پنجشنبه ۰۶ مهرساعت ۱۲:۰۸Sep 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اندیشه اسلامی»

شبستان   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۲۶    
نشست علمی با موضوع “حیث التفاتی و هوش مصنوعی قوی” توسط گروه معرفت شناسی و علوم شناختی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۰:۵۴    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر از بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی صحبت می کنیم حداقل منظور این است که ساختار فرهنگی یکپارچه شود اما در این شرایط بخش زیادی از کارکنان ساختار فرهنگی بیکار می شوند و در نتیجه مخالفت های زیادی با چنین تغییر و تحولاتی وجود دارد.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۰:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
چهارشنبه های اندیشه و تفکر در کتاب فرهنگ امروز به بررسی بخش دوم نظام فکری رهبر انقلاب، آیت الله خامنه ای بر اساس کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قران اختصاص دارد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۶:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی موقعیت یابی دولت هوشمند فناوری یا نظریه به همت مرکز مطالعات فضای مجازی با همکاری گروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۱:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب اسرار عرفانی نماز اثر حجت الاسلام بهرام دلیر عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۷:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
جلسه تفسیر سوره مبارکه قصص توسط حجت الاسلام والمسلمین رفیع پور از اساتید حوزه علمیه در مؤسسه اندیشه اسلامی معاصر برگزار می شود.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۰۹:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
چهارشنبه های اندیشه و تفکر در کتاب فرهنگ این هفته به بررسی نظام فکری رهبر انقلاب، آیت الله خامنه ای بر اساس کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قران اختصاص دارد. ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۲:۰۶    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آمریکا هیچ گاه از منافع خود در خاورمیانه دست نکشیده و هر روز با نقشه ای جدید به دنبال براندازی نظام استکبارستیز ایران است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۴۸    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در اندیشه اسلامی برآمده از قرآن و روایات، عدالت معیار رفتار و گفتار مردم و حاکمان است و در سیره، سنت، گفتار و رفتار امام رضا(ع) با توجه به شرایط دوره ایشان، عدالت دارای همان محوریت، اصالت و بنیاد است.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۳۷    
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه در اندیشه و سیره امام رضا (ع)، انسان عزیز و گرامی است و حضرت در رفتار با همه مردم همواره حفظ کرامت و احترام انسان ها را اصل قرار می دادند ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۰۷:۴۱    
حوزه/ حجت الاسلام والمسملین ایزدهی گفت: اگر منطق اربعین که شامل منطق حسینی و مهدوی است به کل دنیا سرایت پیدا کند، آن گاه است که شاهد توسعه هویت شیعی و صدور انقلاب اسلامی، دین اسلام و فرهنگ حسینی به همه جای دنیا خواهیم بود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۲۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خواستار اهتمام بیش از پیش وعاظ و منبری ها در راستای تبیین مؤلفه های کلیدی اخلاق و سیره پیامبر اکرم(ص) شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۰۹:۴۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امام حسن(ع) در شرایطی تن به صلح دادند که خطر نابودی شیعیان، طمع کشورهای بیگانه و بالا گرفتن جنگ داخلی وجود داشت و ایشان به تأسی از قرآن کریم و بر مبنای آیاتی چون نفی سبیل و نیز برتری جامعه اسلامی و مؤمنان بر دیگران صلح کردند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۵:۴۰    
هفتاد و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی حقوق اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۳:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
ازجمله عالمان و فقیهان این دوره می توان به دانشمندان و مراجع ذیل اشاره کرد: محقق اول جعفر بن حسن بن یحیی معروف به محقق اول یا محقق حلی (محقق صاحب الشرایع) که در حوزه علمیه قوی و عالم خیز حله تحصیل کرد و فقه را در مکتب ابن ادریس از دو شاگرد صاحب نامش ...
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۱:۰۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در عصر امام رضا (ع) آن حضرت چهره بارز مقاومت و رهبر سیاسی دینی امت بود، گفت: سیره سیاسی امام رضا (ع) برای امروز جهان اسلام بسیار درس آموز است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۲۰:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
در نشست علوم انسانی اسلامی؛ از توهم ورزی تا واقعیت رضا غلامی به دفاع از اندیشه اسلامی سازی علوم انسانی پرداخت و در عین حال تصریح کرد: در دیدگاه بنده نه تنها گرایش به ایدئولوژیک شدن علم وجود ندارد، بلکه مخالف آن هستم ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۰۳:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با وقایعی همانند اربعین مناسبتی برخورد می کنیم؛ مثلاً فقط در روز اربعین یا روز جهانی مسجد به آن مناسبت ها می پردازیم، در حالی که باید در طول سال به آنها پرداخته شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۲:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
مشکل اینجاست که مدرنیسم، سر انسان ها را از آسمان به سمت زمین چرخانده و فرصت به آسمان نگریستن را نیز از آنها سلب کرده است. همه تلاش اندیشه اسلامی این است که چشم دوم را به انسان برگرداند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۱:۱۴    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: محققان و نویسندگان می توانند مقالات علمی در خصوص آثار اربعین و پاسخگویی به شبهات بنویسند که قطعا باعث می شود آثار آن در طول سال باقی مانده و به دست فراموشی سپرده نشود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۱۸:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: دلایل زیادی برای پیاده روی اربعین و یا زیارت امام حسین(ع) داریم و اولین موضوع هم دلایل شرعی است زیرا روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد که نیاز به بررسی سندی هم ندارند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۲۲:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از نشانه های ظهور، جهانی شدن تمدن اسلامی است که نمونه بارز آن را در مراسم اربعین مشاهده می کنیم که این مراسم هرسال با شکوه تر برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۲۲:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشکده معارف و اندیشه اسلامی گفت: ارتباط میان زائران اربعین، دارای دو عنصر مهم است، یکی پاسداشت امام حسین (ع) و قیام عاشورا و دیگری امید به ظهور امام زمان (عج)، از این رو اربعین پیوند میان گذشته و آینده شیعیان است و این همان پیامی است که باید به جهانیان رسانده شود.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ - ۱۳:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
شبکه اجتهاد: مقاصد متصور در فضای جامعه علمی ما فاصله عظیمی از آنچه در فقه مالکی به عنوان مقاصد شناخته می شود دارد. ما وقتی می گوییم مقاصد یاد اندیشه توحیدی توسعه یافته علامه طباطبایی در المیزان، طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن رهبر معظم انقلاب و فقه ولایی امام خمینی می افتیم ...
تقریب   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۲:۱۰    
"تأثیر سید قطب در بخش اسلامی ترکیه و سهم وی در اندیشه اسلامی" در نشست هم اندیشی با عنوان سید قطب و تأثیرات آن در اندیشه اسلامی در استانبول مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فرصت امروز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۲:۰۴    
شروع فعالیت خود را از سال 88 با تمرکز بر بیانات مقام معظم رهبری آغاز کرد. کتاب هایی همچون طرح کلی اندیشه اسلامی و انسان 250 ساله جزین این دسته قرار دارند. ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۳:۰۷    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انعقاد قرارداد های مختلف با کشورهای جهان را نتیجه دیپلماسی فعال انقلابی دولت سیزدهم دانست که توانست ثابت کند زبان دنیا را بلد است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۱:۲۴   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: خلق پول یکی از موارد تصرف در اموال مردم است که این اختیار نباید به بانک های خصوصی داده شود.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۳۱    
همایش آغازین رویداد توانمندسازی مدیران جدید الانتصاب مدارس شهرستان های استان تهران با حضور مسعود بهرامی مدیرکل، حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و سردار احمد ذوالقدر فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۲۶   + ۴ سایت دیگر  
دوره اوسینت به همت هسته حکمرانی و هوش مصنوعی مرکز رشد و خانه خلاق و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه امام مقوله ای فرازمانی است اضافه کرد: رفتار و گفتار ائمه(ع) پاسخی به نیازهای دورانشان بود، باید شرایط امروز خود را به خوبی درک کنیم و ببینیم وضع امروز منطبق با زمانه کدام یکی از ائمه(ع) است؛ اگر منطبق با زمان امام حسن(ع) است ...
بسیج   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۴:۵۸    
زنجان _ مسئول معاونت تعلیم وتربیت سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان از برگزاری دوره مهارت و اندیشه اسلامی با حضور بسیجیان در مرکز آموزشی امام صادق (ع) زنجان خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۶:۲۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد: در چندسال گذشته ما با حضور خودجوش مردمی در اربعین مواجه بوده ایم لذا بنده می خواهم بر راهبرد مردمی بودن و دولتی نبودن این مراسم تاکید کنم ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۵:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اربعین اگر به سمت یک محتوای تمدن محور هدایت نشود ممکن است در نهایت توسط برخی افراد به مناسک و نمادی فارغ از ماهیت تبدیل شود ...
بسیج   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۰۸:۳۵    
جانشین ناحیه مقاومت بسیج سپاه سیریک از آغاز دوره طرح ولایت اندیشه اسلامی(دانا) مدیران بسیج خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۰۹:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی یادداشتی در پاسخ به ادعاهای اخیر مهدی نصیری نوشت: نصیری از معادلۀ تاریخی ای برای نقد نظام استفاده کرده که خودش مَثَل اعلای آن است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۶:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن برشمردن معانی استضعاف در قرآن تصریح کرد: مستضعف سیاسی به کسی اطلاق می شود که به دلیل ستم مستکبران از حقوق خود محروم مانده باشد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۰۹:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
صداقت ثمر حسینی، با اشاره به تاثیر علامه مجلسی بر ارتقا و ترویج اندیشه اسلامی گفت: تالیف بحارالانوار خدمت بزرگی بود که علامه مجلسی به جهان اسلام و مذهب تشیع کرد؛ او محدثی بود که تا به امروز مورد تایید اخباریون و اصولیون است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۰۸:۳۳    
قم- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با پرداختن به جایگاه مسجد در جامعه و اثر این مکان مقدس در حفظ سلامت معنوی شهروندان، گفت: مساجد الگوی مهندسی اجتماعی برای حفظ سلامت معنوی شهروندان است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۳:۱۹    
همایش هوش مصنوعی، تبلیغ دینی و ضرورت تولید محتوا ، امروز، سه شنبه 24 مردادماه به همت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۲:۳۱   + ۷ سایت دیگر  
ششمین نشست از سلسله نشست های اندیشه ورزی قرآن و حکمرانی با موضوع فرایند مدیریت مسئله حیا و عفاف با ارائه حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی با موضوع “راهبردهای سیاسی گفتمان اربعین در عرصه بین الملل” توسط گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۳:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
رئیس انستیتوی اندیشه اسلامی ترکیه با تأکید بر توسعه روابط فرهنگی، علمی و دینی بین ایران و ترکیه گفت: کشورهای اسلامی باید حول محور وحدت حرکت کنند و از موضع گیری های تنش زا و وحدت ستیز پرهیز کنند. باهم بودن باعث پیشرفت کشورهای اسلامی می شود.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۰۸:۴۴    
دوره طرح ولایت به منظور تعمیق، تحکیم و آشنایی بیشتر با مبانی اندیشه اسلامی و معرفی و ترویج معارف قرآن کریم، اهل بیت (ع) و فرهنگ ناب اسلامی در جزیره قشم برگزار شد
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۴:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
نشست علمی اربعین، فرهنگ، زبان توسط پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با محوریت گروه ادبیات اندیشه برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۳:۱۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: کتاب سال آخر به نویسندگی محمد مهدی دزفولی که به تازگی منتشر شده است، یک تذکر بلند اجتماعی، فرهنگی و فکری است.
شبکه پنج سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۱۲:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
مستند ورای صلح و جنگ با محوریت زندگی مرحوم حجت الاسلام علی اکبر ابوترابی فرد، نقش اندیشه اسلامی -ایرانی در صلح جهانی و ابعاد بین المللی سال های اسارت پنجشنبه 26 مرداد حوالی ساعت 15:45 از شبکه پنج سیما روانه آنتن می شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۱۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ معاون تبلیغ حوزه علمیه خوزستان از برگزاری دوره های آموزشی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن کریم با مبحث توحید و ایمان برای مدیران، کادر و معلمین مدارس غیردولتی استان خوزستان خبر داد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۰۹:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: از جمله عوامل بسیار مهمی که به ارتقا سلامت اجتماعی کمک می کند، تقویت فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است.
ورس   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۷:۵۱   + ۶ سایت دیگر  
همایش هوش مصنوعی، تبلیغ دینی و ضرورت تولید محتوا در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.