سه شنبه ۱۶ خردادساعت ۲۲:۲۲Jun 2023 6
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ و اندیشه»

رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۰۸:۵۲    
رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی پیشرفت انقلاب را منوط به حرکت بر اساس مکتب امام(ره) دانست و بر لزوم قرار گرفتن آثار و اندیشه امام به عنوان دروس حوزوی تاکید کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۰:۲۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به نگاه امام خمینی(ره) به فقه و جامعه تصریح کرد: یک برداشت این است که گویا حضرت امام به دانش فقه صرفا مصلحت اندیشانه نگاه می کردند و به موازین و چارچوب اصلی اجتهاد چندان پایبند نبودند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۲۰:۱۴    
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما نباید گفتمان را محدود کنیم، یک گفتگوی دو طرفه با تراز برابر باید ایجاد شود، دو ایده مختلف با هم گفتگو کنیم و با گفتگوی دو طرفه اولین قدم برای جهاد تبیین برداشته می شود.
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۱:۵۴   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه امروز دشمنی استکبار علیه انقلاب اسلامی در قالب جنگ ترکیبی است، گفت: صدور انقلاب به معنای صدور معنویت و ارزش های متعالی انقلاب به جهان است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۳:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پلیس تخصصی می تواند مسئله حجاب را علاج کند، این پلیس تخصصی دو شاخصه باید داشته باشد. اول بانو باشد چون مسئله زنانه است دوم ایدئولوژیک باشد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۸:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:در روایتی از امام رضا(ع) آمده است: در قیامت کسی به من نزدیک تر است که در دنیا خوش اخلاق تر باشد و نسبت به خانواده اش از همه بهتر باشد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۹:۵۰    
حبیب پیری عنوان کرد: ترویج آموزه های دینی و تأثیرگذاری بر مخاطبان از مهم ترین دغدغه فعالان حوزه فرهنگ و اندیشه به خصوص مراکز علمی و دانشگاهی است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۸:۲۲    
عضو هیئت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه ما باید میراث حکمی و فلسفی خودمان را به روزرسانی کرده و با قلم جدید منتشر کنیم، گفت ...
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۴:۳۲   + ۹ سایت دیگر  
علی بهادری جهرمی دبیر و سخنگوی هیات دولت به دیدن نمایش میدانی جهان بانو نشست و در ادامه عنوان کرد که این اثر نمایشی برای انتقال مفاهیم والا بهترین استفاده از هنر را کرده است. ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۳:۰۷    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دیپلماسی التماسی را در ذات خود دارای پارداوکس توصیف کرد و گفت: این دیپلماسی، التماسی در قالب گفت وگو است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۰:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
نشست تخصصی با عنوان “ماهیت و مؤلفه های سنّت سلوکی امام خمینی” با سخنرانی حجت الاسلام دکتر علی فضلی مدیر گروه عرفان و معنویت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۲:۰۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سکوت سلبریتی ها دربرابر شهادت مرزبانان ایرانی و فریادشان برای اعدام نکردن سه تروریست خانه اصفهان نشانگر خیانت و وطن فروشی آن هاست و دیگر قوه قضاییه نباید مماشات کند.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۲۱:۵۶    
رضا چاوشی یکی از چالش های فرهنگی و رسانه ای کشور ما طی چهار دهه اخیر، بازنمایی فرهنگ و اندیشه و سبک زندگی اسلامی/ ایرانی در رسانه هایی چون سینما و تلویزیون است. به واقع تمام صاحب نظران بر این مسئله تاکید دارند که فرهنگ دینی باید از طریق راهکارهای فرهنگی روزبه روز گسترش پیدا کند ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۳:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به استقامت حضرت احمدبن موسی(ع) در مسیر امام زمان خود، گفت: بیعت شاهچراغ با ثامن الائمه(ع) در مسجد اعلام و با حرکت به منزل امام رضا(ع) به نام آن حضرت(ع) محکم شد.
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۲:۲۴    
عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه قطعاً بسیاری از کسانی که حجاب درستی ندارند یا بدحجاب هستند غرض جدی در مقابل نظام و دین ندارند، گفت: دشمن مقوله حجاب و مبارزه با آن را به عنوان اولویت اول دنبال می کند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۰:۲۹    
مروری بر کتاب هایی که درباره سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اندیشه چین در سی وچهارمین نمایشگاه کتاب ارائه شده بود، حاکی از آن است که محققان ایرانی بیش از هر موضوعی به اقتصاد و توسعه چین توجه کردند و از این منظر چین را در پژوهش های تالیف محور خود رصد کردند.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۳:۳۶    
همدان-یکی از فرماندهان دفاع مقدس گفت: دشمن با فرهنگ و اندیشه ما کار دارد و هدفش این است که دستاوردهای انقلاب دیده نشود و با موج آفرینی در بعضی ضعف ها قدرت و توان نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال می برند.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۲:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- در هم اندیشی علمی تبیین کلان نظریه مرجعیت علمی قرآن که به همت گروه تخصصی علوم انسانی قرآنی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار شد، بر تولید ادبیات دانشی و پارادایم این علم تاکید شد. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۰:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ضمن اشاره به جنبه های علمی و معرفتی شخصیت استاد فاطمی نیا تصریح کرد: واعظ کارش این است بین مردم و خدا آشتی برقرار کند و باید تلاش کند روی قلب مردم کار کند نه قالب و کالبد مردم.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۷:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
نشست علمی فضای سایبر و بسط تمدن غربی روز سه شنبه 2 خرداد ماه به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۲:۰۴    
دوازدهمین پیش نشست همایش ملی مرجعیت علمی قران کریم با عنوان تببیین کلان نظریه مرجعیت علمی قرآن از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۰:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر لزوم تبیین هر چه بهتر و دقیق تر آسیب ها و لطمات کاهش جمعیت برای آحاد مردم جامعه تأکید کرد.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۲۱:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
سمیه همت پور خوزستان استان پهناور و ولایتمداری است که با مردم نجیبش، همواره در فراز و نشیب ها، تلخی ها و شیرینی ها، راه سعادت و رستگاری را به شایستگی پیموده و مراجع عالیقدر و علمای صاحب نظر و بزرگان فرهنگ و اندیشه و مردم باصفا و باوفایش با خونگرمی شان دل ها را به این دیار که بحق دروازه تشیع نام ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۹:۴۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تکیه بر کتاب مبانی و اصول سیاست به تبیین نقش و جایگاه امام صادق(ع) در حوزه مبانی تفسیر سیاسی پرداخت و گفت: تفسیر سیاسی از مقدمات مهم اسلامی سازی دانش سیاست است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۳:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
حوزه/رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:وجود مبارک و نورانی امام صادق(ع) در عرصه معرفت و علم همان نقشی را ایفا کرد که وجود نورانی سید الشهدا(ع) از طریق حماسه و شهادت به ایفای آن پرداخت.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۲:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
دو اثر از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی ابوالحسنی (منذر) با عناوین محاکم شرع و بوسه بر خاک پی حیدر در غرفه مشترک سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان با حضور فرزند آن مرحوم رونمایی شد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۲:۰۱    
شفقنا – عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر اینکه فقه امام صادق(ع) به روز، کارآمد و پاسخگو است، بیان کرد: در جامعه ای که گفت وگوهای علمی شکل بگیرد و زمینه و زمانه، اجازه تعاملات و گفت وگوهای علمی را برای اندیشوران و دغدغه مندان، به وجود بیاورد ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۱:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
معاف با بیان اینکه نمایشگاه کتاب ویترین جریان فکری، اندیشه ای، نظری و فرهنگی کشور است، گفت: بازدید رهبری از نمایشگاه کتاب رونق جدیدی در فضای فکر، فرهنگ و اندیشه کشور ایجاد خواهد کرد.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۳:۰۵    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین محمدی جورکویه تصریح کرد: اصل ورود حاکمیت در موضوع حجاب را نفی نمی کنیم اما معتقد هستیم که جرم انگاری آن نیازمند شناسایی دقیق شرایط است؛ و کیفری هم که قانون گذار پیش بینی می کند باید مؤثر باشد و مشکل جامعه را رفع کند اما اکنون تبصره ماده 638 چنین وضعیتی را ندارد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۱:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: هر وقت سیاستمداران پوپولیست از عدالت سخن می گویند هدف آنها انتقامجویی از دیگران است نه گسترش عدالت. پوپولیست ها اصلاح فساد را از طریق حذف و کنار گذاشتن افراد پیگیری می کنند نه کنار گذاشتن روندها.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۴:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
استدلال علامه طباطبائی بر بی اسم و رسم بودن ذات حق نوشتاری از حجت الاسلام والمسلمین حسین عشاقی عضو هیات علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۱۷:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
جنتی با تا براینکه بخش مجازی نمایشگاه کتاب بخاطر صرفه جویی در هزینه ها برای ناشران جذاب تر است، گفت: ناشران توان تامین هزینه های جاری بخش فیزیکی نمایشگاه کتاب را ندارند، بخاطر همین استقبال از بخش مجازی بیشتر است.
دبیرخانه جایزه ملی کتاب سال جوانان که هر ساله از سوی کانون فرهنگ و اندیشه ایرانیان ساماندهی می شود، فراخوان چهارمین دوره جایزه را منتشر ساخت.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۰۸:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر این که بی خیالی در قبال کشف حجاب، زنجیره ای از عقب نشینی ها را در پی دارد، تصریح کرد: متأسفانه ما سه دهه زمان را نسبت به بحث حجاب در کشور از دست داده ایم و این در حالی است که همچنان مشکل ما بی زبانی و ضعف در تبیین گری صحیح مسایل است.
شهر بیست   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۲۰:۲۳    
کتاب اندیشیدن با هنر؛ بازاندیشی انتقادی فرهنگ امروز ایران اثر نعمت الله فاضلی، نویسنده و جامعه شناس با حضور اهالی فرهنگ و اندیشه در قم رونمایی می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۱۶:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
نشست نظام دیدبانی تقنینی قوه مقننه از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۵:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امسال برای اولین بار در کنار کانون اندیشه جوان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 1402 حضور یافته و حدود 1000 عنوان کتاب و مجله و بیش از 60 عنوان کتاب چاپ اول عرضه کرده است.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۲:۳۴   + ۱۰ سایت دیگر  
جایزه ملی کتاب سال جوانان که هرساله از سوی کانون فرهنگ و اندیشه ایرانیان ساماندهی می شود، فراخوان چهارمین دوره جایزه را منتشر ساخت.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۰۹:۴۰    
صد و هفتمین شماره فصلنامه قبسات به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۰۸:۴۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: از جمله عواملی که به تقویت اُمید در جامعه منجر می شود، اهتمام رسانه ای در راستای جهاد تبیین است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۷:۴۹    
سه اثر ارزشمند عارف کامل آیت الله العظمی محمدعلی شاه آبادی، صبح چهارشنبه (13 اردیبهشت) در حوزه علمیه امام رضا (ع) رونمایی شد. در این مراسم آیت الله علی اکبر رشاد - رئیس فرهنگ و اندیشه اسلامی - دربارۀ آیت الله شاه آبادی سخنانی ایراد کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۵:۱۵   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/قم فراخوان مقاله همایش ملی قرآن و سلامت معنوی توسط گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۲:۲۹    
شفقنا- حجت الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی نیا، رییس پژوهشکده حکمت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است که عقلانیت چندضلعی و انفتاح نسبت به تفکر جدید که در اندیشه های شهید مطهری وجود دارد یک ویژگی مهم شهید مطهری است که باید سرلوحه متکلمان مسلمان امروزی قرار بگیرد ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۱:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پشت صحنه برهنگی و خودنمایی زنان در عالم تجدّد، نظام سرمایه داری قرار دارد که می خواهد به واسطۀ زن، نوعی صنعت جنسی معطوف به مصرف فرهنگی از قبیل پوشش و هنر و ... برای خود پدید بیاورد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۶:۲۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: استاد شهید مطهری به مقام استاد فکری جامع رسیده بود و هرگز گرفتار تزلزل در رای و اضطراب فکر و اندیشه نشد.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۲۰:۲۵    
شکاف بین فیلسوفان و مسائل روز جامعه از ژرف ترین خلاء های نظام اندیشگی در ایران است که در مسائل اخیر، این شکاف شدیدتر و برجسته تر بود. جای خالی فیلسوفان در تحلیل وقایع اخیر ایران احساس می شد و کمتر فیلسوفی بود که از سطوح رواشناختی ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۱۷:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
هرمزگان بر کرانه خلیج فارس گسترده شده و بیش از 400 کیلومتر از سواحل خلیج فارس را در خویش جای داده است. مردمان این دیار از همجواری با دریای پارسی، فرهنگ و اندیشه خویش را بالنده ساخته و جزء جزء جسم و جان شان، شور و دلدادگی یافته است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۱۷:۳۵   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ در دیدار رئیس دانشگاه ادیان با مسئولان شبکه جهانی ولایت بر تبیین، تبلیغ و گسترش باور، بینش و ارزش های اسلامی مبتنی بر فرهنگ و اندیشه های اهل بیت(علیهم السلام) تاکید شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۱۲:۱۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در کرسی ترویجی روایت پردازی های استاد مطهری از حجاب با بیان اینکه شهید مطهری می گوید حجاب، زن را از کالای مصرف شونده به هویت انسانی سوق می دهد ...