دوشنبه ۰۳ مهرساعت ۱۶:۳۹Sep 2023 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «مطالعات»

پیام فوری   ۱ ساعت پیش   + ۱۶ سایت دیگر  
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران با وجود تحریم های ظالمانه یک جانبه در راستای افزایش سطح رضایت اجتماعی، ارتقا کیفیت زندگی مردم در حوزه علوم و فنون هسته ای فعالیت کرده و به توسعه دستاوردهای خود در این حوزه ادامه می دهد. ...
ایمنا   ۱ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره مطالعات و برنامه ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری اصفهان از برگزاری هفتادوهشتمین نشست تخصصی اعلان فراخوان ارزیابی و شناسایی ساختمان پایدار در این کلان شهر در روز چهارم مهرماه، خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱ ساعت پیش   + ۳ سایت دیگر  
پژوهشگر مطالعات جنسیت و جامعه درباره مصوبه عفاف و حجاب و ویژگی ها و تاثیرات آن توضیحاتی داد.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران با وجود تحریم های ظالمانه یک جانبه در راستای افزایش سطح رضایت اجتماعی، ارتقا کیفیت زندگی مردم در حوزه علوم و فنون هسته ای فعالیت کرده و به توسعه دستاوردهای خود در این حوزه ادامه می دهد.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران درباره نقاط و پهنه های آرامستان های جدید پایتخت گفت: یکی از نقاط در نظر گرفته شده برای این موضوع، اطراف کوه بی بی شهربانو است.
خبرگزاری میراث آریا   ۳ ساعت پیش    
رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفت: مطالعات آزمایشگاهی بر روی نمونه های به دست آمده از کاوش های اخیر باستان شناسی نگارنده در غرب ایران (استان ایلام) گواه این موضوع است که شیشه گری به طور بومی و سنتی در دوران ساسانیان در بسیاری از مناطق غرب ایران انجام می شده است.
انصاف نیوز   ۷ ساعت پیش    
جبار رحمانی- استادیار انسان شناسی فرهنگی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی- می گوید مراسم عمرکشان یک نوع خشونت نمادین و به نوعی یک نوع انتقام اسطوره ای است. بخشی از شیعیان درگیر رنج تاریخی هستند و باید این رنج را توجیه کنند و مکانیسم آن خشونت نمادین است ...
سرپرست مدیریت مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از راه اندازی شبکه برخط سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان خبر داد و گفت: در مجموع 502 منبع شبکه پایش بهینه آب های زیرزمینی و 95 ایستگاه شبکه پایش بهینه آب های سطحی در خراسان شمالی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: جلب مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان منطقه الموت برای انجام مطالعات و اجرای طرح ساماندهی روخانه الموت رود می تواند کمک مهمی در جهت شناخت مطالبات مردمی و چالش های موجود و اجرای هرچه بهتر این طرح باشد.
استانداری گلستان   ۳ ساعت پیش    
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: تدوین سند روستاها باید مبتنی بر مطالعات علمی و کارشناسی باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری ویژه گنبدکاووس مهدی دهرویه در جلسه 15 روستای هدف توسعه و پیشرفت شهرستان ...
ضدحملات اوکراین علیه روسیه همچنان ادامه دارد و نیروهای روسی همچنان در حال دفع آن هستند. به گزارش خبرآنلاین، موسسه مطالعات جنگ نوشت: واحدهای سه لشکر روسی به طور فعال در منطقه اورخوف در منطقه زاپوروژیا غربی در حال دفع حملات نیروهای ارتش اوکراین هستند. ...
ایبنا   ۴ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
مرکز اسناد فرهنگی آسیای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی با شرح و عنوان نظریه جنگ عادلانه در دین اسلام با سخنرانی مهدی کریمی برگزار می کند.
ایسنا   ۴ ساعت پیش   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی سرپرست مدیریت مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از راه اندازی شبکه برخط سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان خبر داد.
سیتنا   ۴ ساعت پیش    
مطالعات یک تیم پژوهشگر در آمریکا نشان می دهد که بیشتر توصیه های پزشکی ارائه شده در شبکه اجتماعی تیک تاک گمراه کننده یا به طور چشمگیری نادرست هستند و می توانند سلامتی افراد را به خطر بیندازند ...
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس در رابطه با پروژه تاریخ شفاهی بررسی نقش و عملکرد جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس گفت: در سطح علمی و دانشگاهی، جهاددانشگاهی در کنار فعالیت های ستادی علمی رزمندگان و فرهنگی در فضای دانشگاه ...
وزارت آموزش و پرورش، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش(پژوهشکده خانواده و مدرسه)؛ "نخستین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه:چالش ها،الگوها و راهبردها" را برگزار می کند.
بیست و سومین شماره فصلنامه علمی مطالعات اجتماعی گردشگری (پائیز 1402) منتشر شد.
آنا   ۷ ساعت پیش    
مطالعات اخیر نشان می دهد خاک غنی از مواد مغذی که قرن هاست توسط کشاورزان بومی در آمازون کشت و زمین تاریک نامیده می شود، حجم بیکرانی از کربن را در خود ذخیره می کند.
فرهیختگان   ۱۰ ساعت پیش    
خونگ له تو (پژوهشگر غیرمقیم مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی آمریکا) در مقاله ای با عنوان احتیاط هانوی دربرابر آمریکا، چرا بعید است که مشارکت جدید ویتنام و آمریکا راهبرد تعهد چندگانه ویتنام را تغییر دهد؟
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۵:۱۹   + ۲۲ سایت دیگر  
رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران، افزایش شیوع کبد چرب در کشور را وابسته به تغییر سبک زندگی دانست و گفت: بر اساس مطالعه ای که در مدارس راهنمایی کشور انجام شده، 7 درصد نوجوانان مبتلا به کبد چرب بودند؛ موضوعی که غیرقابل انتظار نبود؛ چراکه در کنار تغییر خورد و خوراک و روی آوردن به مصرف فست فودها ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۳۱    
دنیای اقتصاد: مرکز عربی برای تحقیقات و مطالعات سیاسی درمقاله ای به پروژه کریدور هند- غرب -آسیا -اروپا که توسط ایالات متحده آمریکا، پادشاهی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، هند، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا امضا شد، پرداخت ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
دکتر احمد تشکینی/ رئیس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی سیاست صنعتی طی سال های 1950 تا 2023 حرکت پاندولی طی چهار فاز به شکل نگاه به داخل و جایگزینی واردات ، اجماع واشنگتنی و شکست دولت ، توسعه صادرات و شکست بازار و انعطاف پذیری و ماموریت محوری داشته است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
پژوهشگر مطالعات اندیشه ای بیان داشت: یک کانون آگاهی در غرب به وجود آمد که معتقد بود سایر جوامع دارای بربریت هستند و در نتیجه آن استعمار به وجود آمد.
برترین ها / کیهان   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۱۹:۵۸   + ۹ سایت دیگر  
دکتر موید علویان رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران با اعلام این خبر گفت: در گذشته حدود 50 درصد بیماران هموفیلی کشور هپاتیت سی داشتند و حدود 30 درصد تالاسمی ها و 20 درصد دیالیزی ها نیز به این بیماری مبتلا بودند اما الان شیوع این بیماری در کشور در این گروه ها به کمتر از دو درصد رسیده است.
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۳:۰۹   + ۹ سایت دیگر  
شهردار رشت اظهار کرد: وضعیت فعلی تقاطع ولیعصر(فرزانه) نیازمند کانالیزه کردن جریان عبوری به وسیله اصلاح هندسی و همچنین نصب چراغ های راهنمایی و رانندگی هوشمند است. ...
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۲:۳۱   + ۳ سایت دیگر  
مطالعات علمی نشان می دهند که بعضی از خوراکی ها و نوشیدنی ها باعث سردرد می شوند و افراد مبتلا به میگرن باید این محصولات را از رژیم غذایی شان کنار بگذارند. اگر با خوراکی ها و نوشیدنی های سردردآور آشنایی ندارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۱:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج گفت: با توجه به اختلاف چشمگیر نرخ مصوب تبلیغات شهری و هزینه دریافتی از مخاطبان، ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی در دستورکار قرار گرفت.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۰:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
تشخیص بدرفتاری و پرخاشگری در خواهر و برادر ها اهمیت دارد، چون در برخی موارد می تواند آسیب زا باشد. مطالعات متعدد نشان می دهد کیفیت رابطه خواهر و برادر در تجربه روابط با دیگران حتی در بزرگ سالی مهم است ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۰:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
مراسم روز صلح با حضور نماینده سازمان ملل در تهران در انجمن ایرانی مطالعات صلح برگزار شد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۸:۴۸    
کتاب امضایی در انتهای ریل، مجموعه شعری است با موضوع دفاع مقدس و در قالب شعر سپید که از سوی دفتر مطالعات و ادبیات پایداری حوزه هنری استان قم منتشر شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۸:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
یک پژوهشگر مطالعات تطبیقی ادیان با اشاره به انگاره ها و معیارهای پیشرفت در دنیای جدید گفت: انسان امروز به قیمت رفاهی که می خواهد به دست آورد، در حال نابودی تنها مکان زندگی خود است و اگر هشدارهای ادیان را درباره پایان تاریخ و آخرالزمان بشنویم، خواهیم فهمید که پایان تاریخ بشر بر روی زمین نزدیک است.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۴:۵۲   + ۱۴ سایت دیگر  
تمام نوشیدنی های انرژی زا حاوی ویتامین هستند. از آنجا که یک اثر وابسته به دوز ویتامین B3 (نیاسین) در سمیت کبدی دخیل است که در آن مگادوزهای (دوز بالا) این ویتامین در ابتدا باعث افزایش خفیف آنزیم های کبدی، استئاتوز/نکروز کبدی و در موارد نادر نارسایی کبدی می شوند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۶:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت معاونت ریاست جمهوری در مورد میزان موفقیت قانون جوانی جمعیت معتقد است به دلیل اینکه قانون جوانی جمعیت یک سال و نیم است اجرایی شده نمی توان به درستی و کامل توفیق این قانون را برآورد کرد اما در همین مدت دستگاه های نظارتی اعلام کرده اند حدود 35 درصد قانون اجرا می شود.
آنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۵:۵۶    
محققان با انجام مطالعات جدیدی نشان دادند تاریک کردن خورشید از طریق مهندسی زمین می تواند از ذوب شدن ورقه یخی غرب قطب جنوب جلوگیری کند.
برترین ها / بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۲۰:۳۲   + ۱۷ سایت دیگر  
افرادی که با مشکل سردرد یا میگرن مواجه هستند، حتما می دانند که بعضی از ترکیبات مثل یک عامل محرک برای سردرد آنها عمل می کنند، درحالی که گاهی اوقات هم هیچ علت واضحی برای سردردهای خودشان پیدا نمی کنند. جدای از عواملی مثل استرس، خواب، صداهای بلند و...، رژیم غذایی هم نقش مهمی در بروز سردردهای مختلف دارد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۴:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: بعد از تکمیل مطالعات ترافیک شهر تهران و تصویب آن در شورای شهر متناسب با اولویت ها و همچنین متناسب با منابع مالی شهرداری تهران درباره اجرای تراموا تصمیم گیری خواهد شد.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۴:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
مطالعات و پژوهش های انجام شده از دشت مرودشت و بخشی هایی از محدوده دشت شیراز نشان می دهد که وضعیت فرونشست این دو دشت در استان فارس به حالت بحرانی درآمده است.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۱:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
در جدیدترین مطالعات نشان داده شده کمتر غذا خوردن در وعده های بیشتر باعث لاغری می شود. به گزارش وقت صبح ، نتایج تحقیقات نشان داده است که کمتر غذا خوردن و خوردن وعده های غذایی کوچکتر در روز به شدت بر کاهش وزن در مقایسه در روز تاثیر می گذارد. ...
مرکز بین المللی مطالعات صلح   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۰:۴۸    
دکتر محمد مهدی مظاهری استاد دانشگاه مرکز بین المللی مطالعات صلح-ipsc
اصلاحات نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۰:۴۰   + ۴ سایت دیگر  
همشهری نوشت: یک سال پس از سپری شدن تحولات شهریورماه 1401 که در آن برخی کارشناسان غربی کار نظام سیاسی مستقر در ایران را پایان یافته می دانستند، حال یک اندیشکده عبری زبان در تل آویو با نام مؤسسه مطالعات امنیت اسرائیل (INSS) در تحقیقی نتیجه گیری کرده است که براندازی حکومت جمهوری اسلامی با توجه به ...
سفیر افلاک   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۰:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
پژوهشگر مطالعات خانواده نوشت: مصوبه اخیر مجلس گام بزرگی در راستای تحقق اراده مردم ایران مبنی برداشتن یک جامعه سالم و زیست اخلاقی بود که دغدغه حفظ حریم های جنسیتی میان زن و مرد را با خود همراه داشت.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۰۹:۴۷   + ۴۴ سایت دیگر  
مطالعات و پژوهش های انجام شده از دشت مرودشت و بخشی هایی از محدوده دشت شیراز نشان می دهد که وضعیت فرونشست این دو دشت در استان فارس به حالت بحرانی درآمده است.
شما نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۰۸:۰۳   + ۳۶ سایت دیگر  
نتایج مطالعات انجام شده بر روی بیش از 31 هزار زن آمریکایی نشان دهنده ارتباط قوی بین عادات غذایی نامناسب و تمایلات افسردگی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۰۷:۰۷   + ۸ سایت دیگر  
معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از پایداری منابع آب در همه شریان های استان از نظر کیفی و کمی خبر داد.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۰۷:۰۵   + ۱۷ سایت دیگر  
موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران تصاویری از تهران قدیم منتشر کرده است که دیدنش شرایط آن روزهای ایران را بیشتر برایمان روشن می کند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۲۲:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: انجام مطالعات پدافند غیرعامل در طرح های کالبدی و شهرسازی در این استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۲۱:۳۰   + ۳۲ سایت دیگر  
قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی با اعلام این مطلب گفت: همزمان با ماه ربیع الاول و طی مهرماه، علاوه بر برگزاری رویداد ملی جشن مهر سینمای ایران، 4 پردیس سینمایی با ظرفیت 19 سالن سینما در مناطق مختلف شهر تهران افتتاح خواهد شد. ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۲۱:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
اغلب دوقلو ها راست دست هستند یا چپ دست؟ طبق مطالعات انجام شده در رابطه با دوقلو های کل جهان، مشخص شده است که تعداد کدام یک بیشتر است. آیا بیشتر دوقلو ها چپ دست هستند؟ ...
اکو فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۲۰:۵۸   + ۵ سایت دیگر  
یک محقق برجسته اویغور که در مطالعه فولکلور و سنت های مردمش مطالعات فراوانی دارد به حبس ابد محکوم شده است.