پنجشنبه ۱۸ خردادساعت ۱۸:۳۵Jun 2023 8
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جذام»

روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور تا پایان سال 1401 اعلام شد. بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تا پایان سال 1401 جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به 11 هزار و 906 مورد رسید که از آن میان 8986 مورد بهبود یافته، 2503 مورد فوت شده، 411 مورد غایب از درمان ...
عصر امروز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۵:۱۴   + ۶ سایت دیگر  
در طول هفت دهه گذشته 11 هزار و 906 مورد جذام در کشور ثبت شده است که از این تعداد 8986 نفر به طور کامل درمان شده و بهبود یافته اند.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۰۸:۱۶   + ۲۱ سایت دیگر  
تا پایان سال 1401 جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به 11 هزار و 906 مورد رسید که از آن میان 8986 مورد بهبود یافته و 2503 مورد فوت شده اند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۵:۰۷   + ۷ سایت دیگر  
مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص آمار منتشر شده از بیماری جذام در ایران و شیوع دوباره آن در کشورمان توضیح داد.
تجارت گردان   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۱۰:۳۹   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 11 هزار و 906 بیمار مبتلا به جذام در سال گذشته در کشور شناسایی شدند که 2 هزار و 503 بیمار جان خود را از دست دادند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۰۵:۳۶   + ۲۷ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اتمام بسیج غربالگری سل در کشور، گفت: در این پویش 13 هزار و 478 نفر دارای علائمی با شک به سل شناسایی شدند که مشخص شد 386 نفر آنها مبتلا به سل ریوی هستند و درمان رایگان آنها نیز آغاز شد.
آناج   ۱۴۰۲/۰۱/۲۴ - ۱۱:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
دانشگاه علوم پزشکی تبریز مجوز انتقال تعدادی از بیماران مزمن روان پزشکی بستری در مرکز آموزشی و درمانی رازی را به آسایشگاه باباباغی ( محل نگهداری بیماران مبتلا به جذام ) صادر کرد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۰۵:۳۵   + ۲۳ سایت دیگر  
دکتر مهشید ناصحی در گفت وگو با ایران اکونومیست ، درباره غربالگری سل ذیل اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی، گفت: نکته مهم این است که این بسیج تنها به اتباع غیرایرانی محدود نمی شود، یعنی 30 تا 40 درصد افرادی که در این پویش ممکن است تحت پوشش واکسیناسیون یا بیماریابی سل قرار گیرند ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۰۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
سازمان جهانی بهداشت خواستار تلاش های مشترک برای ریشه کن کردن بیماری جذام در نسل آینده شد.
جهان نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۰۳:۲۰    
هشتم بهمن ماه مصادف با 28 ژانویه روز جهانی کمک به جذامیان نامیده شده است. جذام یا خوره که همچنین با نام هانسن شناخته می شود یک بیماری عفونی مسری است که بیشتر پوست، اعصاب محیطی، چشم ها و مخاط دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر کرده و به مرور به دیگر اعضای بدن سرایت می کند.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۲:۲۳    
بیماری جذام یک عفونت باکتریایی مزمن و پیش رونده است که در اثر باکتری به نام مایکوباکتریوم لپره ایجاد می شود. این عفونت ابتدا عصب های دست و پا، پوست، جداره ی بینی و مجرای فوقانی تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۲:۰۶    
جذام نوعی بیماری التهابی مزمن است که به وسیله مایکوباکتریوم لپرا ایجاد می شود و طیف بالینی آن وابسته به پاسخ ایمنی فرد میزبان است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۲۰:۱۱    
رئیس اداره سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: 95 درصد مردم در برابر بیماری جزام ایمنی ذاتی دارند، این بیماری کمترین قدرت سرایت را میان بیماری های واگیر دارد و فقط با تماس طولانی مدت منتقل می شود.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۱۱:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
مستند کوتاه خانه سیاه است ، تنها اثر سینمایی فروغ فرخزاد، شرح حالی 20 دقیقه ای از ساکنین یکی از جذام خانه های آذربایجان شرقی در پاییز سال 1341 است
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۲:۲۲   + ۲۶ سایت دیگر  
رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سیستم ایمنی بدن 95 درصد افراد استعداد ابتلا به بیماری جذام را ندارد، حتی اگر در تماس نزدیک با افراد درمان نشده قرار بگیرند هرگز به این بیماری مبتلا نخواهند شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۱:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت با اشاره شناسایی هفت مورد جدید مبتلا به جذام در کشور طی سال قبل، گفت: وقتی در یک سال تنها هفت مورد بیمار مجذوم شناسایی می شوند به این معناست که همه دانشجویان پزشکی این شانس را ندارند که در طول دوره تحصیل با بیمار مبتلا به جذام روبرو شوند ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۰۷:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر با بیان اینکه 95 درصد آحاد بشر و به تبع آن ایرانی ها نسبت به بیماری جذام مصونیت ذاتی دارند و هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند، گفت: در سال گذشته تنها 7 نفر مبتلا به جذام در کشور شناسایی شده اند.
خبر فوری   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۴:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
زندگی بیماران جذامی ساکن در آسایشگاه بابا باغی تبریز طی سال های مدید، این افراد را در معرض امراض روحی و روانی قرار داده و قطع ارتباط با جامعه و فضای بیرون از آسایشگاه، آنها را به فراموش شده های خسته اجتماع تبدیل کرده است.
جماران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۰:۵۲    
آسایشگاه بابا باغی ، ویژه بیماران جذامی، بیش از 90 سال قبل در روستایی به همین نام در زمینی به وسعت 75 هکتار در بخش شمالی تبریز برای زندگی دور از جامعه و هم نوعان احداث و تجهیز شد تا پناهگاه امنی برای آن دسته از بیماران باشد که جامعه به دلیل ناآگاهی از آنها رویگردان بود.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۱۵:۰۰    
محققان تدفین های قرون وسطایی را در یک گورستان آلمانی بررسی کردند و یک جامعه روستایی را کشف کردند که از بیماری رنج می برد. به گزارش سیناپرس همدان، یک مطالعه جدید نشان می دهد که بیش از یک سوم از افرادی که در یک گورستان اوایل قرون وسطی در آلمان دفن شده بودند از بیماری های عفونی رنج می بردند. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۰۹:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
تا مدت ها تصور می شد آنچه که باعث تحلیل عضلات و انگشت ها، از بین رفتن چشم ها و... می شود، بیماری ارثی، لاعلاج و عذابی از جانب خداوند است؛ موضوعی که سبب می شد تا جوامع مختلف بیماران مبتلا به جذام را از شهرها برانند و آنها مجبور به زندگی در انزوا و تنهایی خود شوند...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۸ - ۰۷:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: در سال های اوج بیماری کرونا، شناسایی بیماری سل به میزان 28 درصد افت پیدا کرده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۵:۳۹   + ۶ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ادینبرو اسکاتلند در مطالعه اخیرشان نشان دادند بیماری های باستانی توانایی شگفت انگیزی در بازسازی کبد دارند.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۱۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر ؛ به نقل از newscientist محققان کشف کرده اند باکتری های که باعث جذام می شوند می توانند سلول های کبد را برای رشد بافت جدید برنامه ریزی مجدد کنند، توانایی ای که ممکن است به توسعه درمان هایی برای جوان سازی کبدهای پیر و بیمار کمک کند. ...
فرارو   ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۱۲:۵۴   + ۶ سایت دیگر  
اینجا طردشدگی، تجربه مشترک بین این آدم ها ست؛ هر کدام از همان کودکی به شکلی از خانه، روستا یا محل زندگی خود برای همیشه کنار گذاشته شدند. آدم هایی که به دلیل عدم گستردگی دارو های درمانی جذام یا همان بیماری هانسن، تحلیل ذره ذره اندام هایشان را به چشم دیدند و حتی توقف بیماری ...
شفا آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ - ۱۷:۰۰    
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: متأسفانه با وجود اینکه دو سال و نیم از شیوع این بیماری گذشته و جامعه هم به کرونا عادت کرده، اما همچنان 15 درصد افت شناسایی موارد مبتلا به سل را داریم.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ - ۰۹:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت با اشاره به موفقیت های ایران در کنترل سل تا پیش از شیوع کرونا از افت 28 درصدی شناسایی موارد ابتلا به سل در سال اول کرونا و 15 درصدی در سال دوم کرونا خبر داد.
روزنامه سپید   ۱۴۰۱/۰۸/۰۱ - ۱۱:۰۳    
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: متاسفانه با وجود اینکه دو سال و نیم از شیوع این بیماری گذشته و جامعه هم به کرونا عادت کرده اما همچنان 15 درصد افت شناسایی موارد مبتلا به سل را داریم. ...
سلام نو / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۷/۳۰ - ۱۰:۵۱   + ۲۴ سایت دیگر  
افراد مشکوک و کسانی که سرفه آن ها بیش از دو هفته به همراه تب خفیف و تعریق شبانه به طول انجامد، می توانند به نزدیک ترین پایگاه و مرکز مراجعه کنند و از نظر بیماری سل بررسی شوند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۰۷/۲۳ - ۰۶:۴۵   + ۱۶ سایت دیگر  
دکتر مهشید ناصحی در گفت وگو با ایران اکونومیست ، با اشاره به شعار امسال روز جهانی سل مبنی بر "مشارکت همه جانبه جامعه، مسیر مطمئن برای دستیابی به حذف سل"، گفت: سل یک بیماری عفونی واگیر است که در اثر میکروبی ایجاد می شود که می تواند به هر قسمتی از بدن انسان مانند استخوان ها، مفاصل، مغز، کلیه ...
رویداد ایران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۲:۴۲    
28 ژانویه روز جهانی کمک به جذامیان نامیده شده است . جذام چیست؟ راه های انتقال، علائم و درمان آن چیست؟ آمار مبتلایان به جذام در دنیا و ایران چه تعداد است؟ به این پرسش ها پاسخ می دهیم.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۰۵:۲۴   + ۱۲ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آسیب های شیوع پاندمی کووید19 بر شناسایی موارد مبتلا به سل، گفت: متاسفانه به دلیل ذات خود بیماری سل، عواقب عدم شناسایی موارد مبتلا به آن بلافاصله خود را نشان نمی دهد و حتی اگر همین امروز کرونا خاتمه یابد ...
مهرصبا   ۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۱۲:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
باشگاه خبرنگاران جوان – دکتر حامد زرتاب، عضو مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران، تتو ها را به تتو های آماتور و حرفه ای تقسیم بندی کرد و گفت: برای تتو های آماتور معمولا از رنگ های طیف آبی و سیاه استفاده می شود و پایه آن ها کربنی است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۱۱/۰۷ - ۱۵:۲۵    
دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به حذف بیماری جذام درکشور، گفت: 95 درصد انسان ها به خاطر ایمنی ژنتیکی هرگز جذام نمی گیرند.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۱۰/۲۴ - ۱۹:۴۰    
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید. مادری که نوزادش را به کلاس مربیگری برد همه چیز درباره جذام معجزه گلاب برای شادابی پوست خوش شانسی یک کارگر در حادثه سقوط آسانسور یک سیاره کج و معوج رصد شد کشف غیرمنتظره فسیل پانگولین 2میلیون ساله ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۹/۱۹ - ۱۳:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
از بیماری جذام یا همان خوره که همواره در طول تاریخ اسمی ترسناک داشته، کمتر صحبت شده گویی که اصلا افرادی با چنین بیماری وجود ندارند اما جذامی هایی در این کشور ودر شهری مثل مشهد زندگی می کنند که دلی پرغصه از روزگارشان دارند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۸/۱۵ - ۱۰:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
به گفته معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و جذام؛ فعالیت متخصصین در بخش خصوصی برایشان از نظر مالی منفعت بیشتری دارد. با توجه به نیاز به حضور تمام وقت در مرکز تحقیقاتی، افراد به راحتی در دانشگاه به عنوان پژوهشگر و هیات علمی فعالیت نمی کنند ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۸ - ۰۹:۵۰   + ۱۱ سایت دیگر  
در مرکز تحقیقات پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص عوارض پوستی بیماری کووید-19، عوارض پوستی واکسن ها و مشکلاتی که مواد ضدعفونی کننده برای پوست ایجاد می کنند، مطالعاتی در حال انجام است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۷:۰۹   + ۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- فوق تخصص ریه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: براساس آمار اداره کل کنترل بیماری سل و جذام وزارت بهداشت، تعداد موارد مشکوک سل ریوی در کشور از 222 هزار و 24 مورد در سال 1397 به 114 هزار و 166 مورد در سال 1399 کاهش یافته است.
رییس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حذف سل تا سال 2050 یک هدف جهانی است.
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ - ۱۲:۳۰   + ۱۶ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که پاندمی کرونا در شناسایی موارد مبتلا به سل اخلال ایجاد کرده است، درباره احتمال افزایش آمار مبتلایان به این بیماری در کشور طی سال آتی هشدار داد.
سینما سینما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۱۷:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
سینماسینما ، ناصر صفاریان همین روزها، مهرماهِ هزاروسی صدوچهل ویکِ خورشیدی، فروغ فرخ زاد در جذام خانۀ باباغی مشغول فیلم برداریِ خانه سیاه است بود. گرچه نشانه های ماندگاریِ شاعر، از متن و حاشیۀ شعر و زندگی اش هویدا بود، ولی شاید خودش هم فکرش را نمی کرد در سینما و با اتکا به همین یک فیلم ...
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ - ۱۷:۰۵    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از سایتک دیلی ، بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده اند. ...
پارسینه   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۲:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
"بیماری های گرمسیری مغفول" (neglected tropical diseases) به طیف متنوعی از عفونت های گرمسیری اطلاق می شود که در مناطق کم درآمد شایع است. این بیماری ها بر اثر عوامل مختلف ویروسی، باکتریایی، تک یاخته ای و یا انگل ها ایجاد می شوند. ...
فرادید   ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ - ۰۶:۲۸   + ۲۰ سایت دیگر  
تورم، آینده را پیش بینی ناپذیر می کند. تورم جذام نظام اقتصادی است. تورم تنها توزیع درآمد از جیب عموم مردم برای جلب رضایت یک گروه دیگر از مردم نیست، تورم همه را فقیر می کند؛ زیرا آینده را نامطمئن و نظام تولیدی را مختل می کند.
آقای خبر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۰۹:۱۴   + ۱۰ سایت دیگر  
گیاه حنا در بهبود بیماری های قارچی پوست مؤثر بوده و باعث افزایش قدرت دفاعی پوست در مقابل بیماری ها می شود. به گزارش ایسنا، مهندس محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این که برگ های گیاه حنا برای معالجه جذام کاربرد دارد ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۴:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
جذام در طول تاریخ بیش از هر بیماری دیگری باعث وحشت و انزوای انسان ها گردیده است. جذام نوعی بیماری التهابی مزمن است که به وسیله مایکوباکتریوم لپرا ایجاد می شود و طیف بالینی آن وابسته به پاسخ ایمنی فرد میزبان می باشد.
برترین ها   ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۰۹:۱۳   + ۶ سایت دیگر  
خبرگزاری صبا: زیگمونت مالانوویچ بازیگر لهستانی که بیشتر برای حضور در فیلم مشهور چاقو در آب ساخته رومن پولانسکی شناخته می شد، در 83 سالگی درگذشت. به نقل از وگ، زیگمونت مالانوویچ بازیگر لهستانی که بیشتر به واسطه حضور در فیلم چاقو در آب اثر رومن پولانسکی و همینطور فیلم های شکار مگس ها آندری وایدا ...
سلام نو / بهداشت نیوز   ۱۴۰۰/۰۱/۰۸ - ۱۰:۰۲   + ۴۲ سایت دیگر  
یک تحقیق تازه نشان می دهد داروی کلوفازیمین که برای مبارزه با بیماری جذام استفاده می شود، احتمالا در درمان ویروس کرونا نیز موثر خواهد بود.
سلامت نیوز   ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ - ۱۴:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
سلامت نیوز :حوزه سلامت در هفته رو به پایان، در جهان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که به مرور گزیده ای از مهم ترین آنها می پردازیم. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، مهم ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: ...