شنبه ۳۱ اردیبهشتساعت ۱۶:۴۵May 2022 21
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «زبان فارسی»

فرهنگ امروز   ۱ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
داریوش شایگان اندیشمند معاصر ایرانی، پنج اقلیم حضور را نام می برد که هر یک نحوه ای از گشودگی فرد ایرانی از رهگذار زبان فارسی به هستی را آشکار می سازند.
فرهنگ امروز   ۱ ساعت پیش    
کتاب شاهنامه مثنوی یی حماسی است که گویی مهمترین سند عظمت زبان فارسی محسوب می شود. از این منظومه ی چهل و هشت هزار بیتی [و یا پنجاه هزار و اندی بیتیِ برخی از چاپ ها] تصحیح های متعددی چون چاپ مسکو، لندن، هند، فریدون جنیدی و جلال خالقی مطلق صورت گرفته است.
رادیو ایران   ۲ ساعت پیش    
به گزارش خبرگزاری فارس، به مناسبت ویژه برنامه های رادیو ایران در روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی حکیم، محمدجعفر محمدزاده، مدیر رادیو ایران اعلام کرد: در این مراسم تعدادی از تولیدات فرهنگی رادیو ایران رونمایی می شود ...
ایلنا   ۳ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
ظهیر الحسن کربلایی با اعلام آمادگی از ترجمه، چاپ و انتشار کتاب های فاخر ایرانی از زبان فارسی به اردو، گفت: ما از ترجمه کتاب های مشترک در فرهنگ مردم پاکستان و ایران مانند آثار شهدای مقاومت و پایداری به خصوص شهید حاج قاسم سلیمانی و انقلاب اسلامی استقبال می کنیم.
رادیو ایران   ۴ ساعت پیش    
رادیو ایران در روز بیست و پنجم اردیبهشت، روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی حکیم، مراسم ویژه ای را در راستای آیین سخن و نگهبانی از زبان فارسی برگزار می کند. ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۰۲:۱۸    
رهبری بارها در سخنانشان نسبت به زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و در یکی از دیدارهایشان گفته بودند؛ من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
شهر بیست   ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ - ۲۲:۰۷    
مراسم یادبود زنده یاد استاد رضا بابایی، نویسنده نواندیش و پژوهشگر برجسته زبان فارسی به همت جمعی از فرهیختگان و اندیشمندان در قم برگزار می شود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ - ۲۰:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- امروز در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران، روز زبان فارسی و صلح بود و کتاب هایی در این موضوعات رونمایی شدند.
از شاعران گویشی نیشابور در نخستین همایش شعر محلی خراسان که در شهرستان بینالود برگزار گردید، تجلیل شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۸    
آریان پور گفت: چنانکه فردوسی زبان فارسی را حفظ و پاسداری کرد مختومقلی نیز زبان و هویت ترکمنی را حفظ کرد .
به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی عصری با شعر و نشست ادبی به میزبانی انجمن شعر و ادب ابهر در فرهنگسرای نور برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۱۳:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نعمت یلدیریم، استاد زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و یکی از مهمانان ویژه سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفتگو با ایرنا گفت: خوشحالم که تمام عمرم را در راه ترجمه آثار ارزشمند زبان فارسی صرف کردم و بابت ترجمه شاهنامه رئیس جمهوری دو کشور از من تشکر کردند.
دین آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۱۱:۴۶    
کتاب شاهنامه مثنوی یی حماسی است که گویی مهمترین سند عظمت زبان فارسی محسوب می شود. از این منظومه ی چهل و هشت هزار بیتی [و یا پنجاه هزار و اندی بیتیِ برخی از چاپ ها] تصحیح های متعددی چون چاپ مسکو، لندن، هند، فریدون جنیدی و جلال خالقی مطلق صورت گرفته است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۱۱:۰۴    
مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی در شهرستان چهارباغ برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۱۱:۰۳   + ۱۴ سایت دیگر  
33 برنامه ویژه و بیش از 200 برنامه فرهنگی در قالب طرح از حماسه فردوسی تا حماسه خرمشهر به منظور بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی توسط کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار می شود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۰۹:۵۲    
مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در صومعه سرا برگزار گردید.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۰۹:۱۳   + ۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استاد زبان و ادبیات فارسی در ترکیه گفت: خوشحالم که تمام عمرم را در راه ترجمه آثار ارزشمند زبان فارسی صرف کردم و بابت ترجمه شاهنامه رئیس جمهوری دو کشور از من تشکر کردند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۰۸:۱۷    
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: با توجه به اهمیت زبان فارسی برگزاری ویژه برنامه های پاسداشت زبان فارسی امری ضروری است.
هشدار نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۰۸:۰۷    
شما حال پاسخ به نظر هستید. نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی شود. شما حال پاسخ به نظر هستید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۰۷:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
روز های هنر ایرانی-اسلامی در مسکو با استقبال شهروندان روسی، ایران شناسان، هنرجویان رشته زبان فارسی و هنر های اصیل کشورمان روبرو شد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۲:۱۳    
انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در چهارمین نشست تخصصی خود در سال جاری روز فردوسی و زبان فارسی را در شهر اهواز گرامی داشت.
کیهان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۲:۰۵   + ۳۷ سایت دیگر  
زبان فارسی مهمترین عامل پیوند دو کشور ایران و تاجیکستان است که در دیدار رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران و رئیس جمهور تاجیکستان نیز با اشاره به آن بر لزوم گسترش روابط دفاعی تاکید شد.
پایگاه خبری نوید تهران   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۹:۵۲   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش نویدتهران،سفیر سوریه در ایران در حین بازدید از غرفه های ناشران داخلی و خارجی در گفتگویی کوتاه با مدیرمسئول نوید تهران گفت: سوریه خرسند است که در نمایشگاه کتاب حضور یافته و این نمایشگاه را مقدمه همکاری ناشران کشور خود با ایران می داند. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۹:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- حکیم عمر خیام نیشابوری هر چند شهرت جهانی اش مرهون رباعیات اوست؛ با این حال در زمره ستارگان درخشانی است که مرزهای دانش و حکمت را در نوردید و به اعتبار تفکر و اندیشه او، فرهنگ ایرانی - اسلامی، یکی از پر مایه ترین فرهنگ های بشری شده است.
همزمان با روز گرامی اشت فردوسی مراسمی در مرکز فرهنگی هنری شماره 4 بندرعباس با حضور سیروس کهوری نژاد بازیگر سینما و تلویزیون برگزار شد.
رسانه کلیک   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۷:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
اپل دیروز از مجموعه جدیدی از قابلیت های مربوط به معلولین رونمایی کرد که قرار است در ادامه سال از طریق آپدیت های نرم افزاری در اختیار آیفون، آیپد، مک و اپل واچ قرار بگیرند.
هفته نامه شما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۳:۵۲    
زبان فارسی یکی از ارکان هویت ملی ما است و همانطور که رهبر انقلاب اسلامی می گویند: حفظ هویت ملت بسیار مهم است چراکه ملتی که هویت خود را گم کند در مشت بیگانگان آب می شود و از بین می رود ، و به راستی اگر ملتی هویت نداشته باشد، چیزی برایش نمی ماند.
به مناسبت روز حکیم فردوسی آیین نکوداشتی با حضور علاقمندان به شعر وادبیات در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان برگزار شد .
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۲:۰۷    
به مناسبت روز حکیم فردوسی آیین نکوداشتی با حضور اصحاب فرهنگ و هنر در سالن شهرداری لاهیجان برگزار شد .
598   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۱:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
جامعه دانشگاهی باید آینده نگرانه به مسئله تعرض به زبان فارسی نگاه کند، ما تعرض به زبان فارسی را برنمی تابیم، چرا که تعرض به هویت ماست، هویت ما از جغرافیای ما مهم تراست. تقویت زبان فارسی، تقویت هویت ملی، استقلال و عزت کشور و آماده شدن ما برای انتشار تمدن ماست.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۱:۰۰    
ایسنا/خوزستان یک شاعر و منتقد ادبی معتقد است: زبان فارسی حتی با تلاش مذبوحانه و البته بوروکراتیک فرهنگستان ها با عدم امکان و ناتوانی در جلوگیری از ورود اصطلاحات دیگر زبان ها مواجه بوده است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۰:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای بزرگ ایرانی و پاسداشت زبان فارسی با همکاری مشترک کانون های فرهنگی هنری شهید علم الهدی و کریم آل طه شهر بن برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۰:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
از مدرسان زبان فارسی دوره های مختلف در صربستان، همزمان با بزرگداشت حکیم فردوسی، حکیم خیام و روز پاسداشت زبان فارسی تجلیل شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۹:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
مظفری می گوید: طالبان از نظر سیاسی می خواهد آداب بین المللی را رعایت کند، اما از نظر فرهنگی با طالبان 20 سال پیش فرقی ندارد و حتی بدتر هم شده است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
آیین پاسداشت زبان فارسی در روز بزرگداشت فردوسی توسط کانون فرهنگی سنگر مسجد و انجمن شعر و ادب نوای غریب در مسجد صاحب الزمان (عج) دستگرد امامزاده برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۸:۴۷    
محفل ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و بزرگداشت روز زبان فارسی در آرادان با حضور جمعی از دوستداران فرهنگ و ادب در آرادان برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۸:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
رشت -ایرنا - او شاید از آخرین بازماندگان سدۀ گذشته باشد که خود را به امروز رسانده است. مردی که یک عمر از دستور زبان فارسی نوشت، ترجمه کرد و به ویراستاری پرداخت، و عجیب که هنوز هم در این سن، پویا و جویاست، و حتی خاطرات جوانی را به دقّت به یاد دارد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۸:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
ایرنا - یاسوج -مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای بزرگ ایرانی و پاسداشت زبان فارسی با همکاری مشترک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن شاهنامه خوانی با اجرای برنامه های مختلف در فرهنگ سرای ارشاد شهرستان کهگیلویه برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۸:۱۴   + ۴ سایت دیگر  
یاسوج - ایرنا - مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای بزرگ ایرانی و پاسداشت زبان فارسی با همکاری مشترک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن شاهنامه دهدشت برگزار شد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۳:۰۹    
نخستین همایش شعر محلی خراسان بزرگ یادواره استاد یوسف ازغدی در طرقبه برگزار شد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۲۱:۰۶    
روز بزرگداشت فردوسی، امسال با سال های پیش تفاوت بزرگی داشت. امسال بیش از اینکه دوستداران زبان فارسی و ایرانیان نام شاعر ملی خود را به زبان آورند، دشمنان ایران در شبکه های تلویزیونی ماهواره ای و فضای مجازی تا توانستند به تخریب فردوسی برخاستند. ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۹:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- در نخستین نشست ملی زبان فارس و هویت ملی مطرح شد: جامعه دانشگاهی باید آینده نگرانه به مسئله تعرض به زبان فارسی نگاه کند، ما تعرض به زبان فارسی را برنمی تابیم، چرا که تعرض به هویت ماست، هویت ما از جغرافیای ما مهم تراست ...
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۹:۱۷    
نخستین جشنواره استانی نقالی و شاهنامه خوانی ویژه کودکان و نوجوانان به مناسبت 25 اردیبهشت ماه روز پاسداشت زبان فارسی و گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در بندر امام خمینی ره برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۹:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
مراسم زادروز حکیم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی با حضور محسن فغانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۸:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
بهرام مسلمی مهنی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ویژه برنامه پاسداشت زبان فارسی همراه با نشست های تخصصی را برگزار کند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۵:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
مراسم رونمایی از مجموعه 7جلدی شاهنامه به زبان اسپانیایی که قرار بود، همزمان با روز پاسداشت زبان فارسی در توس برگزار شود، لغو شده است، میراث فرهنگی از تکراری بودن برنامه سخن گفته است ولی ناشر آن را رد می کند.
زاگرس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۴:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
تهران- شاعر و طنزپرداز کشور معتقد است: زبان فارسی فقط یک تعصب ملی نیست و گنجینه ای از معنا به حساب می آید که با تکیه بر آن می توان بخشی از مشکلات جامعه امروز را حل و رفع کرد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۳:۱۶   + ۱۰ سایت دیگر  
نشان فردوسی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهار بخش حماسه سرایی، حماسه سازی، فردوسی پژوهی و ترویج زبان فارسی در عرصه بین المللی به پنج نفر اعطا شد.
گیتی آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۱۲:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
یکصدوهفتادمین شب شعر طنز در حلقۀ رندان ، ویژۀ بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، با حضور یوسفعلی میرشکاک، ناصر فیض، اسماعیل امینی و جمعی از طنزپردازان و با اجرای شهرام شکیبا در حوزه هنری برگزار شد ...
مراسم پاسداشت زبان فارسی با همکاری انجمن ادبی صراط و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان برگزار شد.