جمعه ۳۱ شهریورساعت ۰۴:۴۱Sep 2023 22
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آیین های نوروزی»

تین نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۱۴:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
جشن چهلم نوروز از جشن های ایران باستان است که در روز دهم اردیبهشت ماه به عنوان یکی از آیین های نوروزی در مناطق مرکزی ایران برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۱۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
تاکید منابع تاریخی بر اختصاص پاره ای مهم از سنت ها و آیین های نوروزی به زنان، از آن رو مهم است که گویی این جشن ها و مناسبت ها اساسا برمبنای حضور زنان در جامعه پدید آمده اند.
هنر صدا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۲:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
ویژه برنامه نوروزی حرف وصل به بررسی آیین سیزده بدر می پردازد سیزده به در آخرین مراسم از آیین های نوروزی پس از گذراندن چند روز آداب و رسوم مانند خانه تکانی، چهارشنبه سوری، تحویل سال، سفره هفت سین و دید و بازدید است. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۴:۴۹    
هم قرین شدن روز ملی هنرهای نمایشی در 7 فروردین امسال با ایام ماه صیام؛ فرصتی طلایی را در اختیار جویندگان معرفت و رهروان بصیرت در مسیر باورمندی به آیین ها، مذهب اسلام و کتاب آسمانی مسلمانان؛ قرآن کریم قرار داده است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۸:۲۹    
چله کوچک زمستان که می گذرد، زندگی مردمان کهگیلویه و بویراحمد رنگ و بوی بهاری به خود می گیرد و مردم نیز در این استان با آداب و رسوم خاص خود نوروز را جشن می گیرند.
لالی نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۳:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
پیشینه نوروز به بیش از7500 هزار سال و همزمان با ورود آریایی ها از آسیای مرکزی به سرزمین ایران برمی گردد.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۰:۳۵    
یکی از آیین های نوروزی ، دید و بازدید، یا عید دیدنی است. رسم است که روز نوروز، نخست به دیدن بزرگان فامیل و طایفه می روند.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۰:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
گروه فرهنگی: نوروز، یکی از کهن ترین جشن های باستانی ایران است که هر یک از اقوام، نوروز را با رسم و آیین های خود جشن می گیرند. کردستان یکی از استان هایی است که به زیبایی به استقبال نوروز می رود و حتی در برخی از روستاهای این استان از اسفند ماه آمدن بهار را جشن می گیرند. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۰۶:۰۵    
آیین های نوروزی در هرمزگان از چهارشنبه سوری آغاز می شود و تا سیزده بدر روز طبیعت ادامه می یابد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۰:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل نوروز ایرانی تفاوت های مهمی با سایر آیین های سال نو در کشورها و ملل دیگر دارد و به نوعی در همنوایی با معنویت، فرهنگ، تاریخ و جغرافیا شکل گرفته است.
ادیان نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۰:۳۳    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، ایرانیان پیش از فرارسیدن نوروز آیین های شاد گوناگونی دارند که برای پیشواز از این جشن بزرگ آریایی به انجام آن می پردازند. در این نوشتار چکیده ای از این آیین ها یاد می کنیم. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۰۲:۴۶    
تقریباً هر 33 سال که می گذرد، نوروز باستانی و رمضان آسمانی به هم می رسند و چندسالی همنشین می شوند و عجب همنشینی دلچسب و مبارکی! فکرش را بکنید سفره افطار و سفره نوروز باهم پهن می شود و دیدار عیدانه و میهمانی کریمانه، پیوندی به راستی عمیق و معنادار برای ما ایرانیان فرهنگ دوست و خداپرست ترسیم می کند ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۲۰:۱۹    
اسفند ماه و آیین های مختلف آن در میان مردم آذربایجان غربی به بایرام آیی (ماه عید) معروف است و جشن های مختلف این ماه از همان ابتدای آغاز اسفند برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۴:۱۳    
ایسنا/اردبیل عید نوروز به عنوان یکی از کهن ترین و قدیمی ترین آیین های ایران دارای آداب و رسوم منحصربه فردی است که در طول تاریخ کهن ایران همواره پابرجا بوده و مورد استقبال مردم قرار می گیرد ...
در آستانه ی سال 1402، اعضا و مربیان مراکز فرهنگی و هنری کانون در شهرستان های انگوت و نمین با برگزاری ویژه برنامه ها و آیین های نوروزی به استقبال فصل بهار رفتند.
هنر صدا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۳:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
برنامه فرهنگ مردم در آخرین جمعه سال 1401 از آیین نوروز و آیین های نوروزی در نقاط مختلف ایران می گوید. به گزارش هنرصدا به نقل از شبکه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده برنامه فرهنگ مردم بیان کرد: ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۰:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
رسم شالی نو مالی نو یکی از آیین های نوروزی استان سمنان است که معمولا در چهارشنبه سوری اجرا می شود و به شماره 2785 در 19 دی ماه 1401 در فهرست آثار ناملموس به ثبت رسیده است. این آیین که نوید سال نو را به مردم می دهد، این روزها برای کمک به نیازمندان اجرا می شود.
با نزدیک شدن به نوروز نودودومین نشست کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع جشن ها و آیین های نوروزی برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۲:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
در نوروز برنامه های فرهنگی و گردشگری شامل نمایش آداب و آیین های نوروزی برای مهمانان در باغ فین کاشان و خانه های تاریخی اجرا می شود
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۰۷:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل ایران به عنوان کشوری کهن و باستانی دارای آداب و رسوم فراوانی است که ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد و عید نوروز یکی از مهمترین آنهاست و اردبیل نیز با دارا بودن پیشینه تاریخی کهن و فرهنگ غنی دارای آداب و رسوم منحصربه فردی در برگزاری مراسم های مختلف و بویژه عید نوروز است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۲:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
کنگ کهن از روستاهای زیبا و تاریخی بخش طرقبه به ماسوله خراسان رضوی معروف است که آیین ها و رسوم زیبایی برای نوروز دارد از طبخ غذایی با نیم قرن قدمت گرفته تا پلوپزان و برگه های خشکباری که تنقلات سفره های نوروزی مردم کنگ بوده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: گسترش و پاسداشت نوروز و آیین های نوروزی در حقیقت به گسترش صلح و دوستی در منطقه و جهان کمک می کند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۱   + ۲۰ سایت دیگر  
قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: آیین های نوروزی نماد هم بستگی، صلح، احسان و نیکوکاری است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۲:۱۰    
خانه تکانی از آیین های نوروزی است که از دیر باز در ایران مرسوم بوده و مردم ایران برای استقبال از نوروز، به آن پایبند هستند.
برترین ها / خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۰ - ۱۷:۰۶   + ۸ سایت دیگر  
بیش از2 هزار سال از عمر دژ استوار رشکان می گذرد؛ دژی که ساخته شده تا محافظ ری باشد،اما این روزها این بنای قدیمی حال و روز خوشی ندارد. این دژ که از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده، متعلق به دوران اشکانیان است.
دیار میرزا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۴ - ۱۳:۲۲    
عروس بران، برنامه های شاد متنوع دیگر و برگزاری آئین های محلی از جمله برنامه های این جشن بود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۳ - ۰۷:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
خرم آباد - ایرنا - برگزاری آیین های نوروزی همواره نزد مردم لرستان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است اما با توجه به همصدایی همیشگی مردم این استان با طبیعت می توان سیزده بدر را به عنوان شاه بیت آداب و رسوم نوروزی در لرستان دانست.
شهر فردا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۱۶:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
برنامه های شاد فرهنگی و هنری منطقه 15 با عنوان جشنواره آیین های نوروزی لبخند بهار با استقبال بی نظیر شهروندان و مسافران نوروزی روبرو شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۱۳:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
مراغه- ایرنا- آیین نوروزگاه با حضور جمعی از مردم و با مشرکت مجموعه مدیریت شهری در فضای باز پارک یادگاران این کهن شهر برگزار شد.
آنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۱۲:۰۷   + ۷ سایت دیگر  
برنامه های شاد فرهنگی و هنری منطقه 15 با عنوان جشنواره آیین های نوروزی لبخند بهار با استقبال بی نظیر شهروندان و مسافران نوروزی روبرو شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۰۹:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- آیین نمایشی گُل مالی از زیباترین آیین های نوروزی از ایران تا تاجیکستان است که طی آن نوجوانان و جوانان روستاها و شهرها با حضور در دامان گسترده طبیعت و بهره بردن از گل های بهاری به اجرای آن بپردازند.
رادیو ایران   ۱۴۰۱/۰۱/۱۰ - ۱۵:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش جام جم آنلاین از شبکه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه کننده ویژه برنامه ایران آوا اعلام کرد: ایران آوا برنامه ای ترکیبی است از موسیقی و آیین های نوروزی در گوشه و کنار ایران است. ...
توریسم آنلاین   ۱۴۰۱/۰۱/۰۹ - ۱۹:۵۲    
رییس پژوهشکده مردم شناسی با اشاره به آنکه آیین های نوروزی در طبقه بندی و گونه شناسی آیین ها از منظر مردم شناسی یک آیین تقویمی به شمار می آید، گفت: نباید فراموش کرد که فرشتگان آرزو در ایران بانو بودند نه عمو نوروز. درعین حال تنوع فرهنگی و همبستگی ملی دو جنبه مهم نوروز هستند.
اقتصاد آنلاین / شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۰۲ - ۱۲:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
چگونه با کلاس باشیم؟ ترفندهایی برای شیک و با کلاس بودن در جمع چطور در مهمانی های عید با کلاس باشیم؟ مراقب حرف زدنتان باشید انعطاف پذیر و خوشرو باشید آداب غذا خوردن را رعایت کنید رسیدگی به ظاهر را از یاد نبرید از تلفن همراه تان ...
فکر شهر   ۱۴۰۱/۰۱/۰۹ - ۱۱:۵۸   + ۱۵ سایت دیگر  
فکرشهر: سلام نوروزی یکی از مراسم های اصلی آیین نوروز در دوران قاجار بوده که اهمیت ویژه ای داشته است. به گزارش فکرشهر به نقل از ایسنا، بنیاد فردوسی شاخه توس در سلسله نوشتاری به مرور آیین های نوروزی در دوره های مختلف تاریخی پرداخته و درباره نوروز در زمان قاجار نوشته است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۱/۰۸ - ۲۱:۴۵    
آیین های سنتی، سرمایه ای اصیل از تمدن و فرهنگ هر دیار هستند که باورها، رفتارها و داشته های فرهنگی و اصالت هر قومی را در خود دارند .
همشهری   ۱۴۰۱/۰۱/۰۸ - ۱۱:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
نوروزگاه فرهنگ و ملل از پنجم فروردین ماه به مدت 8 روز از ساعت 15 تا 20 با ویژه برنامه های ملی، آیین های نوروزی اقوام ایرانی، فولکوریک و مذهبی پذیرای شهروندان و مسافران در بوستان ملت است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۸ - ۱۰:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
مهاباد - ایرنا - رویداد فرهنگی نوروزگاه با اجرای نمادین آیین های نوروزی محلی با حضور هنرمندان، گردشگران و اقشار مختلف مردم در بوستان ساحلی آتا شهر میاندوآب آغاز به کار کرد.
وزارت ورزش و جوانان   ۱۴۰۱/۰۱/۰۷ - ۱۷:۴۹   + ۱۰ سایت دیگر  
آیین جشن نوروز با حضور پرشور اقشار مختلف مردم، در آخرین روز سال 1400 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار شد.
تهران پرس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۷ - ۱۴:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
نوروزگاه فرهنگ و ملل از پنجم فروردین ماه به مدت 8 روز از ساعت 15 تا 20 با ویژه برنامه های ملی، آیین های نوروزی اقوام ایرانی، فولکوریک و مذهبی پذیرای شهروندان و مسافران در بوستان ملت است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۷ - ۱۳:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
نوروزگاه فرهنگ و ملل از پنجم فروردین ماه به مدت 8 روز از ساعت 15 تا 20 با ویژه برنامه های ملی، آیین های نوروزی اقوام ایرانی پذیرای شهروندان و مسافران در بوستان ملت است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۶ - ۱۳:۱۶    
الهه غریب زاده، نویسنده و پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی ناملموس استان بوشهر درباره آیین های نوروزی این استان گفت: درگذشته در بوشهر علاوه بر سفره هفت سین، سفره هفت میم نیز گسترده می شد؛ هفت میم نوروزی بوشهری ها شامل ماهی، میگو، مرغ، مربا، مسقطی، ماست و میوه و.. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۱۳:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نوروز، فرصت خوبی برای مطالعه درباره فرهنگ و آیین های ایرانی به ویژه برای کودکان و نوجوانان است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۱۳:۱۳    
یه تریلی شادی، تهیه بسته فرهنگی و مراسم استقبال از مسافران نوروزی به ترتیب در شهرهای قادرآباد شهرستان خرم بید، خرامه و فسا برگزار شد.
تهران پرس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۴ - ۱۱:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
ویژه برنامه های پیشواز نوروز و بهارخوانی در محلات تاریخی زرگنده و دوم منطقه 3 در حال برگزاری است.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۴ - ۰۸:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
تاجیک های فارسی زبان، پیش از دو دهه است که دل به آیین های نیاکان از جمله نوروز باستانی بسته اند و اکنون همراه با ایرانیان و دیگر مناطق فارسی زبان، نوروز را به عنوان یک جشن ملی تجلیل می کنند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۳ - ۱۵:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
کرمان - ایرنا - پهن کردن سفره هفت سین توسط کرمانی ها در سال تحویل یکی از آیین های نوروزی اهالی دیار کریمان است.5054
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۱/۰۳ - ۰۸:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
آیین های نوروزی شهرستان فیروزآباد از کهن ترین جشن های به جای مانده از دوران باستان است که از آن زمان تا کنون اقوام مختلف ایرانی همه ساله با نو شدن سال، نوروز را جشن می گیرند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۲ - ۲۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
آیین پخت سمنو در زمره آیین های نوروزی است که پیش از فرارسیدن سال نو انجام می شود و با سفره هفت سین در پیوند است و با گذشت زمان حالا باید خود را آماده کند تا تبدیل به محصولی برای تجاری سازی شدن شود.