جمعه ۱۹ خردادساعت ۰۷:۴۹Jun 2023 9
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قاجار»

این تصویر نادر و بسیار قدیمی، یادگاری ارزشمند از ایران زمان قاجار است؛ این عکس جنبه ای از زندگی در ایران گذشته را به ما نشان می دهد که امروز تقریبا به کلی فراموش شده و شاید اغلب ما بسیار کم دربارۀ آن شنیده باشیم.
قزوین جاذبه های گردشگری و بناهای تماشایی بسیاری دارد، در این میان با ما همراه باشید و درباره مشهورترین کاروانسرای قزوین بدانید.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۷:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
ظریف اخیرا در اینستاگرامش مطلبی نوشت و از سازش کاری و قرارداد ترکمانچای دفاع کرد. دو گزاره ای که در ذهن ایرانی ها سیاهِ مطلق است. برای همین برگشتیم به قبل. به روزگاری که یکی مثل ظریف در دربار قاجار بود. ببینیم او چه کرد و این چه می خواهد بکند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۵:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
تصویری از نخستین تلفن همراه که توسط ناصرالدین شاه قاجار وارد ایران شد و برای سفرهای بین شهری از آن استفاده میکرد
خارگ نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۳:۵۹   + ۷ سایت دیگر  
رییس رسانه ملی در بازدید از پشت صحنه دو سریال رحیل و فراری ، از عزم صداوسیما بر نمایش جلوه های هویتمندی برخاسته از ایمان زنان ایرانی در برهه های تاریخی گوناگون کشورمان یاد کرد.
تبریزمن   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۳:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هتل بوتیک سرخه ای و هتل رویال پالاس تبریز افتتاح شدند. به گزارش تبریزمن، با حضور سیدعزت الله ضرغامی، هتل بوتیک سرخه ای تبریز افتتاح شد ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۰:۵۸   + ۴ سایت دیگر  
شاید باورش دشوارباشد اما برخی محله های شمالی تهران که در گذشته بخشی از روستاهای شمیران به شمار می رفتند، پیشینه ای مفصل تر از تهران دوره قاجار و صفویه دارند. گمانه زنی ها زندگی در این منطقه را با تمدن کشف شده در تپه های قیطریه و دروس گره می زند.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۰:۱۵    
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید. آیا هوالدیمیر، سلاح مخفی پوتین است؟ عکسی عجیب و باورنکردنی از یک خوابگاه دانشجویی فرار هولناک زن جوان از دست سارق آزارگر این تصاویر، دیدتان را به زنان قاجار تغییر می دهد ...
کرمان نو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۹:۵۲    
باغ عمارت فتح آباد (بیگلر بیگی) باغی مربوط به دوره قاجار است که در 25 کیلومتری مرکز کرمان، شهر اختیارآباد واقع شده.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۷:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
تولید لباس نظامی توسط خورشید خانم در دوره قاجار ، ایشان را به عنوان نخستین زن صنعتگر ایران مطرح می کندکه به رقابت با کالای فرنگی پرداخت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۷:۲۵   + ۱۹ سایت دیگر  
به بهانه ی یادداشت اینستاگرامی محمدجواد ظریف درباره عهدنامه ترکمنچای، به بررسی اصل ماجرای ترکمنچای و نقش دیپلماسی عقیم و مذاکره ی ناشیانه ابوالحسن شیرازی در عقد دو معاهده خسارت بار دوره قاجار با روس ها پرداختیم.
رویداد 24   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۳:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
قرارداد ترکمانچای یکی از ننگین ترین قراردادهای تاریخ ایران است که در واقع سند بی کفایتی فتحعلیشاه قاجار محسوب می شود که درک درستی از معادلات سیاسی و قدرت ایران و مهمتر از آن قدرت روسیه نداشت ...
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۱۲:۵۶    
باورتان می شود در دوره قاجار به دختران بعد 20 سال پیر دختر گفته می شد. به گزارش وقت صبح ، در زمان قاجار رسم بر این بود که دختران قبل از بلوغ ازدواج کنند و در خانه همسرشان بلوغ شوند و بنابراین سن ازدواج بسیار پایین بود. لقب دختران قاجاری در سن 9 تا 10 سال: خانمچه ...
برترین ها / فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۰۱:۲۴   + ۱۴ سایت دیگر  
داریوش اسدزاده در سال 1330 با یکی از نوادگان قاجار ازدواج کرد و بعد از 17 سال طلاق گرفتند.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۰۷:۲۴    
وزیر امور خارجه سابق ایران در یادداشت خود احزاب، گروه های سیاسی و کنشگران مهم ایران را به دو گروه سازش گرا و آرمان خواه (یا سازش ناپذیر ) تقسیم می کند. او معتقد است این تقسیم بندی از زمان قاجار و جنگ های دوم ایران و روسیه وجود داشته است.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۰۴:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
میدانی که این روزها به راسته فروش لوازم ورزشی معروف است در زمان قاجار یکی از محله های اعیان نشین تهران بود و حتی نام امروزی اش هم برگرفته از باغ منیرالسلطنه، مادر کامران میرزا، پسر سوم ناصرالدین شاه قاجار است.
نبض بازار   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۲۰:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
فیلمی از یخچال های تاریخی شهرستان آران و بیدگل منتشر شده است که مرمت و احیا آن به فراموشی سپرده شده است.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۱۹:۵۷    
تماشای آثار تاریخی هر دیاری دلنشین و جذاب است به همین دلیل با ما همراه باشید و درباره زیباترین اثر دوره قاجار در کرمان بیشتر بدانید.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۱۴:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
در سریال جیران رعنا آزادی ور نقش تاج الدوله یکی از همسران ناصرالدین شاه را بازی کرده است. به گزارش وقت صبح به نقل از خبرآنلاین، خجسته خانم جهانبانی ملقب به تاج الدوله دختر سیف الله میرزا جهانبانی و نوۀ فتحعلی شاه قاجار بود ...
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۱۱:۵۶   + ۱۰ سایت دیگر  
عکس های رنگی شده عکاس نامدار روس از زنان قاجار نشان می دهد که زنان آن دوره برخلاف باور عمومی، زیبا بودند.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۶:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
قلیان و قلیان کشی یکی از تفریحات رایج ایرانی های زمان قاجار بود؛ پولدار و بی پول و جوان و پیر هم نداشت. همه قلیان می کشیدند.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۴:۳۴   + ۷ سایت دیگر  
همه کسانی که تاریخ تهران قدیم را مطالعه می کنند حتما با نام مستوفی الممالک آشنایی دارند. او از تبار معروف مستوفی و وابسته به دربار قاجار بود و پایه بسیاری از محله های قدیمی تهران از جمله ونک را بنا کرد.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۲۰:۵۴    
یک پیرزن با سر ووضعی ناراحت کننده ادعا دارد آخرین زن ناصرالدین شاه بوده است. به گزارش و قت صبح به نقل از تالاب، عکس یک پیرزن را می بینید که در حال حاضر در قید حیات بوده و ادعا می کند که آخرین همسر و کوچک ترین زن ناصرالدین شاه قاجار بوده است. ...
برترین ها / عصر خبر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۱۱:۴۵   + ۱۴ سایت دیگر  
عکس های نسبتا باکیفیتی که از دوران قاجار به جا مانده اند، هرکدام مثل یک ماشین زمان برای سفر به ایرانِ گذشته هستند.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۰۷:۳۶   + ۶ سایت دیگر  
این سلفی قاجاری، یکی از هنرمندانه ترین عکس هایی است که آنتوان سوروگین از ناصرالدین شاه گرفته است. عکاس محل قرار دادن دوربین را طوری طراحی کرده که خودش و دوربینش هم در عکس حضور داشته باشند، بدون اینکه حالت عادی سوژۀ عکس به هم خورده باشد.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۰:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
عکس های نسبتا باکیفیتی که از دوران قاجار به جا مانده اند، هرکدام مثل یک ماشین زمان برای سفر به ایرانِ گذشته هستند.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ - ۱۳:۵۰   + ۳۹ سایت دیگر  
عکس های نسبتا باکیفیتی که از دوران قاجار به جا مانده اند، هرکدام مثل یک ماشین زمان برای سفر به ایرانِ گذشته هستند.
شارا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۷:۱۶   + ۵ سایت دیگر  
جریان های آکادمیکی از حدود 60 سال پیش شکل گرفته که به مطالعه جامعه شناسی فناوری بپردازند. یاسر خوشنویس، یکی از معدود پژوهشگران ایرانی است که در این حوزه فعالیت و به قول خودش ابرپروژه تاریخ فناوری در ایران را دنبال می کند ...
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۲۳:۱۲   + ۸ سایت دیگر  
عکس های نسبتا باکیفیتی که از دوران قاجار به جا مانده اند، هرکدام مثل یک ماشین زمان برای سفر به ایرانِ گذشته هستند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۲۱:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
دانشگاه هاروارد عکسی از نماز میت بر پیکر ملکه جهان خانم همسر محمدعلی شاه قاجار در کربلا حرم امام حسین (ع ) منتشر کرده است.
نصر نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۲۱:۰۷    
نصر: خانه شربت اوغلی مربوط به دوره قاجار است که در تبریز، محله قدیمی سرخاب قاپوسی، فرهنگسرای فعلی تبریز واقع شده است.
برترین ها / رکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۴:۲۱   + ۱۱ سایت دیگر  
خوردن این غذا که از محبوب ترین غذا های سفره های ایرانی است، روزگاری برای بانوان ممنوع بود.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۵:۰۲    
توریسم آنلاین : باغ شاهزاده ماهان، تفرجگاه قاجاریان باغ شاهزاده ماهان در عصر قاجار و در دوران 11 ساله فرمانروایی عبدالحمید ناصرالدوله احداث شده است و با مرگ او، ساخت باغ ناتمام ماند.
همگردی   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۰۸:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کاخ سلیمانیه یکی از جاهای دیدنی استان البرز است. بیشتر بخوانید کاخ سلیمانیه کجاست؟ | جاذبه های گردشگری کرج ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۷:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
وارد حیاط باصفا و تاریخی عمارت خسروآباد می شوم، زندگی در این حیاط با گذشت بیش از 300 سال از عمر این بنا همچنان جاری است، حیاطی که روزگاری دور محل زندگی بزرگان اردلان و محل عروسی دختر شاه قاجار بوده امروز شاهد سفره های رنگینی است که به بهانه برگزاری خوشمزه ترین جشنواره در سنندج برپا شده است...
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۶:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
ساعت صحن آزادی در حرم #امام_رضا با سفارش مظفرالدین شاه قاجار در منچستر انگلستان ساخته شده است که هنوز هم کار می کند
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۴:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
سمیرا حسن پور در سریال جیران نقش گلین خانم اولین همسر عقدی ناصرالدین شاه را بازی می کرد. در اینجا تصویری از چهرۀ واقعی این بانوی دربار قاجار را ملاحظه می کنید.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۲:۵۴    
پشت سر محله های تهران که هرکدام به نامی خوانده می شوند داستان هایی وجود دارد خواندنی و شنیدنی. محله یا خیابان مختاری یکی از این نام هاست که روزگاری انتخاب اول درباریان و اشراف قاجار برای زندگی بود.
خبر آوا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۲:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال 1330 به کوشش مهدی نورمحمدی توسط نشر ماهور منتشر شد. به گزارش خبرآوا، این کتاب حاوی اخبار مربوط به اجرای کنسرت در ایران از قدیمی ترین دوران در عصر قاجار تا پایان سال 1330 خورشیدی است. در این کتاب هرگونه مطلب مرتبط با کنسرت، اعم [...]
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۱:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، این کتاب در 536 صفحه با جلد سخت و قیمت 490 هزار تومان در انتشارات ماهور راهی بازار کتاب شده است. نویسنده در معرفی کتاب نوشته است: کتاب حاضر دربرگیرنده اخبار مربوط به اجرای کنسرت در ایران از قدیمی ترین دوران در عصر قاجار تا پایان سال 1330 خورشیدی است ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۰:۴۰   + ۸ سایت دیگر  
قوای قزاق در سال 1258 و به دستور ناصرالدین شاه قاجار درپی قراردادی بین ایران و روسیه تزاری تشکیل شد. ماجرای تشکیل این تیپ نظامی هم از این قرار است که ناصرالدین شاه در سفر دوم خود به اروپا با واحد های کازاک روس روبرو شد و از ترتیبات، انضباط و قابلیت این واحد ها خوش اش آمد. ...
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۸:۴۹   + ۲۱ سایت دیگر  
اسنادی نویافته نشان می دهد ناصرالدین شاه قاجار در آستانۀ سفر دوم خود به فرنگ نگران تأثیر منفی اعدام 10 نفر بر افکار عمومی در اروپا بوده است. این 10 نفر به اتهام سنگ اندازی به کالسکه شاه و در پی اعتراض به تأخیر در پرداخت به سربازان دستگیر و مجازات شده بودند.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۲۲:۱۵   + ۵ سایت دیگر  
خبر آنلاین : این طور که از قراین و شواهد بر می آید چهره ها در این عکس ها (عکس زنان قاجار ) چندان واقعی نیستند. سبیل ها و ابروها و خال های گوشتی گویا همگی با مداد مشکی کشیده شده اند.
شعار سال   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۶:۳۸   + ۲۵ سایت دیگر  
ناصرالدین شاه، پادشاه شکموی قاجارها، همیشه دنبال کشف و ابداع غذا های خوشمزه با دستور پخت های جدید بود. سر ماجرای طبخ کباب هم طبق عادت معمول نخستین ها در ایران پای ناصرالدین شاه در میان بود ...
عرشه آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۵:۴۸   + ۶ سایت دیگر  
تخریب خانه های تاریخی شیراز که بهمن ماه سال گذشته متوقف شده بود، چراغ خاموش آغاز شد. محمدمهدی کلانتری، دبیر پویش ملی نجات بافت تاریخی شیراز می گوید: حدود 10 بنا را در یک ماه اخیر تخلیه کرده اند. به صورت دستی و با کارگر در حال تخریب خانه ها هستند ...
برترین ها / اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۳:۲۹   + ۱۳ سایت دیگر  
در اینجا دو مورد از عکس های آنتوان سوروگین را خواهید دید که شاه قاجار را در حال رسیدگی به امورات مملکتی نشان می دهند. (اصل عکس ها سیاه و سفید هستند).
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۲:۰۵   + ۱۴ سایت دیگر  
آنتوان سوروگین در حدود سال 1250 شمسی از گرجستان به ایران مهاجرت کرد و خیلی زود به عکاس دربار قاجار تبدیل شد.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۴:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
در خیابان، ولی عصر (عج)، کمی بالاتر از میدان منیریه، کوچه ای به نام شهید مسلم کریمی طینت هست که در گذشته به کوچه ناصرخان انشاء معروف بود. به گزارش همشهری آنلاین، محله امیریه و منیریه که از محلات اعیان نشین دوران قاجار و پهلوی است ...