سه شنبه ۰۴ مهرساعت ۰۲:۰۱Sep 2023 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شعر آیینی»

فرهنگ سدید   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۶:۳۱    
شعر آیینی یکی از جنبه های مهم ادبیات است که در تمام دوران ها و فرهنگ ها وجود داشته و همچنان هم در بسیاری از جوامع به عنوان یک شاخه مستقل ادبی مورد توجه قرار می گیرد. این نوع شعر به خاطر تمرکز بر مفاهیم دینی، اجتماعی و تاریخی، قدرت تاثیرگذاری بالایی دارد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۰۹:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: شعر رضوی که امروز به عنوان یکی از جریان های اصلی شعر آیینی محسوب شده و هر ساله آثار متعددی در این حال و هوا منتشر می شود، تاریخچه ای به بلندای تاریخ دارد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر ادبی گفت: شعر آیینی و رضوی ما باید پلی برای عبور از منزلگاه خاک به عالم افلاک باشد؛ مکتبی برای انسان سازی و جامعه سازی. چرا که از منظر اسلام، شعر فاخر پرتویی از شعور نبوت است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۱۸:۰۰    
همدان - نشست تخصصی شعر آیینی صراط، برگزاری ویژه برنامه بغض قطره های آب، پاسخ به شبهات پر تکرار ماه صفر در کتابخانه کبودراهنگ و... از جمله اخبار کوتاه فرهنگی و ادبی استان همدان است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۲۲:۱۰    
مراسم شعرخوانی با حضور شاعران آیینی کشوری در حرم مطهر رضوی برگزار شد.
نخستین نشست از سلسله نشست های شعر آیینی رضوی استان کرمان با نام "رواق رضوی" در سیرجان برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۱:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
کرمان - ایرنا - با جلوس شعر آیینی- رضوی استان کرمان در رواق رضوی، نخستین نشست از سلسله نشست های این رویداد از شهرستان سیرجان کلید خورد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۱:۳۱    
بانوان شعر آیینی نی ریز در محافل عاشورایی خوش درخشیدند
سیزدهمین کارگاه شعر آیینی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد بصورت مشترک با خانه کتاب ایران برگزار شد و مدرسان با اشاره به اینکه شعر آیینی نجات دهنده است ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۵:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمدحسین انصاری نژاد گفت: موضوع شعر آیینی، باید مذهبی و موضع آن ظلم ستیزی باشد، اما اغلب اشعار آیینی در موضوع و موضع مذهبی است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۱:۰۱    
وقتی از شعر و ادبیات آیینی، به معنای مدح و مرثیه سخن می گوییم، بیشتر مفهومی امروزی را مدنظر می آوریم؛ یعنی همان چیزی که این روز ها به شاخه های دیگری مانند شعر رضوی و عاشورایی و مهدوی و ... تقسیم می شود.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۲۳:۴۹    
کهگیلویه و بویراحمد- مدرسان کارگاه شعر آیینی با اشاره به اینکه شعر آیینی نجات دهنده است، بر این باورند که باید گره خوردگی عمیق بین عاطفه و اندیشه در این اشعار ایجاد شود، همچنین شعر آیینی باید منجر به گفتگوی بین نسلی شود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۷:۰۰    
شبانه ادبی انجمن ادبی فایز دشتی با موضوع بررسی شعر آیینی دشتی شب گذشته برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۴:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از برگزاری سلسله نشست های شعر آیینی و رضوی با عنوان رواق رضوی در شهرستان های استان کرمان خبر داد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۴:۵۶   + ۱۲ سایت دیگر  
سیزدهمین برنامه از سلسله برنامه های به آیین آسمان شامل شعرخوانی و کارگاه شعر آیینی در کهگیلویه و بویر احمد برگزار می شود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۲:۱۹    
قاسم مهرنیا از شاعران و پیشکسوتان شعر آیینی استان و داور نخستین سوگواره ملی عاشورا از ضرورت تشکیل زنجیره ای قوی برای رشد و تعالی تعزیه در خراسان شمالی سخن گفت و برگزاری این رویداد را کلاس درس و سکوی پرشی برای پیشرفت تعزیه خوان ها عنوان کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۰:۰۲    
شاعر قزوینی گفت: اگر آب قطع شود صدای مردم بلند می شود، اما حالا که جریان فرهنگ شعر آیینی در استان قزوین به نوعی قطع شده است متأسفانه هیچ مطالبه ای صورت نگرفته و این یک زنگ خطر برای شعر آیینی است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۰۶:۴۰    
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اختتامیه کنگره شعر عاشورایی قانلی قافیه 12 شهریور ماه در سالن همایش امامزاده صدرالدین با حضور دکتر رجبی مدیر کل و معاونین فرهنگی و هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شاعران آئینی و شرکت کنندگان در این کنگره برگزار شد. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۰۶:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
استاد محمدعلی مجاهدی، دبیر شعر آیینی کشور، در نشست تخصصی شعر آیینی که به مناسبت ایام محرم و صفر و عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و به منظور بررسی بایدها و نبایدهای شعر آیینی در تحریریه ایکنای قم برگزار شد، به خوانش شعر ایستاده از اشعار آیینی خود پرداخت که تقدیم مخاطبان ایکنا می شود.
کارگاه شعر آیینی در ادامه محفل ادبی در مسیر حسین (ع) با حضور شاعران نامی کشورمان عبدالجبار کاکایی و قادر طراوت پور به مناسبت اربعین حسینی در محل کافه کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۰۶:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
پدر شعر آیینی کشور با بیان اینکه روزگار فخر و فضل فروشی های ادبی در شعر آیینی به پایان رسیده و امروزه زبان ساده و روان رایج است، گفت: در دوران قاجار شاعران تلاش می کردند تا شعر را در نهایت متانت، اما غلوآمیز بسرایند که مخاطب برای درک آن باید به چندین فرهنگ لغت مراجعه می کرد ...
رادیو فرهنگ   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۱:۳۰    
دو مجموعه شعر "همواره حسین" و "حسینیه ی دل" به کوشش و گردآوری سید محمدجواد شرافت است. سیدمحمدجواد شرافت، شاعری را در جوانی و با سرودن نوحه آغاز کرد. از افتخارات ادبی او می توان به برگزیده شدن در کنگره های کشوری و داوری کنگره های شعر، برگزاری دوره های آموزش و نقد شعر ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۰۷:۳۹   + ۴ سایت دیگر  
پدر شعر آیینی کشور معتقد است: شرط اول شاعر آیینی، آیینگی است و هر کسی نمی تواند در این قلمروی موضوعی هر آنچه می خواهد بنویسد و منتشر کند و عنوان شاعر آیینی را به یدک بکشد.
عقیق   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۷:۰۵    
سرویس شعر آیینی عقیق: مجموعه اشعار سعید پاشازاده از شعرای آیینی کشور تحت عنوان غبار منتشر شد. این کتاب که شامل 44 غزل، 25 دوبیتی و یک سروده نیمایی است توسط نشر کاشی منتشر شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۰۸:۰۳    
نویسنده، پژوهشگر و شاعر آیینی کشور گفت: وقتی درباره شعر عاشورایی صحبت می کنیم، بخش مهمی از صحبت ما بر داشته های تمدنی در حوزه فرهنگ و ادبیات متمرکز است و به همین سبب لزوم آسیب شناسی فرایندی جدی به شمار می رود.
سینما پرس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۶:۵۵    
سینماپرس: سریال رحیل از تازه ترین سریال های تلویزیونی است که سعی کرده میان روایت معمایی خود از تاریخ با آیین های عاشورایی قرابتی دراماتیک برقرار کند و در این میان یادکردی شده از عمان سامانی شاعر آیینی اواخر قرن 13 و اوایل قرن 14 خورشیدی ...
ندای اصفهان   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۰:۲۱    
عقلم گرفته است جنون گریه میکند/ صاحب زمان نشسته و خون گریه میکند/ شاعر برای ختم سخن رنج میکشید/ هر کار کرد قصه زینب به -سر- رسید
مرصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۸:۱۸    
مرصاد نیوز: نشست شعرخوانی و کارگاه شعر آیینی با عنوان به آیین آسمان در کرمانشاه با حضور شاعران آیینی استان برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۰۹:۳۴    
رئیس مرکز شعر و ترانه صداوسیما با اشاره به اینکه گروهی در شاخه شعر آیینی برآنند که آن را از محتوا خالی و شعر امام حسینی را تضعیف کنند گفت: این گروه در قالب شعر هیئت تمام نگاه و تعریفشان از شعر آیینی چای و قیمه هیئت است.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۱:۳۰    
شاه زیدی متولد 1347 در اصفهان است و در انجمن های ادبی این شهر از محضر اساتیدی چون منوچهر قدسی و صاعد اصفهانی بهره برده. شاه زیدی تحصیلات دانشگاهی و حوزوی دارد و همین آشنایی او به تاریخ اسلام باعث شده، شعرهایش دارای نکات ارزشمند تاریخی و نمونه هایی از شعری باشد که بدون ادا و بازی ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۲۳:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
دوازدهمین برنامه از سلسله برنامه های به آیین آسمان که شامل شعرخوانی و کارگاه شعر آیینی است چهارشنبه اول شهریور (1402) در کرمانشاه برگزار می شود.
آیین اختتامیه دومین کنگره ملی شعر عاشورایی شهرستان ساوه روز یکشنبه 29 مرداد ماه ساعت 30/19 با حضور شاعران منتخب کنگره و جمعی از علاقمندان به شعر آیینی در سالن سلمان ساوجی برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۲:۳۴    
سیداعظم حسینی دکترا ادبیات عرفانی از دانشگاه شیراز نامی آشنا در عرصه شعر آیینی است و علاقمندان به حوزه ادبیات آیینی شعر ها وتالیف های وی را مطالعه کرده اند ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۳:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
شاعر نامی و پیشکسوت شعر آیینی در همایش زنده جاوید در ایکنا گفت: آسیب مهم این عرصه به فقر پژوهش در شعر آیینی بازمی گردد که گاه به قلب تاریخ منتج می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۸:۴۳   + ۱۰ سایت دیگر  
بزرگترین رویداد ادبی جنوب غرب پایتخت در مهد شعر آیینی تهران آغاز بکار کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۸:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
استاندار کردستان شعر آیینی را به عنوان یک میراث ادبی توصیف کرد و گفت: روح مکتب عاشورا در کلام سخنوران آیینی نمود پیدا می کند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۱۰:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
شاعر آیینی و مدرس دانشگاه با بیان آنکه شاعران آیینی باید منطبق بر شریعت و معرفت دینی بین خاندان رسالت و عرش نسبت برقرار کنند تا خدای نکرده لهجه شعر آیینی ما به لهجه شرک کشیده نشود تصریح کرد: شعر آیینی تریبونی جهانی برای معرفی اسلام ناب محمدی است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ - ۱۵:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب حق سلام کتاب دومین مجموعه شعر آیینی وحید طلعت با نگاه ویژه به عاشورا و محرم است و به زودی توسط انتشارات آدلار منتشر می شود.
خبرگزاری رضوی   ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ - ۱۴:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
شاعر و نویسنده برجسته کشورمان بیان کرد: متاسفانه نگاه متولیان فرهنگی کشورمان به شعر بسیار ضعیف شده است و بعضا در این حوزه دچار شعارزدگی شده اند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ - ۰۷:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
پدر شعر آیینی کشور گفت: در زمان عمرو لیث صفاری، دومین حاکم سلسله صفاریان حاکمیت زبان دری تحقق پیدا کرد که رویش و گسترش آن باعث شد تا نگرش ادیبان و شعرای بزرگ آن زمان به این زبان معطوف شود و آثار ماندگاری را منتشر کنند.
روزنامه سپهر   ۱۴۰۲/۰۵/۱۶ - ۰۹:۲۶    
سپهرغرب، گروه دُرهای دَری - فاطمه فراقیان: یک شاعر آیینی با بیان اینکه شعر و ادبیات آیینی موضوع مند نیست بلکه موضع مند است، گفت: هر مدحی الزاماً جزء شعر آیینی محسوب نمی شود ...
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۵/۱۵ - ۱۴:۳۲    
کارگاه شعر آیینی و عاشورایی در شهرستان محلات برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۵/۱۵ - ۰۴:۴۶    
دومین همایش ادبی شعر آیینی "ستیغ حماسه" در شهرستان محلات برگزار شد.
بهرام مژدهی، دبیر محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و یکی از شعرای آیینی گیلانی در خصوص مولفه هایی که می تواند به ماندگاری شعر آیینی کمک کند، گفت: شعر آیینی شعری است که برگرفته از تعهدات درونی شاعر سروده می شود و دارای معنا و محتوایی کاملاً دینی است و از آموزه های دینی ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۰۹:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان شاعر آیینی گیلانی در خصوص مولفه هایی که می تواند به ماندگاری شعر آیینی کمک کند، گفت: شعر آیینی شعری است که برگرفته از تعهدات درونی شاعر سروده می شود و دارای معنا و محتوایی کاملاً دینی ست و از آموزه های دینی، فرهنگ عترت و ولایت و تاریخ اسلام بهره مند است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۰۳:۵۵    
خمین- ایرنا - دومین همایش شعر آیینی ستیغ حماسه پنجشنبه شب در حسینیه شهید محلاتی محلات با حضور مسئولان استانی و محلی و شاعران ملی و استانی برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ - ۱۸:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
مرکزی-برگزاری کارگاه شعر آیینی در محلات، برگزاری سوگواره عکس عاشورایی در اراک و دومین رویداد خوشنویسی مشق عاشورا ، عناوین اخبار فرهنگی و ادبی استان مرکزی است.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۵/۱۲ - ۱۹:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
بیست و ششمین دوره شب شعر آیینی عاشورا با حضور شاعران ملی و استانی در تالار شمس اصطهباناتی استهبان برگزار شد.