یکشنبه ۰۲ مهرساعت ۱۳:۵۰Sep 2023 24
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نهج البلاغه»

ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۲:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
یک حافظ کل قرآن و نهج البلاغه گفت: اگر افراد قرآنی به معنای واقعی تربیت شوند، به مصداق آیه إِنَّ إِبْرَاهِیمَ کَانَ أُمَّةً قَانِتًا لِلَّهِ... ، خود یک امت هستند و می توانند شهر یا محله ای را تربیت و جمع زیادی را متحول کنند.
شورا آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۲:۰۴    
به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه2، با توجه به نگرانی تعدادی از شهروندان نسبت به تغییر کاربری فضای آمفی تئاتر بوستان نهج البلاغه به فضای نمایشگاهی به اطلاع می رسانیم: بوستان نهج البلاغه به عنوان یکی از بوستان های فرامنطقه ای و بزرگ شهر تهران، با کاربری های تفریحی ...
اصفهان امروز آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۲:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
شرق نوشت: آیت الله جوادی آملی گفت: وضع دنیا و مردم دنیا این است که اگر دنیا به کسی رو کرد خیلی از فضائل و برکاتی که مال دیگران است، به نام او ثبت می کنند و اگر دنیا از کسی رو برگرداند، فضائل او را هم به نام دیگران می نویسند با اینکه این فضیلت ها را ندارد. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۱۳:۱۸   + ۱۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه تهران، با بیان اینکه فرهنگ عمومی ما نسبت به نسخه دفاع مقدس فاصله دارد و باید کار کنیم، گفت: رهبر انقلاب فرمودند باید کارها در ادبیات و هنر و سایر حوزه های فرهنگی صد برابر شود. همین نسخه را در بخش اقتصاد و صنعت و کشاورزی نیاز داریم.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۶:۱۳    
مرجع تقلید و مفسر قرآن و نهج البلاغه تأکید کرد: برخی بزرگان که عبد رحمان بودند طوری زندگی کردند که هرگز ای کاش نگفتند زیرا می دانستند که دنیا حکیمانه اداره می شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۵:۰۲    
حوزه/ حجت الاسلام شکیبایی تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان جمعیت،جمهوری اسلامی ایران از سال 1396 از رده کشورهای جوان خارج شده،بنابراین ما باید به دنبال راهکار برای مرتفع کردن این مسئله باشیم.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۵:۴۶    
فرهنگسرای نهج البلاغه نمایشگاه نقاشی آفتاب را برگزار کرده و 22 نقاشی زهرا منصوری را در معرض دید عموم علاقه مندان قرار می دهد.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۵:۴۶    
فصل دوم نشست های تخصصی فرازهایی از درس های نهج البلاغه روز پنجشنبه ساعت 10 صبح در کتابخانه پرواز برگزار خواهد شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۰۸:۱۵    
همایش نکوداشت آیت الله ابوالقاسم خزعلی حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه و دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر در موزه امام علی تهران برگزار شد.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۶:۳۱    
نکته مهمی که در اینجا مایلم به آن اشاره کنم، موضوع حق در نهج البلاغه است. غربی ها براین باور بودند که منافع و امکانات در جوامع پراکنده هستند و هر فردی می توان به اختیار خود از این مواهب برخوردار شود ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۲:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
سخنران حرم بانوی کرامت با اشاره به خطبه 93 امیر المؤمنین گفت: بیان فضایل علم و دانش امیرالمؤمنین(ع) و تبیین فتنه بنی امیه دو محور مهم فراز های این خطبه است.
عصر قانون آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۲۱:۳۲   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش گروه سیاسی عصر قانون حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی مسئول دفتر مقام معظم رهبری در همایش نکوداشت مجاهد بصیر و خستگی ناپذیر آیت الله ابوالقاسم خزعلی فقیه انقلابی، حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه و دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر که امروز دوشنبه 27 شهریور ماه در موزه امام علی (ع) برگزار شد ...
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۴:۱۳    
نمایشگاه گروهی نقاشی رنگ ها و لبخندها با حضور 30 نقاش نونهال در فرهنگسرای نهج البلاغه برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۳:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
آیت الله نورمفیدی با اشاره به خطبه 62 نهج البلاغه گفت: همانطور که امیرالمؤمنین(ع) در این خطبه برای خود و دیگران دعای خیر می کنند ما نیز باید به ایشان اقتدا کرده و شیوه دعاکردن را از ایشان و ائمه معصومین(ع) بیاموزیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۰:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
همایش نکوداشت آیت الله ابوالقاسم خزعلی حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه و دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر امروز دوشنبه 27 شهریور ماه برگزار می شود.
جهانی پرس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۴۸   + ۵ سایت دیگر  
جمعی از هنرمندان رشته های مختلف هنری جدیدترین آثار هنری خود را در نمایشگاه نبض هنر در فرهنگسرای نهج البلاغه به نمایش می گذارند.
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۲۱    
صحیفه سجادیه اثر گرانمایه منسوب به حضرت سجاد(ع) و از خانواده قرآن و نهج البلاغه است؛ به همین دلیل به آن اخت القرآن نیز می گویند. این کتاب شامل پنجاه وچهار دعاست.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۰۹:۰۴    
بسم الله الرحمن الرحیم أَحْمَدُهُ شُکراً لِإِنْعَامِهِ وَ أَسْتَعِینُهُ عَلَی وَظَائِفِ حُقُوقِهِ عَزِیزَ الْجُنْدِ عَظِیمَ الْمَجْدِ. ستایش می کنم خدا را برای سپاس به احسانش و یاری می جویم از او به انجام تکالیف حقوقش، خداوندی که لشکرش عزیز و شکوه و بزرگیش باعظمت است. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۴:۴۲    
دوره آموزشی شرح مثنوی مولوی و تفسیر نهج البلاغه در شهرستان فریدونکنار برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۰۹:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین جعفرطیاری با بیان اینکه شناخت معرفت کامل پیامبر(ص) و صفات ایشان برای انسان دشوار است، گفت: برای شناخت وجود پیامبر اسلام(ص) شایسته و بایسته است که از اقیانوس بی کران امیرالمؤمنان(ع) بیان نوش جان کنیم ...
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۱۸:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
شفقنا- حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: اگر کاری را می خواهد انجام بدهند با مشورت باشد همفکری باشد، این مظاهره است. دیگران که رأی خود را در اختیار او قرار می دهند پشتیبان او هستند آنها ظهیر این خواهد بود در جمع مظاهر یکدیگرند. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۱۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
یک پژوهشگر نهج البلاغه در خراسان جنوبی اظهار کرد: حضرت علی(ع) خطاب جالبی در خطبه 106 به خداوند در حق پیامبر دارد و می فرماید: خداوندا، پیامبر (ص) امین و مورداطمینان و گواه روز قیامت است. نعمتی است که برانگیخته و رحمتی است که به حق فرستاده ای ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۰۷:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
فرمایشاتی که امام علی(ع) در نهج البلاغه در باب پیامبر بزرگ اسلام(ص) اظهار می دارند، نشان دهنده این است که تمام آن امام همام(ع) در وجود حضرت محمد(ص) ذوب شده و خود و وجودش را در هستی و وجود آن حضرت می بیند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۵:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
بی شک حادثه رحلت پیامبر(ص)، حادثه ای بزرگ و تأثیرگذار در عالم هستی محسوب می شود؛ زیرا بازتاب کلامی عقیدتی این رویداد تا به امروز با عنوان مسئله ختم نبوت مطرح است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۱:۲۷   + ۴ سایت دیگر  
نخستین دوره تربیت مربی نهج البلاغه ویژه طلاب و ائمه جماعات مساجد با همکاری بنیاد نهج البلاغه برگزار می شود.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین در دیدار با سرپرست جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: انتظار داریم اداره ارشاد استان در خط مقدم دغدغه مندی برای برپایی محافل قرآنی و نهج البلاغه و دیگر معارف دینی باشد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۰۹:۴۱    
حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع، کارشناس دینی و مسئول نهضت نهج البلاغه خوانی کشور گفت: بدترین رخداد ترک امر به معروف و نهی از منکر، حکومت انسان های فاسد در جامعه دینی است که نتیجه آن تاراج همه چیز است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۰۷:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
فراخوان ثبت نام در هشتمین دوره مسابقات قرآن و نهج البلاغه بین بیمارستان ها و مراکز درمانی تهران پس از ماه صفر منتشر و به مراکز درمانی و بیمارستان ها ابلاغ می شود.
نواندیش   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۰۶:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
نقل قول فرزند آیت الله جوادی آملی از او در برنامه حضور: ما با نهج البلاغه انقلاب کردیم و میخواهیم با رساله نگهش داریم:
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۱:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
یک پژوهشگر قرآن و نهج البلاغه معتقد است، مفسرانی مانند آیت الله طالقانی از علم روز با عنوان افکندن پرتو نوری بر ذهن بشر برای درک بهتر آیات قرآن بهره می برند، لذا تفسیر پرتوی از قرآن را نمی توان علمی دانست، ولی از علم روز ...
8 صبح   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۰:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
هشت صبح _ برنامه حضور در ایام اربعین سیدوسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، میزبان حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی فرزند حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی از اندیشمندان بزرگ اسلامی و مرجع تقلید شیعیان بود ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۰:۱۹    
رئیس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه البرز گفت: مرحله استانی رشته های صحیفه سجادیه، نهج البلاغه و معارف قرآن چهل وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن، پنجشنبه، 13 مهرماه سال جاری در این استان برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۰:۰۵    
آیت الله طالقانی از مبارزان و شخصیت های انقلاب اسلامی ایران، مفسر قرآن و نهج البلاغه و از علمای برجسته تهران بود. وی پیش از انقلاب با جبهه ملی و نهضت آزادی همراهی داشت و پس از کودتای 28 مرداد، از مدافعان فدائیان اسلام بود.
ادیان نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۴:۲۴    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، حقوق شهروندی در نهج البلاغه به روایت اینفوگرافیک تقدیم حضور مخاطبین ارجمند می شود. به طوری که 1400 سال پیش دین اسلام به ارکان مهم و اساسی در حقوق شهروندی و وظایف آن در جامعه پرداخته است. به طوری که حق انتقاد و دادخواهی، حق رفاه و آسایش جزئی از انان است. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۳:۳۱    
رئیس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه گفت: زمان برگزاری مرحله استانی رشته های صحیفه سجادیه، نهج البلاغه و معارف قرآن (اهل تشیع و تسنن) بر اساس شیوه نامه مسابقات روز پنجشنبه 13 مهرماه به صورت همزمان و سراسری برگزار می شود و در صورت تغییر، زمانبندی جدید اعلام خواهد شد.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۱:۱۱   + ۷ سایت دیگر  
خبرگزاری حوزه روایت زیر را از کتاب نهج البلاغه منتشر می کند. أمیرالمؤمنین علی علیه السلام: أَیُّهَا النَّاسُ، إِنَّ أَخْوَفَ ما أَخافُ عَلَیْکُمُ اثْنَتانِ: اتِّباعُ الْهَوَی، وَ طُولُ الْأَمَلِ فَأَمَّا اتِّباعُ الْهَوَی فَیَصُدُّ عَنِ الْحَقِّ ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۰۸:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
حبیب الله صابری نسب، پژوهشگر نهج البلاغه و مدرس دانشگاه با بیان اینکه مجموعه آحاد مردم اجتماع بزرگ را تشکیل داده و پیوستگی آنان در مسئل مختلف از اهمیت بسیار برخوردارست، گفت: حضرت علی(ع) در نهج البلاغه به ضرورت استحکام پیوند اجتماعی در جامعه اشاره دارند.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۰۸:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
خبرگزاری حوزه روایت زیر را از کتاب نهج البلاغه منتشر می کند. أمیرالمؤمنین علی علیه السلام: عِبادَ اللّه ِ! زِنُوا أَنْفُسَکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُوزَنُوا،وَ حاسِبُوها مِنْ قَبْلِ أَنْ تُحاسَبُوا، وَ تَنَفَّسُوا قَبْلَ ضِیقِ الْخِناقِ وَانْقادُوا قَبْلَ عُنْفِ السِّیاقِ ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۵:۰۸    
آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: روش نهج البلاغه در تربیت نفوس روش قرآن کریم است و روش قرآن کریم هم در تربیت نفوس در بهره برداری از سه مکتب برشمرده است؛ جدال احسن، موعظه و حکمت و برهان.
تبیان   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۲:۲۵    
نهج البلاغه نگاه فراگیری درباره حقوق شهروندی ارائه می دهد که نه از روی عاطفه، که از قوه عقل بهره می گیرد و تنوع را رسمیت می بخشد.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۰:۱۵    
حوزه/حجت الاسلام شکیبایی ارکان سه گانه هویت دینی انسان بر محور نهج البلاغه در سه بخش اعتقادی، اخلاقی و علمی را تبیین کرد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۳:۲۷    
در آستانه اربعین حسینی نشست های بصیرتی با محورهای مختلفی به همت پایگاه های مقاومت بسیج شهرستان سرخه برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۱۶:۲۰   + ۷ سایت دیگر  
فرهنگسرای نهج البلاغه جمعه 17 شهریور میزبان برگزاری این هفته فرهنگسرای منتظر در نماز جمعه تهران است.
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۷:۰۴    
برخی از شبکه های اجتماعی فیلمی از مراسم موزیکال خیام خوانی منتشر کردند. خیام خوانی یا رباعی خوانی یک آیین موزیکال است که در آن اغلب اشعار رباعی به ویژه رباعیات خیام به شکل آواز اجرا می شود. خیام خوانی جزئی از موسیقی محفلی بندر بوشهر است. انتهای پیام
حوزه علمیه خراسان   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۵:۲۲    
مدیر حوزه علمیه خراسان، معرفی دوره و رشته ای برای نهج البلاغه را ضروری و بر تسریع در فرآیند تصویب آن تاکید کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۳:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
هفتاد و دومین جلسه درس شرح نهج البلاغه و حدیث آل الله(ع) از سوی نشریه مجازی اندیشکده بین المللی طلوع مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت طاها بوشهر، امروز، 13 شهریورماه در مؤسسه پیوند سبز شهر بوشهر برگزار شد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۲:۲۶   + ۷ سایت دیگر  
فرهنگسرای نهج البلاغه همزمان با روز اربعین حسینی در مسیر راهپیمایی موکب خدمات دهی به شهروندان خواهد داشت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۱:۰۹   + ۲۳ سایت دیگر  
فرهنگسرای نهج البلاغه پویش ما ملت امام حسینیم را همزمان با پیاده روی جاماندگان اربعینی برگزار می کند.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۲۰:۰۸   + ۱۱ سایت دیگر  
درست پنجاه سال پیش، یعنی زمانی که هنوز مراسم اربعین، به شکوه امروز شکل نگرفته بود، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 24/12/52 (روز جمعه 20 صفر سال 1394 هجری قمری) در جریان سلسله جلساتی در مسجد امام حسن (ع) در مشهد مقدس که به شرح و تفسیر خطبه های نهج البلاغه اختصاص داشت ...
پانا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۰ - ۲۰:۲۱    
بهارستان یک (پانا)- سخنران خطبه های نماز جمعه بخش گلستان شهرستان بهارستان، دوری از گناه را طریقه نزدیکی جستن به ذات اقدس الهی دانست. حجت الاسلام والمسلمین محمد شریفی سخنران خطبه های نماز جمعه بخش گلستان، ضمن اشاره به خطبه ای از نهج البلاغه تشریح کرد: تقرب به پروردگار در خطبه ای از نهج البلاغه ...