یکشنبه ۰۷ خردادساعت ۰۵:۳۸May 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «روایات»

بسیج   ۸ ساعت پیش    
همدان-مسئول تعلیم و تربیت سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان با اشاره به دیدگاه اسلام در مورد حجاب با تاکید بر آیات و روایات گفت: حجاب و عفاف جایگاه ویژه ای در اسلام دارد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۵:۱۴    
حجت الاسلام محمود ملکی راد معتقد است که برداشت نادرست از روایات مهدوی و تبیین نادرست آموزه مهدویت از مهمترین آسیب ها در این عرصه است، ولی حجت الاسلام روستاآزاد گفت: جایگاه امام، ولایت و تنظیم رابطه شیعیان با امام زمان(عج) مهمترین بحث مهدویت است.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۳:۰۶    
شبکه اجتهاد: کتاب تحف العقول یکی از مستندات وسائل الشیعه است. مرحوم شیخ حر عاملی تحف العقول را از کتب مشهور شیعه می شمارد و روایات آن را حجت می داند. استاد سید احمد مددی یکی از علمای متوجه به جریان تاریخی حدیث و کتاب های آن است. از این رو بر آن شدیم تا تحلیل ایشان را در این زمینه ارائه نماییم.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۱:۳۶    
حجت الاسلام ملکی راد با آسیب شناسی کارکردهای فرهنگی آموزه مهدویت در جامعه منتظر، گفت: تبیین و برداشت ناصحیح از آموزه مهدویت، نقل گرایی و عدم اتکاء به روایات صحیح و تمسک به روایات جعلی ازجمله آسیب های این عرصه است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۲:۰۹    
استاد درس خارج حوزه علمیه، با برشمردن برخی از روایات شیخ صدوق در مورد اهمیت و ثواب زیارت امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س)، گفت: ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم که دستمان را به ضریح برسانیم ولی از اینکه امام(ع)، نور خدا در تاریکی های زمین است غافلیم.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
در روزهای برگزاری نمایشگاه کتاب، مؤسسه بهمن سبز با همکاری انتشارات سوره مهر اقدام به معرفی و عرضه 11 کتابی کردند که مجموعه ای از خاطرات و روایات زنان مقاوم خرمشهر است.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۷:۰۱   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، جلسه رونمایی و آغاز به کار پروژه فرهنگ نامه معارف اهل بیت علیهم السلام با حضور ریاست مؤسسه معارف اهل بیت علیهم السلام، مدیران گروه ها، اساتید و نویسندگان فرهنگ نامه اهل بیت علیهم السلام برگزار گردید ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۲:۵۱    
دروغ یکی از رذایل اخلاقی و به معنای خلاف واقع سخن گفتن است. دروغ گویی در قرآن و روایات اسلامی از گناهان کبیره محسوب می شود، چرا که می تواند پیامدهای بسیار مخربی داشته باشد. به همین منظور بخشی از بیانات آیت الله عاملی در رابطه با عاقبت دروغ در برنامه سمت خدا تقدیم مخاطبان عزیز ایکنا می شود.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۲:۰۷    
حجت الاسلام محمدی گفت:وقتی انسان از این دنیا چشم می بندد پرونده ی اعمال انسان اگر دارای فرزند باشد طبق نقل آیات و روایات باز می ماند و می تواند آرامشی باشد برای سرای آخرت باشد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۰۸:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
امام رضا(ع) با تأکید بر اصل موضوع امامت، به طولانی شدن غیبت، فلسفه آن و موضوع انتظار فرج امام زمان(عج) اشاره کرده و در روایات و احادیث مختلف به برنامه ها و اهداف قیام امام زمان(عج) پرداخته است.
برترین ها / تدبیر و امید   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۰۸:۴۱   + ۱۸ سایت دیگر  
شعبانی امام جمعه همدان گفت: مدیر و یا کارمندی که به صورت فرادی نمازش را اقامه می کند باید به این روایت به صورت ویژه توجه کند. وی افزود: انتظار بر این است که مدیران در صف اول نماز جماعت شرکت کنند و لازم است این حضور در ارزیابی ها مد نظر قرار گیرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۲:۴۷    
پژوهشگر پژوهشکده تفسیر اهل بیت(ع) گفت: اولین کارکرد این روایات، تأیید برداشت اجتهادی مفسر است که ارزش زیادی هم دارد با اینکه ممکن است روایت چیزی اضافه تر از برداشت مفسر هم نگوید. مثلاً گاهی اوقات چند قول داریم و همین پیوند، قرینه قوی برای ارجحیت یک قول است.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۱:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
سیدحسین موسوی در نخستین بخش از مطلب حاضر اهمیت فرزند آوری در قرآن و روایات بررسی شد ، در ادامه به آثار و برکات فرزندآوری از نگاه عقل و شرع و علم می پردازیم. *** فواید فرزندآوری ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۸:۱۶    
مدیر گروه تفسیر جامع روایی پژوهشکده تفسیر اهل بیت(ع) با بیان اینکه روایات تفسیری، روایاتی است که مفسر را در فهم قرآن یاری کند و شامل صریح و غیر صریح می شود ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۳:۰۱   + ۶ سایت دیگر  
ابراهیمی گفت: رسالت هنرمند انتقال پیام زیبا و اثرگذار با خط زیباست چراکه زیبنده نیست احادیث و روایات و آیات قرآن که ناقل اثرگذارترین پیام ها در زندگی آنان است، با خط الکترونیکی و کامپیوتری نگاشته شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۱:۵۰    
حجت الاسلام علی اکبری، با تشریح کرامت انسانی از دیدگاه قرآن و روایات، گفت: خوش اخلاقی، کظم غیط و گذشت از خطایای دیگران را از ویژگی های انسان های کریم است.
سایت قنوت   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۱:۱۰    
با وجود خصوصیات و ویژگی های خاص جوانان، جذب و ترغیب این قشر از انسان ها به نماز، دارای راهکارهایی است که از طریق روش های عقلی برهانی، نقلی وحیانی، نقلی تاریخی و همچنین تحقیق میدانی صورت گرفته است ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۰۹:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
امام جمعه شهرستان نیر گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم در تحقق اهداف جامعه اسلامی، ضرورت افزایش جمعیت است و این امر اساسی در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) نیز به شیوه های مختلف سفارش شده است.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۴:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
در برنامه مسائل و حلول از شبکه الکوثر موضوع مسائل و مشکلات سال های اول ازدواج مورد بررسی و واکاوی قرار می گیرد. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این برنامه تبیین می شود که ...
مرصاد   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۲:۱۸    
مرصاد نیوز: در این متن روایتی بسیار جالب از مقام و منزلت دختر در روایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که به قلم محمد ویسمرادی به تحریر درآمده است را می خوانید.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۰۶:۵۲    
شفقنا- رییس اندیشگاه کتابخانه ملی بیان کرد: استاد فاطمی نیا جامع و اصیل بود و مبنا داشت و از آن خواستگاه بود که بیانات مستمر علمی و معرفتی را به جامعه عرضه می کرد. طوطی وار از دانش حرف نمی زد وگرنه نمی توانست این چنین مخاطب را جذب کند. ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۲۳:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
حجت الاسلام و المسلمین قریشی گفت: طلبه هایی که در فتح خرمشهر شهید شدند هم شهادت و مقام عالم بودن را جمع کردند و به همین دلیل دارای فضیلت هستند و بنابر روایات از دیگر شهدا مقامشان بالاتر است .
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۶:۰۵    
حجت الاسلام والمسلمین رضا محمدی شاهرودی، کارشناس مذهبی رسانه ملی در یکی از سخنرانی های خود با بیان اینکه یکی از سؤالاتی که مطرح می شود این است که چگونه رزق و روزی انسان وسعت پیدا می کند، به بیان نکاتی در این رابطه با استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اسلامی و احادیث پرداخت.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۵:۵۱    
حوزه/ مسئول مداحان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی گفت: در روایات اسلامی پسران به عنوان نعمت های خدا و دختران به عنوان حسنات الهی ذکر شده اند و این در حالی است که حسنات در اسلام مورد پاداش خدا هستند و نعمت ها مورد بازخواست و سوال خداوند قرار می گیرند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۲:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس علوم اسلامی ضمن اشاره به برخی روایات که موید ارتباط قرآن و اهل بیت(ع) است، تصریح کرد: برخی مفسران معیت را در همین حد دانسته اند که آیاتی در قرآن است که ولایت اهل بیت(ع) را تثبیت می کند ولی این معیت برخی آیات قرآن با اهل بیت(ع) است در حالی که مفاد حدیث شریف این است کل قرآن باید با اهل بیت(ع) ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
شخصیت کریمه اهل بیت به شهر قم مرکزیت داده و به آن عظمت بخشیده است؛ بر همین اساس این شهر در اسلام و برای اهل بیت علیهم السلام جایگاه ویژه ای دارد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۰۸:۵۰    
ایسنا/قم همان گونه که در روایات متعدد وارد شده باید طرف مشورت عاقل و خداترس و راستگو و راز نگه دار و شجاع و خیرخواه باشد تا بتوان از مشورت او بهره گرفت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۰۰:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
حج از ضروریات دین محسوب می شود و آیات و روایات فراوانی درباره آن از اهل بیت (ع) به ما رسیده است؛ امام زین العابدین (ع ) درباره فرد حاجی می فرمایند: زائر بیت الله آمرزیده می شود، بهشت بر او واجب می شود و مال و عیالش محفوظ است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۲۲:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
قم- استاد حوزه علمیه قم گفت: در روایات داریم که حضرت فاطمه معصومه (س) می توانند از همه شیعیان شفاعت کنند و این امر نشان از جایگاه و منزلت والای آن حضرت دارد.
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۵:۲۷   + ۶ سایت دیگر  
هم کفوی برای حضرت معصومه (س) وجود نداشت که بخواهد افتخار همسری آن بانوی بزرگوار را پیدا کند.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۰۱:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس ؛حجت الاسلام والمسلمین احمدحسین شریفی، رئیس دانشگاه قم صبح امروز 29 اردیبهشت در همایش صادرات پوشاک به عراق که با حضور مسئولان اقتصادی و تولید کنندگان پوشاک برگزار شد ...
کرج رسا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۹:۳۳    
به گزارش کرج رسا، آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه های این هفته نماز جمعه کرج با اشاره به پیش رو بودن دهه کرامت به فضایلی از حضرت فاطمه معصومه (س) اشاره کرد و افزود: در روایات آمده که خداوند با اشاره به شان این بانو تمام بندگان را مورد شفاعت خود قرار می دهد. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۴:۴۲   + ۹ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به مناسبت های هفته جاری به روز جمعیت اشاره کرد و گفت: مصوبات مربوط به قانون جوانی جمعیت باید اجرا شود.
سینا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۸:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
کشتی تایتانیک یکی از مشهورترین کشتی های غرق شده در اقیانوس است که داستان ها و روایات متعددی در مورد آن وجود دارد. به تازگی و برای نخستین بار بقایای این کشتی توسط تیمی از محققین به طور کامل و طی بزرگترین پروژه اسکن زیر آب در تاریخ به طور کامل مشاهده شده است. ...
عصر قانون آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۷:۰۳   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش گروه سیاسی عصر قانون امیر سرتیپ ناصر آراسته رئیس هیئت در آئین اختتامیه بیست و سومین دوره آموزش میدانی معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی که در حسینیه شهید همت در یادمان دو کوهه برگزار شد، گفت: یکی از مهم ترین راه های سعادتمندی و عاقبت بخیری رزمندگان دفاع مقدس ...
عصر همدان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۲:۲۲    
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در روایات آمده است وجود فرزند دختر رحمت است گفت: اگر خانواده ای اولین فرزندش دختر باشد نشان از سعادت خانواده به خصوص مادر خانواده دارد. به گزارش عصر همدان؛ پیش از ظهر امروز اجتماع بانوان فاطمی در آستانه آغاز دهه کرامت برگزار شد. ...
موج   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۰۹:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
شهردار اصفهان گفت: ضروری است که روند اداری، الکترونیک و هوشمند شود و شهرسازان ما به فکر هویت شهر بر پایه کلان و خرده روایات باشند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۶:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
فرمانده سپاه ناحیه محمدرسول الله (ص) شیراز گفت: امروزه جنگ روایات ها تعیین کننده اصلی معادلات و رویدادها در عرصه اطلاع رسانی و ارتباطات است که در این میان روابط عمومی ها نقش تعیین کننده دارند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۵:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
مهدی ابراهیم زاده، کارشناس علوم انسانی معتقد است: به نظر می رسد آنچه درباره سردار سلیمانی در مقابل آنچه در روایات غربی ها آمده است، این نکته خودنمایی می کند که ما یک روایت کلان تاریخی از چهره و اقدامات جبهه مقاومت در منطقه را نداریم.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۲۳:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام راستگو در مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) در حوزه علمیه خواهران اهرم گفت:بیشتر روایات و احادیث شیعه از امام جعفرصادق (ع)وامام باقر(ع)است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۹:۳۰    
یک کارشناس مذهبی در کرمانشاه به نقل روایتی از امام صادق(ع)، گفت: حضرت می فرماید، اگر زن عفت داشته به دنیایی می ارزد و اگر عفت نداشته باشد به خاک هم نمی ارزد.
تقریب   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۳:۴۵    
ماموستا امجد محمودی امام جمعه شهرک بهاران مریوان به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به خبرنگار تقریب گفت: امام صادق (ع) از منظر بزرگ مردی، علم و تقوای الهی بزرگترین شخص زمان خود در مدینه منوره بودند و به همین دلیل بیشترین قدرت استنباط از آیات الهی و روایت معتبر پیامبر اکرم (ص) را دارا بودند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۳:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
یکی از لقب های مشهور آن حضرت، صادق است که با نگاهی به روایات می توان گفت که این لقب را همانند مقام امامت، خداوند متعال به آن حضرت عطا کرده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۱:۴۵    
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان قزوین با بیان روش های تفسیری امام صادق(ع)، گفت: در بیان روش های تفسیری امام می توان به روش تفسیری قرآن به قرآن یا تفسیر کردن آیات به وسیله آیات دیگر اشاره کرد ...
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۱:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- عضو هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه فقه امام صادق (ع) تغییرناپذیر است، گفت: در فقه امام صادق (ع) قرآن و عقل جایگاه بلندی دارد اما ما در فقه بیشتر سراغ احادیث و روایات رفتیم تا قرآن و سنت رسول خدا (ص) درحالیکه برای پاسخ به مسائل و نیازهای روز باید بیشتربه قرآن دهیم ...
بلاغ مازندران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۰:۰۰    
بیست و پنج شوال مصادف با شهادت امام صادق علیه السلام است. امام ششم شیعیان که شناخته شده ترین لقب ایشان صادق به معنی راستگو و راستین است. در زمینه فضایل و مکارم اخلاقی امام جعفر صادق علیه السلام روایات و وقایع بسیار زیادی نقل شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۵:۰۸    
پژوهشگر قرآن و حدیث با اشاره به سهم بالای امام صادق(ع) در تراث حدیثی اسلامی توضیح داد که چه عواملی موجب می شد علمای اهل سنت نسبت به روایات امام صادق(ع) اقبال نشان دهند و از محضر ایشان درس بگیرند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۰:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
امام صادق(ع) در میان ائمه اطهار(ع) به دلیل فراهم شدن شرایط، روایات بیشتری در خصوص عزاداری برای امام حسین(ع) دارد. هم خود ایشان مجلس عزا برپا می کردند و هم به دیگران توصیه داشتند تا مجلس راه بیندازند و برای سیدالشهدا(ع) گریه کنند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۴    
ایسنا/خراسان رضوی یک کارشناس مذهبی گفت: امام صادق(ع) در یکی از روایات خود می فرماید امر به معروف و نهی از منکر نباید جز با رفاقت و مهربانی انجام گیرد .
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۲۱:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط گفت: در بیان امام صادق(ع) شرط معاشرت مفید این است که با نگاه الهی باشد. باید جایی رفت که برای آخرت انسان نتیجه بخش باشد و از این رو در روایات بیان شده که به مجالس علما رفت وآمد کنید.