پنجشنبه ۳۰ شهریورساعت ۱۸:۲۳Sep 2023 21
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «کاهش بارندگی»

پانا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۷:۱۵    
اسلامشهر (پانا) - دبیر آموزشگاه دوره دوم فرزانگان آموزش و پرورش اسلامشهر، از اجرای طرح آموزشی بهینه سازی مصرف آب با استفاده از خلاقیت های دانش آموزان در راستای کاهش بارندگی و کمبود آب شیرین، در این آموزشگاه خبر داد. ...
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۰:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه دغدغه ملی است، گفت: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.
وزارت کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را دغدغه ملی دانست و افزود: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۲:۰۵   + ۱۲ سایت دیگر  
در کنار افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی سالانه در منطقه، در صورت عدم رسیدگی مناسب به اثرات مربوط به صنایع ایران و روسیه، عواقب آن می تواند برای دریای خزر که افق آن با سکوهای نفتی و گازی و شناورهای ماهیگیری پر شده است، غیر قابل برگشت باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۲:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
در پی کاهش بارندگی ها و خشکسالی اخیر و کاهش ذخایر منابع آبی در روستای سلیم آباد شهرستان فراهان ، اجرای پروژه آبرسانی به این روستا با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال به اتمام رسید.
میرملاس نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۲۲:۱۷   + ۱۰ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: به رغم آنچه که در خبرها در خصوص افزایش بارندگی در سال جاری منتشر شد این تصور در اذهان عمومی ایجاد شد که بحران خشکسالی و تنش های آبی روبه کاهش است درحالی که آمار و ارقام بیانگر وضعیت نامطلوب و نگران کننده منابع آبی است، کاهش بارندگی و شکل بارش در سال آبی [...]
همشهری   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۲۲:۲۳    
دو هفته تا پایان سال آبی باقی مانده و آمارها از تداوم کم باشی و تنگنای منابع آبی حکایت دارد. اطلاعات رسمی نشان می دهد بارندگی های سال آبی جاری 4 درصد بیشتر از سال قبل بوده و ذخیره سدها هم 14 درصد رشد کرده؛ اما این آمارها همچنان نسبت به میانگین بلندمدت ارقام پایینی است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۶:۳۵   + ۱۶ سایت دیگر  
دستیار مدیر کل فائو با تاکید بر نقش تغییر اقلیم در تشدید خطرات پدیده گرد و غبار گفت: تغییرات دما و کاهش بارندگی منجر به خشکسالی و تخریب پوشش گیاهی می شود.
نیروگاهیان   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۱۱:۴۲    
به گزارش پایگاه خبری نیروگاهیان با وجود تکرار خشکسالی برای سومین سال پیاپی، شرایط تامین آب شرب به نحوی پیش رفت که کمترین تنش آبی به مردم منتقل شود و دستاوردهای آبی قابل توجهی نیز بدست آید؛ در این راستا برخی از مهمترین دستاوردهای مدیریت آب در یک سال گذشته عبارت است از: ...
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۰۴:۰۱    
روزنامه ایران: تأمین آب شرب پایدار در شرایط خشکسالی جدی و کاهش بارندگی در 22 استان کشور، اقدامی مهم از سوی وزارت نیرو درشرایط فعلی محسوب می شود. گزارش ها نشان می دهند که اجرای طرح های اضطراری آبفا در کنار مدیریت تقاضا، زمینه تأمین آب شرب پایدار را درسال آبی جاری فراهم کرده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۸:۱۹    
کاهش بارندگی و خشکسالی که به علت پدیده ی تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان اتفاق افتاده در کشور سریلانکا هم پیامد های خسارت باری به بار آورده و مردم بویژه کشاورزان و روستاییان را در وضعیتی بسیار دشوار قرار داده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۱:۳۸   + ۱۰ سایت دیگر  
با وجود کاهش بارندگی در 22 استان کشور از جمله تهران و خراسان رضوی، اجرای طرح های اضطراری آبفا در کنار مدیریت تقاضا زمینه تامین آب شرب پایدار را در سال آبی جاری فراهم کرد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۰:۱۰    
ساری- ایرنا- در فصل زراعی 1401-1402 با وجود کاهش بارندگی ها، کم شدن آورد آب رودخانه ها و افت آمارهای منابع آبی استان مجموعا 2 میلیارد و 508 میلیون متر مکعب آب توزیعی، برداشتی و مدیریت شده در بخش کشاورزی مازندران مصرف شد ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۰۸:۰۹    
تبریز - ایرنا - طرح جهش تولید در دیمزارها با توجه به کاهش بارندگی ها از برنامه های راهبردی بخش کشاورزی است که با توجه به رویکرد محرومیت زدایی و عدالت اجتماعی دولت سیزدهم مورد توجه ویژه قرار گرفته و موجب افزایش درآمد روستاییان شده است.
بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، در استان سیستان و بلوچستان ذخیره آب چاه نیمه ها که به طور کامل به منابع آب هیرمند وابسته هستند، به کمتر از 10 درصد رسیده و شرایط آبی در این استان بسیار بحرانی است.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۲:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
پیش بینی از وضعیت بارش ها در آخرین ماه سال آبی جاری در حوضه های آبریز درجه یک و دو کشور نشان از تداوم کاهش بارندگی ها دارد و اینکه هفته آینده دو حوضه اصلی بدون بارش است.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۲۲:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
جام جم آنلاین-منیر اضمحالی: قطعی های مکرر در ساعت های طولانی حتی 10 ساعته در برخی از شهرک های استان به ویژه شهیاد باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد و شاکی شدن برخی از همشهریان شده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۴:۰۹    
اکنون حدود 80 درصد سد های استان به دلیل کاهش بارندگی ها خالی است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۴:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، گفت: علیرغم محدودیت های جوی مانند، کاهش بارندگی ها و چهار برابر شدن تبخیر، میزان تولیدات کشاورزی استان، افزایش یافته است.
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۲۰:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش پارسینه؛ ایران دارای اقلیمی گرم و خشک است که هرساله نیز به دلیل افزایش گرمایش زمین، گرمای بیشتری را تجربه می کند. این تغییرات که باعث مواجهه کشور با افزایش تبخیر و کاهش بارندگی ها شده، می تواند کشور را در دل بحران کم آبی رها کند ...
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۲:۲۷   + ۶ سایت دیگر  
پیش بینی از وضعیت بارش ها در حوضه های آبریز درجه یک و دو کشور نشان از تداوم کاهش بارندگی ها دارد، البته هفته آینده یک حوضه اصلی بدون بارش خواهد بود.
پاون   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۱:۱۳   + ۴ سایت دیگر  
پیش بینی از وضعیت بارش ها در حوضه های آبریز درجه یک و دو کشور نشان از تداوم کاهش بارندگی ها دارد، البته هفته آینده یک حوضه اصلی بدون بارش خواهد بود.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۵:۲۸   + ۸ سایت دیگر  
نتایج یک پژوهش بیان می کند، تغییرات اقلیمی با کاهش بارندگی و افزایش دمای هوا مهمترین دلیل افت تراز دریاچه ارومیه هستند و عمق کم این دریاچه اثرپذیری آن در مقابله با تغییرات آب و هوایی را افزایش می دهد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۱:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
همدان-ایرنا-معاون محیط طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: کاهش نزولات جوی در کنار کشت محصولات پر آب بر و کشت دوم خیلی از تالاب های این استان را در معرض خطر خشک شدن قرار داده است.
آناج   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۲۰:۲۳    
دبیر کمیته احیای دریاچه ارومیه در آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: کاهش بارندگی نسبت به میان مدت و بلندمدت و افزایش گرمای جهانی دلیل اصلی کاهش آب دریاچه ارومیه است.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۳:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست ، سال آبی جاری (ابتدای مهر 1401 تا آخر شهریور 1402) در حالی به ماه پایانی خود رسیده که گزارش جدید موسسه تحقیقات آب نشان از تداوم کاهش بارش دارد. گزارش اخیر مرکز اطلاعات و داده های آب کشورها از کاهش 15 درصدی بارش ها حکایت دارد. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۰۰:۳۱   + ۹ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: به واسطه تغییر اقلیم و کاهش بارندگی در کشور و ازجمله حوضه آبریز دریاچه ارومیه، میزان تبخیر آب های سطحی افزایش پیدا کرده و استان با کمبود شدید آب مواجه است ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۱۱:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی مدیر امور آب و فاضلاب تربت جام از بحرانی بودن منابع آبی این شهرستان به دلیل خشک سالی و کاهش بارندگی خبر داد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان از اجاره 2 حلقه چاه کشاورزی برای تامین بخشی از کسری آب شرب در شهر اسدآباد خبر داد. فرهاد بختیاری فر با اشاره به کاهش بارندگی ها و کمبود منابع آب شرب در سال جاری درکشور و استان همدان گفت ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۰:۳۰   + ۱۰ سایت دیگر  
سخنگوی صنعت آب با اشاره به خالی بودن برخی از سدهای کشور گفت: دلیل بحران آب در برخی مناطق به دلیل کاهش بارندگی، کاهش بارندگی های موثر و افزایش دما و تبخیر بوده است.
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۰:۱۲    
سخنگوی صنعت آب با اشاره به خالی بودن برخی از سدهای کشور گفت: دلیل بحران آب در برخی مناطق به دلیل کاهش بارندگی ، کاهش بارندگی های موثر و افزایش دما و تبخیر بوده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۰:۱۴    
بیرجند - ایرنا - خشکسالی و پیامدهای ناشی از کاهش بارندگی بیش از 2 دهه است که گریبانگیر کشاورزان، باغداران و دامداران خراسان جنوبی شده و از ابتدای سال زراعی جاری نیز 41 هزار میلیارد ریال به این بخش خسارت وارد کرده است.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۱۴:۱۳   + ۴ سایت دیگر  
جام جم آنلاین- علیرضا طاهری در نشستی مطبوعاتی اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون 99.6 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای سنجش باران این شرکت در سطح استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 32.2 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت 45.9 درصد کاهش دارد. ...
عصر تبریز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: به دلیل کاهش بارندگی ها و تغییرات اقلیمی چشمه های آب تالاب بین المللی قوری گل رو به خشکی است و رمق های آخر خود را می زنند.
مهرصبا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۰۹:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
همدان- اهالی روستاهای شهرستان رزن درحالی بی آبی را در روزهای گرم تابستانی تجربه می کنند که همواره چشم انتظار ورود به موقع و مناسب آبفای همدان برای مدیریت وضع موجود هستند. ...
برترین ها / اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۱۶:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
مشهد با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 600 هزار نفر دومین کلانشهر کشور پس از تهران است.مشهد در حال تجربه کردن بی سابقه ترین تنش آبی خود طی 60 سال گذشته است
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۲۱:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
مشکلی که عوامل متعددی برای رقم خوردن آن بیان می شود؛ از کاهش ورودی آب از جمله از رود ولگا، بزرگترین تامین کننده آب این دریاچه در نتیجه احداث سد های متعدد و برداشت های فراوان تا کاهش بارندگی و افزایش تبخیرها ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۰ - ۱۶:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان کلات گفت: کاهش نزولات آسمانی و حفر چاه های غیرمجاز از مهمترین عوامل کاهش شدید دبی منابع آب شرب و حتی خشک شدن برخی چاه ها در ماه های گرم سال است.
روز نو   ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ - ۱۳:۳۳   + ۷ سایت دیگر  
مشکل تغییر اقلیم اینک به مشکل همه دنیا تبدیل شده و ایران در جغرافیای خشک و نیمه خشک، بیش از قبل متاثر از روند تدریجی کاهش بارندگی و افزایش دما قرار گرفته است.
وزارت امور خارجه   ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ - ۰۸:۲۴    
جنگ روسیه و اوکراین باعث شده تولید محصولات کشاورزی این کشورها که از تأمین کنندگان اصلی غلات در دنیا به شمار می روند با مشکلاتی روبرو شود و این موضوع منجر به افزایش قیمت مواد غذایی در کل دنیا شده است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ - ۰۷:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
مشهد- ایرنا- سایه سنگین و ماندگار خشکسالی، کم آبی ناشی از کاهش بارندگی و تغییر اقلیم و پیامدهای آن این روزها در خطه خوشید روزگار سختی را برای کسانی که با آب و زمین سروکار دارند رقم زده است و پدیده گرد و غبار نیز به عنوان یک تجربه غم انگیز دیگر، به نگرانی های ساکنان استان خراسان رضوی عمق بخشیده است.
اصفهان امروز آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۹   + ۸ سایت دیگر  
اکوایران نوشت : روند تولید گندم در سال جاری میلادی به پایین ترین سطح خود از سال 2015-2016 رسید و این نگرانی را به وجود آورده که در ماه های آتی شاهد رشد قیمت گندم در بازار جهانی باشیم. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۱۶ - ۰۸:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
بجنورد- رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی گفت: 20 ایستگاه میزان بارش در استان را ثبت می کنند که اطلاعات نشان می دهد در 12 ایستگاه شاهد کاهش نزولات آسمانی به نسبت سال گذشته بودیم.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۶ - ۰۸:۵۷   + ۲۴ سایت دیگر  
بر اساس داده های سازمان هواشناسی کشور، طی هفت روز گذشته منتهی به 14 مرداد در کشور به طور میانگین حدود 0.5 میلیمتر بارندگی ثبت شد و بیشتر کلانشهرها کاهش بارش را نسبت به بلندمدت تجربه کردند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۵ - ۱۲:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان شرقی استاد گروه آب و هواشناسی دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز با اشاره به پیش بینی های هواشناسی در خصوص خشک شدن 98 درصد از دریاچه ارومیه تا آخر مردادماه، گفت: وضعیت فعلی دریاچه، محصول برنامه ریزی های غلط است.
ملت بیدار آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۱۱:۲۹    
تابستان امسال تعداد شهرهایی که در کشور با مشکل بی آبی مواجه شدند بیشتر از سال های گذشته است. کاهش بارندگی و کم عمق شدن سدهای کشور و همچنین الگوی مصرف نامناسب از عمده دلایل این رویداد مهم زیست محیطی است. تگ های خبری:
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۱۰:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
مدیردفتر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها و گرم شدن زمین، در طی سال های 1401 و 1402 حدود 30 حلقه چاه از منابع آب شرب استان به شدت دچار کاهش آبدهی شده یا کامل خشک شده اند.
دیار آفتاب   ۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۰۹:۵۴    
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: عواملی از جمله تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی و وزش بادهای شرقی از بخش مرکزی کویر ایران به سمت استان های همجوار مانند استان مرکزی که دارای بخش کویری است باعث پدیده گرد و غبار در هوا شده است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۲ - ۱۳:۴۹    
مجموع داده های وزارت نیرو و هواشناسی نشان می دهد که روند بارش ها طی 50 سال اخیر در کشور نزولی بوده است؛ البته این موضوع به غیر از بارندگی های سینوسی بوده که یکسال بارندگی مطلوب و سالی دیگر نامناسب بوده است.