دوشنبه ۰۸ خردادساعت ۰۲:۳۷May 2023 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اشکانی»

ایلنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۶:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
اشکان زارعی در یادداشتی به تاریخ کشف گورستان اشکانی اهواز پرداخت و حال و روز این روزهای این گورستان را نقد کرد.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۹:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
نسترن امانی بنی، دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی در روزنامه شرق نوشت: دوره اشکانی یکی از مهم ترین دوره های تاریخ معماری ایران است. در این دوره طولانی پایه و شالوده معماری ریخته می شود، از طرفی این دوره به دلیل کمبود مدارک، یکی از تاریک ترین دوران تاریخی از نظر مطالعات باستان شناسی است ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۴:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
مؤسسه هنر کورتولد پروژه ای پنج ساله را آغاز کرده است تا مجموعه عکس های مشهور بین المللی خود را به صورت رایگان در معرض دید عموم قرار دهد. به گزارش فرارو، در میان این مجموعه، آنتونی کرستینگ عکاس برجسته بریتانیایی در قرن بیستم، است که سفر های گسترده او را در سراسر خاورمیانه مستند می کند. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۱:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
عملیات نجات بخشی در تپه تاریخی اشرف سال 99 ، ابعاد تازه ای از تاریخِ اصفهان در دوران اشکانی را نشان داد اما این همه آنچه باید بدانیم نیست.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۸:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
حرکات تکنیکی اشکانی خورشیدی داور دیدار مس رفسنجان و مس کرمان در وسط زمین را ببینید.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۰۷:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
سرپرست هیأت باستان شناسی تپه اشرف با اشاره به آنکه اشیاء بدست آمده در کاوش های این تپه باستانی در انبارها نگهدار می شوند گفت: تپه اشرف تبدیل به پیست دوچرخه سواری، موتور سواری و خرید و فروش مواد شده است.
اول فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۱ - ۰۸:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
سرزمین سیستان در کنار رود هیرمند آثار تمدنهای بسیاری را در خود جای داده که بعضاً دارای قدمتی 5 هزار ساله هستند؛ چنان که در اطراف این کوه آثار باستانی متعددی از دوران ساسانی، اشکانی و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی مانده است که شامل مجموعه کاخها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ ...
برترین ها / خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۰:۳۲   + ۱۴ سایت دیگر  
ارنست هرتسفلد (ایران شناس آلمانی) در سال های 1925 و 1929 با بررسی این مجموعه، عنوان تخت جمشید خشتی را برای مجموعه کاخ ها برگزید.
وزارت ورزش و جوانان   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۰۹:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
دکتر سید اشکان اردیبهشت دبیر و دکتر ناصر اشکانی مسئول امور استان های فدراسیون پزشکی ورزشی کشور با حضور در محل هیات پزشکی ورزشی استان آذربایجان شرقی از نزدیک در جریان روند ارائه خدمات این هیات قرار گرفتند و از امکانات حاضر در مجموعه هیات پزشکی ورزشی آذربایجان شرقی بازدید کردند.
اول فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۰۰:۱۴    
شاهنشاهی اشکانی یا اشکانیان که در ادبیات غربی با نام امپراتوری پارت ها شناخته می شود، نام دودمانی ایرانی و یکی از قدرت های سیاسی و فرهنگی ایرانی در ایران زمین بود که 471 سال بر قسمت اعظم غرب آسیا و آسیای میانه حکومت می کردند. ...
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۰۹:۵۶   + ۱۶ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گلپایگان از کشف سکه های مربوط به دوره اشکانی در این منطقه خبر داد.
اول فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۱۲:۵۸    
درفش فرمانروایان ایران در طول دوره های گوناگون دستخوش تغییرهای بسیاری گشته است. درفش هخامنشیان، درفش شهباز نام داشته است که شهبازی با بال های گشوده و قرص خورشیدی پشت سر آن بوده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۰:۴۷    
در موزه آبگینه و سفالینه های ایران یک نمایشگاه مشترک با موزه جُندی شاپور شیراز برگزار شده است. آثار شیشه ای از دوره اشکانی تا دوره اسلامی موضوع این نمایشگاه است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۰۸:۰۵    
اکثر مسافرانی که از استان مرکزی عبور می کنند، با مشاهده جاده های خشک و کویری، تمایل دارند از این استان رد شوند اما سخت در اشتباه اند! هرچند به دلیل کم آبی در سال های اخیر، سرسبزی استان مرکزی از بین رفته است اما این استان با بیش از 850 جاذبه تاریخی و گردشگری، یک مقصد جذاب برای سفر است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۳:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
ساری- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به واقع شدن سایت موزه وستمین دوره اشکانی در چهاردانگه گفت: این سایت موزه ثبت جهانی می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۱:۳۴    
بقعه بابا ولی، آبشار لونک، تی تی کاروانسرا، خانه تاریخی عضدی، حمام میربلوک، چشمه های آب معدنی، قلعه کوتول شاه، بازار آسیابر، قله و درفک، تونل دوره اشکانی میکال و بشکافته سنگ از جاذبه های شهرستان سیاهکل است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۰۵:۳۶    
مدیرپایگاه محوطه تاریخی هگمتانه گفت: تدفین زوج عاشق اشکانی در هگمتانه ایده اجرای نمایش اجرا محور (پرفورمنس) عاشقانه شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۵:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
آمل- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به قدمت موزه تاریخی آمل گفت: اشیای تاریخی دوران آشوری و اشکانی در این موزه نگهداری می شود.
اول فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۷:۴۲    
مغان پارسی یا مغان ایرانی به افرادی اطلاق می شود که در دوران امپراتوری هخامنشی، ساسانی و بعضاً دوران اشکانی و پارتی به عنوان کاهنان زرتشتی به فعالیت های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی می پرداختند ...
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۷:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی به گزارش پارسینه دریاچه تخت سلیمان پر است از رازها و افسانه ها است و در طول تاریخ چهره سلاطین و پادشاهان زیادی را به خود دیده.این دریاچه یکی از اماکن رمزآلود ایران در 45 کیلومتری شمال شرقی شهر تکاب در استان آذربایجان غربی است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۰۸:۲۲   + ۴ سایت دیگر  
معبد مهر مراغه بزرگترین و یکی از چهار معبد مهرپرستی دوره اشکانی در ایران است.
خارگ نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۱:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
به گفته سجادی منش پنج میلیارد تومان اعتبار برای نخستین بار برای مرمت امام زاده میرمحمد حنفی، ساخت موزه خارگ، ساماندهی آثار دوره اشکانی و گور دخمه های پالمیری برای همیشه ساماندهی می شود. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۵:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی اسفراین یکی از شهرستان های استان خراسان شمالی است که دارای تاریخی غنی بوده و آثار تاریخی برجای مانده در آن نیز گواه بر این موضوع است.
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۱۵:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
فاروج یکی از شهرستان های خراسان شمالی است که دروازه شرقی استان محسوب می شود.
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۰۱:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
– اخبار ورزشی – علی اشکانی در گفت وگو با خبرنگار اعزامی تسنیم به بیشکک با اشاره به عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات قهرمانی ناشنوایان آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: ما در مجموع 10 وزن توانستیم 9 مدال به دست بیاوریم و در جایگاه سوم تیمی قرار بگیریم ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۹:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
مراسم قرعه کشی کشتی فرنگی قهرمانی ناشنوایان آسیا و اقیانوسیه برگزار شد و شاگردان علی اشکانی رقبای خود را شناختند.
سلام نو / هانا خبر   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۲:۵۸   + ۹ سایت دیگر  
با توجه به ماهیت چند ملیتی محور ساسانی و اسب کرد، مذاکرات و رایزنی هایی بین مسئولین دو کشور ایران و عراق برای تکمیل پرونده این دو میراث فرهنگی مشترک در جریان است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۴:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از کشف خمره 2300 ساله مربوط به دوره اشکانی در ارومیه خبر داد.
دنیای بانک   ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ - ۱۷:۳۷   + ۱۵ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی بیمه حافظ، عبدالحمید اشکانی رئیس شعبه گچساران بیمه حافظ ضمن خیر مقدم به میهمانان و مدیران حاضر در مراسم افتتاحیه شعبه متبوع خود، گفت: خرسندم که با سابقه ای 27 ساله در صنعت بیمه کشور ...
فرادید   ۱۴۰۱/۱۱/۰۳ - ۱۰:۳۷   + ۷ سایت دیگر  
سر اورل اشتاین، باستان شناس مجارستانی تبعه انگلیس، معتقد است کوه خواجه پنج لایه دارد؛ دو دوره هخامنشی، یک دوره اشکانی و دو دوره ساسانی، اما حدس ما با توجه به سفال های کشف شده و شواهد و قرائن دیگر، این است که احتمالاً کوه خواجه لایه های قدیمی تری هم دارد.
میزان   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۰۸:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
چاپ چهاردهم کتاب شیوۀ تذهیب تألیف اردشیر مجرد تاکستانی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد. خبرگزاری میزان – روابط عمومی انتشارات سروش؛ در کتاب شیوۀ تذهیب ، تذهیب هنر تزئین کتاب های خطی بوده است که البته جز در کتاب ها در سایر آثار هنری نیز دیده می شود ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ - ۱۶:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
کشف شگفت انگیز یک کوزه سفالی مربوط به تمدن اشکانی با دو الکترود فلزی درون آن، فرضیات متعددی را در خصوص ماهیت و کاربرد آن در میان باستان شناسان برانگیخته است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۰۸:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
علی اشکانی گفت: بدون شک برگزاری رقابت های انتخابی در کشتی از هر نظر مفید و تاثیرگذار خواهد بود.
خبرگزاری ایپنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۰۷:۴۷    
علی اشکانی گفت: بدون شک برگزاری رقابت های انتخابی در کشتی از هر نظر مفید و تاثیرگذار خواهد بود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۱۲:۰۴   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/سمنان کارشناس مرمت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از مرمت اشیاء سفالی محوطه باستانی مرسین خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۲۱:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان در گمانه زنی مسجد جامع نوش آباد آران و بیدگل استان اصفهان ،سفال نوشته هایی به قدمت احتمالی ساسانی و اشکانی و همچنین بنا های پیشا سلجوقی کشف کردند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۲:۳۷   + ۱۴ سایت دیگر  
سرپرست هیئت گمانه زنی باستان شناختی در مسجد جامع نوش آباد گفت: سفال نوشته ها عمدتا از محوطه های ساسانی و اشکانی به دست می آیند و کشف این دو قطعه سفال نوشته در این مکان بسیار حائز اهمیت است که امیدواریم بزودی با همکاری کتیبه خوان ها، مضمون این سفال نوشته ها را رمزگشایی کنیم.
فرتاک نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۱۵ - ۱۵:۰۲    
نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان کرمانشاه با اصحاب رسانه به مناسبت نودویکمین سالگرد ثبت ملی تاق بستان امروز ( 15 دی ماه)در سالن جلسات محوطه تاریخی تاق بستان برگزار شد. ...
برترین ها / خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۰ - ۱۷:۰۶   + ۸ سایت دیگر  
بیش از2 هزار سال از عمر دژ استوار رشکان می گذرد؛ دژی که ساخته شده تا محافظ ری باشد،اما این روزها این بنای قدیمی حال و روز خوشی ندارد. این دژ که از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده، متعلق به دوران اشکانیان است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۱۱:۴۲   + ۱۲ سایت دیگر  
برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی حوضه آبگیر سد قشلاق صحنه، کرمانشاه به شناسایی و مستندنگاری محوطه هایی از دوره های تاریخی، به ویژه اشکانی و اسلامی منجر شد.
بولتن نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۰۹ - ۲۲:۴۵    
سفری داریم به یکی از استان های جنوب ایران، خطه ای که مردمانی سخت کوش و خون گرم دارد و در گرما و شرجی تابستان پذیرای میهمانان خود در خوزستان هستند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۱۵:۵۴   + ۹ سایت دیگر  
درحالی که معاون پارلمانی وزارت میراث فرهنگی به تازگی از بازنگری حریم و عرصه میراثی شوش سخن گفته است، باستان شناسان در کاوش های تازه در چهارراهی در شهر شوش، بقایای یک کوره ذوب فلز، دو سکه اشکانی و یک سرپیکان مفرغی را کشف کرده اند.
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ - ۰۱:۳۷    
آیین زرتشت دین رسمی ایران شد 21 دسامبر 233 میلادی و در شب یلدا، اردشیر پاپکان در مراسمی به این مناسبت، آیین زرتشت را دین رسمی ایرانیان اعلام داشت و خواست که همه آتشکده های خاموش روشن شوند، مجموعه اوستا (آموزش های زرتشت) تکمیل و در دسترس قرارگیرد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۷ - ۲۱:۴۱   + ۱۹ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی درباره آخرین نتایج کاوش نجات بخشی گورستان مرسین چال در حوزه آبگیری سد فینسک، گفت: این گورستان دارای آثاری از دوره عصر آهن تا دوره اشکانی است که فقط در سه ترانشه کاوش شده در این گورستان، 49 گور شناسایی شد.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۶:۴۷   + ۸ سایت دیگر  
به نظر باستان شناسان نخستین یافته ها از این گورستان، از جمله سفال ها، ابزارآلات رزم و ریسندگی، قابل مقایسه با آثار دوره اشکانی مکشوفه از گورخمره های بخش موران شهرستان گرمی بود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۵:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
یافته های باستان شناسی در قلعه اولتان قالاسی نشان می دهد که اگرچه این محوطه ساسانی بوده اما حتی با ورود اسلام باز هم آیین و رسوم اشکانی به خصوص در تدفین های گورستان تاریخی آن رایج بوده است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۳:۴۵    
هشتگرد میراث دار مدنیت 2200 ساله اشکانی و 1000 ساله تَشیُّع دوازده امامی است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۱:۲۴    
نام هشتگرد گرانبار از معنا و دلالت های فرهنگی و تاریخی است. از تپه جنوبی آن به نام چال تپه، سفال های دوره اشکانی به دست آمده است. تشیع نیز در این شهر قدمتی هزارساله دارد.
نصیر نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۴۶   + ۸ سایت دیگر  
در این مراسم که با حضور جمع کثیری از اعضای جامعه آزمایشگاهی استان خراسان رضوی در تالار شهید هاشمی نژاد بیمارستان امام رضا (ع) برگزار شد دکتر شاپور بدیعی معاونت محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سعید اشکانی فر معاون امور آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ...