جمعه ۰۷ مهرساعت ۱۷:۰۶Sep 2023 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «خارج فقه»

تقریب   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۹:۲۲    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم اظهار داشت: باید بدانیم که در گفت وگو هدف، تبیین و اقناع است و نمی خواهیم افکار و اعتقادات شخصی را به یکدیگر القا کنیم.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۵:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
باید بخشی از درس های خارج فقه به این سمت حرکت کند که نحوه تعامل و تعایش ما با فرق و ملل و نحلل دیگر از جمله برادران اهل سنت چگونه باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۰:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
همزمان با آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه، درس خارج فقه آیت الله حسین نوری همدانی از هشتم مهرماه در مسجد اعظم قم آغاز می شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۶:۲۶    
حوزه/ درس خارج فقه حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در نیمسال اول سال تحصیلی 1403- 1402 برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۲:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
برنامه دروس آیت الله جوادی آملی شامل دروس اخلاق، درس خارج فقه و درس علوم قرآنی اعلام شد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۲۰:۳۹    
مراسم یادواره شهدا و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با حضور حضرت آیت الله علی سیفی آملی حفظه الله، تولیت حوزه علمیه حضرت حجت علیه السلام تهران، استاد درس خارج فقه و امام جماعت مسجد امام رضا علیه السلام شهرک اکباتان با حضور گروه های مختلف مردم در مسجد امام رضا علیه السلام شهرک اکباتان تهران برگزار شد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۹:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
مبلغ نوشت: دکتر سهروردی: کجای دنیا می توان یافت، استادی در آستان صد سالگی اش، هنوز کرسی درس داشته باشد و محاضرات علمی اش را حضوری ارائه نمایند! این نقطه تمایز و البته امتیاز ممتاز حوزه های شیعی است که بسان اش را نمیتوان در هیچ آکادمی دنیا پیدا کرد.
نواندیش   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۴:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
عصر ایران: درس خارج فقه و اصول سید حسن خمینی در سال جدید تحصیلی حوزه ها، از دوشنبه سوم مهر 1402 آغاز شد. درس خارج عالی ترین درس است که پس از مقدمات( 6 سال ) و سطح (4 سال ) فرا می گیرند. درس خارج گاه بیش از 10 سال طول می کشد.
تقریب   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۲:۳۱    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: جهان اسلام مشترکات بین مذاهب را پررنگ کند و با انعکاس قوی تری به سمع و نظر جهانیان برساند زیرا دشمن وحدت و تقریب امت اسلامی را هدف گرفته است و مسائلی که ارزشی ندارند را با بزرگ نمایی به نزاع و تفرقه هدایت می کند.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
حذف درس خارج فقه آیت الله سروش محلاتی: همزمان با سال تحصیلی جدید حوزه، درس خارج فقه آیت الله محمد سروش محلاتی، از استادان حوزه علمیه قم از سیستم رسمی حوزه حذف شده است.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۴:۲۱   + ۲۷ سایت دیگر  
سروش محلاتی استاد حوزه علمیه قم : اگر تحت فشار قرار بگیرم از شوون حوزوی ام صرف نظر می کنم ولی از انذار صرف نظر نمی کنم . آیا کسی که سی سال تفقه دارد ولی سه کلمه انذار ندارد و یا انذارش فقط برای ضعیفان است، به وظیفه الهی اش عمل کرده است و آیا مردم از او می پذیرند؟
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۲۱:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: بدون تردید باید به رجال در قلب و متن حوزه به شکل ضمنی در درس های خارج فقه و به شکل مستقل توجه کنیم. در نظام رشته حوزه و آموزش های کاربردی نیز همچنین باید فضایی برای مباحث رجالی باز شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۵:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
مجموعه 5 جلدی اجتهاد و تقلید حاصل پنج سال تقریر دروس خارج فقه آیت الله اعرافی است که توسط انتشارات اشراق و عرفان چاپ و روانه بازار نشر شد.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۲۰:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
کتاب فقه سیاسی اثر تازه استاد ابوالقاسم علیدوست، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، به تازگی توسط نشر منهاج علم به زیور طبع آراسته شد.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۸:۴۱    
نمایه دروس خارج فقه و اصول سطح چهار حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1402-1403 به منظور برنامه ریزی و انتخاب درس مورد نظر طلاب، منتشر شد.
تقریب   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۲۰:۰۰    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: امام رضا(ع) وحدت و اتحاد را در بین فرق گوناگون از منظر اجتماعی و سیاسی به بهترین نحو ممکن برقرار کردند و وحدت و تقریب بسیار ارزشمندی را درتاریخ می توان از ایشان مشاهده کرد.
عصر همدان   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۳:۴۱    
مدرس درس خارج فقه در حوزه گفت:باید در تاریخ نگاهی کرده و احوالات بزرگان خود را مطالعه کنیم، همچنین ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان دهیم.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۲۳:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه اگر روابط سیاسی را بهبود ببخشید، رفاه مردم بالا می رود، گفت: آمار می گوید که در سال 90، حدود 19 میلیون نفر جمعیت ایران زیر خط فقر بودند اما الآن بیش از 30 میلیون نفر زیر خط فقر هستند؛ یعنی 35 درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند ...
تقریب   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۰۹:۴۰    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: مکتب امام حسین(ع) کامل و جامع است که توانست تمام تبلیغ را بر اساس عشق و علاقه آغاز کند، خداوند خواسته است با شهادت امام(ع) این مکتب با دل ها ارتباط پیدا کند تا این دلها عاشقانه به ایشان متعلق شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۲۰:۴۸   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/درس خارج فقه حضرت آیت الله جوادی آملی در سال تحصیلی جدید از سوم مهرماه آغاز می شود.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۲:۵۳    
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه بحث علل و حکم از مباحث مغفول در اصول فقه شیعی است، گفت: در اصول فقه سنی، منابع و ادله ای دیگری برای استنباط حکم شرعی ذکر شده است از جمله قیاس، استحسان، مصالح مرسله و مقاصد شریعت ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۰۹:۳۵    
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، مقاصد الشریعه را بزرگترین خطر تهدید کننده حوزه های شیعی دانست و اظهار کرد: مقاصد الشریعه امروز دست اهل سنت را از قرآن خالی می کند. چون وقتی پای مقاصد به کار آمد همه آیات قرآن و همه روایات و متون، طریق می شوند ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۸:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه جریاناتی می خواهند میرزای نائینی را مصادره کنند، تاکید کرد: گاهی در کلام میرزای نائینی بعضی جریانات، اثرات ولایت فقیه را پاک و تحریف می کنند ...
تقریب   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۰:۰۹    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه، بیان کرد: از اهداف استعمار جهانی تضعیف امت ها بوده تا بتواند در نهایت آنان را از بین برد، اختلافاتی که در بین مذاهب وجود دارد را می توان به دور از مسائلی که دشمنان می توانند از آن بهره ببرند در قالب مباحث علمی مطرح نمود.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۳:۳۹    
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، ضمن بیان ضرورت بحث روش شناسی اجتهاد و تعریف اصطلاحی برخی واژگان، به توضیح برخی از محورهای اصلی مباحث روش شناسی پرداخت و وضعیت فقهای اقدمین در مواجهه با مسائل گوناگون تشریح کرد و با اشاره اینکه اگر در حوزه های علمیه ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۱۷:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم ضمن اشاره به اینکه اصل ارتباط علم کلام و علم اصول امری مسلم است تصریح کرد: ما به رابطه این دو علم آگاهی داریم ولی به اینکه در حل یک معضل اصولی از کلام استفاده کنیم یا در حل معضل کلامی از اصول استفاده کنیم توجه نداریم.
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۰۱:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام دکتر محمدرضا یوسفی، دانشیار دانشکده ی اقتصاد دانشگاه مفید و مدرس دوره ی خارج فقه در حوزه ی علمیه ی قم در یادداشتی تلگرامی درباره ی وام اربعین نوشت: ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۵/۱۶ - ۱۵:۵۲   + ۱۰ سایت دیگر  
اولین دوره جامع موضوع شناسی بازی های رایانه ای ویژه طلاب دروس خارج فقه و اصول و سطوح عالی حوزه (سطح 2 و 3) به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۷ - ۱۱:۴۳   + ۲۴ سایت دیگر  
آیت الله العظمی گرامی گفت: اگر گشت ارشاد اصلاح شود، بازگشت آن ایراد ندارد. لذا مسئولان اگر مراقب باشند و برخوردشان با متخلف و مسائل فرهنگی، مناسب و با محبت باشد بازگشت آن ایراد ندارد و امیدوارم نتایج خوبی داشته باشد.
موج   ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ - ۰۳:۳۳    
کرسی مطهری خوانی تبیین ابعاد بیانیه گام دوم بر اساس اندیشه های شهید مطهری، با سخنرانی آیت الله علی نصیری مدرس خارج فقه و اصول در گلزار شهدای رشت برگزار شد.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۵/۱۰ - ۱۳:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
شبکه اجتهاد: امام خمینی(قدس سره) پس از آنکه سالها در حوزه علمیه به تدریس فلسفه و عرفان و نیز فقه و اصول در مقطع سطوح عالیه، اشتغال داشت؛ در دهه 1320 شمسی، تدریس خارج اصول و خارج فقه را آغاز کرد که تا پیش از هجرت به فرانسه، ادامه داشت. حضرت امام می فرمایند: ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۵/۰۹ - ۱۴:۵۴   + ۴ سایت دیگر  
حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای طبق سنت مرسوم در ابتدای جلسه درس خارج فقه به بیان و شرح حدیثی اخلاقی می پردازند که در ادامه می خوانید.
تقریب   ۱۴۰۲/۰۵/۰۸ - ۱۰:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: امام حسین آمدند تا قافله سالار دلها به همراه استدلال عقلی و طبیعی دلها همراه شود؛ ایشان به همراه علمدار خود حضرت اباالفضل (ع) سرسلسله قافله دلها شدند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۵/۰۸ - ۰۹:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
استاد خارج فقه حوزه های علمیه و کارشناس ارشد حقوق و علوم سیاسی می گوید: تشهیر به معنای افشاگری و برملا کردن در ادبیات مجازات مفسدان آمده، اما اگر در این کار، خودسری و تک روی صورت بگیرد، خودش جرم است.
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۰۶ - ۱۷:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
آیت الله محمد سروش محلاتی ، استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه سیدالشهدا اصل نهی از منکر را در مورد حکومت و بزرگترین منکر را حکومت ظالم می دانست، گفت: جریان دیگری که مخالف نهی از منکر حکومت بود، تلاش کرد نهی از منکر را ابزار قدرت کند و آن را به تجسس از مردم تقلیل داد. ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۰۶ - ۰۰:۰۱    
حجت الاسلام دکتر محمدرضا یوسفی، استاد دروس خارج فقه حوزه ی علمیه ی قم با بیان اینکه منظور از فساد سیستمی این نیست که تمامی افراد حاضر در یک حکومت فاسد هستند ، گفت:منظور از فساد سیستمی این است که ما دچار وضعیتی هستیم که خود اصلاحی نداریم. ...
تقریب   ۱۴۰۲/۰۵/۰۵ - ۰۶:۰۶    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، بیان کرد: امام حسین(ع) احساس وظیفه کردند و یک قیام انسانی انجام دادند؛ در واقع هر مکانی در عالم و هر انسانی باید از این قیام بشری و انسانی امام حسین(ع) بهره مند شود و نمی تواند راه دیگری را انتخاب کند.
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۰۴ - ۰۱:۵۹   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمدرضا یوسفی، استاد دروس خارج فقه حوزه ی علمیه ی قم با اشاره به وضعیت کشور گفت: علما و مراجع تقلید نباید سکوت کنند و هر کسی بنا بر توانش و در حد اثرگذاری اش به این مسئله وارد شود. ...
کانون سبحان   ۱۴۰۲/۰۴/۲۹ - ۱۶:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
استاد احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و مدرس خارج فقه حوزه علمیه طی سخنانی در کنگره علمی بزرگداشت محقق کرکی، فقیه و محقق برجسته جهان اسلام در لبنان به چهار شیوه نوآوری محقق کرکی در روش استنباط پرداخت.
حوزه علمیه خراسان   ۱۴۰۲/۰۴/۲۵ - ۱۲:۲۱    
برای اولین بار، امتحانات شفاهی دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه هراتی تربت حیدریه نیز برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۰ - ۲۱:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
استاد درس خارج فقه واصول حوزه علمیه قم، جریان شناسی رویداد های فرهنگی، فکری و اخلاقی را یکی از کار های ضروری برای توسعه گفتمان علوی عنوان کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۴/۱۴ - ۱۳:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
معاون آموزشی حوزه علمیه ایلام گفت: اولین دوره آموزشی درس خارج فقه و اصول این حوزه به صورت مجازی برگزار شد.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۴/۱۲ - ۰۸:۱۲    
درگذشت محدث بیرجندی 92 سال پیش، برابر 14 ذی الحجه 1352 قمری، آیت الله شیخ محمدباقر بیرجندی، معروف به محدث بیرجندی، فقیه و متکلم شیعه در 76 سالگی درگذشت. او ادبیات و علوم بلاغت را نزد پدر فرا گرفت و در 20 سالگی به نجف هجرت کرد ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۴/۱۱ - ۱۷:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
سومین دوره ی تابستانی دروس خارج فقه حوزه علمیه قم براساس متون دروس خارج فقه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی) آغاز شد.
حوزه علمیه خراسان   ۱۴۰۲/۰۴/۰۳ - ۲۰:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
امسال هزاروچهارصد طلبه سطح عالی در امتحانات شفاهی شرکت کرده و در 12 گروه امتحانی پاسخ گوی سؤالات اساتید دروس خارج فقه و اصول خواهند بود.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ - ۲۱:۲۳    
به گزارش - دیروز 30 خرداد در پایان همایشی که برای بزرگداشت دکتر حسین مهرپور استاد حقوق برگزار شد از کتاب در میانه ی حقوق بشر، حقوق اساسی و روزآمدی فقه و قانون ارجنامه دکتر حسین مهرپور و تألیف دکتر سیدناصر سلطانی رونمایی شد. ...
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ - ۲۳:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- استاد خارج فقه حوزه علمیه قم بیان کرد: یکی از موانع موفقیت و کارآمدی جمهوری اسلامی این نگاه است که معتقد هست برای یک شخصیت حقوقی می توان اختیارات فراقانونی قائل شد تا بتواند ساختار نظام سیاسی و قانونی را نادیده بگیرد و از مجرا و مسیر دیگری کشور را اداره کند. ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۲۸ - ۱۵:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
پویش آموزشی پژوهشی با محوریت دروس خارج فقه رهبر معظّم انقلاب اسلامی(مدظلّه العالی) به همت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی امام خامنه ای شهر قم برگزار می شود.