پنجشنبه ۲۰ مردادساعت ۰۹:۳۱Aug 2022 11
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگستان»

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم گفت؛ امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به سایه نامدارترین شاعر باقیمانده از نسل بزرگان شعر معاصر است.
جماران   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۲۱:۳۹   + ۱۴ سایت دیگر  
رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم نوشت: ابتهاج شاعر مردم بود. مقصود این نیست که او شعر سیاسی می گفت. شاعر می تواند به یک ایدئولوژی تعلق عادی و رسمی داشته باشد اما شعر، امری ورای ایدئولوژی است و از جای دیگر می آید. شعر شاعر زبان مردم است. وقتی شاعر می میرد، زبان عزادار می شود ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۱۸:۱۱   + ۱۱ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان ادب و فرهنگ فارسی با اشاره به علاقه زیاد رهبر معظم انقلاب به اشعار امیرهوشنگ ابتهاج گفت: سایه دفتر شعر گمشده خود را به رهبر انقلاب داده بود.
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۱۸:۰۳   + ۱۴ سایت دیگر  
او با وجود آگاهی و شناخت ژرفی که از ادبیات گرانسنگ کهن و میراث شعر عرفانی داشت، علاوه بر سخن سرایی در قالب های کهن، به ویژه غزل، از حال و هوای جهان معاصر هم اثر پذیرفته بود و در قالب های نو نیز طبع آزمایی می کرد ...
خبر خودرو   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۱۴:۲۳   + ۱۱ سایت دیگر  
غلامعلی حداد عادل در پیامی درگذشت امیرهوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، در متن پیام رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی آمده است: بسمه تعالی ...
ایران آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۱۲:۵۵   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین، پژوهشگر ایرانی حوزه زیست فناوری ساکن آمریکا همراه با چند محقق دیگر مطالعه ای انجام داده که درک درست تر و دقیق تری از ساختمان گوش داخلی ارائه می دهد و منجر به یافتن ژنی شده است که حذف آن موجب تغییرات در خواص مکانیکی سطح غشا و کم شنوایی یا ناشنوایی می شود. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۱۲:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
دکتر حسن انوری، استاد نامدار ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان، در گفت وگو با تسنیم از خداحافظی خود با مؤسسه دهخدا پس از 60 سال همکاری خبر داد.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۰۸:۵۱   + ۴ سایت دیگر  
این مترجم و ویراستار ایرانی که سال گذشته در مراسمی در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی شمع صدسالگی اش را فوت کرد، یک ویژگی مهم دیگر هم دارد: خاطره های چند دهه پیش را با ذکر جزئیات به خاطر دارد و از این نظر، یک منبع تاریخی دقیق در عرصه فرهنگ ایران است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ - ۰۸:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
سخنرانان میزگرد مجموعه در 30 ثانیه به مشکلات ترجمه متون علمی و دانستنی های عمومی و ضعف فرهنگستان زبان در پیشنهاد برابرواژگان های این حوزه اشاره کردند.
نفت آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۶:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مراسم گل مالی لرستانی های مقیم تهران به مناسبت روز عاشورا شرکت کرد.
روزنامه سپید   ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۵:۲۱    
به گزارش سپید، سعیدرضا عاملی در این دیدار در سخنانی اظهار کرد: فرهنگستان علوم پزشکی از ظرفیت های بزرگ ملی کشور برای راهبری، تدبیر، نظارت و ارزیابی حوزه سلامت و پزشکی است. لازم است یک ارتباط معنادارتر و سامان یافته تری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرهنگستان علوم پزشکی ایجاد شود ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۲:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: راه رسیدن به سلامت معنوی، شاگردی در مکتب امام حسین (ع) است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۵ - ۲۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
قم-ایرنا-رییس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه مقاومت اهل تقوا در برابر شبهات و نداهای شیطانی بیش از دیگران است، گفت: برای در گرفتار نیفتادن در دام شبهات و شیطان باید حق و حقیت را از سرچشمه های خالص آن اهل بیت(ع) دریافت شود.
598   ۱۴۰۱/۰۵/۱۵ - ۱۵:۰۶    
مجموعه سخنرانی ایشان در ایام ماه محرم 1401 (1444 قمری) که در شهر مقدس قم برگزار شده است هر روز بروی این پایگاه قرار می گیرد. آنچه پیش رو دارید اولین جلسه سخنرانی آیت الله سید محمد مهدی میرباقری ...
598   ۱۴۰۱/۰۵/۱۵ - ۱۴:۲۱    
آنچه پیش رو دارید چهارمین جلسه سخنرانی آیت الله سید محمد مهدی میرباقری؛ رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم است که در شب چهارم محرم الحرام سال 1401 در هیأت ثارالله قم (مدرسه فیضیه) برگزار شده است.
598   ۱۴۰۱/۰۵/۱۵ - ۱۴:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
آنچه پیش رو دارید اولین جلسه سخنرانی آیت الله سید محمد مهدی میرباقری؛ رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم است که در شب اول محرم الحرام سال 1401 در هیأت ثارالله قم (مدرسه فیضیه) برگزار شده است.
برخی از اعضای هیئت رئیسه فرهنگستان علوم پزشکی کشور با دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه 9 مرداد 1401 در محل دبیرخانه شورا دیدار و گفتگو کردند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ - ۲۰:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
قم- ایرنا- رییس فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به ضرورت پرستش الهی در بعد اجتماعی گفت: عبودیت خداوند متعال دارای حد و حدودی است که جریان الوهیت الهی از طریق اجرای آن در عالم جاری و ساری می شود.
سینا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ - ۱۳:۴۶   + ۱۵ سایت دیگر  
رضا خیراندیش (عضو گروه واژه گزینی تخصصی مهندسی محیط زیست و انرژی) از دنیا رفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اعلام این خبر نوشته است: فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از خادمان زبان فارسی و استادان همکار خود را از دست داد ...
رییس فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر نقش بی بدیل شیرمادر در سالم سازی جامعه، گفت: مطالعات نشان داده واکسن هایی که برای پیشگیری از بیماریهای واگیر در نوبت های مختلف به کودک تزریق می شوند، بر کودکانی که شیر مادر خورده اند اثرگذاری بیشتری دارند.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۱۳:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
یک کارشناس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در برنامه ای تلویزیونی، مباحث جالبی در مورد اشعار و شاعران واقعه عاشورا بیان می کند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۱۲:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در ادبیات عرب اولین مقتل ها که روایتی از واقعه عاشورا بود در همان زمان نزدیک به عصر عاشورا شکل گرفت.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۱۱:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: شیر مادر سبب پیشگیری از استرس و افسردگی مادر خواهد شد و باعث ایجاد ارتباط عاطفی بیشتر بین مادر و نوزاد می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۱۰:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
رییس فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اهمیت تغذیه با شیر مادر، گفت: شیر مادر سرشار از ریزمغذی ها است و نقش عمده ای در تغذیه نوزاد دارد. توصیه شده تا دو سالگی تغذیه با شیر مادر ادامه داشته باشد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۰۹:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
دکتر رحیمی کارشناس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در خصوص زمان و مکان اولین عزاداری امام حسین(ع) بعد از واقعه عاشورا توضیح می دهد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ - ۱۴:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
عضو فرهنگستان علوم ایران و متخصص مدیریت بحران، در یادداشت صوتی خود در گروه نخبگان خبرآنلاین، به تحلیل رفتارهای مدیران هنگام حضور در موقعیت های خسارت دیده در سیل های اخیر پرداخته است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ - ۱۲:۲۴   + ۱۲ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پیامی درگذشت حبیب الله صادقی را تسلیت گفت.
روزنامه سپید   ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ - ۱۱:۴۲   + ۱۱ سایت دیگر  
به گزارش سپید به نقل از وبدا، در نامه سعید کریمی آمده است: با توجه به نامه های شماره 1494/122/د مورخ 15/10/1400 مدیرکل محترم طب ایرانی و مکمل منضم به تصویر نامه شماره 6553/ف ع پ مورخ 30/09 ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۹ - ۰۹:۴۸   + ۴ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: سهروردی از تمثیل نور استفاده و آن را جانشین مفهوم وجود می کند. این انتخابی هوشمندانه بوده که در حکمت اسلامی تحت تأثیر معارف قرآنی و بسط فلسفه اسلامی صورت گرفته و در ایجاد حکمت متعالیه ملاصدرا مؤثر افتاده است.
روزنامه سیاست روز   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۲۱:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
پیکر حبیب الله صادقی، هنرمند نقاش، دیروز هشتم مردادماه از مقابل فرهنگستان هنر به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع و به خاک سپرده شد. به گزارش فارس، پیکر حبیب الله صادقی، هنرمند نقاش، امروز شنبه هشتم مردادماه از مقابل فرهنگستان هنر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد ...
کیهان   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۲۱:۲۶    
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر حبیب الله صادقی، هنرمند فقید انقلابی صبح دیروز از مقابل فرهنگستان هنر برگزار شد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۹:۳۴    
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت منوچهر دوایی را تسلیت گفت.
ایران آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۴:۴۸   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تسلیت مجدد درگذشت زنده یاد حبیب الله صادقی هنرمند برجسته انقلابی، تاکید کرد: فقدان ایشان یک ضربه بر هنر انقلابی ایجاد کرد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۳:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
مراسم تشییع پیکر حبیب الله صادقی شنبه 8 مرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس حوزه هنری، رییس فرهنگستان هنر و خانواده آن مرحوم برگزار شد.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۳:۳۴   + ۲ سایت دیگر  
مراسم تشییع پیکر زنده یاد، حبیب الله صادقی امروز شنبه 8 مرداد ماه از مقابل فرهنگستان هنر برگزار شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۳:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
مراسم تشییع حبیب الله صادقی صبح امروز با حضور وزیر ارشاد و دیگر مسئولان و هنرمندان در محوطه مقابل فرهنگستان هنر برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۳:۱۵   + ۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مراسم تشییع پیکر زنده یاد، حبیب الله صادقی استاد پیشکسوت عرصه نقاشی و چهره نامدار هنر متعهد انقلابی صبح شنبه ( 8 مرداد 1401) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان در فرهنگستان هنر برگزار شد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۲:۱۳    
مراسم تشییع حبیب الله صادقی (نقاش انقلابی پیشکسوت) صبح امروز شنبه نهم مردادماه با حضور وزیر ارشاد و برخی دیگر مسئولان و هنرمندان در محوطه مقابل فرهنگستان هنر برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۱:۵۰    
در مراسم تشییع پیکر حبیب الله صادقی که صبح امروز در فرهنگستان هنر برگزار شد جمعی از مسئولان کشور، شاگردان و دوستان آن مرحوم از مهمترین ویژگی ها و شخصیت این هنرمند گفتند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۰:۴۴   + ۱۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مراسم تشییع پیکر زنده یاد، حبیب الله صادقی هنرمند انقلابی در عرصه هنرهای تجسمی از مقابل فرهنگستان هنر آغاز برگزار شد تا در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شود.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۰:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
سید امیر آقایی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره بازارپردازی فرهنگی اظهار داشت: فرهنگستان ادب و زبان فارسی عبارت Cultural Merchandising را به عبارت بازارپردازی فرهنگی برگردان کرده که به مفهوم زنجیره ای از محصولات فرهنگی با محوریت شخصیت یا مفهوم فرهنگی است. ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۰:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
مراسم تشییع پیکر حبیب الله صادقی هنرمند فقید و انقلابی صبح امروز شنبه (8 مرداد) با حضور هنرمندان در مقابل موسسه فرهنگستان هنر برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۰۹:۵۴   + ۷ سایت دیگر  
دست به قلمو که می برد رنگ ها، آسمان آبی، رودی جاری، ابر و باران، گلی زیبا می شدند، میدان نبرد علیه ظلم، دستان گره کرده، شهیدی بر روی خاک، مادری رنج کشیده، چهره نوازنده ای تنها، ... می شدند. دوستانش خوب می دانند، وقتی پرنده خیالش به پرواز در می آمد دفترچه ها، بوم ها حتی دیوارها فضا کم می آوردند.
فاش نیوز   ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۰۵:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش فاش نیوز و به نقل از خبرگزاری صداوسیما ؛ مراسم تشییع پیکر حبیب الله صادقی هنرمند پیشکسوت نقاش روز شنبه 8 مرداد ماه ساعت 9:30 از موسسه فرهنگی هنری صبا (وابسته به فرهنگستان هنر) تا موزه هنر های معاصر فلسطین برگزار می شود. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۷ - ۱۰:۲۳    
نشست ضرورت های تدوین دانشنامه بومی با سخنرانی جعفر شجاع کیهانی، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پژوهشکده گیلان شناسی رشت برگزار شد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ - ۱۴:۵۴    
اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 بود که دوسالانه های جهان اسلام در فرهنگستان هنر کلید خورده بود و حبیب الله صادقی پای ثابت اجرایی شدن این دوسالانه ها بود. همان جا حبیب الله صادقی را برای نخستین بار از نزدیک دیدم.
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ - ۱۱:۴۱   + ۱۷ سایت دیگر  
مراسم خاکسپاری و تشییع پیکر حبیب الله صادقی که صبح امروز – چهارشنبه – 5 مرداد ماه بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت، روز شنبه هشتم مرداد ماه برگزار خواهد شد. ...
همشهری   ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ - ۰۰:۱۳    
این روزها روی دیوار گالری آینه در فرهنگستان هنر، آثار موزیکالیگرافی هنرجویان بهمن پناهی دیده می شود. بهمن پناهی هنرمند باسابقه خوشنویسی و موسیقی، سال ها درباره رابطه این دو هنر پژوهش کرده، در پایان نامه دکتری خود در دانشگاه سوربن پاریس به این موضوع پرداخته و بالاخره با ابداع مکتب موزیکالیگرافی ...
کیهان   ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ - ۲۲:۲۳   + ۱۶ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با ارسال نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما، خواستار تقویت شبکه سلامت شد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ - ۲۰:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
استاد منوچهر دوایی پزشک متخصص و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران در سن 86 سالگی و در روز رونمایی از کتاب زندگی نامه اش که در غیاب این چهره ماندگار پزشکی و با حضور خانواده اش در حال برگزاری بود، دارفانی را وداع گفت.