دوشنبه ۱۵ خردادساعت ۲۱:۰۰Jun 2023 5
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قنات»

برترین ها / دنیای خودرو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۷:۰۹   + ۱۸ سایت دیگر  
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: پدیده فرونشست بر تعدادی از مناطق تهران تاثیر گذار بوده و این پدیده می تواند آسیب هایی را به شریان های حیاتی وارد کند. بحران چند سال آینده تهران فرونشست زمین است که باید آن را بسیار جدی بگیریم ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۳:۰۸    
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر در استان احیای قنات برای سازگاری با کم آبی موجود لازم است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۸:۴۵    
در سطح کشور بیش از 41 هزار رشته قنات وجود دارد که 50 درصد آن نیاز به مرمت و لایروبی دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۵:۳۷   + ۴ سایت دیگر  
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: پارسال 24 میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی و احیای قنات ها اختصاص یافت.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۸:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی همدان از وجود 2 هزار و 477 رشته قنات ثبت شده در استان خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۶:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
میامی - فرماندار میامی گفت: 200 میلیون تومان اعتبار برای لایروبی و ارتقای آب قنات روستای جهان آباد از توابع این شهرستان اختصاص یافته است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۲:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیب و سوران از اتمام کار مرمت و بازسازی 14 رشته قنات در بخش مرکزی، هیدوچ و پسکوه خبرداد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۱:۳۰   + ۱۶ سایت دیگر  
یکی از المان های خاطره انگیز آرامگاه سعدی، حوض ماهی است که جزء جاذبه های بصری برای گردشگران داخلی و خارجی بوده. مردم محلی منطقه سعدی معتقدند که آب جوی مقبره ی سعدی مقدس است و استحمام مردم در این آب، به ویژه در شب چهارشنبه سوری، جزء اعتقادات مردم منطقه سعدی شیراز نیز بوده است ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۹:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
می گویند مهران و تهران از نخستین روستاهایی بودند که زمان خروج از دروازه های شمالی ری، برای رفتن به ییلاق های کوهپایه از آنها عبور می کردند و ده تهران حدود کمتر از یک فرسنگ در جنوب مهران واقع شده بود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۷:۵۶   + ۵ سایت دیگر  
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، از مرمت، لایروبی و احیای بیش از 130 رشته قنات در استان خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۲:۱۱    
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوار از آغاز عملیات احیاء و مرمت قنات کهنه در روستای دهشیب این شهرستان خبر داد.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۰۸:۴۹    
اردستان در محدوده استان اصفهان از شمال با سمنان و از جنوب با شهر اصفهان هم مرز است، در حالی که در شرق و غرب با نائین، نطنز و کاشان همسایه است. بر طبق افسانه ها، شهر اردستان توسط سام ، پدر قهرمان شاهنامه، یعنی رستم، بنا شده است. کلمه اردستان نسخه تغییر یافته کلمه ارگدستان است ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۶:۵۵   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر امور پایگاه های میراث ملی و جهانی در بازدید از میراث جهانی قنات زارچ گفت: قنات ایرانی مظهر تمدن مردمان سرزمین فلات ایران است و قنات زارچ نماد و ارمغان این سرزمین به دنیای مهندسی و میراث فرهنگی به شمار می آید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۲:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
آب قنات 200 ساله روستای تقویه از توابع بخش خضرآباد پس از 13 سال جاری شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۶:۱۷   + ۶ سایت دیگر  
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از مرمت و بازسازی 121 قنات در روستاهای قزوین خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۲۲:۰۰    
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از مرمت و احیای 121 قنات روستایی با همکاری بسیج سازندگی خبر داد.
فرمانداری نجف آباد   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۲۰:۳۶    
مباشری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نجف آباد در روز شنبه 6 خرداد ماه 1402 از پروژه مرمت و لایروبی قنات کهریزسنگ در محل پارک لاله نجف آباد بازدید کرد. در این بازدید ضمن مذاکره با کشاورزان مسائل و مشکلات آنها را جویا شده و با یکی از مالکین محل که قنات مذکور از [...]
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۰:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
مجموعه تاریخی قنات شفا آباد و راهرو های زیرزمینی (سکونتگاه زیرزمین ابرکوه) به بهره برداری رسید.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۴:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:افتتاح فرودگاه شهدای گناباد این کریدور برای بازدید از جاذبه ها و گردشگری به خصوص قنات قصبه گناباد فرصت بسیار خوبی خواهد بود.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۲:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
اکثر ایرانی ها گلستان را با سرسبزی، دشت های زیبا و آب فراوانش می شناسند. هر چند تا دهه ها قبل هر متر از این سرزمین صدها لیتر آب در خود جای داده بود اما در همان موقع هم گلستانی ها از قنات ها برای انتقال آب از بالادست به دشت های شان استفاده می کردند ...
ارانیکو   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۲:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به دو سایت ایرانی سیستم کشت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد و سیستم تولید انگور در دره جوزان را به عنوان نظام های میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) گواهینامه رسمی اعطا کرد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۱:۱۰    
اقتصاد ایران: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به دو سایت ایرانی سیستم کشت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد و سیستم تولید انگور در دره جوزان را به عنوان نظام های میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) گواهینامه رسمی اعطا کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۰:۰۴   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیر جهادکشاورزی شهرستان میرجاوه گفت: از سال گذشته تاکنون با صرف 66 میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی،مرمت و بازسازی 31 رشته قنات به اتمام رسیده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۰۸:۰۷    
گرگان- ثبت صدها قنات با ظرفیت آبدهی متوسط سالانه 40 میلیون مترمکعب در گلستان فرصت مغتنمی است که می توان با اعتبارات کافی امکان مانایی و بهره مندی از این سازه ها را در خشکسالی فراهم کرد.
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۶:۳۱   + ۱۶ سایت دیگر  
فائو به دو سایت ایرانی سیستم کشت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد و سیستم تولید انگور در دره جوزان را به عنوان نظام های میراث کشاورزی مهم جهانی گواهینامه رسمی اعطا کرد. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۰۰:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهین شهر و میمه از توابع استان اصفهان گفت: توسعه محور گردشگری 2 قنات جهانی مزدآباد و وزوان واقع در بخش میمه در شمال اصفهان در دستور کار این اداره است که به رونق اقتصادی منطقه نیز کمک بسیاری می کند.
بستک نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۹:۵۱    
پس از انتشار اخبار گرفتاری چند گراز تیمی از محیط زیست استان هرمزگان به منطقه اعزام شد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۹:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
استاندار خراسان رضوی گفت: محدودیت منابع برای احیای قنوات آب شهرستان باخرز نباید احساس شود و از خشک شدن 40 قنات این شهرستان جلوگیری شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۴:۱۳    
بعد از حدود 40 سال قنات یوسف اباد در جغتای جاری شد.
روزنامه زاینده رود   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۲:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهین شهر و میمه از توابع استان اصفهان گفت: توسعه محور گردشگری 2 قنات جهانی مزدآباد و وزوان واقع در بخش میمه در شمال اصفهان در دستور کار این اداره است که به رونق اقتصادی منطقه نیز کمک بسیاری می کند.
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۱:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: یک راس گراز ماده و هشت توله آن که در قناتی قدیمی در روستای گوده شهرستان بستک گرفتار شده بودند، به سلامت نجات پیدا کردند. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۰:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهین شهر و میمه از اجرایی شدن مسیرهای جدید گردشگری ویژه قنات های جهانی مزدآباد و وزوان هم زمان با پاسداشت هفته میراث فرهنگی خبر داد.
هورگان   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۲۲:۰۶    
مأموران آتش نشانی، یک جوان را که در چاه عمیق قنات سقوط کرده بود، نجات دادند.
نصر نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۴:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
نصر: رئیس سازمان بسیج سازندگی آذربایجان شرقی گفت: این مجموعه طی یک سال اخیر تعداد 28 دهنه قنات را در مناطق روستایی استان احیا کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برای امسال لایروبی 40 رشته قنات و 10 استخر معیشتی کشاورزی در طرح های اولویت دار آب و خاک جهاد کشاورزی قرار دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۰۹:۱۸   + ۱۰ سایت دیگر  
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت: در سال های گذشته بسیاری از روستاهای استان دارای قنات و چشمه بودند که متاسفانه به دلیل خشکسالی های اخیر، بیش از 90 درصد از آنها خشک شده اند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۰۹:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
مدیر جهاد کشاورزی باغملک گفت: حدود 1.8 میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی و مرمت قنات باغملک هزینه کردیم که شامل 3700 متر عملیات مرمت و بهسازی، بغل بری، کف تراشی بود.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۲۲:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
آسیانیوز / یزد ؛ همزمان با روز جهانی موزه ها، جشن آب با همکاری این شرکت، اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی و مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی برای کودکان3تا7 سال و با هدف آموزش صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بین کودکان، پنجشنبه 28 اردیبهشت در محل موزه آب یزد برگزار شد. ...
خانه خشتی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۲۰:۰۴    
تصاویری از عروس قنات در نمایشگاه آبانه رفسنجان به مدت یک هفته به نمایش در آمد و علاقمندان زیادی از این برنامه استقبال کردند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۸:۱۳   + ۱۱ سایت دیگر  
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد: یکی از مهمترین اولویت های سال جاری، مستندسازی و صدور اسناد کاداستری قنات های استان است.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۰۴:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
در محله هاشم آباد شهرری به دنیا آمد و بنا بر دلبستگی ها و تعلق خاطرش به ری و دغدغه هایی که در باب تاریخ و جغرافیای آن داشته، در 93سالگی هنوز هم دست از نوشتن درباره این منطقه نکشیده و در حال تألیف کتابی است که به بررسی تاریخ تحولات اجتماعی درون جامعه انسانی ری از قاجار تا جمهوری اسلامی می پردازد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۰۹:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست اداره میراث فرهنگی سیرجان با اشاره به شناسایی 18 قنات در سیرجان گفت: از این تعداد، 5 قنات واجد ارزش برای ثبت در فهرست آثار ملی است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۲۲:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی قنات زارچ گفت: قنات میراثی گران بها برای استان یزد و کشور است و حمایت از این قنوات موضوعی مهم و اساسی است که حمایت کشوری را می طلبد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۶:۵۹   + ۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه قنات زارچ به عنوان بزرگترین قنات کشور احیا شد، گفت: آب این قنات پس از 40 سال به زارچ می رسد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۳:۵۴   + ۴ سایت دیگر  
مهرآباد از املاکی بود که حاج میرزا آقاسی به محمدشاه هبه کرد. سه خانوار رعیت داشت و از آب یافت آباد مشروب می شد. نظام الدوله معیرالممالک آن را از دولت به دوهزار و هشتصد تومان خریداری کرد و به ساخت قنات و باغ و قلعه روستایی همت گماشت. در ابتدا حسین آباد نامیده می شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۸:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
گرگان- مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان گفت: امسال برنامه ریزی شده 100 رشته قنات با اعتبار 45 میلیارد تومان در گلستان بازسازی شود که بازسازی و احیای 12 رشته تاکنون آغاز شده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۵:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان اظهار کرد: با توجه به ساخت و ساز هایی که در سالیان متمادی در اطراف بنا انجام شده و همچنین انسداد قنات های قدیمی در این محل سبب شده تا آب زیر قشری بالاتر آید و بنا را تهدید کند.