دوشنبه ۰۷ فروردینساعت ۰۹:۲۵Mar 2023 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آسیای مرکزی»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۱:۵۷    
کارشناس قرقیز در مسائل ترکیه معتقد است ترکیه در آسیای مرکزی بوده و خواهد بود زیرا پیوندهای فرهنگی و زبان مشترک وجود دارد اما آنکارا به عنوان یک جایگزین و نه شریک اصلی منطقه است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۱:۰۲    
رایزنی مقامات ترکمنستان و رژیم صهیونیستی، افتتاح مراسم چتر ماه رمضان در قرقیزستان و وام 150 میلیون دلاری موسسه مالی بین المللی به ازبکستان برای ساخت نیروگاه؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
انتخاب   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۷:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
اتحادیه اروپا به دنبال فرمولی برای جایگزینی تمام گاز طبیعی وارداتی از روسیه است. نیاز به تنوع بخشیدن به منابع دارد و قفقاز و آسیای مرکزی به عنوان برخی از بهترین جایگزین ها ظاهر می شوند ...
پایگاه خبری تحلیلی گرو   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۵:۰۸    
مراسم استقبال از دختر فوتبالیست نهاوندی نایب قهرمان مسابقات فوتبال کشورهای آسیای مرکزی برگزار شد.
رویش زاگرس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۷:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
رویش زاگرس/محمدرضا مکوندی : پیشینه نوروز به بیش از7500 هزار سال و همزمان با ورود آریایی ها از آسیای مرکزی به سرزمین ایران برمی گردد. با گذشت قرون متمادی بیش از 300 میلیون نفر از مردمان فارسی زبان در گستره وسیعی از کشورهای مختلف نوروز را گرامی می دارند وجشن می گیرند. ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۱:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
نوروز اغلب سال نو ایرانی نامیده می شود، اما در بسیاری از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی، در میان کردها در سراسر خاورمیانه و حتی در بخش هایی از بالکان و جزیره زنگبار تانزانیا هم جشن گرفته می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۱:۲۱   + ۵ سایت دیگر  
سرمربی تیم ملی فوتبال روسیه درباره حضور احتمالی این تیم در نخستین تورنمنت اتحادیه فوتبال آسیای مرکزی (کافا) با حضور ایران توضیحاتی داد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۰۵:۳۸    
رئیس جمهوری آمریکا با حضور در مراسمی در کاخ سفید که به مناسبت نوروز برگزار شده بود، گفت که نوروز را به همه کسانی که این مراسم را در سراسر آمریکا و جهان از خاورمیانه تا آسیای مرکزی و جنوبی، قفقاز و اروپا جشن می گیرند، تبریک می گوید.
برترین ها / انتخاب   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۲۲:۳۷   + ۱۶ سایت دیگر  
بایدن در این بیانیه گفته است که امروز، من و جیل برای همه کسانی که نوروز را در سراسر ایالات متحده و سراسر جهان جشن می گیرند، از خاورمیانه به آسیای مرکزی و جنوبی و به قفقاز و به اروپا، بهترین ها را آرزو ها می کنیم.
تحلیل بازار   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۰۹:۱۳    
در حالیکه روابط سازنده چین و روسیه که بر منافع مشترک تمرکز دارد، برای امنیت آسیای مرکزی مفید است، به نفع صلح منطقه ای است که دو کشور مزیت های رقابتی خود را برای توسعه این منطقه با یکدیگر توسعه دهند.
تین نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۵:۱۴    
نوروز سال نو سنتی است که در بسیاری از کشورها مانند ایران، شمال عراق، ترکیه آذربایجان، افغانستان، آلبانی، گرجستان، کشورهای آسیای مرکزی مانند ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، کردستان، قرقیزستان و قزاقستان جشن گرفته می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۴:۰۵    
وزیر امور خارجه قرقیزستان با نماینده ویژه وزارت امور خارجه ژاپن در آسیای مرکزی دیدار و طرفین بر تعمیق روابط دو کشور تأکید کردند.
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۹:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
آیا مادر لئوناردو داوینچی، کاترینا، یک برده اهل منطقه ی کوهستانی قفقاز در آسیای مرکزی بوده است؟ این آخرین فرضیه ای است که در مورد هویت مادر نابغه ی عصر رنسانس مطرح می شود. تا به حال فرضیه های بی شماری در مورد این زن اسرارآمیز که تا حد زیادی در تاریخ گم شده، مطرح شده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۹:۵۴   + ۳ سایت دیگر  
معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و رئیس نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آسیای مرکزی با یکدیگر دیدار و ارائه کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان را بررسی کردند.
تحلیل بازار   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۹:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
ایران می تواند با سرمایه گذاری در اقتصاد تاجیکستان به ویژه منابع آبی غنی این کشور، علاوه بر تقویت اقتصاد تاجیکها و تامین منابع آبی خود، یک روابط ناگسستنی با دوشنبه برقرار کند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۹:۱۷    
حمایت قزاقستان از احیای روابط ایران و عربستان، دوشنبه میزبان پنجمین نشست مشورتی سران آسیای مرکزی و اقتصاد محور گفت وگو رؤسای جمهور قرقیزستان و ترکیه؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۸:۲۷   + ۹ سایت دیگر  
نماینده ازبکستان در فدراسیون فوتبال آسیای مرکزی به دنبال دعوت روسیه به تورنمنت کافا دلایل تشکیل این اتحادیه را تشریح و به نقش ایران در این زمینه اشاره کرد.
سلام نو / بهار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ - ۱۰:۰۱   + ۲۷ سایت دیگر  
"رجب طیب اردوغان"، رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که شمار قربانیان زلزله در این کشور از 49 هزار تن فراتر رفته است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ - ۱۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
تاجیکستان اعلام کرد پنجمین نشست مشورتی سران آسیای مرکزی روزهای 14-15 سپتامبر سال جاری میلادی به میزبانی دوشنبه برگزار خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۵:۲۴   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی نوروز جشنی است که اولین روز بهار را نشان می دهد؛ این آیین ریشه در ایران باستان دارد و در بیشتر مناطق از 3000 سال پیش جشن گرفته شده است ...
اقتصاد 24   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۰:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
آسیای غربی تکیه گاه و مبداً اصلی واردات نفت چین است و روسیه، افریقا، امریکای لاتین، آسیای مرکزی و سایر صادرکنندگان در مرحله بعدی اولویت های انرژی چین قرار دارند.
تحلیل بازار   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۹:۵۰    
نیاز آسیای مرکزی برای دسترسی به آبهای آزاد، اجرای پروژه های ارتباطی مانند ساخت کریدورها، خطوط لوله و شبکه های برق را برای ایران آسان تر کرده تا زیرساخت های خود را با آسیای مرکزی پیوند دهد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۹:۱۸    
کارآفرینی و بازار کار محور دیدار مقامات تاجیکستان و ایران،تاکید ترکمنستان و ایران بر توسعه همکاری های دوجانبه و برنامه قزاقستان برای صادرات 20 هزار تُن نفت به آلمان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۸:۱۴   + ۱۱ سایت دیگر  
تورنمنت فوتبال آسیای مرکزی (کافا) با حضور تیم های ملی فوتبال ایران و روسیه ممکن است با حضور چین یا تایلند برگزار بشود.
برترین ها / پارسینه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۶:۴۷   + ۱۴ سایت دیگر  
طبق بررسی های انجام شده، رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برای چیتا تنها 3 ثانیه زمان می برد، در حالی که خودرو پراید برای رسیدن به این شرعت بیش از 14 ثانیه زمان می خواهد.
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۹:۵۴   + ۱۳ سایت دیگر  
– اخبار ورزشی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، فدراسیون فوتبال تاجیکستان خبر داد که اتحادیه فوتبال آسیای مرکزی (کافا) تیم ملی فوتبال روسیه را به شرکت در مسابقات قهرمانی آسیای مرکزی که در ماه ژوئن برگزار می شود، دعوت کرده است. ...
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۳:۲۶   + ۱۷ سایت دیگر  
تیم ملی فوتبال ایران در تورنمنت آسیای میانه می تواند با امیرقلعه نویی اولین قهرمانی خود را در این رقابت ها به دست بیاورد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۰۹:۴۱    
حمایت تاجیکستان از توافق ایران و عربستان، دیدار وزرای بهداشت قرقیزستان و روسیه و سمرقند میزبان نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۴:۳۳    
چهارمین دوره رقابت های فوتبال قهرمانی دختران کمتر از 17 سال آسیای مرکزی - کافا - فردا در هیسور تاجیکستان پیگیری می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۹:۰۸    
توسعه گردشگری محور رایزنی سفیر ایران با رئیس جدید گردشگری تاجیکستان، الحاق بخشی از اموال روسی پایگاه بایکونور به قزاقستان و تأکید رئیس جمهور ازبکستان بر تسریع در اجرای طرح های مشترک با قرقیزستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
وزارت امور خارجه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۸:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
در راستای همکاری های بانک جهانی با ازبکستان، شورای مدیران اجرایی این بانک برای اجرای پروژه Scaling Solar 2 در این کشور مبلغ 12 میلیون دلار تصویب کرد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۱۴:۳۵    
چهارمین دوره رقابت های فوتبال قهرمانی دختران کمتر از 17 سال آسیای مرکزی - کافا - امروز در هیسور تاجیکستان با شکست سنگین تیم ایران آغاز شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۰۹:۱۸    
سفر سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان به ایران، پیشنهاد تاجیکستان برای تأسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک با قطر و برگزاری رایزنی های سیاسی قزاقستان و روسیه؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۲۳:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
اثر انسان های اولیه در ساخت جاده ابریشم 2 مارس 2023 تارنمای اسنکسپلور برگردان و کوتاه سازی علی اصغر شهدی Asghar.shahdi@gmail.com گروهی از باستان شناسان قزاق و اروپایی در سفر به استپ آسیای مرکزی به دنبال سرنخ های به جا مانده از انسان های اولیه (نئواندرتال ها) هستند ...
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۲۲:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
تیم ملی فوتبال زیر 17سال ایران که بعدازظهر امروز (19 اسفند ماه) تهران را به مقصد تاجیکستان ترک کرده بود، ساعتی پیش وارد شهر دوشنبه شد. به گزارش طرفداری ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۰:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
کارشناس سیاسی منطقه با اشاره به سفر وزیر خارجه آمریکا به آسیای مرکزی گفت: نخبگان کشورهای مذکور در تلاش برای به دست آوردن منافع بیشتر از رویارویی میان قدرت های بزرگ، ممکن است کشورهای خود را درگیر ماجراجویی های خطرناکی کنند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۰۹:۲۶    
تصویب یادداشت تعهدات ایران برای عضویت کامل شانگهای، تکذیب اطلاعیه تدوین طرح آشتی تاجیکستان و قرقیزستان در پیمان امنیت جمعی و تاشکند میزبان نخستین نشست نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۰۹:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
رئیس هیات فوتبال قزوین گفت: با دعوت کنفدراسیون فوتبال آسیای مرکزی فاطمه نصیری از داوران استان صبح امروز (چهارشنبه) برای داوری رقابت های فوتبال بانوان آسیای مرکزی (کافا) راهی تاجیکستان شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۱۴:۰۴    
کشورهای هند و آسیای مرکزی در حمایت از افغانستان صلح آمیز اعلام کردند که افغانستان نباید پناهگاه گروه های تروریستی باشد.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در مذاکره با رئیس شورای بین دولتی حمل و نقل کشورهای مشترک المنافع از آمادگی ایران برای ترانزیت یک میلیون تن کالا از آسیای مرکزی و جذب سرمایه گذاران در بنادر جنوبی ایران خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۰:۰۷    
سفر وزیر راه و شهرسازی به ترکمنستان ، دعوت قربانقلی بردی محمداف از ترکیه برای اجرای پروژه های اقتصادی در ترکمنستان و تدوین طرح آشتی تاجیکستان و قرقیزستان در سازمان پیمان امنیت جمعی؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
فدراسیون فوتبال ایران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۰:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
کنفدراسیون فوتبال آسیای مرکزی از حضور دو داور و یک ناظر ایرانی در مسابقات فوتبال زیر 17 سال دختران کافا در تاجیکستان خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۰:۳۸    
وزرای امور خارجه ترکمنستان و قزاقستان در حاشیه نشست آتی سران نهادهای دیپلماتیک کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا در قالب 5 +1 با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۰۹:۲۵    
تأکید مقامات ایران و تاجیکستان بر تدوین دانشنامه های مشترک ادبیات و فرهنگ، تاکید روسای جمهور ازبکستان و قزاقستان بر گسترش همکاری های همه جانبه و توسعه روابط رایزنی رحمان و نخست وزیر روسیه؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
افکار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۰۵:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
کارشناسان معتقدند هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای مرکزی، متقاعد کردن مقامات قزاقستان برای ایجاد یک هاب حمل ونقل در فرودگاه آلماتی است؛ چراکه با این اقدام در واقع آستانه به ایجاد یک پایگاه هوایی ایالات متحده-ناتو چراغ سبز نشان داده است.
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۷:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
تایلند میزبان نشست هماهنگی و دانش افزایی هفت فدراسیون والیبال منطقه آسیای مرکزی بود. به گزارش طرفداری و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، کشور تایلند امروز (شنبه 13 اسفند 1401) میزبان نمایندگان فدراسیون های منطقه آسیای مرکزی بود تا نشستی در راستای دانش افزایی و چگونگی به روزرسانی فعالیت ...
سینا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۵:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
یک تیم تحقیقاتی ژنوم 356 انسان ماقبل تاریخ را از فرهنگ های باستان شناسی مختلف از جمله مجموعه داده های جدید 116 فرد از 14 کشور مختلف اروپایی و آسیای مرکزی تجزیه و تحلیل کرد. ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۸:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، سرگئی لاوروف امروز پنجشنبه در یک نشست خبری پس از نشست وزیران کشورهای گروه 20 در هند درباره سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به کشورهای آسیای مرکزی گفت: واقعیت این است که ما اکنون شاهد افزایش فعالیت ها (علیه روسیه) نه تنها از سوی آمریکایی ها ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۲:۱۷    
نشست وزرای امور خارجه قرقیزستان و آمریکا در قالب آسیای مرکزی + آمریکا در آستانه برگزار شد.
مشرق نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۱:۱۸   + ۱۷ سایت دیگر  
مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان از ترانزیت افزون بر 4 هزار تن کالا از این بندر به کشورهای آسیای مرکزی خبر داد.