جمعه ۳۱ شهریورساعت ۰۴:۱۵Sep 2023 22
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ایران شناس»

دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۰۰:۳۰    
جلال خالقی مطلق 20 شهریور به دنیا آمده به سال 1316. او ادیب، زبان شناس، ایران شناس و شاهنامه پژوه ایرانی است. دوستداران فرهنگ ایران، خالقی را بزرگ ترین شاهنامه پژوه تمام ادوار می دانند؛ زیرا این اعتقاد وجود دارد که خالقی توانسته بهترین تصحیحِ شاهنامه را ارائه کند ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۹:۲۳   + ۵ سایت دیگر  
کتاب استان یزد در سرزمین ما ایران تازه ترین کتاب منتشرنشده از زنده یاد مهدی آذر یزدی منتشر شد. این کتاب در حاشیه شب نخست نشست کتاب، یزد، فرهنگ که با سخنرانی دکتر پیام شمس الدینی ایران شناس یزدی پیرامون دلالت های نجومی در کتیبه های دوره اسلامی برگزار شد، رونمایی شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۲۱:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
مازندران- ایران شناس و پژوهشگر ارشد دانشگاه کلمبیا درباره ایجاد رسم الخط برای زبان مازندرانی، گفت: راه حل این است که یک لهجه مورد قبول قرار گیرد، اگر گویش وران یک زبان با هم سازگاری نداشته باشند ایجاد رسم الخط، غیرممکن می شود.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۴/۲۷ - ۱۶:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
1 در بیست و هشتم تیر ماه سال 1292 در محله عودلاجان تهران چشم به جهان گشود. منوچهر ستوده دکترای ادبیات فارسی را زیر نظر استاد بدیع الزمان فروزانفر دریافت کرد ...
عطنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۴ - ۰۸:۰۱    
عطنا - خاویر هرناندز ایران شناس اسپانیایی مقیم تهران و از مدرسان ادبیات اسپانیایی در دانشگاه علامه طباطبائی توانسته دکترای خود را از دانشگاه علامه طباطبائی دریافت کند و در رساله دکترای خود تشریح کرده که سندباد نامه که کتابی دارای حکایت های پندآموز با موضوع آداب کشورداری و نحوه رفتار با رعیت است ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۴/۱۵ - ۱۰:۵۸    
علی میرانصاری، محقق و ایران شناس در مراسم گرامیداشت علی رفیعی علامرودشتی، کتابشناس و پژوهشگر متون کهن به اهمیت مقاله های پراهمیت او پرداخت و گفت: رفیعی آگاهی عمیقی بر منابع کهن داشت که در ارجاعات پردامنه مقالاتش دیده می شود.
نامه نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۹:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
ایران شناس سرشناس آمریکایی می نویسد: بایدن از ترس تبدیل شدن توافق با ایران به یک مسئله انتخاباتی به دنبال احیای برجام نیست. ایران نیز ترجیح می دهد تا انتخابات بعدی آمریکا اهرم فشارش را تقویت کند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۱:۱۶    
یک ایران شناس و استاد تاریخ، دعوت از تاجیکستان را به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب 1402 گشایش فرهنگی در روابط ایران و تاجیکستان دانست که می تواند سرآغازی برای دیگر گشایش ها در حوزه های دیگر باشد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۰:۵۱    
هوانگ یینگ هوی (آناهیتا) ایران شناس چینی نمایشگاه کتاب تهران را نمونه برجسته ای از اهمیت بخشیدن مردم ایران به خرد، دانش و کتاب دانست.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۱:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
ایران شناس بوسنیایی و دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو گفت که سنت ادبی ایرانی ها و زبان فارسی یک سنت ملی نیست، بلکه یک سنت بین المللی است و باید در آینده ای بسیار نزدیک به عنوان یک سنت بین المللی به جهان معرفی شود.
منیر درکیچ؛ ایران شناس و دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو ضمن بیان اینکه می توانیم از طریق گسترش زبان و ادبیات فارسی ایران قوی را به جهانیان بشناسانیم، گفت: غربی ها با استفاده از تکنولوژی های به روز، توانسته اند با تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ایران ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۰:۵۳    
کتاب حلقه های گمشده؛ برگ هایی از تاریخ اقتصادی و اجتماعی ایران عصر صفوی شامل مجموعه مقالات رودی متی شرق شناس و ایران شناس بنام هلندی است که خدمات شایان توجهی به فرهنگ و تاریخ ایران ارائه کرده است.
ادیان نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۸ - ۱۱:۴۸    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، پرودوس اُکتور شِروُو در دسامبر سال 1944 میلادی، در شهر اشتاینک یر، در کشور نروژ، زاده شد. او پس از گذراندن دوره های آموزشی آغازین ...
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۸:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
در برنامه چراغداران پنجشنبه مستندی از زندگی ابراهیم پور داوود، ایران شناس معاصر، نخستین اوستا شناس و استاد فرهنگ ایران باستان پخش می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه چراغداران که شرح کوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی کشورمان است ...
برترین ها / بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۰۲:۰۳   + ۱۳ سایت دیگر  
یک باستان شناس انگلیسی تصاویر جدیدی از سنگ نگاره ساسانی کشف شده در یک فرودگاه لندن منتشر کرد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۳:۴۳    
گلبرگِ باشی نویسنده و ایران شناس می گوید که متاسفانه در ادبیات کودک تنوع نداریم و اگر تنوعی دیده شود هم کاذب است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۸:۰۷    
آرش نورآقایی، ایران شناس و گردشگر در یادداشتی به سفری به ایران از الف تا ی پرداخته و چنین نوشته است: ما در کشورمان بیروت هم داریم. تو که ایرانی هستی و پاسارگاد را می شناسی، می دانی که پرواز و پروانه و پری و پریا هم نامی است از نام مکان های کشورمان.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۳:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
کامیار عابدی از درگذشت "شوءکو اوکازاکی" و "شیگه ئو موری"، دو ایران شناس ژاپنی خبر داد.
رویش زاگرس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۴:۳۱    
رویش زاگرس: فرشید خدادادیان پژوهشگر تاریخ نفت و میراث صنعتی بنا به گزارش دست اول کتاب”نفت ملی گشت”؛”پیتر اوری” ایران شناس شهیر(بعدی)، در آغاز حضور در ایران، کارمند کمپانی نفت انگلیس و ایرانAIOC بوده و همزمان با”جیکاک”، جاسوس مرموز انگلیسی ...
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۳:۰۳   + ۶ سایت دیگر  
سیدجواد طباطبایی، فیلسوف و نویسنده ایرانی، در سن 77 سالگی در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت. به گزارش ایسنا، تورج دریایی، ایران شناس و استاد دانشگاه با اشتراک گذاشتن عکسی از سیدجواد طباطبایی در بیمارستان در صفحه شخصی خود ...
ادیان نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۷:۱۱    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، در ادامه سلسله نشست های فرهنگی و سیاسی نشست صدها روز در ایران قبل از انقلاب با حضور و سخنرانی دکتر دلال عباس ادیب، نویسنده، ایران شناس و استاد ادبیات تطبیقی و تمدن اسلامی در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۸:۲۸   + ۱۱ سایت دیگر  
پیتر دوبروین، استاد بازنشسته ادبیات فارسی دانشگاه لیدن، در سن 92 سالگی درگذشت.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۱۱:۱۸   + ۹ سایت دیگر  
میرزا ملا احمداف، محقق و ایران شناس تاجیک در 75 سالگی درگذشت.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۱۰:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
میرزا ملا احمداُف از پژوهشگران و اساتید برجسته ایران شناسی تاجیکستان در 75سالگی درگذشت.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۰۰:۲۷    
احمد تفضلی، زبان شناس، ایران شناس، پژوهشگر، مترجم و متخصص زبان پارسیگ، پارتی و استاد زبان های باستانی در دانشگاه تهران در 24 دی 1375 درگذشت.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ - ۰۹:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
آیین یادبود زنده یاد سیداحمد وکیلیان، فرهنگ پژوه و فولکلوریست برجسته، در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار می شود.در این مراسم که در جمعه، شانزدهم دی برگزار می شود، پیام های مکتوب ژاله آموزگار و علی بلوکباشی ...
اصلاحات نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ - ۰۹:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
احسان هوشمند، پژوهشگر مطالعات قومی و ایران شناس از پشت پرده برخی تحرکات تجزیه طلبانه و قوم گرای اخیر گفته است.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ - ۱۵:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
در ایام سومین سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی همایشی مجازی با عنوان مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی با حضور رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، اساتید مؤسسات آموزشی، پژوهشگران ایران شناس و دانشجویان قزاقستانی در بستر زوم برگزار شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۰/۰۸ - ۱۳:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
مختاری گفت: نمی توانیم برگمن را به عنوان یک ایران شناس و محقق بدانیم، چون مواردی که در کتاب نیم قرن تا ناکامی مطرح کرده چندان معتبر نیست.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۷ - ۱۷:۳۰    
تشییع پیکر دکتر "ناصر تکمیل همایون" ایران شناس و استاد تاریخ و جامعه شناسی که در بهشت حسینی قزوین برگزار شد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۷/۲۰ - ۰۰:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
کتاب تاریخ نان در ایران اثری ارزشمند از دکتر ویلم فلور، ایران شناس هلندی است. در این کتاب تاریخچه و جنبه های گوناگون پخت نان در ایران بررسی شده است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ - ۱۵:۳۵   + ۷ سایت دیگر  
برگزیدگان هفتمین و هشتمین دوره جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار در نودوهفتمین زادروز این ایران شناس و کتا بدار فقید، مشخص و دو پایان نامه شایستۀ تقدیر دانسته شدند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۱۶ - ۱۶:۱۰    
به مناسبت سالروز تولد این ایران شناس بزرگ، که از قضا دو اثر مهم سالشمار وقایع مشهد و کتابشناسی شاهنامه و فردوسی نیز به کوشش و اهتمام او چاپ و منتشر شده است. گفتار هایی از برخی دوستان و شاگردان مرحوم ایرج افشار منتشر کرده ایم که در ادامه می خوانید.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۱۴:۴۲    
در میان ایران شناسان معاصر غرب به ویژه آمریکای شمالی، فرانکلین دین لوئیس یکی از معدود دلدادگانی بود که زبان و ادبیات فارسی را از جان و دل دوست داشت و مایه زندگی و سرمایه حیات روحی خود می دانست ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۱۳:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
معاون بنیاد ایران شناسی در نشست چگونه یک ایران شناس باشیم؟ گفت: بنیاد ایران شناسی سعی در برقراری تعامل بیشتر با دنیا دارد و علاقه مند گفتگوی نزدیک و صمیمانه با جهان است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ - ۱۱:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
بنیاد ایران شناسی دومین نشست از سلسله رویدادهای ایران شناسی را با موضوع چگونه یک ایران شناس باشیم؟ برگزار می کند.
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ - ۲۱:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
مراسم بزرگداشت و رونمایی از تابلوی ناتمام ایران درودی در محل موزه بانک ملی ایران با حضور اساتید و علاقه مندان این شخصیت هنری برگزار شد. پروفسور حسن امین، فیلسوف، حقوقدان، ایران شناس و رئیس انجمن ادبی ایران در سخنرانی خود ...
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ - ۲۱:۴۱   + ۲۸ سایت دیگر  
جایزه حقوق بشر هامبورگ 2022 به فیلم مجبوریم رضا دُرمیشیان اهدا شد. جمعه 11 شهریورماه، در نشست انجمن فرهنگی هنری ادبی هم نشست ، جایزه حقوق بشر هامبورگ 2022 به رضا دُرمیشیان برای ساخت فیلم مجبوریم اهدا شد ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۰:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
دیروز ( 14 تیر ماه) مراسم تکریم دانشمندان، پژوهشگران و برگزیدگان و نیز اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران و با حضور ریاست محترم جمهور برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۰۶:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی از خانم دکتر مبینا موکر پژوهشگر برتر بخش ایران شناسی و معارف اسلامی بوسنیایی تقدیر شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ - ۰۷:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
اصفهان_ یک ایران شناس پاکستانی گفت: صائب اگر در ایران غریب است، اما در شبه قاره هند، پاکستان، تاجیکستان و افغانستان غریب نیست و پیروان بسیار زیادی دارد.
جماران   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۷:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
بزرگداشت مجازی دکتر احمد مهدوی دامغانی اسلام شناس و ایران شناس برجسته جهان و استاد دانشگاه هاروارد شب گذشته(دوشنبه 30 خرداد ماه) با سخنرانی محمدجواد ظریف و کمال خرازی برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۰:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
مراسم بزرگداشت احمد مهدوی دامغانی اسلام شناس و ایران شناس برجسته جهان و استاد دانشگاه هاروارد آمریکا شب گذشته به صورت مجازی با حضور محمدجواد ظریف و کمال خرازی وزیران امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ - ۱۰:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- ایران شناس سوئیسی با اشاره به تصاویری از مناطق ایران و مقایسه آن با برخی تصاویر گفت: صفحاتی از معراج در تصاویر دیده می شود. یکی معراج توسط نقاش ایرانی که روی یکی از دیوارهای شهر کشیده شده و معراجی که در موزه لوور پاریس وجود دارد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۱۴:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
عمارت خسروآباد در دوران قاجار و در سال 1223 هجری قمری توسط امان الله خان اردلان والی ساخته شد و نخستین گزارش دقیق از آن در سال 1820 میلادی توسط کلودیوس جمیز ریچ سفرنامه نویس و ایران شناس فرانسوی نوشته شده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۱۳:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/همدان "گنبد علویان" مهم ترین بنای تاریخی دوره اسلامی شهر همدان و دارای ویژگی های منحصربفردی است که آن را در زمره بی نظیرترین بناهای تاریخی ایران قرار می دهد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۲:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
محمدعلی اسلامی ندوشن، ایران شناس نامدار و ادیب برجسته ایرانی، دور از وطن از دنیا رفت؛ شخصیتی که تمام عمر به ایران اندیشید و حاصل اندیشه خود را در آثار فراوانش گذاشت و رفت ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۱۷:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- کتاب دریای جان اثر ادیب و ایران شناس برجسته آلمانی هلموت ریتر به همت موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی منتشر شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ - ۱۱:۰۷    
سعید فیروزآبادی، مترجم و پژوهشگر گفت: ایران سرزمین رویاها جلد سوم همین گزارش سفر همراه با عکس های بسیار خوب است. شرح سفر فریدریش روزن از ایران عصر پهلوی به این دلیل اهمیت دارد که او هم ایران شناس بوده هم مصحح رباعیات خیام و همچنین پست سفیر آلمان در ایران را نیز به عهده داشته است و بعدها نیز به سمت ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - ۰۸:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- امروز از وداع با منوچهر ستوده که در 103 سالگی درگذشت، شش سال گذشت. این ایران شناس و جغرافی دان تاریخی، هشتادسال برای شناختن و شناساندن فرهنگ ایران، قلم و قدم زد. در این گزارش، مروری کرده ایم بر زندگی و آثارش.