جمعه ۳۱ شهریورساعت ۱۴:۴۵Sep 2023 22
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ثبت ملی»

زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۰۷:۲۷    
کاخ ساسانی سروستان، هم در میراث ملی ایران و هم در مجموعه میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است؛ این کاخ در سال 1310 به ثبت ملی و در سال 1397 به ثبت جهانی رسید. از سال 1397 تا الان محبوبیت کاخ سروستان هر روز بیشتر شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۶:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
خرم آباد- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از اجرای 2 عملیات کاوش در سطح استان خبر داد و گفت: نیمی از آثار ثبت ملی لرستان تپه و محوطه تاریخی هستند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۳:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از ثبت 6 اثر میراث فرهنگی ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
موج رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۰:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
رئیس میراث فرهنگی شهرستان زنجان با بیان اینکه دفاع مقدس بخش مهمی از میراث فرهنگی است گفت: میراث فرهنگی در ثبت ملی آثار مربوط به دوران هشت سال دفاع مقدس مصمم است.
آوای سرحد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۹:۰۷    
به گزارش سرویس چندرسانه ای پایگاه خبری آوای سرحد ، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از پیگیری و اجرای مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب در دهه 80 خبر و داد و گفت: ثبت چهار شهر و روستای این استان در فهرست ملی و جهانی صنایع دستی بخشی از اقدامات انجام شده است. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۸:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
ایلام - ایرنا - نویسنده کتاب اطلس لشکر 11 امیرالمومنین (ع) از ثبت ملی این کتاب به عنوان یک سند رسمی از تاریخ و وقایع جنگ تحمیلی با محوریت جبهه میانی در استان ایلام خبر داد.
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۷:۲۱   + ۱۵ سایت دیگر  
9 کاروانسرای تاریخی استان اصفهان در نشست یونسکو که در ریاض برگزار شد ثبت جهانی شدند. در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی و تحقیقاتی ملل متحد ((یونسکو)) که در شهر ریاض پایتخت کشور عربستان در حال برگزاری است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۵:۲۵    
دو اثر تاریخی و طبیعی شهرستان درگزین در فهرست آثار ملی ثبت شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۰:۱۲    
مراغه- ایرنا- درخت نارون محله دروازه مراغه که در ردیف آثار طبیعی – ملی کشورمان قرار دارد، هرازگاهی مورد تعدی قرار می گیرد و هربار در خصوص حفاظت از آن مواردی در افکار عمومی و شبکه های اجتماعی نقل می شود؛ بدون اینکه اقدامی عملی در پیش گرفته شود.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۹:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از پیگیری و اجرای مصوبات سفر مقام معظم رهبر انقلاب در دهه 80 خبر داد و گفت: ثبت چهار شهر و روستای استان در فهرست ملی و جهانی صنایع دستی بخشی از اقدامات انجام شده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۰:۱۳   + ۲۴ سایت دیگر  
ایرنا : رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند همزمان با هفته دولت در میدان سربند شمیرانات با حضور مسوولان شهری و شهرستانی برگزار شد. شهردار منطقه یک تهران در این مراسم گفت ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۸:۱۲    
از میان 23 کاروانسرای خراسان جنوبی که ثبت ملی شده، کاروانسراهای سرایان، ده محمد، خان و چهل پایه شهرستان طبس روز گذشته در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۲۳:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
در چهل وپنجمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی وتحقیقاتی ملل متحد(یونسکو) پرونده 54 کاروانسرای ایرانی مطرح و این آثار ارزشمند تاریخی به عنوان بیست وهفتمین اثر تاریخی وطبیعی ایران در فهرست میراث بشری به ثبت ملی رسید.
مهرصبا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۸:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ثبت مهمانخانه قراجه محمد شهرستان مرند به شماره 402/0632 در فهرست آثار ملی ایران خبر داد. به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه ...
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۲۳:۰۰   + ۷ سایت دیگر  
بزرگ ترین آش نذری استان اصفهان در شهر نایین با عنوان آش چهل دیگ که به گفته اهالی یکی از بزرگ ترین آش نذری های کشور به شمار می رود، هنوز ثبت ملی نشده است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۳:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
مدیر هنری تابلوی نقطه نگاری در پناه خورشید گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته با کمیته رکورد ایران، تلاش می کنیم ثبت ملی تابلوی نقطه گذاری درپناه خورشید انجام شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۱:۲۸   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آبادان از تخصیص اعتبار برای مرمت و بهسازی بناهای تاریخی شاخص و ثبت ملی شده این شهرستان از جمله مسجد رنگونی ها، موزه آبادان و... خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۲:۱۴   + ۱۳ سایت دیگر  
رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل از آشکار شدن یک بنای تاریخی در محوطه تاریخی دیگ ور شهرستان گرمی خبر داد.
شما نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
همدان در زمینه آثار و ابنیه تاریخی یکی از استان های غنی است اما در زمینه آثار ناملموس شامل سوغات و غذاهای محلی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد که چند مورد آن نیز ثبت ملی شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۰۸:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر با تاکید بر این که پل بند شادروان این شهرستان برای بازسازی نیازمند بودجه مناسب است گفت: باید اعتبار بیشتری برای بخش های قابل مرمت این پل تاریخی که ثبت ملی شده در نظر گرفته شود.
میرملاس نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۲۲:۱۲   + ۲۸ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی میرملاس به نقل از خبرگزاری فارس از خرم آباد، احمدرضا دالوند امشب در جلسه کارگروه کارشناسی لرستان با اشاره به اهمیت غارها در بحث گردشگری، اظهار کرد: حدود هزار غار در لرستان شناسایی که تاکنون 165 غار تاریخی و پناهگاه صخره ای ثبت ملی شده است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۲۰:۲۹   + ۱۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- پژوهشگر فرهنگ عامه و موسیقی نواحی و آیینی، مناقب خوانی را هنری دانست که نیاکان به واسطه آن بسیاری از تعالیم دینی و نهی منکر را منتقل کردند، پیشنهاد ثبت ملی این هنر به عنوان میراث موسیقی ایران و تشکیل پرونده آن برای ثبت جهانی در یونسکو را مطرح کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۶:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/کرمان در آستانه رویداد مهم برداشت محصول پسته رفسنجان، از پوستر هفتمین سال ثبت ملی پسته به نام رفسنجان توسط مسئولان در محل فرمانداری رونمایی شد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۳:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
هوشنگ جاوید، هنرمند و گردآورنده آلبوم مناقب خوانی در ایران گفت: متأسفانه هنر منقب خوانی نه ثبت ملی و جهانی شده و نه اینکه به عنوان یک رشته آیینی در دانشگاه مورد مطالعه دانشجویان قرار می گیرد.
اصفهان امروز آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۲:۰۸   + ۱۵ سایت دیگر  
شاهرود- رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود با بیان اینکه هر گونه دست اندازی به قله شاهوار ممنوع است، گفت: میراث فرهنگی با هرگونه فعالیت معدن بوکسیت شاهوار مخالف است. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۰۹:۱۴   + ۷ سایت دیگر  
عصارخانه کاشان بنای تاریخی و ثبت ملی است که طی سالیان گذشته به آن بی توجهی و در معرض تخریب قرار گرفته که این موضوع را از رئیس میراث کاشان پیگیری کردیم.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۰۸:۴۶    
طبیعت هزاررنگ ایران دنیایی از شگفتی ها را در خود جای داده است. زمانی که صحبت از دریاچه های ایران می شود، پیش از هر چیز دریاچه های خزر، ارومیه و مهارلو به ذهن می رسند، اما کشور پهناورمان مملو از دریاچه های بزرگ و کوچکی است که برخی از آنها به عنوان یک میراث به ثبت ملی رسیده اند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۱:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
خانه تاریخی اسماعیل بیگ اردبیل که به خانه مشروطه معروف است، 4 سال قبل ثبت ملی شد و در زمره آثار ملی قرار گرفت اما مرمت و احیای این بنا به کلاف سردرگمی تبدیل شده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۲۳:۵۷   + ۱۲ سایت دیگر  
رئیس دادگاه عمومی درگزین گفت: دو اثر تاریخی شهر شاهنجرین به همت حوزه قضایی درگزین ثبت ملی شد.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۰۱:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
آش بوشهری در سال 1395 به عنوان میراث ناملموس استان بوشهر ثبت ملی شده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۲:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
دکتر علی دارابی نوشت: در محرم امسال (1402/4/28 ه.ش/ اول محرم 1445 ه.ق) با شماره ثبت 2581 با گستره ملی روضه خانگی حضرت اباعبدا... الحسین (ع) در فهرست عناصر میراث فرهنگی ناملموس در معاونت میراث فرهنگی به ثبت رسید ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۰۸:۴۴    
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: آمادگی داریم در مستندسازی، تهیه تاریخ شفاهی و ثبت ملی یادمان ها در کنار بنیاد شهید و امور ایثارگران استان باشیم.
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۳:۳۲    
به گزارش پارسینه ، عصر تاریخ با انتشار تصویری از "دیوار گرگان" نوشت: دیوار بزرگ گرگان طولانی ترین اثر معماری ایران باستان بعد از دیوار چین و لمیز آلمان به عنوان سومین دیوار دفاعی دنیا نام برده شده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۱:۰۳    
در استان پهناور کرمان پخت انواع نانهای محلی رایج است که برخی از این نانها بعنوان میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده اند
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۰۸:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
معاون موزه ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از ثبت ملی 5 اثر منقول تاریخی موجود در کتابخانه و موزه وزیری یزد خبر داد.
پانا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۰۸:۵۲    
تهران (پانا) - معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از ثبت ملی یا جهانی مدارس ماندگار خبر داد. مجید عبداللهی در گفت وگو با پانا، با اشاره به وضعیت مدارس ماندگار سراسر کشور ...
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان با اشاره برنامه کانون برای پرداختن به خرده فرهنگ ها گفت: فرش ازندریان ثبت ملی شده است که باید برای کودکان و نوجوانان این مرکز این هنر یک موضوع جدی باشد و با خلاقیت این هنر ملی و حتی جهانی به آنها معرفی شود.
اقتصاد تهران   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۵:۵۴   + ۱۷ سایت دیگر  
اقتصادتهران: معرفی آیین های عاشورایی شمیران و معرفی تکایا و حسینیه های تاریخی با دعوت از پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه و پیرغلامان و متولیان تکایا و حسینیه ها در آستانه اربعین حسینی در تالار آبی کاخ موزه نیاوران انجام شد. ...
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۱۷:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
معماری سرخ رنگ خانه ها همراه پوشش سنتی مردم محلی، باعث شده است تا سالیانه 40 هزار توریست، به اینجا سفر کنند؛ روستایی در قلب ایران و در دامنه کوه کرکس یعنی روستای ابیانه .
روزنامه سراسری سایه   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۰۹:۳۳   + ۱۲ سایت دیگر  
اکثر مردم شهرهای کشور را به یک سوغات می شناسند. سوغاتی های شناخته شده هم اغلب خوراکی هستند. اگر از کسی درباره سوغات شهر قم بپرسید حتماً برایتان از شیرینی سوهان می گوید و آدرس چند سوهان پزی معروف را هم می دهد ...
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۰۲:۴۵   + ۱۱ سایت دیگر  
شاهرود- رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود از ایجاد کریدور گردشگری در بافت تاریخی شاهرود خبر داد و گفت: فاز نخست این طرح از 10 روز آینده آغاز می شود. تیتربرتر ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۴:۰۹   + ۲۰ سایت دیگر  
مراسم افتتاح نمایشگاه و نشست آیینهای عاشورایی تهران با نگاهی ویژه به شمیران با هدف پاسداشت و معرفی مواریث ملموس و ناملموس عاشورایی اعم از آیین ها و تکیه های ثبت ملی شده منطقه شمیران در مجموعه نیاوران برگزار شد.
فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۰۱:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
قورمه سبزی یکی از اصیل ترین و محبوب ترین غذاهای ایرانی ست که به ثبت ملی رسیده است و قدمتی بین 2000 تا 5000 ساله دارد. قورمه سبزی یکی از اصیل ترین و محبوب ترین غذاهای ایرانی ست که به ثبت ملی رسیده است و قدمتی بین 2000 تا 5000 ساله دارد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۰۰:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: قصد داریم چنته مالخواست چهاردانگه و نمدمالی جواهرده رامسر را ثبت ملی کنیم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۲۲:۲۲   + ۵ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر از ثبت ملی 43 اثر ملموس و ناملموس این شهرستان در هفته دولت خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از ثبت ملی خانه تاریخی حاتمی در بروجرد خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۷:۳۲    
در یک سال اخیر در حوزه سرمایه گذاری گردشگری بیش از 90 موافقت اصولی با پیش بینی حجم سرمایه گذاری دو هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی دو هزار نفر، برای طرح های سرمایه گذارای ارائه شده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۷:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
دزفول-ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: دره توبیرون و چال کندی از آثار طبیعی شهرستان دزفول در فهرست آثار ملی قرار گرفتند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۵:۴۸   + ۱۵ سایت دیگر  
"آیین های عاشورایی تهران با نگاهی ویژه به شمیران" نام برنامه ای است که در آستانه اربعین حسینی با هدف معرفی عاشورا در شمیران، در مجموعه تالار آبی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران برگزار می شود.