پنجشنبه ۰۶ مهرساعت ۱۱:۳۶Sep 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ژنتیک»

ایسکانیوز   ۲ ساعت پیش    
روانشناس گفت: مصرف برخی مخدرها مانند کوکایین به دلیل افزایش سطح دوپامین بدن و برخی بیماری ها مانند اختلال دوقطبی و ژنتیک از عوامل به وجود آورنده این بیماری هستند ...
برترین ها / روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۱:۴۴   + ۶ سایت دیگر  
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به وعده های دولت سیزدهم مبنی بر حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند کشور و با تأکید بر حفظ کرامت انسانی و ارج نهادن به جایگاه زن ایرانی، طرح آزمایش ژنتیک رایگان 31 هزار مادر دارای همسر غیر ایرانی و فرزندانشان در حال اجراست.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۸:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
تحقیقات دانشگاهی در استرالیا نشان می دهد که انگشت در بینی کردن خطرناک است و منجر به زوال عقلی می شود. به گزارش وقت صبح ؛ بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است و تصور می شود که محیط و ژنتیک در ایجاد آن نقش دارند. ...
موج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۶:۵۶    
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: با توجه به وعده های دولت سیزدهم مبنی بر حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند کشور و با تأکید بر حفظ کرامت انسانی و ارج نهادن به جایگاه زن ایرانی، طرح آزمایش ژنتیک رایگان 31 هزار مادر دارای همسر غیر ایرانی و فرزندانشان در حال اجراست.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۶:۵۳   + ۵ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح آزمایش ژنتیک رایگان 31 هزار مادر دارای همسر غیرایرانی و فرزندان آنان با توجه به وعده های دولت سیزدهم مبنی بر حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند کشور و با تأکید بر حفظ کرامت انسانی و ارج نهادن به جایگاه زن ایرانی، در حال اجرا است.
آنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۶:۱۱    
دانشمندان سرانجام توانستند کلید ژنتیکی درمان ریزش مو را شناسایی کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به وعده های دولت سیزدهم مبنی بر حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند کشور و با تأکید بر حفظ کرامت انسانی و ارج نهادن به جایگاه زن ایرانی، طرح آزمایش ژنتیک رایگان 31 هزار مادر دارای همسر غیر ایرانی و فرزندانشان در حال اجراست.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۱:۰۲   + ۲۰ سایت دیگر  
برای نخستین بار در کشور، محققان دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد در یک همکاری بین دانشگاهی موفق به ساخت واکسن نوترکیب تحت واحد آنفلوانزای H9N2 با استفاده از مهندسی ژنتیک شدند.
فوت وفن   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۰۰:۱۳    
نرخ سرطان در سراسر جهان به طور قابل توجهی متفاوت است، که این امر نشان دهنده ترکیبی از عواملی مانند ژنتیک ، انتخاب های سبک زندگی، قرار گرفتن در معرض محیط زیست و در دسترس بودن و کیفیت خدمات مراقبت های بهداشتی است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۱:۵۸   + ۱۵ سایت دیگر  
در جهان امروزی به رغم تحولات علمی و پیشرفت های مهم پزشکی، هنوز تامین خون سالم و کافی یکی از بزرگترین دغدغه های نظام سلامت و از مهمترین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی و بسیاری از سانحه دیدگان، مجروحین جنگی، مادران در آستانه زایمان ...
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۲۳:۱۴    
محققان دانشگاه دونگوای چین در پژوهش تازه ای که در مجله Matter به چاپ رسیده است، توانستند با استفاده از تکنیک های اصلاح ژنتیکی، نحوه استفاده از کرم ابریشم برای تولید تار عنکبوت را کشف کنند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۲:۴۲    
عوامل زیادی بر خطر ابتلا به سرطان از جمله سبک زندگی و ژنتیک تأثیر می گذارند. لازم است غذاها و نوشیدنی هایی را که ممکن است به کاهش یا افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کنند را بشناسید. همچنین در مورد مواد شیمیایی مانند پارابن ها و آفت کش ها اطلاعات لازم کسب کنید. ...
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۷:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
محققان دانشگاه دونگوای چین در پژوهش تازه ای که در مجله Matter به چاپ رسیده است، توانستند با استفاده از تکنیک های اصلاح ژنتیکی، نحوه استفاده از کرم ابریشم برای تولید تار عنکبوت را کشف کنند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۹:۱۷    
به گزارش سیناپرس همدان، تحقیقات قبلی در مورد ریزش مو با الگوی مردانه، که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز گفته می شود، چندین گونه ژنتیکی رایج را دخیل دانسته است ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۴۹   + ۴۴ سایت دیگر  
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: علت موارد ناشنوایی 25 درصد به دلایل ناشناخته، 50 درصد علت ژنتیک و 25 درصد سایر موارد مانند (زردی، بیماری های مادر در حین بارداری و مسائل هنگام زایمان و....) بوده است.
شفا آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
آنچه که اتفاق افتاده، قانونمند شدن انجام غربالگری است؛ آن قدر که از ریخت و پاش های قبلی جلوگیری شود. در غیر این صورت، هیچ کس علاقه ای به تولد نوزادانی با اختلال ژنتیک را ندارد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۷:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
انجمن علمی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی دانشگاه بین المللی امام خمینی، کارگاه کاربرد هوش مصنوعی در مقاله نویسی را برگزار می کند.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۳:۰۷    
در این ویدئو داستان کودک مقتولی را روایت کرده ایم که با بدنی زخمی و مچاله شده درون یک جعبه پیدا شد و هویت این کودک سال ها بعد با روشی جدید در علم ژنتیک فاش شد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
ابزار هوش مصنوعی دیپ مایند گوگل ظرفیت آسیب رسانی جهش های دی ان ای را ارزیابی می کند.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۵:۱۷    
ویژگی ها و خصوصیات همه ما انسان ها توسط DNA (ژن) ما تعریف می شود. هر گونه تغییری که در DNA ما ایجاد شود، باعث بروز یک بیماری ژنتیکی می شود. با استفاده از برخی مواد تخصصی که در اصطلاح به آن کیت گفته می شود می توان تغییرات ایجاد شده در DNA فرد را تشخیص داد ...
ایسکانیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۴:۲۱    
روانشناس گقت: اختلالات خلقی و اضطراب، استرس، افسردگی های ناشی از ناکامی ها، اختلالات روانی و احتمالا اختلال استرس پس از حادثه، استعمال مواد مخدر و مصرف الکل، ساختار مغزی فرد مبتلا و عوامل زیستی همچون ژنتیک می تواند باعث بروز ایاختلالدوقطبی شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۱:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
28 رقم انار با صفات ژنتیک مطلوب و بازارپسند در بزرگترین بانک ژن انار دنیا در شهرستان ساری تولید و روانه بازار می شود.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۰:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان از برگزاری دهمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها در تاریخ 26 لغایت 27 مهرماه در اصفهان خبر داد .
هاژه   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۲:۲۶   + ۴۰ سایت دیگر  
بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دمانس (اختلال شناخت و حافظه) با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم است که به مرور حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد را در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می کند. ...
فرادید   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۹:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
ژنتیک شناسان برای اولین بار، مولکول های RNA موجودی منقرض شده را رمزگشایی کرده اند. این ماده ژنتیکی که از یک ببر تاسمانی یا تیلاسین 130 ساله در موزه تاریخ طبیعی سوئد در استکهلم به دست آمده، به دانشمندان این امکان را داده که نحوه عملکرد ژن های این حیوان را بهتر درک کنند. ...
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۷:۲۵    
بر اساس پژوهش محققین درصد قابل توجهی از قد و وزن ما متاثر از ژنتیک است.اما تا به حال به این فکر کرده اید که وزن و قدتان را از کدام یک از والدینتان به ارث برده اید؟ این ویدئو را ببینید.
آنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۳:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
تیمی از پژوهشگران با بهره گیری از اطلاعات پایگاه داده های ژنتیک جهانی، طیف وسیعی از دی ان ای سگ ها را برای کاوش عمیق تر در تکامل نژاد های این جانور مورد استفاده قرار داده و توانستند کد های ژنتیکی این حیوان را شناسایی کنند.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۱:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
عامل ژنتیک به میزان 25 درصد در کاهش ابتلا به افسردگی تاثیر دارد، ولی سبک زندگی سالم بیشترین اثر را در ابتلا به افسردگی دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۰۹:۲۳    
هسته رشد مطالعات دینی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، وابسته به مرکز رشد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، از استادان و فضلای حوزه، دعوت به همکاری کرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۰۷:۵۶   + ۶ سایت دیگر  
دیابت نوعی بیماری شایع در ایران است که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند این بیماری می تواند دلایلی از جمله ژنتیک و مصرف بی رویه قند داشته باشد.
برترین ها / راه امروز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۹:۵۷   + ۵۱ سایت دیگر  
طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد مو از پوست سر گفته می شود که علل مختلفی دارد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۹:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
موسس آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در انستیتو پاستور ایران گفت: با ایمونوتراپی و ژن درمانی، دیگر نیازی به جراحی و دارو درمانی نیست و حتی ژن درمانی را می توان در بدو تولد هم انجام داد.
میبد خبر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۶:۲۱    
موسسه خیریه وغیرانتفاعی تحقیقات ژنتیک دکتر فیروزآبادی میبد برای اولین بار در کشور ، مجوز فعالیت آزمایشگاه خیریه ژنتیک را دریافت کرد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۰۹:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تولید محتوای مکتوب و تصویری، تولید دوره های آموزشی و مدیریت و برگزاری ششمین کار سوق ملی مهندسی ژنتیک ویژه مدارس سمپاد را از جمله فعالیت های ترویجی این ستاد در حوزه دانش آموزی اعلام کرد.
شفا آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۸:۵۵    
با توجه به قوانین ایران انجام برخی آزمایش ها مانند آزمایش های ژنتیک و آزمایش عدم اعتیاد اجباری هستند . با انجام آزمایش غربالگری ژنتیک در آزمایشگاه ژنتیک می توان از تولد نوزادان بیمار و مبتلا به اختلالات ژنتیکی در آینده جلوگیری کرد.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۴:۲۴   + ۵ سایت دیگر  
گروه علمی:تحقیقات جدید نشان داده اند که ابتلا به بیماری دیابت می تواند منجر به اختلالات ریوی نیز شود.محققان حوزه ژنتیک برای اولین بار متوجه شدند که سطح بالای قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند علت اختلالات ریوی باشد. ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۰۱:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری که به نمایندگی از ایران در نشست سران گروه 77 حضور یافته است، از موسسه واکسن سازی فینلای و مرکز تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا بازدید کرد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۵:۲۰    
دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و هیات همراه صبح امروز 24 شهریور ماه 1402 از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا (CIGB) بازدید کردند.
اول فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۳:۳۰    
ریزش مو علت های مختلفی دارد؛ از ژنتیک گرفته تا استرس. بنابراین باید برای تقویت موها همه عوامل وابسته را بررسی کرد. به گزارش اول فارس و به نقل از همشهری آنلاین،بسیاری از ما روزانه با ریزش مو مواجه می شویم، اما این ریزش برای برخی بیش از اندازه طبیعی روی می دهد ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۱:۵۵   + ۱۳ سایت دیگر  
تهران - ایرنا- معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری که به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه 77 به کوبا سفر کرده است از موسسه واکسن سازی فینلای و مرکز تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در این کشور بازدید کرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری که به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه 77 به کوبا سفر کرده از موسسه واکسن سازی فینلای و مرکز تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا بازدید کرد.
سینا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۰۸:۰۳    
به گزارش سیناپرس همدان، آیا مغز انسان پاشنه آشیل دارد که در نهایت منجر به اوتیسم می شود؟ با یک سیستم جدید انقلابی که ترکیبی از فناوری ارگانوئید مغز و ژنتیک پیچیده است، محققان اکنون می توانند به طور جامع، اثر جهش های متعدد را به صورت موازی و در سطح تک سلولی در ارگانوئیدهای مغز انسان آزمایش کنند. ...
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۶:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه ا.. با اشاره به اینکه مهم ترین دلیل بوجود آمدن آکنه زمینه ژنتیک است و ترشحات چربی که بعد از سنین بلوغ ابجاد می شود در آن نقش اساسی دارد، می گوید: بعضی عوامل مثل مصرف برخی داروهای اعصاب، مشکلات هورمونی در خانم ها ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۵:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه ا.. با اشاره به اینکه مهم ترین دلیل بوجود آمدن آکنه زمینه ژنتیک است و ترشحات چربی که بعد از سنین بلوغ ابجاد می شود در آن نقش اساسی دارد، می گوید: بعضی عوامل مثل مصرف برخی داروهای اعصاب، مشکلات هورمونی در خانم ها ...
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۳:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
گروه سلامت:یک متخصص چشم گفت که بیماری آب مروارید اغلب باعث ایجاد تاری دید می شود تا جایی که فرد احساس می کند یک پرده سفید جلوی دید او را گرفته است.دکتر نسیم مینایی متخصص چشم در گفت وگویی درباره آب مروارید و راه های درمان آن اظهار کرد ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۲:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/یزد سالانه تعداد چشمگیری از پرندگان مهاجر در فصول بهار و پاییز از آسمان استان یزد گذر می کنند و به علت حافظه ژنتیک خود مناطقی از این استان را زیستگاهی آبی تلقی کرده و بر آن فرود می آیند ...
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۰:۲۳   + ۱۴ سایت دیگر  
قد کودکان به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد که مهم ترین آن ها ژنتیک است؛ البته راه هایی برای افزایش قد وجود دارد.
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۰۹:۴۹   + ۱۳ سایت دیگر  
به گفته محققان، تحصیلات یک عامل محافظ در برابر آلزایمر ایجاد می کند، حتی در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مدیکال نیوز ...
آنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۰۹:۳۸    
دانشمندان معتقدند به منظور محافظت از جمعیت جهانی حیوانات در حال انقراض، می توان از بانک سلولی زنده (کرایوبانک ها) استفاده کرد.