقراض مواجه کرد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۰:۵۷   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین، مرداد امسال، انتشار سند یک قرارداد اجاره برای 400 هکتار از جنگل های هیرکانی خبرساز شد. قراردادی که نشان می دهد این جنگل ها در سوادکوه مازندران از متولی یک موقوفه به یک دامدار به مدت 5 سال اجاره داده شده است. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۷:۴۰   + ۸ سایت دیگر  
نوبخت، سطح جنگل های هیرکانی کشور را دو میلیون و 4 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: جنگل های هیرکانی سالانه حدود 3.6 میلیارد متر مکعب آب تولید می کند.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۶:۳۵    
سرویس شبکه های اجتماعی جوان آنلاین: صفحه توئیتری میراث فرهنگی گلستان با انتشار تصویری دیدنی جنگل های هیرکانی در رامیان، مسیر شیرآباد نوشت: جنگل های هیرکانی با ابهتی بی نظیر و مناظری زیبا، گنجینه دوست داشتنی کشور ایران محسوب می شود.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۵:۲۳    
گرگان- ایرنا- پراکندگی سطح منابع طبیعی، کم بودن نیروی حفاظتی، مجهز بودن قاچاقچیان به تجهیزات مخابراتی پیشرفته و گرانی قیمت چوب در بازار باعث شده تا افراد سودجو به قاچاق چوب از جنگل های گلستان بپردازند که در آخرین نمونه ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۳:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران، منطقه ساری، با اشاره به اینکه در 2 سال اخیر با حمایت جدی دولت و دستگاه قضایی استان شاهد کاهش قاچاق چوب های جنگلی، تصرف و تجاوز به عرصه های طبیعی مازندران هستیم ...
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۲:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توئیتری میراث فرهنگی گلستان با انتشار تصویری دیدنی جنگل های هیرکانی در رامیان، مسیر شیرآباد نوشت: جنگل های هیرکانی با ابهتی بی نظیر و مناظری زیبا، گنجینه دوست داشتنی کشور ایران محسوب می شود. ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۰۹:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
رکنا: رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: گونه شمشاد که گونه شاخص جنگل های هیرکانی است بر اثر بیماری بلایت و آفت شب پره دچار تهدید جدی بود که با مقابله بجا توانستیم این گونه را از انقراض نجات دهیم.
وزارت جهاد و کشاورزی   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۶:۴۲   + ۲۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: اجرای طرح یک میلیارد درخت به 18 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد . به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به استان مازندران ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۰۸:۴۸   + ۲۲ سایت دیگر  
اعتماد نوشت: جنگل های ایران با کلکسیونی از مخاطرات روزبه روز کمتر می شوند؛ تخریب می شوند، تغییر کاربری می دهند و حتی در میان درختان باارزش جنگل های هیرکانی مرکز دپوی زباله تاسیس می شود. حالا مصوبه ای از راه رسیده که به نگرانی از آینده منابع طبیعی ارزشمند کشور دامن زده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۸:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
گوشِ دلم پژواکِ صدای میرزا یونس را از لابلای جنگل های هیرکانی می شنید، گویی آقا یونس استادسرایی داشت سلامش را می سپرد به ما که به مولایش برسانیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۲۳:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
شاهرود- چرای غیرمجاز دام و گردشگری بدون ضابطه در جنگل ابر شاهرود این ذخیره گاه هیرکانی ثبت جهانی را در معرض نابودی قرار داده است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۰۸:۳۴   + ۲۷ سایت دیگر  
سرپرست معاونت میراث فرهنگی گیلان گفت: با تحویل کارگاه، ساخت و نصب پلاک ثبتی و تابلو راهنمای جنگل های هیرکانی آغاز شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۳ - ۱۷:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از ممنوعیت برداشت قارچ ترافل از جنگل های هیرکانی این استان و برخورد شدید با متخلفان و بهره برداران غیرمجاز این قارچ خبر داد.